Adobe příští týden představí nový Acrobat - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Adobe příští týden představí nový Acrobat

13. října 2010, 00.00 | V pondělí 18. října Adobe pravděpodobně uvede na trh Acrobat 10 (možná pojmenovaný Acrobat X), který nejspíš prohloubí podporu mobilních platforem.

Na Adobe sice mnozí uživatelé Maců zejména v poslední době nehledí zrovna přívětivě (Steve Jobs kritikou na tuto firmu rozhodně nešetří a jeho zásadně odmítavý postoj k Flashi se stal všeobecně známým), ale v řadě oblastí je její software jen těžko zastupitelný, což platí především pro publikační průmysl.

Sem spadá též formát PDF a software pro práci s ním, tedy program Adobe Reader pro čtení PDF a programy Acrobat pro tvorbu a úpravy PDF dokumentů (rozdíly mezi Acrobatem a Readerem popisuje Adobe tady).

Tyto programy sice trpí poměrně velkým množstvím bezpečnostních chyb (zrovna minulý týden Adobe předčasně vydala jejich bezpečnostní aktualizace, které byly původně plánovány až na toto úterý), ty ale do značné míry souvisejí se samotným formátem PDF a i když existují alternativy jak pro čtení, tak pro přípravu PDF dokumentů, software Adobe pro práci s PDF nadále dominuje.

V současnosti se Acrobat a Reader dodávají ve verzi 9.4, ale zřejmě již příští týden se dočkáme další nové hlavní verze Acrobatu (nepochybně brzy následované odpovídající aktualizací Readeru).

Pozvánka naznačuje uvedení Acrobatu 10 příští pondělí

Adobe totiž některým médiím zaslala pozvánku na akci pořádanou příští pondělí 18. října. Ta zahrnovala obrázek se sloganem „The Power of TEN! Unveiling on 18th October 2010. Stay tuned!“ („Síla desítky! Bude odhalena 18. října 2010. Čekejte na další zprávy“) nad velkým černým symbolem „X“.

Někteří se zprvu domnívali, že by se mohlo jednat o nějakou novinku pro Mac OS X, ale jako nejpravděpodobnější se jeví, že Adobe 18. října uvede Acrobat 10, protože to je vlastně jediný její software, co nebyl delší dobu výrazněji aktualizován.

Z užitého symbolu lze usuzovat, že by se nová verze mohla jmenovat „Acrobat X“, což ovšem s jistotu budeme vědět až příští pondělí. (Uvidíme, jak na symbol „X“ a slovo „TEN“ zareaguje Apple, který je používá řadu let pro svůj Mac OS X, vzhledem k ne právě vřelým současným vzájemným vztahům by z toho třeba mohla vzejít i nějaká ta žalobička.)

První náznaky se objevily již letos v létě

Z pozvánky se ovšem nedá vyčíst, jaké novinky by desátá verze Acrobatu měla přinést. Její samotné uvedení ale není nijak překvapivé, vždyť verze 9 přišla na trh už v červnu 2008 a už letos v červnu se objevily dohady, že by Acrobat 10 (či Acrobat X) měl dorazit někdy mezi polovinou října a polovinou listopadu 2010. Vycházely z toho, co tehdy řekli vedoucí představitelé Adobe při oznamování finančních výsledků firmy.

Odhad to zjevně byl správný, nový Acrobat přijde na počátku odhadovaného období. Generální ředitel Adobe Shantanu Narayen tenkrát navíc tak trochu naznačil, co by nová verze mohla přinést, podle něj se Acrobat hodně využívá v podnicích pro životně důležité oběhy dokumentů.

Hodnotu tohoto softwaru pro zákazníky by proto měla dále zvýšit integrace Acrobatu a služby acrobat.com a větší pozornost se bude věnovat také dodávce PDF souborů na mobilní zařízení. Narayen tehdy ještě uvedl, že na rýsovacím prknu mají více dalších inovací.

Ty se představí v pondělí, nový Acrobat se zřejmě zaměří hlavně na podniková užití a možnosti práce s PDF dokumenty na různých mobilních zařízeních. Posílí nejspíš též podpora Flashe, kterým se nyní Adobe intenzivně zabývá (v půlce září například vydala předběžnou verzi 64bitového Flash Playeru 10.1 pro všechny podporované platformy osobních počítačů) a prohloubí se také podpora mobilních zařízení.

Důraz na podporu mobilních platforem

Jde především o přístroje se systémem Android, Flash Player 10.1 pro tuto platformu existuje již od léta a minulý týden navíc Adobe vydala pro Android též platformu AIR umožňující provozovat Flash aplikace mimo webový prohlížeč.

Trochu složitější to bude s podporou iOS vzhledem k tomu, že Apple na své mobilní platformě Flash odmítá, pro Adobe se však nově opět otvírá cesta oklikou přes křížový kompilátor Flash aplikací do vlastních aplikací iOS, díky novým volnějším licenčním podmínkám pro App Store. Mohla tak opět obnovit práce na tomto nástroji, které letos na jaře zastavila.

Publikování pro tablety

Integrace všech těchto technologií by mohla být důležitá pro publikační účely, hlavně pro snadnou tvorbu dokumentů pro různé cílové platformy, tedy vedle papíru také pro digitální verze časopisů a novin, jež bývají doplněny (oproti tištěné verzi) o multimediální prvky.

Jejich rozmach začal s příchodem iPadu, příští rok se navíc čekají obdobné tablety s Androidem, nový Acrobat by proto mohl přinést podporu právě pro tato zařízení. Už v létě Adobe uvedla softwarovou platformu Digital Publishing Platform pro přípravu digitálních publikací, je sice určená hlavně pro InDesign CS5, ale nový Acrobat s ní určitě bude též nějak spolupracovat.

Desátý Acrobat tak jistě posílí podporu mobilních platforem (Androidu, ale asi také iOS, zejména iPadu), dále lze očekávat nové podnikové funkce a těsnější integraci s internetovými službami Adobe, avšak nepochybně se najdou i četné novinky pro osobní počítače, tedy pro Windows a Mac OS X.

Projeví se jednání Adobe s Microsoftem?

Větší důraz ale možná bude kladen na platformy Microsoftu (nejspíš ne hned zpočátku, ale až v následných menších aktualizacích), minulý týden se totiž sešli generální ředitelé Microsoftu a Adobe Steven A. Ballmer a Shantanu Narayen na asi hodinové tajné schůzce.

Toto setkání pochopitelně vyvolalo spousty spekulací, dokonce se objevily pověsti o možné fúzi obou firem, avšak to se jeví jako hodně nepravděpodobné, celkem rozumně to okomentovala Kara Swisher z webu All Things Digital, podle jejích četných zdrojů je to naprostý nesmysl, připomíná, že před fúzí se nescházejí ani tak ředitelé jako spíše zástupy právníků.

Možná posílí podpora Windows Phone 7

Obě firmy se ale zjevně snaží vyrovnat se sílícím nástupem Applu v mobilních zařízeních (i když Adobe jistě nepřestane podporovat Mac OS X a iOS), Microsoft zřejmě hledal podporu pro svou novou mobilní platformu Windows Phone 7, oficiálně uvedenou právě toto pondělí.

Zatím sice není vůbec jasné, jak bude tato nová platforma přijata (mnohé odrazují četná omezení a chybějící prvky Windows Phone 7, v řadě věcí se podobá iOS před verzí 3.0), ale předem ji odepsat nelze, možná ona tajná schůzka sloužila právě hlavně k dojednání podpory softwaru Adobe (Flash Playeru, a tak dále) pro přicházející mobilní platformu Microsoftu.

Tohle vše by se mělo vyjasnit příští týden, spolu s uvedením Acrobatu 10 (nebo Acrobatu X?) snad Adobe upřesní také své plány v oblasti publikování a prozradí, jaké cílové platformy hodlá podporovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: