Softwarové novinky související s Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Softwarové novinky související s Macy

17. září 2010, 00.00 | Začal se prodávat Parallels Desktop 6, VMware proto nabídla zvýhodněný křížový upgrade na Fusion. Zásuvný modul Lock & Load Express slibuje lepší stabilizaci videa pro Final Cut Express. Valve nepřímo naznačila blížící se vydání her Left 4 Dead pro Mac. A Adobe uvolnila předběžnou verzi 64bitového Flash Playeru pro Mac, Windows a Linux.

Softwarovým aktualizacím Applu z poslední doby věnujeme samostatný článek, ale v minulých dnech se objevilo také několik softwarových novinek dalších výrobců, jež souvisejí buď přímo s Macy, nebo s osobními počítači obecně:

Začal se prodávat Parallels Desktop 6

Už minulý týden jsme informovali, že Parallels chystá šestou verzi svého virtualizačního programu Desktop, jeho uvedení ohlásila na úterý 14. září a samozřejmě též popsala, jaká vylepšení Desktop 6 přinese.

Parallels Desktop 6 se v úterý opravdu začal prodávat, jeho stránky najdete tady (obchodní partneři sice udržují i českou verzi jejího webu, jenže ta zatím stále nabízí předchozí verzi 5).

Novinky verze 6 shrnuje tato stránka, zdůrazňuje citelné zvýšení výkonu 3D grafiky, zejména ve hrách Windows, snazší nastavování, těsnější integraci virtualizovaného prostředí s Mac OS X, lepší správu systému a vyšší celkový výkon.

Většinu novinek jsme popsali již minulý týden, zde proto doplníme pouze to, že se zlepšil import virtuálních strojů z konkurenčních programů Fusion a VirtualBox a Desktop 6 si také lépe poradí s diskovými oddíly Boot Campu. Virtuální stroje Desktopu 6 podporují IPv6, zlepšil se výkon USB periférií, a tak dále.

Parallels Desktop 6 stojí 79,99 USD, přechod z předchozích verzí pak 49,99 USD, samozřejmě se nabízí rovněž vydání Parallels Desktop 6 Switch to Mac Edition za 99,99 USD. Ti, kdo si koupili Desktop 5 po 15. srpnu, mají nárok na novou verzi zdarma. Zkušební verzi Desktopu 6 si lze stáhnout (po vyplnění registračního formuláře) odtud.

Program vyžaduje Mac s procesorem Intel (s taktovací frekvencí alespoň 1,66 GHz), pro 64bitové operační systémy bude potřebný přinejmenším procesor Core 2 Duo. Dále požaduje nejméně 1 GB RAM, doporučují se však 2 GB a instalace programu si žádá asi 500 MB na spouštěcím svazku. Pro každý virtuální stroj by se mělo vyhradit zhruba 15 GB.

Desktop 6 potřebuje Mac OS X Leopard 10.5.8 nebo Mac OS X Snow Leopard 10.6.3 a vyšší, Tigera již nepodporuje. Podrobnější přehled požadavků programu se nachází zde.

Aplikace Parallels Mobile umožňuje dálkové ovládání Desktopu 6 z přístrojů s iOS

Kromě programu pro Mac OS X Parallels současně vydala také novou verzi 2.1.267 aplikace Parallels Mobile pro iOS. Ta by sice vlastně patřila do jiné rubriky, ale je natolik těsně spojená s Desktopem 6, že ji popíšeme přímo tady (už kvůli přehlednosti).

Aplikace Parallels Mobile umožňuje z iPadů, iPhonů a iPodů touch přistupovat k virtuálním strojům běžícím v Parallels Desktopu 6 a dovoluje z těchto přístrojů na dálku ovládat a používat všechny v nich provozované aplikace Windows. Na dálku lze též spouštět, zastavovat a resetovat virtuální stroje. Připojení je možné jak přes WiFi, tak přes 3G sítě, přičemž se dá nastavovat optimalizace komunikace na rychlost nebo na kvalitu grafiky.

Aplikace však má také některá závažná omezení. Podporuje pouze Desktop 6, dřívější verze nikoli a efekty Aero Windows 7 pod ní nefungují, zcela chybí též možnost přehrávání zvuku. Při špatné kvalitě připojení může být běh některých aplikací, her, videa a 3D grafiky pomalý, v nejhorších případech se vůbec nic nezobrazí.

Představu o tom, jak to funguje, si lze udělat z tohoto videa, které předvádí Parallels Mobile na iPadu.

Pro ty, kdo vedle Macu s Desktopem 6 vlastní také přístroj s iOS, může být tato aplikace zajímavá (nejlépe se pochopitelně využije na iPadu díky jeho větší obrazovce), zvlášť když se dá stáhnout zdarma. Vyžaduje iOS 3.2 nebo vyšší.

VMware nabízí výhodný křížový upgrade

Hlavním soupeřem Parallels na poli virtualizačního softwaru pro Macy je VMware s programem Fusion (VirtualBox se nabízí zdarma, což snad nezmění ani jeho nový vlastník Oracle, protože jde o otevřený software).

Dalo se čekat, že VMware nenechá uvedení Desktopu 6 bez odezvy, zatím ovšem má její reakce podobu pouze obchodního kroku, svůj virtualizační software Fusion stále dodává ve verzi 3.1. V úterý tak VMware představila jenom svůj program VMware Fusion Upgrade, jímž se snaží uživatele Parallels Desktopu nalákat k přechodu na Fusion.

Nabízí totiž přechod ze všech verzí Desktopu na Fusion za pouhých 9,99 USD, na téhle stránce, kde stačí vyplnit formulář s žádostí o danou slevu, musí se ovšem zadat sériové číslo Desktopu jako důkaz jeho vlastnictví. Nabídka platí do 31. prosince 2010. Současně VMware poskytuje na téže stránce možnost přechodu z Fusionu verzí 1 a 2 na verzi 3 za stejných 9,99 USD.

Nabídka je to opravdu značně výhodná, VMware očividně zkouší nalákat co nejvíce uživatelů Desktopu na svůj software. Desktop je nyní sice asi rychlejší, mnozí však tvrdí, že Fusion pracuje stabilněji, rozhodování mezi oběma programy tak bude dost obtížné.

Zásuvný modul Lock & Load Express stabilizuje video ve Final Cut Expressu

Těm uživatelům, jimž již pro zpracování videa nestačí iMovie z balíku iLife, ale nechtějí přecházet na drahé a náročné Final Cut Studio, Apple nabízí Final Cut Express.

A stejně jako pro „velký“ Final Cut Pro se i pro něj dodávají různé doplňující zásuvné moduly, často odvozené od modulů pro Final Cut Pro. To platí také pro nově uvedený modul Lock & Load Express australské firmy CoreMelt.

Ta už počátkem letošního roku začala nabízet pro Final Cut Pro modul Lock & Load X pro stabilizaci videa. Apple sice sám dodává svůj vlastní stabilizační modul SmoothCam, CoreMelt ovšem tvrdí, že její řešení je lepší.

Lock & Load Express představuje obdobný alternativní stabilizační modul pro Final Cut Express, který přebírá většinu možností modulu Lock & Load X.

Oba například umožňují stabilizovat videozáznamy pořízené digitální zrcadlovkami s CMOS snímači. Ty dnes už v podstatě všechny podporují nahrávání HD videa, jenže to bývá často roztřesené, takže se musí dodatečně stabilizovat.

Protože CMOS snímače pořizují obraz jeho postupným načítáním podobným řádkovému rozkladu na CRT obrazovkách (v angličtině se pro to obvykle užívá termín „rolling shutter“), mezi záznamem horního levého a pravého dolního rohu snímku nastane určitá časová prodleva, jež vede k jeho deformaci.

A když se to ještě spojí s pohybem fotoaparátu, vznikne typické roztřesení videa z CMOS fotoaparátů. Moduly Lock and Load proto teď obsahují funkci k potlačení tohoto efektu, měla by se umět vypořádat se i složitými rotacemi a špatně definovaným pozadím.

Moduly obsahují potřebné redukční koeficienty pro fotoaparáty a kamery Canon 7D, Canon 5D Mark II, Canon 550D, Canon Legria, Canon Vixia, Nikon D90, Cisco Flip HD, Sony HDCAM EX1 / EX3, Panasonic Lumix DMC-GH1,Adventure Cam/ Contour HD a Sanyo Xacti a též pro Apple iPhone 3GS.

Lock & Load Express přebírá i další vlastnosti svého „velkého sourozence“, měl by například být až 6krát rychlejší než standardní stabilizační modul SmoothCam (Lock & Load X je však rychlejší 12krát), narozdíl od něj ale neumí pracovat v pozadí a nemůže ke stabilizovaným klipům přidávat přechody bez nové analýzy. (Na jeho stránce najdete tabulku porovnávající rozdíly mezi verzemi X a Express.)

Řadu možností ovšem Lock & Load Express převzal. Práci zrychluje, že neanalyzuje celý klip, ale jen úsek mezi zadaným počátečním a koncovým bodem. Ke klipu není třeba ručně přidávat sledovací body, modul provede jeho analýzu sám, stačí ho na klip upustit. A inteligentní adaptivní transfokace automaticky vyrovnává rozdílné úrovně pohybu.

Modul Lock & Load Express vyžaduje Final Cut Express 4 a Mac OS X 10.5.4 nebo vyšší, pracuje na procesorech PowerPC G5 nebo Intel.

Tady si lze stáhnout zkušební verzi modulu Lock & Load X 1.3 (velkou 6,4 MB), jež s sebou nese také modul Lock & Load Express, oba budou funkční po 14 dní, do výstupů ovšem přidávají vodoznaky. Těch se dá zbavit zakoupením sériového čísla, jež pro Lock & Load Express přijde na 79 USD.

Hry Left 4 Dead se pro Mac zřejmě objeví již brzy

V květnu Valve Software spustila svou herní službu Steam také pro Macy a zároveň začala vydávat různé hry pro Mac OS X. Mimo jiné slíbila na Mac přenést své vlastní úspěšné herní tituly, hned na počátku to byla hra Portal, brzy poté přibyla Half Life 2 a v červnu se objevila Team Fortress 2. Stále však nepřicházela rovněž přislíbená série zombie stříleček Left 4 Dead.

O verzi pro Mac dosud Valve mlčela, ale v úterý nepřímo naznačila, že by mohla dorazit už brzy. Na oficiálním blogu Left 4 Dead se totiž objevil příspěvek popisující nový doplněk „The Sacrifice“ a přislíbil, že bude od 5. října dostupný pro hry Left 4 Dead 1 a Left 4 Dead 2 na PC, Xboxu 360 a na Macu.

Ovšem jestliže má být uveden i pro Mac, tak již v tu dobu bude muset být pro Mac OS X dostupná také samotná hra. Valve sice na dotazy Macworldu neodpověděla, ale pokud nešlo o překlep, tak se vydání Left 4 Dead dá očekávat nejspíš koncem září.

A jestliže to tak skutečně bude, přenese Valve pod Mac OS X všechny své slíbené hry, ty nové by pak už měla vyvíjet současně jak pro Windows, tak pro Mac, prvním takovým titulem pravděpodobně bude v roce 2011 hra Portal 2, pokračování současné hry Portal.

Adobe uvolnila předběžnou verzi 64bitového Flash Playeru „Square“ pro Mac, Windows a Linux

Postupně probíhá přechod na 64 bitů, některý software s tím však příliš nespěchá, což dosud platilo také pro Flash Player.

To se změnilo ve středu, kdy Adobe vydala „Square“, předběžnou verzi Flash Playeru podporující 64bitové operační systémy a 64bitové webové prohlížeče na platformách Mac OS X, Windows a Linux. (Pro Linux se 64bitová verze nabízela už dřív, avšak byla značně nestabilní.) Vývojový tým Flash Playeru k tomu zveřejnil oznámení na firemním blogu.

Šedesátičtyřbitová vydání výše zmíněných operačních systémů tak nyní konečně dostala plně 64bitový Flash Player, zatímco dosud pod nimi Flash buď nefungoval, anebo pracoval jen přes zprostředkující vrstvu zajištění kompatibility a samozřejmě „Square“ přináší výkonnostní optimalizace specifické pro 64bitové procesory. Verze pro Linux by pak měla být spolehlivější než ta předchozí.

Uživatelům Windows nabízí „Sqare“ ještě další novinku, totiž podporu Internet Exploreru 9 (jehož beta verze vyšla také ve středu). To dovoluje využít hardwarové akcelerace Direct2D IE9, kdy vykreslování obstarává namísto procesoru grafický hardware, Adobe tvrdí, že to přinese zrychlení až o 35 procent.

Zásuvné moduly pro jednotlivé platformy (a ActiveX prvek pro IE9) se dají stáhnout z téhle stránky, vedle 64bitových variant se tam nacházejí též 32bitové varianty pro 32bitové operační systémy.

Flash Player „Square“ má stejné požadavky jako současný Flash Player 10.1, 64bitové varianty ovšem vyžadují 64bitový operační systém a procesor. Je však třeba mít na paměti, že nejde o beta verzi nového Flash Playeru, ale spíše jen o technologickou ukázku, jejíž funkce budou postupně včleněny do hlavní produkční řady. Adobe slibuje, že 64bitové zpracování doplní do hlavní linie Flash Playeru v první polovině roku 2011, podpora IE9 by se měla objevit, až bude dostupná ostrá verze tohoto prohlížeče.

Adobe upozorňuje, že „Square“ přirozeně není tak stabilní jako ostré verze, ale podle prvních ohlasů se s ním pracovat dá a například přehrávání videa 64bitový režim zřejmě skutečně dost zrychlil.

Po nainstalování Flash Playeru „Square“ samozřejmě přestanou fungovat automatické aktualizace a před instalací další ostré verze Flash Playeru ho bude třeba ručně odinstalovat, ale to není nic nového, stejně tomu bylo i s beta verzemi Flash Playeru 10.1 (jehož ostrá verze dorazila až v červnu).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: