Apple významně změnil pravidla pro aplikace App Store - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple významně změnil pravidla pro aplikace App Store

10. září 2010, 00.00 | Úpravy licenčního ujednání opět umožní používat vývojové nástroje třetích stran, navíc Apple vydal pro vývojáře seznam pravidel vstupní kontroly aplikací App Store.

Obchod App Store s aplikacemi pro iOS podléhá značně přísným pravidlům a omezením, jež patří k nejčastějším terčům kritiky této platformy. Letos v dubnu vyvolala velký rozruch změna znění odstavce 3.3.1 licenčního ujednání s vývojáři, která v podstatě zakázala používat vývojové nástroje třetích stran, vlastně vymezila, v čem se smějí psát aplikace pro App Store.

A samozřejmě zde máme také přísnou vstupní kontrolu aplikací, než jsou vůbec vpuštěny do App Store a často nejasná kritéria jejich schvalování (či odmítání) tvoří nejdiskutovanější témata od spuštění App Store.

Ve čtvrtek však Apple nečekaně uvolnil mnohá z výše uvedených omezení a též konečně upřesnil pravidla vstupní kontroly aplikací.

Apple překvapivě uvolnil omezení vývojových nástrojů

Vydal tuto tiskovou zprávu, která je sice plná vychvalování App Store, ale obsahuje také důležitá sdělení. Říká, že Apple naslouchá přáním vývojářům, a proto se rozhodl zareagovat na jejich požadavky změnou licenčního ujednání vývojářského program v odstavcích 3.3.1, 3.3.2 a 3.3.9, aby uvolnil některá omezení zavedená v letošním roce.

Jde především o výše zmíněné vymezení vývojových nástrojů, nové znění ruší prakticky všechna omezení prostředků pro psaní aplikací iOS, vyjma toho, že výsledné aplikace nesmí stahovat žádný další kód. To by mělo poskytnout vývojářům požadovanou flexibilitu a zároveň to zachovává bezpečnost aplikací, na níž trvá Apple.

Nové znění licenčního ujednání tak opět dovolí užití takových nástrojů jako je třeba křížový kompilátor Adobe obsažený ve Flashi Professional CS5, schopný z Flash aplikací vygenerovat binární aplikaci iOS. Adobe sice zastavila po dubnovém zákazu jeho další vývoj, ale když se teď podmínky změnily, mohla by na něm opět začít pracovat.

A samozřejmě to ukončilo obavy uživatelů všech dalších vývojových prostředí, která využívají křížovou kompilaci nebo vývojové nástroje třetích stran. (To se týká především nástrojů pro vývoj her, často podporujících více různých cílových platforem.)

Nyní Apple už nebude zkoumat, jak aplikace vznikla, jen nesmí stahovat dodatečný kód (to nadále vylučuje interprety programového kódu a emulátory, JavaScript ve WebKitu zůstává jedinou povolenou výjimkou).

Lze se jen dohadovat, co Apple ke změně postoje přivedlo, svůj vliv nejspíš měla i zahájená šetření úřadů USA a Evropské unie ohledně omezení App Store, mimoto některá omezení ohrožovala další vývoj aplikací pro iOS (hlavně her, Apple si přirozeně nemohl přát omezení přísunu her pro iOS).

Vývojáři dostali jasně sepsaná pravidla vstupní kontroly aplikací App Store

Navíc Apple vydal soupis pravidel pro schvalování aplikací, jež musí splnit, aby se dostaly do App Store. Nachází se tady, přístup k němu mají pouze registrovaní vývojáři. Ve zmíněné tiskové zprávě Apple vyjadřuje naději, že tato pravidla zaručí transparentnost a pomohou vývojářům úspěšněji vytvářet aplikace pro App Store.

Odvolací výbor pro odmítnuté aplikace

Nově dále vznikne výbor App Review Board, který vývojářům umožní odvolání, budou-li věřit, že k odmítnutí aplikace došlo kvůli nepochopení jejích funkcí nebo technické implementace. Tento výbor by tak měl Apple zbavit nařčení, že aplikace schvaluje svévolně, podle nejasných a proměnlivých kritérií.

Samozřejmě teprve budoucnost ukáže, jaký toto vše bude mít vliv, přinejmenším však byla konečně stanovena jednoznačná pravidla (i když se jistě nadále budou objevovat sporné případy) a rozšířený výběr vývojových nástrojů nejspíš ještě zesílí přísun nových aplikací do App Store.

Uvolnila se také omezení pro konkurenční reklamní platformy

Lze předpokládat, že komentáře a analýzy nových pravidel App Store budou ještě chvíli přicházet, určitě se v nich objeví další zajímavé novinky, kupříkladu se zjistilo, že již neplatí ani omezení pro sběr analytických dat, jež z iOS v podstatě vyloučila reklamní síť AdMob, nyní vlastněnou Googlem.

Apple to sice nikdy takto výslovně neformuloval, ale viceprezident AdMob včera Applu poděkoval za vstřícnost nových podmínek k reklamním platformám třetích stran. (Pochopitelně i zde mohla svou roli sehrát obava z obvinění z monopolních praktik, když Apple teď má vlastní reklamní platformu iAd přímo v iOS 4.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: