Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Začínáme s
Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
8. července 2008, 00.00 | Objective C 2.0 je krásná věc a přináší – zvláště pro ty, kdo si mohou dovolit se omezit na čtyřiašedesátibitové prostředí – řadu nezanedbatelných výhod, z nichž asi nejvýraznější je naprosté odstranění problémů s "fragile class". Jenže bohužel, přináší také nové problémy....
Objective C 2.0 je krásná věc a přináší – zvláště pro ty, kdo si mohou dovolit se omezit na čtyřiašedesátibitové prostředí – řadu nezanedbatelných výhod, z nichž asi nejvýraznější je naprosté odstranění problémů s "fragile class". Jenže bohužel, přináší také nové problémy.
Zkrátka a dobře, v novém překladači jsou – bohužel – chyby.
Už jsme se o nich zmínili v diskusi k jednomu ze starších článků v našem seriálu; jelikož však jde o poměrně závažnou záležitost – jedna z chyb může zavinit pád aplikace! – stojí za to se na věc podívat znovu v samostatném článku, a podrobněji.
Syntetizované properties mohou shodit aplikaci!
Asi nejnepříjemnějším problémem Objective C 2.0 je to, že se za určitých podmínek syntetizované properties dokáží "poprat" až tak zásadně, že to vede k pádu celého procesu.
Přesný mechanismus problému není (mimo firmu Apple ;)) známý – alespoň nakolik vím; zjevně ale nějak souvisí s generovanými accessory pro přístup k objektovým properties, neboť nastává pouze v případě properties typu "copy" nebo "retain", ale nikoli u properties typu "assign". Souvisí také s dědičností.
Problém nastane ve chvíli, kdy dědičnost uloží "vedle sebe" dvě syntetizované instanční proměnné, z nichž ta v následníkovi je typu "odkaz na objekt" s netriviálním accessorem ("copy" nebo "retain"). Typ té v kořenové třídě je poměrně nepodstatný; stačí, aby obsahoval hodnotu, jež není korektním odkazem na objekt (z toho je vidět, že základem problému je to, že generovaný accessor nesmyslně "sáhne" na tuto hodnotu jako na objekt).
Příklad
Ukažme si nejprve nejjednodušší – nakolik je mi aspoň známo – příklad situace, v níž dojde k pádu: instanční proměnná základní třídy nabude "neobjektové" hodnoty, a následující přístup k instanční proměnné podtřídy proces "shodí":
130 /tmp> >crash.m #import <Cocoa/Cocoa.h> @interface X:NSObject @property long x; //1 @end @interface Y:X @property (retain) id y; @end @implementation X @synthesize x; @end @implementation Y @synthesize y; -(void)check { self.x=1; //2 NSLog(@"so far so good..."); NSLog(@"oops: %x",self.y); } @end int main(int ac,char **av) { [NSAutoreleasePool new]; [[Y new] check]; return 0; } 131 /tmp> cc -Wall -framework Cocoa crash.m -arch x86_64 && ./a.out 2008-04-27 19:29:21.505 a.out[14969:10b] so far so good... zsh: segmentation fault ./a.out 132 /tmp>
Na řádku označeném //1 můžeme použít libovolný typ (včetně typu id), a nic se na věci nezmění; podstatná je "neobjektová" hodnota, dosazená na řádku, označeném //2. Pokud použijeme "objektovou" hodnotu – např. nulu nebo self – program proběhne bez obtíží.
(Pro ilustraci této možnosti jsme na řádku //1 použili typ long; pokud bychom použili int, samozřejmě by byl další problém s tím, že velikost typu je oproti ukazateli na objekt pouze poloviční – nezapomínejme, že jsme ve čtyřiašedesátibitovém režimu.)
Oprava
Nejjednodušším "work-aroundem" je deklarovat instanční proměnnou v základní třídě – v našem případě tedy v třídě X:
... @interface X:NSObject { long x; } @property long x; //* @end ...
Narazíme-li však na tento problém v kombinaci tříd, kdy máme přístup pouze ke zdrojovému kódu podtřídy, je řešení náročnější: kupodivu, explicitní deklarace instanční proměnné v odvozené třídě Y nepomůže.
Jednou z možností je vůbec syntetizování nevyužít, a vedle explicitní deklarace instanční proměnné – jež je v tomto případě samozřejmě nutností – definovat explicitně také oba accessory, stejně, jako v Objective C 1:
... @interface Y:X { id y; } @property (retain) id y; @end ... @implementation Y -y { return y; } -(void)setY:new { if (new!=y) { [y release]; y=[new retain]; } } ...
To je samozřejmě dost nepohodlné; jedná se o dost práce navíc, a sami si také musíme dát pozor na to, abychom udrželi konsistenci mezi deklarací accessoru ("retain") a jeho implementací.
Jednoduché řešení, jež pomůže – alespoň ve všech případech, v nichž jsem je zkoušel – je deklarovat v podřízené třídě novou instanční proměnnou, jež se nijak nevyužívá, jen "oddělí" od sebe "staré" a "nové" syntetizované instanční proměnné, takto:
... @interface X:NSObject @property long x; //* @end @interface Y:X { int not_used; } @property (retain) id y; @end @implementation X @synthesize x; @end @implementation Y @synthesize y; -(void)check { ...
Jediný potenciální problém s touto opravou spočívá v tom, že jde tak trochu o "černou magii": není – bez znalosti implementačních detailů Objective C 2.0 – příliš zřejmé, proč by to mělo pomoci, a zda to skutečně pomůže ve všech případech :)
Nekorektní varování
Ve srovnání s minulým problémem, který může vést až k pádu zcela správně napsané aplikace, je tento celkem zanedbatelný; proto se již na něj podíváme jen v rychlosti: za jistých – opět mimo Apple ne zcela zřejmých, vizte níže :) – okolností překladač považuje typy, jež jsou stejně velké (ale vzájemně nepřevoditelné) za totožné, a v případě, kdy jsou k dispozici různé metody týchž signatur, lišící se typem, nevydá odpovídající varování:
48 /tmp> >warn.m #import <Cocoa/Cocoa.h> @interface Y -m1:(float)arg; -m2:(double)arg; -m3:(double)arg; @end @interface X -m1:(int32_t)arg; -m2:(int64_t)arg; -m3:(int32_t)arg; @end void foo() { [(id)0 m1:1]; // should warn, but doesn't [(id)0 m2:1]; // should warn, but doesn't [(id)0 m3:1]; // warns correctly } 49 /tmp> cc -Wall -S warn.m warn.m: In function 'foo': warn.m:18: warning: multiple methods named '-m3:' found warn.m:6: warning: using '-(id)m3:(double)arg' warn.m:12: warning: also found '-(id)m3:(int32_t)arg' 50 /tmp>
Zajímavé přitom je, že zdaleka překladač pravidla "je to stejně velké, tak se neobtěžuji varovat" nevyužívá důsledně; to ilustruje poslední příklad:
52 /tmp> <warn.m #import <Cocoa/Cocoa.h> typedef struct { float f; } Float; typedef struct { double d; } Double; @interface X -(Float)m1; -(Double)m2; @end @interface Y -(float)m1; -(double)m2; @end void foo() { [(id)0 m1]; [(id)0 m2]; } 53 /tmp> cc -Wall -S warn.m warn.m: In function 'foo': warn.m:21: warning: multiple methods named '-m2' found warn.m:12: warning: using '-(Double)m2' warn.m:16: warning: also found '-(double)m2' 54 /tmp> cc -Wall -E warn.m
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům: