Další události - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZačínáme s

Další události

30. listopadu 2006, 09.00 | Náš "kurs programování objektů view", jímž se právě zabýváme v našem programátorském seriálu, se zvolna chýlí k závěru. Pro dnešek však u views ještě zůstaneme, a nejprve si ukážeme zpracování některých poněkud netypických událostí.

Náš "kurs programování objektů view", jímž se právě zabýváme v našem programátorském seriálu, se zvolna chýlí k závěru: nejprve jsme si ukázali základy kreslení, potřebné pro zobrazení obsahu view na obrazovce (nebo na tiskárně či pro odeslání faxem – Mac OS X samozřejmě využívá týchž kreslicích rutin pro generování "obrázků" pro libovolné výstupní zařízení). Pak jsme se naučili zpracovávat události generované myší, a v minulém dílu jsme dokončili blok, věnovaný událostem vytvářeným prostřednictvím klávesnice.

Zbývá nám podívat se ještě na pár drobností, a budeme moci přejít k dalšímu tématu. Pro dnešek však u views ještě zůstaneme, a nejprve si ukážeme zpracování některých poněkud netypických událostí.

Změna modifikátorů

Již před časem jsme vylepšili naši aplikaci tak, že klepneme-li do její pracovní plochy zatímco držíme stisknutý přepínač shift, nezačne se kreslit nová čára, ale namísto toho se přidá další segment k čáře minulé.

To je sice pěkné; daleko lepší by ale zajisté byly, kdyby uživatel naší skvělé aplikace měl nějakou visuální zpětnou vazbu, jejímž prostřednictvím by na první pohled viděl, zda klepnutí bude přidávat novou čáru, či zda jen připojí nový segment. V principu je to jednoduché – stačí ve chvíli, kdy uživatel stiskne klávesu shift změnit kursor myši, a pokud ji uvolní, opět jej vrátit.

Jak na to? Inu, snadno, díky tomu, že prostředí Cocoa nabízí standardní metodu flagsChanged: – stačí ji implementovat kupříkladu takto:

-(void)flagsChanged:(NSEvent*)event {
  [[event modifierFlags]&NSShiftKeyMask?
    [NSCursor resizeLeftCursor]:
    [NSCursor crosshairCursor] set];
}

A je to – nyní se kursor ve chvíli stisknutí (nebo uvolnění) klávesy shift okamžitě změní.

(Samozřejmě, pokud bychom chtěli vše mít absolutně "košer", měli bychom také odpovídajícím způsobem upravit naše automatické nastavení kursoru pro plochu našeho view, jež jsme zajistili prostřednictvím metody resetCursorRects; to již ponecháme jako triviální cvičení laskavému čtenáři :))

Pravé tlačítko nechme frameworku...

Standardně "views" v aplikacích Cocoa reagují na pravé tlačítko myši zobrazením kontextové nabídky; pojďme to pro naši aplikaci udělat také tak.

Nicméně – ačkoli třída NSView (přesněji řečeno, její nadtřída NSResponder) nabízí standardní metodu rightMouseDown:, již bychom k tomu mohli využít, nebylo by to příliš rozumné – problém je v tom, že standardně framework podporuje i alternativní způsob zobrazení kontextového menu s přidržením klávesy ctrl, a ten samozřejmě chceme podporovat také.

Namísto složité a rigidní implementace, snažící se postihnout všechny způsoby kterak by mohlo kontextové menu být vyvoláno, však naštěstí můžeme využít službu vyšší úrovně, jež nás navíc ještě zbaví nutnosti menu zobrazit a řídit jeho zpracování – pojďme si ukázat, jak je to v Cocoa jednoduché.

Jelikož jde o součást GUI, bylo by ideální to udělat přímo v aplikaci Interface Builder – a jak hned uvidíme, skutečně není zapotřebí vůbec nic jiného. Otevřeme NIB aplikace, vhodíme do něj z palety nové menu (budou tam tedy dvě, neboť "nib" již samozřejmě obsahuje hlavní aplikační menu), a jeho obsah pro vyzkoušení nastavíme třeba na čtveřici standardních editačních příkazů. Aby fungovaly, prostě a jednoduše je "nadrátujeme" na odpovídající akce:

Zbývá již tedy jen "říci" našemu view, že má po stisknutí pravé klávesy myši – či ekvivalentního příkazu – vyvolat právě toto menu; to již ale je velmi jednoduché: každé view totiž má právě na to outlet "menu", takže stačí natáhnout jeden "drát" a po zbuildování aplikace bude vše korektně fungovat:

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: