Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Začínáme s
Byli jsme na tahu; nyní padneme.
8. prosince 2006, 00.00 | Minule jsme si ukázali základní implementaci view, jež dokáže fungovat jako zdroj tažení. Dnes se naopak podíváme na to, kterak zpracovat tažení objektů, jež inicioval někdo jiný: umožníme našemu view, aby bylo cílem vhození.
V seriálu, věnovaném programování ve vývojovém prostředí Cocoa v operačním systému Mac OS X, se v poslední době zabýváme programováním views – našich vlastních dědiců třídy NSView. Každé view má nějaký vzhled – způsobem, kterak jej naprogramovat s využitím standardní metody drawRect:, jsme se zabývali hned zpočátku –, a dokáže zpracovávat nejrůznější "události", generované uživatelem. Ukázali jsme si již práci s myší i s klávesnicí, a nyní se zabýváme speciálními službami souvisejícími s myší – podporou pro službu "drag&drop".
Minule jsme si ukázali základní implementaci view, jež dokáže fungovat jako zdroj tažení: víme, že v zásadě postačí implementovat objekt – často to bývá samo view, není to však nutné – který tažení řídí, a který odpovídá protokolu NSDraggingSource. Kromě toho pak již jen stačí ve vhodný okamžik (nejspíše v rámci implementace metody mouseDragged:) poslat našemu view standardní zprávu dragImage:at:offset:event:pasteboard:source:slideBack:.
Dnes se naopak podíváme na to, kterak zpracovat tažení objektů, jež inicioval někdo jiný: umožníme našemu view, aby bylo cílem vhození.
Registrace
Prvním nutným krokem, který musíme učinit, je registrace našeho view jako příjemce "tažení" s daty daného typu: to proto, aby framework nemusel pro každé view a každý datový typ znovu a znovu ověřovat, zda je "vhození" vůbec možné. Pro neregistrovaná views se s vhazováním vůbec nepočítá.
Registrace je jednoduchá – stačí požadovanému view poslat standardní zprávu registerForDraggedTypes:, jejímž argumentem je pole obsahující identifikátory všech datových typů, jež lze do daného view vhazovat. Registrace musí proběhnout kdykoli před prvním pokusem o "drag & drop"; nejlepší místo pro ni tedy je buďto v metodě init (resp. v případě view samozřejmě initWithFrame:), nebo u objektů, načtených z NIBů, v metodě awakeFromNib.
My již v současnosti používáme metodu initWithFrame: pro přípravu pole lines; stačí do ní tedy registraci jednoduše přidat:
-initWithFrame:(NSRect)frame { if (!(self=[super initWithFrame:frame])) return nil; lines=[[NSMutableArray alloc] init]; [self registerForDraggedTypes: [NSArray arrayWithObject:PBType]]; return self; }
Protokol NSDraggingDestination
Samotná registrace však nestačí: podobně, jako při implementaci zdroje tažení bylo zapotřebí implementovat alespoň jednu službu z protokolu NSDraggingSource a ještě k tomu ve vhodný okamžik vyvolat metodu dragImage:at:offset:event:pasteboard:source:slideBack:, musíme nyní vedle registrace také implementovat alespoň základy protokolu NSDraggingDestination.
Pro minimalistickou implementaci zde potřebujeme metody dvě: prvá z nich, metoda draggingEntered:, je automaticky vyvolána ve chvíli, kdy tažený objekt překročí hranice našeho view, a jejím účelem je vůbec umožnit vhození (jinými slovy, musíme splnit obě podmínky najednou: pouze objekty view, jež byly pro přijetí tažených objektů korektně zaregistrovány – jak jsme si ukázali v minulém odstavci – dostanou zprávu draggingEntered:; jen objekty, jež dostaly zprávu draggingEntered: a odpověděly kladně, mohou přijmout vhozený objekt).
Druhou z metod, jež je zapotřebí implementovat, je metoda performDragOperation:; tu framework vyvolá automaticky ve chvíli, kdy došlo k vhození objektu do našeho view (což samozřejmě může nastat pouze v případě, že to předcházející zpráva draggingEntered: "dovolila"). Jejím obsahem pak je faktické zpracování vhozeného objektu.
Argumentem obou metod je objekt, implementující protokol NSDraggingInfo; než si ukážeme možnou implementaci obou metody z protokolu NSDraggingDestination, řekneme si o tomto novém protokolu malinko více.
Protokol NSDraggingInfo
Kdykoli zahájíme tažení (s využitím prostředků, jež jsme si ukázali v minulém dílu našeho seriálu), knihovny Cocoa automaticky vytvoří objekt, odpovídající protokolu NSDraggingInfo, který representuje konkrétní proces tažení. Jeho prostřednictvím jsou ostatním spolupracujícím objektům přístupné všechny potřebné informace, týkající se tažení; mezi ty nejdůležitější patří
- draggingSource: objekt odpovídající protokolu NSDraggingSource, který řídí tažení – v našem případě tedy půjde o samo view, obecně by se mohlo jednat o nějaké kontrolér;
- draggingSourceOperationMask: bitové pole, obsahující všechny operace, jež jsou pro tuto konkrétní operaci tažení v současném okamžiku k dispozici. Operace jsou určeny především kontrolérem řídícím tažení (jak jsme si ukázali minule), a také mohou být modifikovány pomocí standardních kombinací přepínačů; tyto "finty" si podrobněji ukážeme příště;
- draggingPasteboard: schránka, jež obsahuje tažená data – ačkoli za normálních okolností to vždy bude standardní systémová schránka jménem NSDragPboard, s níž jsme se také seznámili minule, nelze na to spoléhat, a kdykoli chceme se schránkou něco dělat, je zapotřebí ji získat právě touto službou.
Základní implementace
Ukažme si nejjednodušší implementaci obou metod, s nimiž jsme se seznámili v předminulém odstavci; není na ní skutečně nic těžkého, a spolu s registrací, již jsme si ukázali o několik odstavců dříve, umožní našemu view tažené objekty stejně dobře přijímat jako vysílat.
Prvá z metod určuje, zda vůbec lze tažený objekt do našeho view vhodit:
-(NSDragOperation)draggingEntered:(id<NSDraggingInfo>)sender { if (![[[sender draggingPasteboard] types] containsObject:PBType] || !([sender draggingSourceOperationMask]&NSDragOperationCopy)) return NSDragOperationNone; return NSDragOperationCopy; }
Její obsah je velmi jednoduchý: pokud by snad schránka neobsahovala data našeho speciálního typu – tento test bychom si ovšem mohli v zásadě odpustit, neboť díky registraci právě jen pro tento typ se jinak metoda vůbec volat nebude; ukazujeme tedy spíše typickou implementaci –, nebo pokud by maska přípustných operací neobsahovala možnost kopírování, jakoukoli operaci zakážeme tím, že vrátíme hodnotu NSDragOperationNone.
Je-li naopak vše v pořádku, informujeme framework vrácenou hodnotou NSDragOperationCopy že lze vhodit objekt do view, a že bude vytvořena jeho kopie.
Metoda performDragOperation: pak danou akci při skutečném vhození objektu doopravdy provede:
-(BOOL)performDragOperation:(id<NSDraggingInfo>)sender { NSPasteboard *pboard=[sender draggingPasteboard]; if (![[pboard types] containsObject:PBType] || !([sender draggingSourceOperationMask]&NSDragOperationCopy)) return NO; return [self pasteFromPasteboard:pboard]; }
Její obsah je triviální: nejprve pro jistotu znovu ověříme, zda je vše v pořádku – a ano-li, načteme obsah schránky pomocí metody pasteFromPasteboard:, již jsme si pro tento účel připravili minule. To je vše.
Spuštění dvou kopií aplikace...
Nakonec jen malá "finta": pro pohodlné a efektivní vyzkoušení naší služby "drag&drop" bychom potřebovali spustit zároveň dvě kopie naší aplikace. Bohužel, Mac OS X nahradil skvělý Workspace Manager (jenž kromě mnoha jiných podporoval i tuto službu) zhola nepoužitelnou parodií na správce souborů Finder, a v něm dokonce ani taková trivialita, jako dvojí spuštění jednoho programu, není možná; musíme si tedy pomoci jinak.
Asi nejjednodušší variantou je využít služby Terminálu: v něm stačí zapsat cestu k "executable" aplikace – ten je vždy uložen uvnitř složky "Contents/MacOS" – a aplikace se bez sebemenších problémů spustí podruhé (potřetí, podesáté... podle potřeby):
42 /tmp> ~/Generated/Debug/80_PrimitiveDrawing.app/Contents/MacOS/80_PrimitiveDrawing
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům: