Softwarové novinky z Macworldu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Softwarové novinky z Macworldu

19. července 2002, 00.00 | Macworld, to není jen Apple, ale také spousta dalších společností, které k datu konání této akce soustřeďují uvedení či alespoň oznámení svých nových produktů. Pojďme se podívat na výběr zajímavých softwarových novinek, které se na Macworldu objevily.

Hlavní partneři zpravodajství:

 

Partneři zpravodajství:

DTPobchod
GIGA
Cables&Simms
MacPoint
Macworld, to není jen Apple, ale také spousta dalších společností, které k datu konání této akce soustřeďují uvedení či alespoň oznámení svých nových produktů. Pojďme se podívat na výběr zajímavých softwarových novinek, které se na Macworldu objevily.

V rámci zmínky o kampani "Switch" se Steve Jobs na keynote zmínil o programu Move2Mac od firmy Detto, který má uživatelům usnadnit přechod z PC na Maca. Program má být dostupný zhruba v září za 59 USD, příliš podrobností zatím nebylo zveřejněno, ovšem podle toho co víme, by se mělo jednat o kombinaci programu pro Mac OS X a USB kabelu - tato kombinace poté z PCčka "vycucne" všechny důležité informace, jako jsou Office soubory, maily, adresář a podobně a umístí je na Maca. Pokud vše bude fungovat tak jak by mělo, jednalo by se o skvělý nástroj pro "switchery".

Další novinka, která byla zmíněná přímo na keynote, je přehrávač RealOne od RealNetworks (v minulosti RealPlayer a podobně). RealOne je zatím dostupný jako betaverze pro Mac OS X, ale i díky této betaverzi je nyní nabídka přehrávačů v podstatě kompletní. Podle CEO RealNetworks je verze pro Maca optimalizovaná aby využívala AltiVec v procesorech G4 - podle testování se zdá, že RealOne přehrává rozhodně plynuleji než Windows Media Player. Betaverze je ke stažení zde.

Na Macworldu byla ohlášená nová verze programu Maya 4.5 od Alias|Wavefront (divize SGI), která bude dostupná zhruba v září tohoto roku. Nová verze zde také byla poprvé veřejně představená, kromě Mac OS X bude dostupná i na dalších operačních systémech (SGI, Linux, Windows). Tímto krokem se verze pro Mac OS X dostává na stejnou úroveň, jako na ostatních systémech - předchozí verze pro Macy byla "o krok zpět". Na keynote Steve Jobs uvedl, že za několik měsíců, kdy se Maya pro Maca prodává, tvoří Mac verze 25% obratu Alias|Wavefront a výrazně překonala očekávání. Cena Maya Complete je 1999 USD, podrobné informace o nové verzi naleznete na webu výrobce.

Discreet, divize Autodesku, oznámil novou verze populárního programu pro kvalitní export videa, Cleaner 6. Cleaner 6 bude k dispozici na podzim a bude lépe využívat výhod systému Mac OS X - například rychlejší běh na více procesorech, také bude zahrnovat nové funkce pro efektivnější práci. Především však bude podporovat QuickTime 6 a jeho možnosti exportu do formátu MPEG-4. Cleaner 6 bude stát 599 USD.

Jeden z významných výrobců databázových produktů, společnost Sybase, uvádí svou databázi ASE 12.5 (Adaptive Server Enteprise) pro Mac OS X. V daný okamžik je pro vývojáře uvolněná Early Adopter verze, která bude zdarma k dispozici až do uvedení finální verze v září tohoto roku. Sybase ASE 125. je první velká "podniková" relační databáze pro Mac OS X.

FileMaker již před Macworldem oznámil novou verzi své relační databáze FileMaker 6. Obsahuje dvě významné novinky: možnost hromadného importu obrazových dat do databáze, přičemž na Mac OS X dokáže využít systémové služby Image Capture a přenášet fotografie přímo z digitální kamery. Další novinkou je podpora importu a exportu dat ve formátu XML, což umožňuje snadnější sdílení dat a komunikaci mezi aplikacemi. FileMaker 6 se již dodává ve verzích Pro, Unlimited (pro neomezené publikování dat na webu) a Developer (pro vývoj aplikací založených na FileMakeru).

Společnost MathWorks ohlásila uvedení svých produktů MATLAB a Simulink pro Mac OS X, produkty by měly být dostupné v srpnu, studentská verze MATLABu poté v průběhu 6 až 9 měsíců. Program MATLAB je používán výzkumníky, vědci, inženýry, studenty a učiteli po celém světe pro programování, numerické výpočty, analýzu a vizualizaci dat.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

videosoft

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 21.07.2002, 10:57
Odpovědí: 0

ohlášený Cleaner 6 mě těší. Pikantní je, jak discreet mění své plány: byla doba kdy chtěl dělat soft pouze pro Windowsy...:) Jinak by mě zajímaly další plány kolem videa. Mluví se o využití videokonferencí v i-aplikacích.. to mě tak moc nezajímá, spíš mě zajímá hi-end. Kdy a co bude novej "Shake-něco" ...a podobně?

Odpovědět na příspěvek

RE: videosoft

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 21.07.2002, 12:37

O tom jsem zatim nevidel diskuze ani na rumorech :( takze bud to apple dela pod pokllickou nebo to bude jeste trvat dlouho. osobne by me hlavne zajimalo co s tim vsim bude delat... jestli to zplaca dohromady v jeden mega projekt, nebo to vsechno navaze na FC (coz by ale u Shake a toho druheho asi nebylo vubec efektivni)... v tomto smeru same velke nezname

Odpovědět na příspěvek

ftipný

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 25.07.2002, 09:47

Tak na shake už je preorder, pobavilo mě že vyžaduje třítlačítkovou myš.... hahaha.. s tim bude muset Apple konečně něco udělat! :)

Odpovědět na příspěvek

A co Avid?

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 21.07.2002, 19:12
Odpovědí: 0

...XPress DV 3 uz Visuálové prodávaj (viz link) zajímalo by mne, zda v ČR vůbec něco na Xko prodají. Na Apple Creative Eventu byly hlasy, že buď vůbec nic, nebo že se někdo zblázní a začnou se prodávat Macy+Avidy jak zběsilý... Tak co tipujete? :) Možná tak na Vánoce, že by se někdo rozhoupnul. to už bude mít Jagoš nějaký updejt. :)))))

Odpovědět na příspěvek

RE: A co Avid?

Autor: Jakub Vaněk Muž

Založeno: 22.07.2002, 14:52

Zdravím, no, už jsem pár kousků tý MAC verze prodal, a další se o to zajímají. Tak uvidíme, jak se to bude dále prodávat. Vypadá to hodně pěkně, je to navíc už verze 3.5, která má několik dalších vylepšení od 3.0, hlavně má pěkné nové barevné korekce. Zkusel jsem to na G4/933Mhz a bylot o hodně svižné.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: A co Avid?

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 22.07.2002, 15:45

ÓÓÓ, přímo odpověď od pramene... díky...:) A co nějaká záludnost s vlastním DV kodekem, ... nedělá to někde neplechu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: A co Avid?

Autor: Jakub Vanek Muž

Založeno: 23.07.2002, 14:54

Ad kodek, zatím jsem o žádných problémech s ním neslyšel, dokonce by měl být zase na rozdíl od předchozí verze použitelnej i na jiných počítačích, než je HW klič (neověřoval jsem to, ale u 3.0 na W2K to tak bylo).
Ted jsem se dival ještě na certifikovane stroj a eMac je take certifikovan, takže střižna vyjde za nějakých 110kkč bez DPH, což už je velmi slušná cena. Samozřejmě ze jde použít i iMac a prakticky kromě prvních serí i všechny G4. Zatím nejsou podporovány akorát G4 Cube a G4 s PCI grafikou.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: