Velmi chytrá reklama - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Velmi chytrá reklama

15. července 2002, 00.00 | Jak se Apple prezentuje obyvatelům a návštěvníkům New Yorku? A jak probíhají přípravy na otevření Apple Storu v Soho? Zde jsou naše první dojmy a zkušenosti přímo z Ameriky.

Hlavní partneři zpravodajství:

 

Partneři zpravodajství:

DTPobchod
GIGA
Cables&Simms
MacPoint

V pátek večer jsme dorazili na New Yorkské letiště a posléze do hotelu na Manhattanu. Hned v sobotu brzy ráno, díky zmatení z časového posunu, jsme vyrazili na první průzkum New Yorku a to samozřejmě primárně s cílem zjistit, jak se Apple prezentuje veřejnosti. Vzhledem k tomu, že za pár dní zde začíná MacWolrdExpo NY 2002 a zároveň má být otevřen oficiální Apple Store v Soho, čekali jsme mohutnou reklamní kampaň. A jaká je situace?


Billboardy letos prakticky nejsou
Prvním trochu smutným zjištěním pro nás byla skutečnost, že v New Yorku se Apple prakticky skoro vůbec nepropaguje klasickými billboardy, přestože jsou k vidění skoro všude. Jediný s tématikou Applu jsme našli na Time Square a propagoval nového iMaca, škoda. Na druhou stranu je potřeba konstatovat, že billboardy IT společností z New Yorku aktuálně prakticky zmizeli. Možná jde o důsledek krize IT průmyslu, možná jde pouze o cílenou změnu strategie, v každém případě Apple stejně jako ostatní IT společnosti Billboardy a obecně velké plochy prostě opustil.


Switch na každém parkovišti
Dobrou zprávou je, že minimálně v těchto dnech je přesto v New Yorku Apple nejaktivněji propagovanou IT společností na menších plochách. Inzeráty Applu s rozměrem cca 1x1,5 metru jsou k vidění prakticky na všech parkovištích Manhattanu, na řadě telefonních budek a autobusových zastávek. Apple jednoznačně zvolilo tento typ prezentace jako ekonomické a přitom masivní řešení. S trochou nadsázky se dá říct, že parkoviště v New Yorku lze hledat podle Apple reklam pohodlněji než podle nápisů Parking.
Co se týče obsahu, Apple 100% vsadil na kampaň Switch, tedy lákání uživatelů k přechodu z Wintelu na Mac. Ve městě jsme našli celkem 6 variant plakátů propagujících poměrně decentní a nenásilnou formou adresu apple.com/switch. Jejich úroveň můžete posoudit sami.


Apple bez televizní reklamy
Dalším tradičním reklamním kanálem v USA je televize, kterou sleduje každý a zřejmě skoro pořád. Je pravdou, že mi jsme preferovali spíš New York před sledováním televizních kanálů, ale podle našeho letmého monitoringu v hlavním vysílacím čase to vypadá, že Apple se aktuálně v televizi vůbec či skoro vůbec neprezentuje. Televizní diváci jsou aktuálně nejvíc oslovováni Dellem a společností Gateway. Kdo ví, možná čas televizní reklamy přijde až po Keynote s novými produkty.Apple store v SOHO
V sobotu jsme stihli navštívit i roh ulic Prince a Greene v Sohu. Zde se aktuálně mění stará pošta ve velmi pěkný dvoupatrový Apple store. Apple pro svůj New Yorský obchod zvolilo čtvrť plnou galerií, muzeí a obchodů, tedy prostředí tradičně blízké platformě. Čtvrť je to opravdu živá a plná umělců, kreativců a pochopitelně i turistů.
Bohužel obchod jsme zatím neměli možnost navštívit, protože bude oficiálně otevřen až ve čtvrtek a díky silné ostraze jsme jej málem ani nevyfotografovali. Apple prostě nemá rádo publicitu, která přichází před tím, než k tomu dá blahoslonné svolení. Proto jsme byli decentně vykázáni stejně tak jako z konferenčního centra, ve kterém se připravuje MacWorldExpo. V obchodě vládne ještě stále čilý stavební ruch, nicméně se hodláme ve čtvrtek vrátit a v přestrojení za prosté turisty pořídit další fotografie.

Závěr
Pokud máte pocit, že se u nás Apple prezentuje proklatě málo, tak máte sice pravdu, ale na druhou stranu nás může aspoň trochu uklidnit, že ani v USA příliš nerozhazuje. Aktuálně je v New Yorku sice vidět rozhodně víc, než ostatní IT společnosti, ale propaguje se velmi cíleně a viditelně s důrazem na efektivitu. Kéž by tento přístup a příslušné prostředky jednou dorazili i k nám.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: