Jaké to je v AppleStoru v SOHO - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Jaké to je v AppleStoru v SOHO

22. července 2002, 00.00 | Využili jsme příležitosti a v rámci našeho New Yorského pobytu na Macworldu jsme navštívili právě otevřený AppleStore v SOHO. Ruku na srdce, je to krása vidět výkladní skříň Applu na vlastní oči v čistoskvoucí novotě.

Hlavní partneři zpravodajství:

 

Partneři zpravodajství:

DTPobchod
GIGA
Cables&Simms
MacPoint

Apple se vydal cestou vlastních značkových prodejen již poměrně dávno, reportáž z jednoho z AppleStoru jsme vám ostatně přinesli již v lednu. Obchod v SOHO má pořadové číslo 32, takže by se dalo říct, že jde o jeden z mnoha. Nicméně je v nejednom ohledu zvláštní. V první řadě je to ten nejnovější, který Apple otevřelo minulý čtvrtek, tedy před několika dny. Zvláštní je i tím, že jde o první AppleStore v New Yorku, což je opravdu fascinující, protože New York je jistě jedním z několika nejvýznamnějších center USA a dočkal se zájmu Applu až nyní. Nicméně načasování nebylo jistě náhodné. Obchod byl otevřen den po keynote Steva Jobse na New Yorskem Macworldu - těžko si představit lepší reklamu. Byl otevřen v kompletně přebudované a zrenovované budově bývalé historické pošty, což jistě chvíli trvalo a má sekce, které před Macworldem mohl mít jen stěží.


Pohled z ulice

Luxusní umístění
Je mnoho míst v New Yorku, která lze považovat za luxusní adresu prestižní značkové prodejny. Roh ulic Greene a Prince nemusí pro přespolní znít až tak známě, ale v praxi se jedná o velmi pěknou lokaci v SOHO,tedy ve čtvrti umělců a volnomyšlenkářů. Kde jinde by mohl Apple hledat své spojence, než právě v SOHO, kam by mohl lépe zapadnout než do unikátně přebudované staré pošty s velmi pěkným moderním designem uvnitř. Také to Steve Jobs patřične prezentoval - rozuměj vychvaloval - v průběhu keynote.


Foto/video

Oficiality vs. každodennost
Nějakým zřejmě technickým nedopatřením se k nám nedostala pozvánka na středeční VIP párty, která se konala v prostorách obchodu před jeho oficiálním otevřením. Nic si z toho neděláme, protože si na snobské akce nepotrpíme, a hlavně proto že jsme se na obchod byli podívat již o víkendu. Tou dobou byl ještě v obležení dělníků a mužů ochranky odhánějících novináře, přesto jsme si první představu udělali již tenkrát.
Oficiální Stevovo otevření v 8:00 bylo také spíš formalitou a divadélkem pro hrstku skalních, proto jsme se rozhodli vyzkoušet trochu všednější provoz obchodu a navštívili jsme jej "až" kolem desáté hodiny. Stále to byl pochopitelně první otevírací den, přesto prodejna již působila běžně fungujícím stylem.


Audio


Mobilní řešení

Co hrdlo ráčí
Prodejna je dvoupatrová a ústředním motivem celého prostoru je mohutné skleněné schodiště. V přízemí příchozí najdou sekce Foto/Video, home, office, mobilní počítače a pochopitelně pokladu. V prvním patře je k vidění obrovská sekce software, následuje příslušenství a iPod včetně možnosti "osahání" a za skleněným mostem pak takzavný dětský koutek a Genius bar. Dětský koutek jsou dva stoly s eMacy s nainstalovanými výukovými program apod. Genius bar je helpdesk vznešeného jména i pojetí. Zde Apple jednoznačně hledal řešení "sobě rovných" pro všechny potenciální zákazníky, takže u Genius baru najdete od teenagerů, přes zvláštní afroameričany až po trochu suché kravaťáky. Prostě co hrdlo ráčí.


Je libo softwarek?

Proč něco takového nemáme u nás?
Oko milovníka jablíček při pohledu na 32. AppleStore či jeho fotografie zaplesá a pokud je dotyčný ze střední Evropy jistě i nějakou tu slzičku uroní. Co bychom dali za takovýto honosný AppleStore u nás? Jenže on by u nás prostě nešel udělat. V první řadě se k nám nedodává zdaleka vše co bylo k vidění v New Yorku. Tím mam na mysli zejména software, příslušenství třetích výrobců apod. Tyto produkty se k nám buď vůbec nedostávají či procházejí nejrůznějšími pikantními distribučními kanály. A navíc je zde komerční realita. Kdo by u nás zaplatil přednáškový sál s pravidelným bezplatným programem? Kde by se vzal dostatek koupěschopných zákazníků a hlavně kde vzít dostatek fundovaných afroameričanů pro český genius bar, že?


Genius bar

Až si jednou budete chtít udělat radost ?
A jaký povzbudivý závěr tedy vyvodit z návštěvy AppleStoru v Soho? První závěr je, že když jsou peníze a zájem, tak se dají dělat opravdu krásné věci a spolu se Switch kampaní to může nést reálné výsledky. Druhý závěr je, že pokud máte pocit, že vám k vašemu Macovi něco chybí, tak vězte že jde pouze o jakousi lokální časoprostorovou nedokonalost, a že v SOHO to jistě mají. A třetí asi nejdůležitější závěr je, že pokud na vás někdy padne deprese z poměrů u nás, tak stačí našetřit cca 20.000Kč, koupit letenku do NY a za cca 12 hodin můžete být v ráji. Tedy tom jablečném.

Pro ty co zatím ještě nenašetřili je zde alespoň malý závdavek v podobě videa:

Přízemí (1,15MB)
Tour po celém krámku (6,5MB)

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: