Zprávy o softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Zprávy o softwaru pro Macy

29. června 2011, 00.00 | Mac OS X 10.6.8 plně podporuje příkaz TRIM a zlepšuje výkon grafiky. Démon hwmond v Mac OS X Serveru 10.6.8 působí potíže na serverech Xserve. Apple vydal aktualizaci firmwaru pro rozhraní Thunderbolt a aktualizace Javy pro Leoparda a Snow Leoparda. Začal také vracet peníze za Final Cut Pro X nespokojeným zákazníkům. A AKVIS uvedl novou aplikaci MakeUp 1.0 pro automatické retuše portrétů.

Opět se sešlo několik zpráv týkajících se softwaru pro Macy, nejprve se podíváme na ty související s Mac OS X:

Mac OS X 10.6.8 přináší plnou podporu příkazu TRIM

Minulý čtvrtek Apple vydal Mac OS X 10.6.8, což je možná již poslední verze Snow Leoparda (jeho nástupce Lion se začne prodávat během července v Mac App Store). Nová verze přináší řadu oprav a nyní se ukazuje, že zahrnuje též některé další změny, jež Apple výslovně nezmínil.

Pro vlastníky Maců s nemechanickými SSD disky je jistě zajímavé zjištění, že Mac OS X 10.6.8 má aktivovanou podporu příkazu TRIM, který zajišťuje, aby nedocházelo k postupnému poklesu výkonu v důsledku správy zápisů, jež je potřebná pro zvýšení životnosti těchto úložných médií (jednotlivé buňky flash pamětí vydrží jen omezený počet zápisů).

Příkaz TRIM vyžaduje podporu ze strany operačního systému (a samozřejmě ho musí podporovat také řadič daného SSD disku) a majitelé Maců s SSD disky zjistili, že po přechodu na Mac OS X 10.6.8 mají jeho podporu zapnutou.

K tomu je třeba říci, že částečně příkaz TRIM podporoval Mac OS X již dříve. Nové MacBooky Pro uvedené na trh letos v únoru už takovou podporu poskytovaly, byly totiž vybaveny speciálním sestavením Mac OS X 10.6.6, které ji zahrnovalo. A Mac OS X Lion obsahoval podporu příkazu TRIM již od prvních předběžných verzí. Mnozí se proto domnívali, že všeobecná podpora tohoto příkazu bude zavedena právě až s Lionem.

Apple se však zjevně rozhodl zavést ji i v nejnovější verzi Snow Leoparda. Oproti výše zmíněným MacBookům Pro hlavní rozdíl spočívá v tom, že Mac OS X 10.6.8 aktivuje podporu příkazu TRIM na všech Macích, jež lze vybavit SSD diskem. Tato podpora však nadále zůstává omezená na SSD disky od Applu, uživatelé, kteří si pořídili SSD disky třetích stran, nemají příkaz TRIM aktivní ani po přechodu na Mac OS X 10.6.8.

Mac OS X 10.68 zřejmě také zlepšuje výkon grafiky

A též se zdá, že Mac OS X 10.6.8 zvyšuje výkon grafiky ve hrách. Například podle těchto testů Mac OS X 10.6.8 překonává grafický výkon předchozí verze 10.6.7 v mnoha oblastech. Testy se prováděly na Macu Pro z roku 2008 se dvěma čtyřjádrovými 2,8GHz procesory a s grafickou kartou ATI Radeon HD 5870 a na 2,4GHz 13“ MacBooku Pro z roku 2010 s integrovanou grafikou Nvidia GeForce 320M.

Zatímco od verze 10.6.5 do verze 10.6.7 výkony grafiky Snow Leoparda spíše klesaly, s Mac OS X 10.6.8 se trend obrátil a zejména na Macu Pro byly výsledky o dost lepší, hlavně v testech Xbench a ve hře Halo. MacBook Pro sice rovněž podával vyšší výkony (zejména v testu grafiky uživatelského rozhraní ze sady Xbench), ale naměřené hodnoty v jednotlivých testovacích bězích silně kolísaly.

Také diskusní fora MacRumors a Steamu hlásí četná zvýšení výkonu grafiky, hlavně proti předchozímu Mac OS X 10.6.7, který naopak způsobil citelný propad. Zkušenosti jednotlivých uživatelů se pochopitelně dost různí, starší integrované grafiky velké změny nezaznamenaly, nejlepší výsledky naopak dávají moderní grafické karty.

Není to zase až takové překvapení, u beta verzí Mac OS X 10.6.8 Apple uváděl grafické ovladače jako jednu z oblastí, jež se mají testovat přednostně a asi to opravdu přineslo výsledky. A protože nejspíš jde o poslední verzi Snow Leoparda, bylo takovéto zlepšení rozhodně na místě. Lze tak doufat, že chystaný Mac OS X Lion na tom bude ještě lépe.

Monitorovací démon hwmond Mac OS X Serveru 10.6.8 působí potíže na serverech Xserve

Zdá se, že většině uživatelů Mac OS X 10.6.8 přijde vhod, avšak uživatelům serverů Xserve způsobuje Mac OS X Server 10.6.8 jeden nepříjemný problém.

Démon pro monitorování hardwaru, hwmond, obsahuje chybu, jež vyvolává na Xserve, co přešly na novou verzi Snow Leopard Serveru, vytížení procesoru až na 95 procent, podle zpráv z diskusního fora Applu. Vytížení procesoru sice bývá obvykle nižší než zmíněné maximum, ale řada uživatelů hlásí zátěže mezi 70 a 80 procenty.

Stejnou chybu působí jak rozdílová aktualizace, tak kombinovaný aktualizátor a zatím jediným spolehlivým řešením je návrat zpět k Mac OS X Serveru 10.6.7. A pokud se postižení uživatelé pokusili problém řešit restartem, stroje se odmítly vypnout a následně restartovat, v některých případech bylo nutné jejich vypnutí hardwarovým vypínačem.

Samotný démon hwmond se sice dá vypnout, jenže tím se systém připraví o veškeré funkce monitorování hardwaru. Čelní LED diody pak už nebudou odrážet provozní stav serveru, ale ukončí to i oznamování stavu systému, což je dost nebezpečné pro systémy používající RAID pole či provozující důležité úlohy.

Problém se zřejmě týká jen serverů Xserve, což vyvolává otázku, jak se k tomu postaví Apple. Ten tyto stroje přestal prodávat od letošního února a zřejmě už příliš nedbá ani na jejich podporu. O tom svědčí samotná tato chyba, při vývoji Mac OS X 10.6.8 se asi na Xserve již příliš nehledělo.

Apple vydal aktualizaci firmwaru pro Thunderbolt

V pondělí Apple uvolnil další aktualizaci firmwaru pro Mac, tentokrát se jedná o nový firmware pro rozhraní Thunderbolt.

To zatím nabízejí jenom letošní MacBooky Pro a iMacy, další typové řady Maců by ho měly získat při očekávaných modernizacích během letošního roku (jako první přijdou na řadu pravděpodobně MacBooky Air, nejnovější dohady o chystaných modernizacích Maců jsme shrnuli v tomto pondělním článku). Nové stroje už nepochybně budou nový firmware obsahovat z výroby, pondělní aktualizace je určená pro stroje, co již jsou v provozu.

Změny v novém firmwaru Apple popisuje pouze mlhavě, uvádí, že aktualizace poskytuje zlepšení výkonu a stability rozhraní Thunderbolt. A dále upozorňuje, že se po restartu počítače objeví šedá obrazovka s ukazatelem postupu aktualizace firmwaru a varuje uživatele, aby během ní počítač nerušili a především nevypínali jeho napájení (to ovšem platí pro veškeré aktualizace firmwaru).

Aktualizace Thunderbolt Firmware Update se nabízí pro podporované Macy přes Software Update, případně se dá ručně stáhnout odtud, vyžaduje Mac OS X 10.6.8 (její velikost činí pouhých 486 KB).

Vydání tohoto firmwaru nebylo náhodné, jak uvádíme v samostatném článku, včera začal Apple prodávat disková pole Promise pro rozhraní Thunderbolt, dá se proto předpokládat, že tahle aktualizace řeší možné problémy s provozováním nových periférií.

Nové aktualizace Javy pro Leoparda a Snow Leoparda

Další softwarové aktualizace pro Mac OS X se objevily včera, šlo o aktualizace Javy pro Mac OS X 10.5 Leopard a Mac OS X 10.6 Snow Leopard, které zvyšují její spolehlivost, bezpečnost a kompatibilitu. (Předchozí aktualizace Javy pro tyto verze Mac OS X dorazily počátkem března.)

Pro Leoparda to je aktualizace Java for Mac OS X 10.5 Update 10, jež povyšuje J2SE 5.0 na verzi 1.5.0_30 a Javu SE 6 na verzi 1.6.0_26. Zatímco J2SE 5.0 se dodává jak pro Macy s procesory Intel, tak pro stroje s PowerPC, Java SE 6 je dostupná pouze pro Macy se 64bitovými procesory Intel. J2SE 1.4.2 se pak již delší dobu neaktualizuje a zůstává i s touhle novou aktualizací implicitně vypnutá. Ta mimoto ještě odstraňuje podporu pro javové aplety s vlastními procesy (out-of-process aplety) pod Leopardem.

Tenhle podpůrný dokument popisuje bezpečnostní opravy přinášené danou aktualizací, zaceluje různé zranitelnosti v Javě 1.6.0_24 a v Javě 1.5.0_28, jež dovolovaly záškodnickému apletu vykonat libovolný (potenciálně nebezpečný) kód mimo javový sandbox. Návštěva webové stránky s takovým apletem mohla vést k vykonání kódu s právy aktuálního uživatele.

Java for Mac OS X 10.5 Update 10 se nabízí přes Software Update nebo se dá stáhnout z webu Applu (má velikost 120,33 MB), vyžaduje Mac OS X 10.5.8.

Pro Snow Leoparda vyšla aktualizace Java for Mac OS X 10.6 Update 5, která povyšuje Javu SE 6 na verzi 1.6.0_26. Přináší bezpečnostní opravy popsané zde, řeší výše zmíněné zranitelnosti Javy 1.6.0_24. Také tato aktualizace se nabízí přes Software Update, případně se dá stáhnout odtud (jde o 75,45 MB), vyžaduje Mac OS X 10.6.4 nebo vyšší.

Apple začal vracet nespokojeným zákazníkům peníze za Final Cut Pro X

Minulé úterý se počal prodávat Final Cut Pro X, nová verze profesionálního střihového softwaru Applu, avšak zejména ty, kdo se střihem videa živí, tento program příliš nenadchl.

Přinesl sice některé významné změny, ale oproti předchozí verzí 7 postrádá řadu důležitých věcí a dokonce ani neumí otvírat projekty dřívějších verzí. Jde tak vlastně o zcela nový program, který mnozí považují spíše za beta verzi a tvrdí, že nejde o aplikaci profesionální úrovně. Podrobněji jsme tuto záležitost probrali minulý pátek.

To, jak jsou uživatelé s Final Cutem Pro X nespokojení, dokládá skutečnost, že někteří z nich požádali o vrácení peněz (na stránce zákaznické podpory Mac App Store) a jak informuje TheNextWeb, v řadě případů je opravdu dostali zpět.

Někteří byly vyslyšeni docela rychle, jiní museli žádat opakovaně. Zkušenosti uživatelů shrnuje tohle vlákno na diskusním foru Applu, osvědčilo se hlavně odůvodnění, že aplikace nesplňuje očekávání zákazníka.

Pravidla Mac App Store sice výslovně nezakládají nárok na vrácení peněz (legislativa některých zemí to však v podstatě vyžaduje), ale už dříve Apple peníze občas vrátil, v případě Final Cutu Pro X však nespokojených zákazníků asi bude poměrně hodně, zdá se, že zákaznická podpora dostává takovýchto žádostí více než obvykle a nestíhá je vyřizovat.

Jasně to ilustruje, jakou náladu mezi uživateli tento program vyvolal. To, že vrací peníze, slouží Applu ke cti, ale snad to také způsobí, že se brzy objeví slibované aktualizace doplňující některé chybějící funkce dřívějších verzí Final Cutu Pro.

Final Cut Pro X obsahuje kód pro import XML

Určité takové náznaky se ostatně již objevily. Nemožnost importovat XML data předchozího Final Cutu Pro 7 (oprávněně) patří k hlavním stížnostem nespokojených uživatelů, avšak brazilský MacMagazine.br nalezl ve Final Cutu Pro X kód pro import XML z Final Cutu Pro 7, který však z nějakého důvodu není aktivní (článek je v portugalštině).

Dá se proto předpokládat, že slibované brzké aktualizace Final Cutu Pro X import XML umožní, zmíněný kód však bude zřejmě ještě třeba dopracovat.

AKVIS MakeUp 1.0 automaticky retušuje portréty

Portréty (tedy snímky obličejů) v časopisech a jiných publikacích dnes obvykle bývají výsledkem rozsáhlých retuší, většinou prováděných ve Photoshopu. A tak se pochopitelně objevují četné softwarové nástroje, které se to snaží dále usnadnit.

Se svým vlastním příspěvkem do téhle kategorie softwaru přišla minulý týden také z Ruska pocházející firma AKVIS, jež dodává různý software pro zpracování obrazu. Uvedla totiž nový nástroj MakeUp 1.0, který se snaží automaticky vylepšovat portréty a fotografie lidí obecně tak, jak to dělají profesionálové.

Software údajně odstraní vady pleti, aniž by to ovlivnilo zbytek snímku, vyretušuje různé drobné nedokonalosti, ale dá se použít též k nalezení „zlaté střední cesty“ mezi módním „vyhlazením“ a autentickým portrétem.

Nabízí dva pracovní režimy - Express a Advanced. V režimu Express lze úpravy provést jedním stiskem tlačítka s užitím výchozích nastavení, zatímco v pokročilém režimu Advanced se dají parametry retušování nastavovat přesněji.

Tón pleti se může přesněji vybrat kapátkem a jde používat další speciální efekty, například High Key osvětlení, jež odstraní tvrdé stíny a zahladí tak drobné nedokonalosti a stíny pod očima. A zároveň lépe vyniknou rysy tváře.

Program navíc může pracovat v dávkovém režimu, kdy zpracuje všechny snímky v dané složce podle zadaných nastavení. AKVIS možnosti svého softwaru názorně předvádí v tomhle videu.

MakeUp 1.0 se nabízí jednak jako samostatná aplikace, jednak jako zásuvný modul pro Adobe Photoshop, podporuje verze 6.0 až CS5 (včetně 64bitových variant) a Photoshop Elements verzí 1 až 9, samozřejmě jak pro Windows, tak pro Mac. Samostatná aplikace se také dodává pro Windows a pro Mac OS X. Zkušební verze pro jednotlivé podporované platformy, funkční po dobu 10 dní, si lze stáhnout tady.

Na Macu vyžaduje MakeUp 1.0 procesor PowerPC G4 nebo vyšší, alespoň 1 GB RAM a 100 MB prostoru na disku (doporučuje se přinejmenším procesor G5, 2 GB RAM a 2 GB na disku), pracuje pod Mac OS X 10.4 nebo vyšším (verze pro Windows potřebuje podobný hardware a Windows XP nebo vyšší).

Cena závisí na licenci, zásuvný modul či samostatná aplikace s licencí Home pro nekomerční domácí používání stojí 29 EUR. Kombinace modulu a aplikace se stejnou licencí přijde na 39 EUR a s licencí Business dovolující komerční užití vyjde na 55 EUR. MakeUp též tvoří součást balíku Alchemy, zahrnujícího všechny programy AKVISu, jehož cena začíná na 380 EUR.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: