Nový software Applu pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nový software Applu pro Macy

24. června 2011, 00.00 | Vyšel Mac OS X 10.6.8 a odpovídající bezpečnostní aktualizace Leoparda. A objevily se také nové ovladače tiskáren Epson a Lexmark pro Snow Leoparda.

Tento týden byl ve znamení nového softwaru Applu pro Macy, v úterý začal v Mac App Store prodávat nový Final Cut Pro X (který však vyvolal značně smíšené reakce, což blíže probíráme v samostatném článku).

Zároveň ale Apple vydal ještě další softwarové aktualizace. V úterý to byl doplňující obsah pro zmíněný Final Cut Pro X, ve středu nové ovladače tiskáren a především ve čtvrtek uvedl novou verzi Snow Leoparda:

Mac OS X 10.6.8 připravuje Mac App Store na Lion

To, že Apple teď někdy vydá Mac OS X 10.6.8, se dalo čekat, protože v poslední době se zrychlilo uvádění jeho beta verzí pro externí vývojáře, minulý pátek to byla již pátá (první beta verzi přitom vývojáři obdrželi 13. května).

Navíc se po zahájení prodeje Final Cutu Pro X na webu Applu na chvíli objevil podpůrný dokument, který říkal, že se nanejvýš doporučuje přechod na Mac OS X 10.6.8 nebo vyšší při používání programů Final Cut Pro X, Motion 5 a Compressor 4.

To ovšem doporučoval v době, kdy k této verzi Snow Leoparda měli přístup jenom vývojáři, a i ti pouze k beta verzím. Byla to ale jasná známka, že se uvedení ostré verze už blíží. (Mimochodem, dosavadní Mac OS X 10.6.7 dorazil koncem března.)

A ve čtvrtek Mac OS X 10.6.8 skutečně vyšel a přinesl změny známé již z jeho pozdních beta verzí. Protože na příští měsíc Apple slíbil uvedení nového Mac OS X Lion, pravděpodobně se jedná o poslední, stabilizační verzi Snow Leoparda, podívejme se proto, co vlastně nabízí nového:

Změny klientské varianty Mac OS X 10.6.8

Tyto změny posilují stabilitu, kompatibilitu a bezpečnost Maců, konkrétně se jedná o následující úpravy: Posiluje aplikaci Mac App Store tak, aby byl daný Mac připraven k přechodu na Mac OS X Lion. Řeší problém, který mohl způsobit nečekané ukončení Preview.

Zlepšila se podpora IPv6, zvýšila se spolehlivost VPN a dále systém umí rozpoznat a odstranit známé varianty trojského koně Mac Defender. (Mac OS X 10.6.8 zřejmě v sobě zahrnuje samostatnou bezpečnostní aktualizaci Security Update 2011-003 pro Mac OS X 10.6.7 vydanou koncem května, jež se vypořádala právě s touto hrozbou.).

Podrobněji změny klientské varianty Mac OS X 10.6.8 popisuje tenhle podpůrný dokument. Z něj vyplývá, že kromě výše uvedených změn ještě upravuje údaje časového pásma Lisabonu v kalendáři iCal, nově dovoluje použít autentizaci Kerberos pro webový proxy server a opravuje chybu při ukládání dokumentů z Xcode nebo TextEditu, když se domovský adresář nachází v souborovém systému NFS.

Mac OS X 10.6.8 též doplňuje podporu formátů RAW pro další fotoaparáty (tuto podporu na úrovni operačního systému využívají například programy Aperture 3 a iPhoto 9.x). Seznam všech fotoaparátů, jejichž formáty RAW nyní Snow Leoparda zvládá, najdete tady, nově přibyla podpora pro Fujifilm FinePix X100, Nikon D5100, Olympus E-PL2 a XZ-1 a pro Samsung GX-1S.

Dále Mac OS X 10.6.8 obsahuje opravy, jež přinesla aktualizace Mac OS X v10.6.7 Snow Leopard Font Update. Změny v Mac OS X 10.6.7 způsobily, že se některá OpenType písma zobrazovala a tiskla naprosto nečitelná (podrobněji jsme to probírali zde), dotyčná aktualizace to vyřešila, a tak byla pochopitelně začleněna i do nové verze Snow Leoparda. A samozřejmě Mac OS X 10.6.8 zahrnuje (v případě kombinovaných aktualizátorů) i všechny změny z předchozích verzí Snow Leoparda (od verze 10.6.1 až po 10.6.7).

Nová verze Snow Leoparda přirozeně přináší též bezpečnostní opravy, ty se blíže popisují zde. Byly zaceleny četné zranitelnosti mnoha komponent systému, nejvíce oprav se týká práce s obrázky a QuickTimu, ale další opravy řeší i bezpečnostní díry MobileMe, MySQL, Mac App Store a mnoha jiných prvků.

Mac OS X 10.6.8 se samozřejmě nabízí přes Software Update, anebo se dá ručně stáhnout z webu Applu. Rozdílová aktualizace se nachází tady (má velikost 474,2 MB), ta se dá použít jenom na Mac OS X 10.6.7. Pro přechod ze všech dřívějších verzí Snow Leoparda poslouží kombinovaný aktualizátor, který ovšem zabírá již 1,09 GB.

Vyšel také Mac OS X Server 10.6.8

Vedle klientské varianty přirozeně vyšel též Mac OS X Server 10.6.8, jenž vedle novinek klientské varianty přináší další změny specifické pro serverové komponenty systému, podrobně to rozebírá tento dokument.

Videa na wiki stránkách se nyní budou správně přehrávat i v prohlížečích Firefox a Internet Explorer, zvýšila se spolehlivost hostování záloh Time Machine pro klienty a spolehlivost oznámení o nepřítomnosti zajišťovaných poštovními službami. Dále se zlepšila spolehlivost zpracování mezinárodních znaků v iCal Serveru a podpora autentizace při přihlášení k iCal Serveru ze zařízení s iOS.

Spolehlivější je i kaskádování serverů pro Software Update a v Software Update Serveru lze teď správně aktivovat předchozí aktualizace. Také v adresářových službách se zvýšila spolehlivost některých operací. A v utilitách Server Admin a System Image Utility přibyly NetBoot/NetInstall filtry pro nové modely letošních iMaců. Mac OS X Server 10.6.8 pochopitelně přináší též četné bezpečnostní opravy.

Získat se dá opět buď přes Software Update, anebo ručním stažením. A zase se nabízí jednak rozdílová aktualizace (o velikosti 542 MB, vyžaduje Mac OS X Server 10.6.7), jednak kombinovaný aktualizátor (1,27 GB, jde použít na všechny dosavadní verze Snow Leopard Serveru).

Nová verze správních nástrojů Server Admin Tools

Jako vždy Apple vydal také novou verzi 10.6.8 správních nástrojů Server Admin Tools umožňujících vzdálenou správu Snow Leopard Serveru (z jiného klientského Macu).

Zahrnují utility iCal Server Utility, Podcast Composer, Server Admin, Server Monitor, Server Preferences, System Image Utility, Workgroup Manager a Xgrid Admin, změny verze 10.6.8 se podrobněji popisují zde.

Nové verze utilit se lépe přizpůsobují Mac OS X 10.6.8 a též zahrnují NetBoot/NetInstall filtry pro nové modely Maců. A mimoto samozřejmě opravují ještě řadu jiných menších chyb.

Server Admin Tools 10.6.8 se dají stáhnout odtud, mají velikost 255,9 MB a vyžadují Mac OS X 10.6.8 (na klientském Macu, z něhož se ovládá Snow Leopard Server).

Apple uvolnil také odpovídající bezpečnostní aktualizace pro Leoparda

Mac OS X 10.6.8 zahrnuje četné bezpečnostní aktualizace, řada těchto zranitelností se však týká i Mac OS X 10.5 Leopard, a tak Apple včera uvolnil též samostatné bezpečnostní aktualizace pro tento starší operační systém.

Konkrétně se jedná o aktualizaci Security Update 2011-004 (předchozí aktualizace Security Update 2011-003 přinesla ochranu proti Mac Defenderu, ta se však týkala jenom Snow Leoparda, Leopard tak byl naposledy záplatován v dubnu).

Popis oprav téhle aktualizace najdete ve stejném dokumentu jako pro Mac OS X 10.6.8, ale i když mnohé zacelené zranitelnosti jsou společné pro Leoparda a Snow Leoparda, Security Update 2011-004 zahrnuje také opravy chyb pro AirPort, ColorSync a Sambu, jež se vyskytují pouze v Leopardovi.

Tato aktualizace se rovněž nabízí zvlášť pro klientskou (ta má velikost 256,4 MB) a pro serverovou (499,8 MB) variantu Leoparda, vyžaduje Mac OS X 10.5.8. Pochopitelně se dá získat i přes Software Update.

Objevily se nové ovladače tiskáren Epson a Lexmark

Tento týden Apple softwarovými aktualizacemi opravdu nešetřil. Zatímco v úterý vydal dodatečný obsah pro Fina Cut Pro X a jeho doprovodné aplikace a čtvrtek přinesl Mac OS X 10.6.8 a s ním související další aktualizace, ve středu dorazily alespoň dvoje nové ovladače tiskáren pro Snow Leoparda.

Jako vždy se jednalo o balíky ovladačů tiskáren (jak jednoúčelových, tak multifunkčních a také dalších samostatných zařízení) určitého výrobce, v tomhle případě firem Epson a Lexmark.

Balík Epson 2.7 Printer Drivers nainstaluje nejnovější ovladače pro tiskárny a samostatné skenery Epson, přehled všech nyní podporovaných modelů najdete tady. Tento balík se dá stáhnout odtud, zabírá plných 961,5 MB a vyžaduje Mac OS X 10.6 nebo vyšší.

Podobně balík Lexmark 2.5 Printer Driver nainstaluje nejnovější ovladače pro následující modely tiskáren a faxů Lexmark, stáhnout jde zde. Rovněž vyžaduje Mac OS X 10.6 nebo vyšší, jeho velikost ale činí jen 147,5 MB.

Vedle ručního stažení z webu Applu se tyto ovladače nabízejí též přes Software Update, avšak zatímco při stažení z webu Applu se nainstalují ovladače pro všechny podporované modely, Software Update instaluje pouze ovladače pro tiskárny a jiná zařízení příslušné značky připojené k danému Macu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: