Trocha software různého druhu 5 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Trocha software různého druhu 5

27. ledna 2009, 00.00 | Po čase zase malý přehled zajímavých, užitečných či jen zábavných aplikací pro OS X. Tentokrát se zaměřím na tolik oblíbený freeware. Nejprve se podíváme na zábavné doplňky Snowplane (sněžení na monitoru) a Poladroid (transformace fotografií ve stylu klasického Polaroidu). Pak budeme pozornost věnovat dvěma serióznějším nástrojům pro práci se screenshoty, a to produktům Netfixer (otisky obsahu webových stránek) a SnappIr (komplexní řešení pro screenshoty, včetně možnosti jejich sdílení na Webu).

Před nějakým časem jsem psal o zábavném systémovém doplňku Snjór, který přinesl na naše monitory decentně zpracované sněžení. Bohužel autor jej dále neupravuje (a nepodařilo se mi ho kontaktovat) a tak v Leopardovi přestala fungovat jedna vychytávka, a to usazování sněhu na horním okraji aktivního okna (v systému Tiger funguje správně). Díky tomu je pod Leopardem užívání k ničemu, sněží totiž všude, i přes aktivní okno.

Ovšem náhodou jsem nalezl program, který dokáže Snjór nahradit.

Snowplane ke stažení
freeware

Snowplane je jednoduchý program, který se usadí po instalaci v Menubaru s decentní ikonkou sněhové vložky vločky a letadla. Možnosti nastavení jsou minimální, lze nastavit spouštění při startu či program ukončit. Efekt "sněžení" je však hezky provedený. Desktop, krom ikon, ztmavne a po obrazovce se směrem dolů snášejí sněhové vločky. Pokud zahýbete například otevřeným oknem, začnou se okolo vločky lehce vířit. Stejně tak při přetahování ikon. I tento efekt je decentně provedený a nepůsobí vůbec rušivě. Program bez problémů zvládá více obrazovek a vločky dokonce procházejí z obrazovky na obrazovku.


snowplane_interakce
Pro přehrání videa klikněte na obrázek.

Podobných "sněžících" programů je více, ale nejsou graficky i funkčně příliš vyvedené a po krátké chvíli jsou spíše otravné. Snowplane je ale opravdu povedeným kouskem software pro zábavu. Škoda, že jsem o něm nevěděl před Vánoci, sněžilo by alespoň na monitoru.

Poladroid ke stažení
donationware - beta verze

Velmi zajímavou aplikací je Poladroid. Ten upraví vaše fotografie do podoby fotografie z kdysi populárních fotoaparátů Polaroid i s jejich typickými vadami (barevné posuny při špatném vyvolávání, škrábance, otisky prstů, vinětace). Výsledky jsou velmi zajímavé i když jejich využití je jen příležitostné. Efekty lze také vypnout.


Je vhodné si předem upravit výřez fotografií do formátu čtverce. Poladroid neumožňuje jakoukoliv editaci výřezu z fotografie pro výstup na imitaci Polaroid fotografie.


Ovládání je jednoduché. Fotografii či fotografie, které chcete převést do tohoto efektu, přetáhnete na okno aplikace majícího podobu fotoaparátu Polaroid. Bohužel je nutné každou fotografii před započetím převodu potvrdit. Následuje zvuk stisku spouště a "vyjetí" fotografie z přístroje. Nyní následuje vyvolávání fotografie tak jako na skutečném přístroji. V tomto procesu lze jednotlivé fáze zaznamenat jako jednotlivé snímky.


Také je možné náhledy po obrazovce libovolně posouvat. Samotný náklon náhledů fotografií lze omezit v preferencích programu. Po vyvolání se snímek sám uloží do předem zvolené složky.


Vše je dovedeno k dokonalosti i nutností "vložit nový film" (potvrzení dialogu) po vyčerpání toho pomyslného zásobníku.

Netfixer ke stažení
freeware

Jednoduchý program pro tvorbu otisků webových stránek. Celé ovládání se omezuje na zadání webové adresy, šířky výsledného otisku a formátu exportovaného souboru. Jednoduché a funkční. Otisknuta je celá stránka, včetně flash animací tak, jak se zobrazuje po načtení v prohlížeči.Podobným programem byl mnou recenzovaný Paparazzi!, který však není již dlouhou dobu vyvíjený a bohužel padá na systému Leopard. Měl bohatší nastavení a rád jsem jej používal. Samozřejmě jsou ale i další možnosti, například internetový prohlížeč Shiira.


Snapplr ke stažení
freeware (beta verze)

Když už jsme u otisků, zajímavou aplikací je Snapplr. Tento program po spuštění nahradí systémové klávesové zkratky pro otisky obrazovky. Poskytuje také klasické formy otisků, tj. Fullscreen (celá obrazovka), Window (prvek, například okno) a Area (pouze vybraná oblast). Tím se neliší od běžných systémových možností.


To, co z něj dělá zajímavou aplikaci, je možnost volby exportu otisku obrazovky. Na výběr máte export do souboru (ukládá se na předem zvolené místo a v požadovaném formátu) nebo do schránky (Clipboard), ze které jej lze rovnou vložit do potřebného dokumentu (bez potřeby ukládání samotného otisku na disk).

Dále lze otisk rovnou odeslat z mailového klienta jako nový e-mail či jej jednoduše přímo vystavit na webové stránky (s automatickým vytvořením unikátní URL adresy pro další použití).


Extra záležitostí je možnost otisk rovnou sdílet živě (Live). Jde v podstatě o sdílení obrazovky, okna či výběru části obrazovky na webové stránce, jejíž adresa je k tomuto účelu vytvořena. Funguje to tak, že zvolíte druh otisku a funkci Live. Následně vytvoříte otisk, zobrazí se dvě tlačítka. Jedno s křížkem pro ukončení Live funkce a druhé s písmenem C, pod kterým se skrývá unikátní odkaz URL. Po vložení tohoto odkazu do webového prohlížeče je proveden otisk a vystaven na této adrese. Při každé aktualizaci se provede nový otisk. Okno ve webovém prohlížeči je však nutno aktualizovat ručně, což je trochu škoda. Takto se dá v jeden okamžik zobrazovat jen jeden otisk. Bohužel ale tato funkce občas vede ke shození aplikace Snapplr, ovšem toto lze zatím omluvit tím, že jde o verzi 1.0 ve stádiu Beta.

Funkce Live je k vidění v tomto screencastu.

Třešničkou je pak možnost nastavení časové prodlevy před vytvořením otisku.


Nastavení aplikace dovoluje zapnout/vypnout stíny při otisku okna, zapnutí/vypnutí vysvícení monitoru při snímku, přehrání zvuku závěrky a nastavení spuštění aplikace při startu systému. Dále jsou k dispozici bohaté možnosti přemapování klávesových zkratek, včetně určení způsobu uložení, a samozřejmě určení místa k samotnému uložení otisku při ukládání do souboru. Také lze nastavit obsah předmětu při odeslání otisku e-mailem.

Panel předvoleb také obsahuje záložku Registrace, z čehož se dá domyslet, že v budoucnu by mělo jít o aplikaci placenou.

Otisky obrazovky vystavené na web lze otevřít také z menu Snapplr, kde se uchovávají ty naposledy vytvořené. Na webové stránky však otisky nemají příliš velkou trvanlivost a jsou velmi rychle odstraněny. Nelze tedy tuto službu využít například pro linkování obrázků do diskuzí, je vhodná jen pro rychlé a krátkodobé použití.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

:)

Autor: matěj Muž

Založeno: 27.01.2009, 01:38
Odpovědí: 0

sněhová vložka? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: :)

Autor: Mikesh Muž

Založeno: 27.01.2009, 06:01

LOL :-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: :)

Autor: :-) Muž

Založeno: 27.01.2009, 09:41

Je fajn, že článek může přinést každému něco :-) ;-).

Odpovědět na příspěvek

RE: :)

Autor: Jirka Muž

Založeno: 27.01.2009, 15:44

taky jsem se pobavil :-) … kouzlo nechtěného

Odpovědět na příspěvek

Paparazzi!

Autor: Pavel Kout Muž

Založeno: 27.01.2009, 02:37
Odpovědí: 0

Zrovna (včera) vyšla nová verze Paparazzi! 0.5b6, která už pod Leopardem nepadá (také jsem dosud používal starou 0.4.3).

Odpovědět na příspěvek

RE: Paparazzi!

Autor: -jf Muž

Založeno: 27.01.2009, 11:10

Jenže narozdíl od verze 0.4.3 mi tato na 10.5.6 neustále padá a nedokáže zpracovat většinu URL. Zůstávám u verze 0.4.3, která mi na počítači funguje 100%

Odpovědět na příspěvek

dobrý článek

Autor: eFrankie Muž

Založeno: 27.01.2009, 08:40
Odpovědí: 0

Byl bych rád, kdyby takovéto články vycházely daleko častěji než jednou z půl roku... jsou velmi přínosné, je spousta programů, o který uživatelé nemají ani páru a takovýto způsob jim je zpřístupní... Jen tak dále a co nejčastěji:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: dobrý článek

Autor: helenka Muž

Založeno: 27.01.2009, 21:22

Také se k tomu připojuji. Díky!

Odpovědět na příspěvek

?

Autor: JR Muž

Založeno: 27.01.2009, 09:23
Odpovědí: 0

"Podobným programem byl mnou recenzovaný Paparazzi!, který však není již dlouhou dobu vyvíjený a bohužel padá na systému Leopard."

Nelžete lidem a nehaňte dobrý soft! Stačí sledovat/povolit aktualizace: http://www.macupdate.com/
info.php/id/15966/paparaz
zi%21

Odpovědět na příspěvek

RE: ?

Autor: Paparazzi! Muž

Založeno: 27.01.2009, 09:40

Tak tedy na serveru Versiontracker byla v době psaní článku poslední dostupná verze 0.4.2z roku 2006. Ostatně se o tom přesvědčte sám.

Po přechodu na Leopard mi software nepracoval správně a žádné aktualizace i nenabízel. Šel tedy pryč.

http://www.vers
iontracker.com/dyn/morein
fo/macosx/24625

To že byla předevčírem vydána nová verze, po velmi dlouhé době je prostě náhoda, kterou neovlivním. Žádný software jsem nehanil, naopak, pokud by jste kliknul na mnou odkazovaný článek dočtete se to sám. Ostatně jsem ho chválil i v tomto článku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ?

Autor: + Muž

Založeno: 27.01.2009, 09:45

Ještě doplním, že sám autor i dosud nabízí na svých stránkách verzi 0.4.3 (tedy o jednu setinku vyšší než Versiontracker):

http:
//derailer.org/paparazzi/


screen:
http://skitc
h.com/jancakv/bnx1e/papar
azzi

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ?

Autor: Helenka Muž

Založeno: 27.01.2009, 13:04

0.4.3 je historická nepadající verze. V článku o pádech nemělo nic zaznít!

Maximálně ona nevyvíjenost (pokud nepočítáme čerstvou beta verzi, kterou šlo opravdu snadno přehlédnout)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ?

Autor: JancakV Muž

Založeno: 27.01.2009, 13:32

No předpokládám, že jsem měl aktuální verzi (proč taky ne, že?), když jsem program odinstaloval. Pod Leopardem mi prostě dělala problémy, proto jsem to napsal. Naše zkušenosti se mohou lišit.

Myslím, že kázání čtenářů co mělo a nemělo zaznít je trošku zcestné. Autor píše své zkušenosti na nemodifikovaném systému. První příspěvek tohoto vlákna autora přímo označuje za lháře, což je ve zbytečná urážka, navíc za něco co nenapsal. Nechápu proč?

Beta verze nejde "přehlédnout" na serverech je od 25. 1. 2009 a článek byl napsán před více než týdnem - datum publikování neovlivním. A na stránkách autora/dealera, či kdo to je, se ještě nezobrazuje - což je zvláštní.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: ?

Autor: Kessa Muž

Založeno: 27.01.2009, 16:40

Klid.... Udělal jste výbornou práci a nemá cenu se nechat vytočit rejpalama, jejichž hysterie se navíc opírá o program, který jste zmínil jen letmo.
Kazatelé neomylnosti se najdou vždycky a nám budiž útěchou, že se jedná jenom o psaný projev. Při podobných útocích se vždycky uklidňuju, že je to nakonec velká klika, protože narazit na troglodyta osobně, zřejmě by ve finále vyndaval mojí botu ze své prd3l3.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: ?

Autor: helenka Muž

Založeno: 27.01.2009, 21:20

Lidi jsou na vás ošklivý, přitom jste připomněl absolutně skvělé sněžení. Tak jsem sněžila loni. Díky za připomenutí!

Paparaz
zi na nelokalizovaném Leopardovi ve verzi 0.4.3 mám otestované na iBook 1.42, iMac EDU, iMac 2.0 C2D, MBP (late 2007). Proto mě nenapadlo, že by někdo mohl mít se stabilní variantou stejné potíže, jaké byly u testovací verze (v době psaní článku. :-))

Odpovědět na příspěvek

Skitch

Autor: Topper Muž

Založeno: 27.01.2009, 09:33
Odpovědí: 0

Screenshoty s kreslenim a share na webu je i Skitch. Doporucuju kouknout. Prijemna grafika na dokreslovani a popisky screenu.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

0.4.3 je historická nepadající verze. V článku o pádech nemělo nic zaznít!

Maximálně ona nevyvíjenost (pokud nepočítáme čerstvou beta verzi, kterou šlo opravdu snadno přehlédnout)


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: