Recenze: NumberKey Free - iPhone jako numerická klávesnice - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Recenze: NumberKey Free - iPhone jako numerická klávesnice

NumberKey Free

14. února 2011, 00.00 | Jen ten, kdo má pod prsty úplnou klávesnici včetně číselného bloku, může naplno ovládat programy využívající klávesové zkratky právě s využitím samostatných číslic.

Z těch nejdůležitějších zkratek je to command + pro zvětšení v mnoha programech, hvězdička pro násobení na kalkulačce a samozřejmě číslice psané jednou rukou. Pro grafiky a DTP operátory jsou také důležité klávesové zkratky pro styly v InDesignu.

Pokud patříte mezi majitele MacBooku, MacBooku Pro nebo používáte bezdrátovou klávesnici Apple, určitě jste si nad absencí numerického bloku posteskli. Čísla sice lze psát s pomocí klávesy Shift, ale jednou rukou to nejde a některá tlačítka na menší klávesnici prostě nejsou.

Na starších MacBoocích se ještě dá část klávesnice přepnout NumLockem na číselný blok, případně klávesou fn přepínat funkci podle potřeby, ale u těch posledních už to nejde. Možná Steve Jobs usoudil, že nepotřebujeme psát číslice tak často. A tak při násobení v kalkulačce musíte klepnout myší nebo použít klávesu x, když chcete násobit. V InDesignu zase musíte místo klávesové zkratky kliknout pro přiřazení stylu dokonce několikrát.

Výše uvedené trápí mnoho uživatelů Apple Wireless Keyboard, a proto hledají nějaké řešení. Bezdrátová numerická klávesnice LMP Bluetooth Keypad je mechanicky přizpůsobená bezdrátové klávesnici Apple a dá se k ní připevnit tak, že tvoří kompletní velkou klávesnici. Bohužel se hned na začátku manuálu dočtete, že zkratky command s číslicemi na ní nefungují.

Proto pro mne tohle řešení ztratilo půvab. Ale pokud nepoužíváte InDesign k obživě, může vyhovovat. Výhodou je hmatový kontakt s klávesnicí, nevýhodou další baterie a zařízení zabírající místo v tašce.

Proto jsem se obrátil k softwarovým náhradám číselné klávesnice založeným na iPhone. Tyto programy využívají spojení klienta na iPhone a serveru na Macu (popřípadě PC) přes Wi-Fi.

Už před časem se objevila bezplatná aplikace NumberKey Free, která má kromě hmatového vjemu všechno, co potřebujete, dokonce i virtuální výstupek na klávese 5 ze skutečné numerické klávesnice.

Kompletní číselný blok funguje s kalkulačkou i v kombinaci s klávesou command na bezdrátové klávesnici a svižné lámání v InDesignu je tím zaručeno. K dispozici jsou dva vzhledy - černý a bílý. Můžete si zapnout zvuk kláves a zakázat přepnutí telefonu do úsporného režimu. Klávesnice se dá otočit vzhůru nohama, takže napájecí kabel telefonu nepřekáží.

Pro úplnost stojí za zmínku, že existuje také placená verze NumberKey za jeden a půl eura. Nabízí totéž co bezplatná varianta a navíc ještě tabulátor a střední blok velké klávesnice s kurzorovými šipkami a blokem esc, home, delete, PgUp, PgDn, delete a end.

Většině lidí ale nejspíš postačí NumberKey Free a víc nebudou potřebovat. Dělá, co má, funguje v klasické síti Wi-Fi i v síti AdHoc vytvořené počítačem a je zadarmo.

Pro správnou funkci je třeba stáhnout také serverovou část NumberKey connect. Po instalaci se ikona objeví v horní liště vpravo. Ovládací panel je jednoduchý – obsahuje stavovou informaci o připojeném iPhonu a možnost výběru z přístrojů přítomných na společné síti Wi-Fi. Telefon můžete nastavit jako standardní a NumberKey Connect vložit do seznamu programů spouštěných při startu. Pak se iPhone hned připojí a můžete psát. NumberKey Connect je k dispozici pro MacOS X a Windows.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: