Recenze: NumberKey Free - iPhone jako numerická klávesnice - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Recenze: NumberKey Free - iPhone jako numerická klávesnice

NumberKey Free

14. února 2011, 00.00 | Jen ten, kdo má pod prsty úplnou klávesnici včetně číselného bloku, může naplno ovládat programy využívající klávesové zkratky právě s využitím samostatných číslic.

Z těch nejdůležitějších zkratek je to command + pro zvětšení v mnoha programech, hvězdička pro násobení na kalkulačce a samozřejmě číslice psané jednou rukou. Pro grafiky a DTP operátory jsou také důležité klávesové zkratky pro styly v InDesignu.

Pokud patříte mezi majitele MacBooku, MacBooku Pro nebo používáte bezdrátovou klávesnici Apple, určitě jste si nad absencí numerického bloku posteskli. Čísla sice lze psát s pomocí klávesy Shift, ale jednou rukou to nejde a některá tlačítka na menší klávesnici prostě nejsou.

Na starších MacBoocích se ještě dá část klávesnice přepnout NumLockem na číselný blok, případně klávesou fn přepínat funkci podle potřeby, ale u těch posledních už to nejde. Možná Steve Jobs usoudil, že nepotřebujeme psát číslice tak často. A tak při násobení v kalkulačce musíte klepnout myší nebo použít klávesu x, když chcete násobit. V InDesignu zase musíte místo klávesové zkratky kliknout pro přiřazení stylu dokonce několikrát.

Výše uvedené trápí mnoho uživatelů Apple Wireless Keyboard, a proto hledají nějaké řešení. Bezdrátová numerická klávesnice LMP Bluetooth Keypad je mechanicky přizpůsobená bezdrátové klávesnici Apple a dá se k ní připevnit tak, že tvoří kompletní velkou klávesnici. Bohužel se hned na začátku manuálu dočtete, že zkratky command s číslicemi na ní nefungují.

Proto pro mne tohle řešení ztratilo půvab. Ale pokud nepoužíváte InDesign k obživě, může vyhovovat. Výhodou je hmatový kontakt s klávesnicí, nevýhodou další baterie a zařízení zabírající místo v tašce.

Proto jsem se obrátil k softwarovým náhradám číselné klávesnice založeným na iPhone. Tyto programy využívají spojení klienta na iPhone a serveru na Macu (popřípadě PC) přes Wi-Fi.

Už před časem se objevila bezplatná aplikace NumberKey Free, která má kromě hmatového vjemu všechno, co potřebujete, dokonce i virtuální výstupek na klávese 5 ze skutečné numerické klávesnice.

Kompletní číselný blok funguje s kalkulačkou i v kombinaci s klávesou command na bezdrátové klávesnici a svižné lámání v InDesignu je tím zaručeno. K dispozici jsou dva vzhledy - černý a bílý. Můžete si zapnout zvuk kláves a zakázat přepnutí telefonu do úsporného režimu. Klávesnice se dá otočit vzhůru nohama, takže napájecí kabel telefonu nepřekáží.

Pro úplnost stojí za zmínku, že existuje také placená verze NumberKey za jeden a půl eura. Nabízí totéž co bezplatná varianta a navíc ještě tabulátor a střední blok velké klávesnice s kurzorovými šipkami a blokem esc, home, delete, PgUp, PgDn, delete a end.

Většině lidí ale nejspíš postačí NumberKey Free a víc nebudou potřebovat. Dělá, co má, funguje v klasické síti Wi-Fi i v síti AdHoc vytvořené počítačem a je zadarmo.

Pro správnou funkci je třeba stáhnout také serverovou část NumberKey connect. Po instalaci se ikona objeví v horní liště vpravo. Ovládací panel je jednoduchý – obsahuje stavovou informaci o připojeném iPhonu a možnost výběru z přístrojů přítomných na společné síti Wi-Fi. Telefon můžete nastavit jako standardní a NumberKey Connect vložit do seznamu programů spouštěných při startu. Pak se iPhone hned připojí a můžete psát. NumberKey Connect je k dispozici pro MacOS X a Windows.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

editor rozlozeni klavesnice

Autor: Pavel J. Muž

Založeno: 14.02.2011, 08:24
Odpovědí: 0

... toto aplikace pro iPhone je dobry napad, ale poslepu se myslim stejne neda pouzivat. Absence numericke klavesnice se da resit take utilitou UKELELE, ktera umoznuje uzivatelkou editaci (prizpusobeni) klavesnice dostupne, takze jsem si upravil CZ tak, ze pri kombinaci ALT+ mam nadefinovane cislice, rozmistene tak jako drive na powerbooku s tim rozdilem, ze to neni kombinace Fn+ ale Alt+ nebo cokoliv jineho.

Odpovědět na příspěvek

RE: editor rozlozeni klavesnice

Autor: OC Muž

Založeno: 18.02.2011, 22:23

Jen technická -- Apple už mnoho a mnoho let podporuje klávesnice ve formátu XML, takže není problém je upravovat ručně bez jakékoli pomocné utility.

Odpovědět na příspěvek

Násobení

Autor: Dave Muž

Založeno: 14.02.2011, 09:07
Odpovědí: 0

Na násobení s úspěchem používám Atl - 8 :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Násobení

Autor: Petr Jandík Muž

Založeno: 14.02.2011, 10:52

Alt-8 nefunguje všude - na mém MacBook PRO mid 2010 (model 6,2) nefunguje pro násobení ani Alt-8, ani x, jak do mého článku dopsala redakce. (anglický SL 10.6.6).
Alt-8 i x byly samozřejmě první věci, co mne napadlo zkoušet :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Násobení

Autor: Jiří Vítek Muž

Založeno: 17.02.2011, 20:49

Jen doplnění ke klávese "x". Ta funguje pouze v kalkulačce dostupné přes Dashboard. Nikoliv v aplikaci Calculator.

Odpovědět na příspěvek

X MARK 1

Autor: Becher Muž

Založeno: 14.02.2011, 17:08
Odpovědí: 0

Já problém absence numerických kláves u krátké Apple klávesnice vyřešíl zakoupením BT myši od Canonu s klávesami.

http://esh
op.kopirky.cz/?Mode=Sti&S
tiId=87918

Odpovědět na příspěvek

RE: X MARK 1

Autor: Petr Jandík Muž

Založeno: 15.02.2011, 00:09

Klávesy nevypadají špatně, ale pokud je člověk zvyklý na Mighty Mouse, Magic Mouse a podobná zařízení s všesměrovým pohybem a víceprstými gesty, nemusí mu stačit kolečko s jen s pohybem nahoru a dolů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: X MARK 1

Autor: Becher Muž

Založeno: 15.02.2011, 08:35

S tím souhlasím. K tomu mám sice TrackPad, ale kouzelná Apple myš je vskutku nepřekonaná.

Odpovědět na příspěvek

Klávesnice od Logitechu

Autor: Petr Elgner Muž

Založeno: 15.02.2011, 14:28
Odpovědí: 0

Já mám doma tohle, ale ještě jsem to nezkoušel, protože jsem to koupil primárně účetní. Pokud máte zájem, vyzvednu, vyzkouším, dám vědět.

http://www.le
vneelektro.cz/p137837-it-
a-kancelar-logitech-n305-
wireless-numpad

Odpovědět na příspěvek

RE: Klávesnice od Logitechu

Autor: Petr Jandík Muž

Založeno: 15.02.2011, 16:56

Díky za nabídku. Měl bych zájem vědět, jestli funguje kombinace command-číslice

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Klávesnice od Logitechu

Autor: Petr Elgner Muž

Založeno: 26.02.2011, 12:50

Tak bohužel, funguje jaksi divně :-(

Odpovědět na příspěvek

Nojo holt se ušetří

Autor: TDS Muž

Založeno: 17.02.2011, 00:15
Odpovědí: 0

Absence numerické klávesnice je věc která velice kazí Applu pověst na pozici inovátora ergonomie.

Američani to neřeší, protože mají číslice nahoře místo ěščřřžýáíé, takře jim to ani nepřijde. Apple ušetří, každej cent se počítá...

A těch pár profesionálních uživatelů ať si trhne nohou nebo koupí něco jinýho... třeba drátovou klávesnici, nebo něco od Logitechu.

Speciálně na Macbooku pro 17 inchů je chybějící numerický blok vyloženě k vzteku. A to nemluvím o tom že kdejekj pc laptop to má i na patnáctce.

Holt jak psal nějaký recenzent v americkým Cnetu, nebo kde. Apple je vždyzcky dobrej na 97 procent, ale nikdy ne na 100%.

S tím souhlasím. Drobný nedodělky, jako třeba CMD + Click pro výběr ve Finderu, v zobrazení s velkejma ikonama, kterej nefunguej po několik generací MAc OSX mi vyloženě pije krev a leze na nervy. A numerická klávesnice jak by smet.

Vychytávka na Iphonu nebere, potřebuju mechanickou odezvu.

Odpovědět na příspěvek

Kolize s personal hot spotem

Autor: Petr Jandík Muž

Založeno: 22.03.2011, 13:09
Odpovědí: 0

Drobný dodatek: S příchodem iOS 4.3 přišel jeden problém: Je-li aktivovaný personal hot spot, a je-li Mac i iPhone připojen k jinému bodu WiFi, Numberkey nefunguje. Je třeba personal hotspot vypnout

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: