První pohled na Panthera: aplikace a utility - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

První pohled na Panthera: aplikace a utility

16. července 2003, 00.00 | Dnes se podíváme na některé další nové a vylepšené aplikace a funkce v Mac OS X 10.3 Panther - například lepší podporu PDF, nové funkce střediska tisku, aplikaci Font Book pro správu písem a další.

Dnes se podíváme na některé další nové a vylepšené aplikace a funkce v Mac OS X Panther - například lepší podporu PDF, nové funkce střediska tisku, aplikaci Font Book pro správu písem a další.

Všechny informace v tomto článku se týkají předběžné vývojářské verze Mac OS X. Znamená to tedy, že finální verze Mac OS X 10.3 Panther, která bude uvedená na trh před koncem roku, může a nemusí tyto funkce obsahovat v podobě, v jaké jsou zachyceny v tomto článku. Berte proto tento článek pouze jako informativní a rozhodně ne jako závazný zdroj informací.

Jednou z novinek, kterou Apple prezentuje u Mac OS X Panther velmi nadšeně, je podpora PDF. Ačkoliv má být tento formát defacto základním formátem v rámci Mac OS X, až do Jaguaru není například jeho prohlížení žádná slast - aplikace Preview je poměrně pomalá a málo vybavená. To se však nyní změní, PDF se v Preview zobrazují jako blesk, je možné nimi rychle procházet a vyhledávat. Steve ukazoval, jak duální Mac "uvaří" PC s Windows a Acrobatem 6, při porovnání na slabším stroji (G4 733) jsou výsledky Preview a Acrobatu 5 pro Maca identické. Stále se nedá považovat podpora PDF za použitelnou pro pre-press, ovšem díky tomu, že jak Quark 6 tak InDesign umí exportovat PDF samy o sobě, možná jinak Distiller nebude potřeba.

Novinky by nás měly čekat i v oblasti tisku - aplikace se přejmenovala na Print Setup Utility a v Jaguaru by mělo být možné pracovat s tiskárnami spíš jako pod devítkou. Jednou z novinek totiž je možnost vytvořit tiskárnu na ploše - buď prostým přetažením, nebo příkazem "Create printer proxy", tiskárnu je poté možné přetáhnout i do doku. Na tiskárnu je možné hodit PDF či PS dokument pro snadné vytisknutí, případně celou složku pro jednoduchý seznam obsahu. Kromě toho je nyní podporovaný i tisk na Windows tiskárny, zpřístupněné na síti.

Zajímavé a užitečné také je, že Apple do instalace (doufejme, že to nezůstane jen u vývojářské verze) zahrnul GIMP drivery, tedy sadu neoriginálních ovladačů pro tiskárny. Jak sám v popisku upozorňuje, jedná se často o ovladače s minimálními možnostmi, ovšem tam, kde neexistuje žádný přímo od výrobce, je to lepší než nic.

Aplikace Font Book je v Pantheru naprostou novinkou a zatím ještě je ve značně vývojové fázi. Font Book nabízí jednoduché rozhraní pro aktivaci a deaktivaci písem, tvorbu sad a možnost snadného náhledu na vzhled písem, včetně rychlého vyhledávání podle názvu. Font Book by měl umět spravovat písma na všech discích celého počítače, včetně Classic prostředí. Ovšem na podrobnější posouzení této utilitky si rozhodně musíme počkat až do finální verze.

Velkou pozornost si získal TextEdit - tím, že umí pracovat s .doc dokumenty, tedy soubory Microsoft Word. Podporuje pouze to, co sám zvládne "vyrobit", takže složitější formátování neočekávejte, poznámky pod čarou a podobně zmizí, ovšem pro rychlé otevření .doc je to lepší než nic. Samozřejmě je umí také korektně exportovat a zajímavé je, že si poradí i s dokumenty, které Word pro Mac OS X neumí - třeba s řečtinou.

Apple kromě finální verze X11 chce nabídnout také snadné rozhraní pro instalaci balíku s Unixovými programy - podle všeho půjde o nástroj na základě Darwin Ports, podobný, jakým je Fink.

Výraznou a příjemnou novinkou je nový Help, který používá WebCore, tedy zobrazovací engine Safari a obecně výrazně zrychlil svůj chod - práce s nápovědou byla až doposud opravdové peklo.

Nové funkce nabízí Address Book - kromě pokročilejší správy kontaktů, včetně možnosti nastavování vlastních polí a definování výchozího obsahu formuláře, práce s distribučními seznamy a také je možné tisknout nálepky a seznamy kontaktů například pro snadnější práci bez počítače.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: