Panther: tak už jdeme do finále? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Panther: tak už jdeme do finále?

29. září 2003, 00.00 | Podle posledních zpráv se zdá, že vývoj operačního systému Mac OS X 10.3 Panther se již opravdu začíná blížit k závěrečnému stádiu - Apple provedl několik změn ve vzhledu systému, které chtěl asi nechat až do poslední chvíle pod pokličkou. Nejviditelnější je nová podoba loga Apple. Libí se vám "jablko" v chromu?

O tom, kdy bude uveden Mac OS X 10.3 Panther se spekuluje od okamžiku jeho představení v červnu - tehdy Steve Jobs oznámil pouze relativně neurčité datum "do konce roku". Díky poměrně rychlému vývoji se média nechala strhnout nadšením, a předpovídala oznámení data záhajení prodeje Panthera už na pařížském Apple Expo (mluvilo se o 3. říjnu), ovšem s odstupem je jasné, že realističtější byl náš odhad z počátku srpna: tehdy jsme tipovali, že Panther se bude prodávat na začátku listopadu (optimistická verze), nebo až někdy před vánocemi (realistická verze).

Nyní se zdá, že listopad je skutečně poměrné reálné datum - říjen je doslova za rohem a například příprava Jaguara od okamžiku deklarování ukončení vývoje (GM - Golden Master) do zahájení prodeje trvala 20 dní. Jelikož se nedá předpokládat, že by Apple zcela přeskočil stádium finálního testování, muselo by být velmi krátké a hlavně úspěšné, aby se stihl ještě nějaký říjnový termín - ovšem Final Candidat (FC) verzí bývá zpravidla více než jedna, byť z té poslední, na které nejsou nalezené žádné chyby, se obvykle stává GM. Na druhou stranu by se asi musely objevit nějaké zásadnější problémy, aby se testování protáhlo tak, že by Panther "zklouzl" až do prosince.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že další betaverzí, kterou dostanou vývojáři do rukou, bude první tzv. Final Cadidat, verze, ve které se hledají již jen ty chyby, které mají zásadní vliv na stabilitu systému a které by tedy mohly ovlivnit uvedení produktu. Apple již s poslední betaverzí neuváděl žádný seznam známých chyb (nenechte se zmást, zde se uvádí pouze ty ZÁSADNÍ problémy...). Další menší chybky se prostě nechají na desetinné updaty, které nás stejně čekají. To neznamená, že by vývojáři v Apple průběžně neodstraňovali další a další chyby, ovšem nejsou to ty, které by uvedení systému pozdržely.

Doufejme, že po ošklivé zkušenosti se systémem Mac OS X 10.2.8 z minulého týdne je kvalita nyní nadřazená nad termíny - podobnou ostudu (ani v mnohem menším rozsahu) si Apple prostě nesmí s novou verzí svého systému dovolit, nehledě na to, že vypálit deseti či statisíce chybných CD by mělo mnohem větší dopad, než "jen" chybný update na internetu - i ten mírně otřásl důvěrou v Apple, neboť firma se zatím podobných "přešlapů" nedopouštěla. Největší ostudou doposud byla chybná instalace jedné z verzi iTunes pro Mac OS X, která mazala jiné než systémové disky, kdy samozřejmě rovněž následovalo stažení iTunes z internetu a oprava instalátoru tak, aby k podobným chybám už nemohlo dojít. Postiženým uživatelům se Apple tehdy omluvil a zasílal jim zdarma nástroje na obnovu smazaných souborů.

Jak jsme už spekulovali, domníváme se, že za chybou v systému 10.2.8 stojí právě Panther - betatesting obou systému probíhá současně a pravděpodobně jen velmi odpovědní vývojáři skutečně testovali obě verze systémů, většina dává přednost samozřejmě Pantherovi (a díky tempu zhruba dvě betaverze týdně na třech CD jen ti opravdu neotrlejší poctivě stahovali a instalovali i každou novou verzi Pantera).

Nové logo

Ovšem zpět právě k Mac OS X 10.3. Nejnovější dva kroky, o kterých informují oblíbené "rumors" servery dávají předpoklad k tomu, že Apple skutečně dělá poslední "velké" zásahy na systému a vše se vrhne do stádia závěrečného testování. Minulou betaverzi dostali vývojáři před více než týdnem, což je na Apple, který dělá nové buildy snad každý den, poměrně dlouho. Právě v poslední dostupné betaverzi Apple použil nejnovější podobu svého loga, které si můžete prohlédnout na obrázku - po "plastikovém Apple", které se objevilo s prvními iMacy, a hrálo všemi barvami (kolik barev iMaců, tolik variant loga), nyní podle všeho přichází čas "kovového jablka" - grafika Pantheru je laděná do kovové podoby, stejně tak se "kovový" vzhled stává v novém systému dominantním, i nová Aqua je více šedivá než kdykoliv předtím. A k tomu také připočtěme definitivní konec veselých barevných počítačů - vše je nyní bílé (spotřebitelské stroje) nebo hliníkové (profesionální).

Obrázek pocházi ze serveru AppleInsider.com

Nutno dodat, že podobou úpravu Panther opravdu potřeboval - ohlasy na velmi strohý vzhled panelů při spouštění počítači či logování do systému byly spíše negativní. Pokud se však jedná o finální verzi loga, bude to pro uživatele znamenat chvíli přivykání, nové logo je "ostřejší", více kovové a chladné, než doposud používané barevné plastické verze. Ostatně, jak se vám nová podoba líbí, můžete zhodnotit v hlasování na konci článku.

Kromě loga se podle serveru AppleInsider nejnovější (pouze interní) verze dočkaly dalších změn v podobě některých animací a jiných drobností - zdá se, že se jedná o opravdu poslední úpravy, jednou z změn bylo také odstranění textu "Pre-release" z okna informací o systému - z toho usuzujeme, že příští verze uvolněná vývojářům bude už skutečně FC1.

A kolik to bude stát?

Samozřejmě, cena je známá již poměrně dlouho, nová verze operačního systému bude stát 129 USD (149 Euro), ovšem často se ptají uživatelé, kteří nyní uvažují o pořízení nového počítače: budeme muset také platit plnou cenu systému? Bohužel, zatím opravdu ano - obvyklou politikou je, že od okamžiku ohlášení data prodeje se na všechny nové počítače vztahuje ochranná lhůta a je možné získat upgrade za nižší, manipulační cenu, takto tomu bylo v loňské roce při uvádění Jaguara. Kdy se však dočkáme ohlášení data prodeje Panthera není jasné - a tak ani není zřejmé, jak dlouhá bude tentokrát "ochranná lhůta", či zda bude uplatňovaná zpětně. Nezbývá než čekat, tiše doufat že Apple někdy tento přístup změní a případně o pár týdnů odložit nákup, pokud by pro vás cca 5 000 Kč za novou verzi systému bylo moc.

Každopádně, doufejme, že Panther se k nám dostane sice co nejdříve, ale v co nejvyzrálejší podobě. Nová verze naplňuje pozitivním očekáváním snad všechny uživatele a zdá se, že bude opravdu potěšením referovat o všech změnách a novinkách, které jsou v systému obsažené. Po uvolnění finální verze pro vás samozřejmě chystáme důkladnou "hloubkovou" recenzi, na kterou se již opravdu těšíme - tak velké nadšení v nás nový systém vzbuzuje.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: