Panther a hardware - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Panther a hardware

14. října 2003, 00.00 | Tak jak se postupně blíží termín uvedení Panthera (nyní to je již jen deset dní), objevují se nové informace a také nové spekulace. Nejnovější informace se týká podpory formátů DVD+R/W v Pantheru, a toho, které počítače vlastně budou podporované.

Tak jak se postupně blíží termín uvedení Panthera (nyní to je již jen deset dní), objevují se nové informace a také nové spekulace. Nejnovější informace se týká podpory formátů DVD+R/W v Pantheru, a toho, které počítače vlastně budou podporované.

Panther a staré G3

Ačkoliv je Panther výrazně rychlejší než kterákoliv předchozí verze Mac OS X, přesto se omezila podpora nejstarších strojů, které byly podporovány v předchozch verzích systému Mac OS X. Ke svému chodu vyžaduje Mac OS X Panther počítač, vybavený procesorem PowerPC G3 a novějším a také zabudovaným USB. Toto omezení vyřazuje ze hry první Power Macy G3, tedy ještě "béžové" stroje, uvedené v roce 1998 - kromě klasického desktopu, který byl u nás velmi oblíben, se jedná také o minitower a u nás v podstatě neznámé modely All-in-one, používané v USA ve školství. Kromě toho se to týká také notebooků - nejsou podporované modely bez USB, to znamená, že nejstarším modelem, na kterém si Panthera spustíte, je tzv. Lombard, neboli Bronze keyboard, uvedený v květnu 1999. Všechny starší modely uvedené v roce 1997 a 98 (Hooper, Wallstreet) nejsou podporované - u předchozích verzí byl podporovaný ještě Wallstreet. V praxi z toho vyplývá, že uživatelé, kteří se zaťatými zuby používali Jaguara na svých počítačích a těšili se na Panthera, mají oficiálně smůlu. Neoficiálně samozřejmě mohou použít utilitky Xpostfacto, která slouží k instalaci Mac OS X na nepodporované stroje (tedy i ty s procesorem 604 a podobně) - zatím však nová verze ještě není na světě.

Dá se předpokládat, že Apple "ořezal" podporou z více důvodů - výrazná rozdílnost hardware těchto starších strojl, špatné grafické karty - díky jejichž mizerné podpoře v Mac OS X ho uživatelé pohnali v Kalifornii před soud a také se asi Mac OS X na těchto strojích používal minimálně. Pro uživatele těchto strojů je to určitě škoda, ačkoliv pod Mac OS 9 ještě zastanou svou práci bez problémů, provozovat je pod Mac OS X je výrazně méně efektivní na všech frontách, a nový Panther díky svému zrychlení to mohl alespoň trochu změnit. Takto však nezbývá, než si počkat na Xpostfacto a doufat, že s provozem "nepodporovaného" systému nebudou žádné problémy.

Mimochodem, podle dosavadních ohlasů se zdá, že přechod na Panthera by měl být méně bolestivý než na Jaguara - nejsou příliš vidět zmínky o tom, že by nefungovaly například ovladače pro tiskárny a podobně, což byl největší problém, když Jaguar přišel v loňském roce na trh.

Panther a DVD+RW

Ačkoliv Apple již skoro tř roky instaluje do svých počítačů DVD-R(RW) vypalovačky, v podstatě nijak nereagoval na souboj mezi tímto starším a oficiálním formátem a formátem DVD+RW, který byl vyvinut skupinou výrobců a protlačený nikoliv DVD forem, ale trhem. Vzhledem k tomu, že v současné době už skoro není možné koupit novou vypalovačku, která by nepodporovala oba formáty (i Pioneer, který stál trvdošijně na straně DVD-R ustoupil a nová vypalovačka je DVD-RW a DVD+RW), Apple dokonce modifikuje vypalovačky instalované do svých počítačů jako SuperDrive tak, že podporují pouze DVD-RW. Z hlediska zákazníka je to naprostá pitomost, uměle ořezávat funkčnost, ale co se dá s Applem dělat.

Proto je určitým pozitivním krokem, že Apple potvrdil, že v Mac OS X Panther podporuje také vypalování na DVD+R(W) formát, i když zatím podle všeho pouze pro datové zálohy, nikoliv z programů jako je iTunes či iDVD. Zda se podpora omezí pouze na externí vypalovačky, či zda Apple určitým způsobem "odblokuje" také mechaniky, které se v současné době nacházejí v počítačích, a dokáží vypalovat pod obojí (Sony, Pioneer) se teprve uvidí - ovšem takto hyperopatrný přístup je tak trošku na škodu. Apple také potvrdil, že k tomu byl více-méně donucen tlakem trhu - uživatelé nyní radějí volí formát DVD+RW, který má mnohem silnější podporu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: