Zprávy o chystaných Macích - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Zprávy o chystaných Macích

16. července 2011, 00.00 | Modernizované MacBooky Air se zřejmě objeví až koncem příštího týdne, mohly by mít větší standardní kapacitu RAM a SSD disků. Zřejmě budou modernizovány též Macy mini a monitor LED Cinema Display. A ceny mimo USA možná budou upraveny tak, aby lépe odpovídaly současným měnovým kurzům.

Vedle zahájení prodeje Mac OS X Lion se čeká také na uvedení nových modelů Maců, především MacBooků Air, ale i dalších typů. A tak není divu, že se v minulých dnech nashromáždila řada pověstí, jež se přinejmenším nepřímo týkají těchto strojů:

Nové MacBooky Air se začnou prodávat asi až koncem příštího týdne

Původně se zdálo, že by prodej Lionu mohl začít už tento čtvrtek a nové Macy dorazí buď současně s ním, anebo záhy poté. To se ovšem nestalo, již ve středu počaly přicházet zprávy, že se prodej Lionu opozdí, což se potvrdilo, protože tento týden se v Mac App Store opravdu neobjevil. A je zřejmé, že dokud nebude na trhu Lion, Apple neuvede ani nové Macy, které budou mít tento operační systém předinstalovaný.

Vyvstala tak otázka, kdy vlastně lze nové Macy čekat. AllThingsD tvrdí, že zájemci mohou ještě na chvíli schovat své kreditní karty, protože podle několika jeho zdrojů Apple hodlá uvést modernizované MacBooky Air až koncem příštího týdne. Jeden zdroj k tomu dodal, že servery přinášející pověsti o Applu se ve svých časových odhadech mýlí o týden.

A tak tedy tyto stroje zřejmě můžeme čekat teprve příští čtvrtek či pátek. Pokud jde o jejich hardwarové specifikace, měly by souhlasit s dřívějšími pověstmi, budou tedy vybaveny procesory Sandy Bridge, rozhraním Thunderbolt a podsvícenou klávesnicí. A AllThingsD dodává, že zřejmě bude možné vybírat z SSD disků o kapacitě 128 a 256 GB (to podrobněji probereme níže).

Nový termín uvedení by celkem dával smysl, protože příští úterý Apple oznámí své finanční výsledky za minulé čtvrtletí. (Mimochodem, v pátek Apple vydal oficiální upozornění, že své výsledky oznámí v úterý 19. července a uspořádá k nim obvyklou tiskovou konferenci. Tohle se už sice delší dobu, ale teď to bylo definitivně potvrzeno.)

Dá se očekávat, že Apple za druhé kalendářní čtvrtletí 2011 (neboli třetí čtvrtletí fiskálního roku 2011) ohlásí rekordní prodej jak Maců, tak iPhonů a iPadů. A jestliže záhy poté uvede nové Macy, potvrdí, že dokáže v nastoupeném trendu dále úspěšně pokračovat.

Letošní MacBooky Air by mohly mít větší standardní kapacity RAM a SSD disků

Už jsme zmínili očekávané vlastnosti chystaných MacBooků Air, ve čtvrtek ale přinesl další informace k tomuto tématu AppleInsider. Promluvil si totiž s analytikem Concord Securities Mingem-Chi Kuo, který AppleInsideru řekl, že podle jeho zpráv od výrobců hardwaru Apple již nezadává objednávky MacBooků Air se 2 GB RAM. Místo toho tyto zprávy naznačují, že všechny nové 11,6“ a 13,3“ modely budou standardně osazené 4GB RAM. Důvodem bude zřejmě to, že Mac OS X Lion, jenž na nich bude nainstalovaný, podává se 4 GB RAM lepší výkon.

Dále z Kuových informací plyne, že se už nebudou nabízet konfigurace se 64GB SSD diskem a dodávat se budou asi pouze modely se 128 a 256 GB flash paměti, což je dáno i tím, že v současnosti většina zákazníků volí MacBooky Air s těmito většími SSD disky. Zároveň však Kuo popírá tvrzení, podle nichž u nových MacBooků Air bude flash paměť integrovaná přímo na základní desce, říká, že podle jeho zdrojů zůstane zachován vyměnitelný SSD disk na samostatné desce.

Pokud jde o procesory, Kuo předpokládá, že budou použity tři nové ULV procesory Sandy Bridge, které Intel uvedl na trh koncem června - procesory Core i5-2467M (taktovaný na 1,6 GHz), Core i7-2637M (1,7 GHz) a Core i7-2677M (1,8 GHz). Maximální příkon těchto čipů činí jen 17 wattů a podporují až 8 GB RAM.

Další potvrzení návratu podsvícené klávesnice

Kuo také potvrzuje dřívější informaci AppleInsideru o opětovném nasazení podsvícené klávesnice a doplňuje, že dodavatelem příslušných komponent bude výlučně firma Darfon. Navíc se domnívá, že Apple s MacBooky Air nastaví nový trend pro notebooky (Intel již začíná mluvit o nové kategorii „ultrabooků”) a očekává, že podobně jako v případě iPhonu budou též MacBooky Air napodobovat jiní výrobci.

AppleInsider sice nemůže všechny Kuovy informace potvrdit z vlastních zdrojů, ale připomíná, že tento člověk v minulosti vydal řadu přesných předpovědí o budoucím hardwaru Applu, loni například jako první přesně předpověděl uvedení 11,6“ modelu MacBooku Air a iPodu touch s fotoaparátem, letos se pak trefil se specifikacemi iPadu 2 a s datem zahájení prodeje bílého iPhonu 4.

Výroky analytiků je sice třeba posuzovat s maximální skepsí, Kuo však zřejmě má kontakty přímo mezi asijskými výrobci, kteří obstarávají fyzickou výrobu novinek Applu, a tak skutečně může získávat přesné informace (výroba se samozřejmě musí zahájit s určitým předstihem před uvedením novinky na trh).

A co se týče termínu uvedení nových MacBooků Air na trh, AppleInsider od počátku zpochybňoval tvrzení o brzkém zahájení jejich prodeje, očekává ho až v následujících týdnech. K uvedení samotného Lionu podotýká, že ho Apple možná původně skutečně chtěl začít prodávat již tento týden. Avšak podle jednoho ze zasvěcenců se na poslední chvíli objevily potíže s obnovováním stavu aplikací (s funkcí Resume pro aplikace), jež zřejmě způsobí menší zpoždění.

Možná se objeví také modernizované Macy mini a monitor LED Cinema Display

O uvedení nových MacBooků Air se v podstatě nepochybuje, ale nejisté zůstává, jaké další Macy čeká v nejbližší době modernizace. Podle pověstí z konce června se měly na přelomu července a srpna objevit nové Macy mini a Macy Pro, ale nebylo to nic jistého.

A minulý týden 9to5mac zveřejnil uniklá katalogová čísla údajných nových Maců, jež měla označovat jednak nové MacBooky Air, jednak nové Macy Pro. To bylo dost divné, protože uvedení Maců Pro se očekávalo spíše později (a nadále zůstávají velké nejasnosti okolo toho, jaké vlastně dostanou procesory, protože Xeony typu Sandy Bridge budou dostupné až někdy v průběhu podzimu).

Jenže ve středu přišel 9to5mac s opravou svých původních tvrzení. Zatímco čísla MacBooků Air byla správná, položky považované za Macy Pro ve skutečnosti označují nové Macy mini, které by se nadále měly nabízet jak v klientských, tak v serverových konfiguracích. A další položka (číslo „MC914LL/A“) údajně označuje modernizovaný bílý MacBook, což by znamenalo, že Apple tento stroj bude přece jenom nabízet i nadále.

Avšak ani tím „uvádění uniklých katalogových čísel na pravou míru“ neskončilo, v pátek MacRumors upozornil, že číslo, jež mělo značit nový bílý MacBook, ve skutečnosti popisuje nový monitor LED Cinema Display s rozhraním Thunderbolt.

Obrázky na webu Applu předváděly inovovaný monitor LED Cinema Display

To záhy potvrdil samotný Apple, když na svém webu předčasně zveřejnil nový obrázek monitoru s katalogovým číslem „MC914“, které mělo patřit údajnému novému MacBooku. Monitor na první pohled vypadá stejně jako stávající 27“ LED Cinema Display, jenže zobrazuje pracovní plochu Lionu namísto dosud používaného Snow Leoparda. AppleInsider navíc našel také fotografii monitoru ze strany.

Podle těchto obrázků se zevně na novém monitoru nic nezmění, dá se ale předpokládat, že Mini DisplayPort bude nahrazen rozhraním Thunderbolt. A to se v podstatě potvrdilo nálezem dalšího obrázku u Applu, na němž je vidět MacBook Pro připojený ke dvěma monitorům LED Cinema Display vzájemně řetězově propojeným přes Thunderbolt.

A dále byla na webu Applu objevena i celá obrazová galerie různých Maců připojených k monitoru LED Cinema Display se zobrazeným Lionem. Je v ní vidět monitor připojený k iMacu a k MacBooku Pro, dále k Macu mini (zřejmě k serverovému modelu, protože nemá viditelnou štěrbinu optické mechaniky) a k Macu Pro. Všechny vyobrazené Macy vypadají úplně stejně jako současné modely.

Dočasně se Lion objevil též na vyobrazení iMacu ve webovém obchodu Applu, ale v sobotu se vrátily původní fotografie se Snow Leopardem. A zmíněné obrázky nového monitoru ze svého webu Apple později také odstranil, avšak snadno najdete spousty jejich kopií jinde. Navíc přestala fungovat položka webového obchodu pro monitor LED Cinema Display.

V případě modernizovaných Maců mini je ovšem možné (a vlastně přímo pravděpodobné), že se tyto stroje zevně nebudou nijak lišit a ke změnám dojde pouze uvnitř. Předpokládá se nasazení procesorů Sandy Bridge (využívat se bude nejspíš jejich integrovaná grafika) a rozhraní Thunderbolt, u něho by se mohla projevit jediná viditelná změna, když se u konektoru Mini DisplayPort objeví ikona pro Thunderbolt.

Pokud jde o Macy Pro, sice kolují pověsti, že by letošní nové modely měly dostat novou, užší skříň, ale to za prvé vůbec není jisté a za druhé, i kdyby to byla pravda, budou tyto stroje na trh zřejmě uvedeny o něco později než inovovaný monitor.

Shrnutí očekávaných hardwarových novinek Applu

Když to všechno shrneme, snad již koncem příštího týdne (bude to asi záležet i na tom, jak rychle se podaří odstranit výše zmíněné potíže s Lionem) se objeví nové Macy. Skoro určitě lze čekat inovované MacBooky Air a s spolu s nimi možná dorazí též modernizované Macy mini a monitor LED Cinema Display.

Podle uniklých katalogových čísel se Mac mini bude nabízet ve standardní (klientské) a v serverové konfiguraci, další číslo pak označuje lépe vybavený klientský model, což nejspíš bude volitelná zákaznická konfigurace s lepším procesorem. Co se týče nového monitoru, ten zřejmě bude v podstatě totožný se stávajícím 27“ modelem, ale Mini DisplayPort nahradí rozhraním Thunderbolt (konektor pochopitelně zůstane stejný). To dovolí řetězové připojení druhého monitoru, ale i dalších periférií pro Thunderbolt.

Žádné další konkrétnější informace o těchto hardwarových novinkách se zatím neobjevily, dá se však očekávat, že jestliže se uvedení těchto strojů opravdu blíží, začnou příští týden sílit různé „informační úniky“ o jejich vlastnostech.

Ceny nových Maců se možná přizpůsobí měnovým kurzům

Ke změně zřejmě dojde nejenom ve specifikacích nových Maců, ale také v jejich cenách, přinejmenším v některých zemích a částech světa. Ve středu totiž 9to5mac uvedl, že podle informací, jež získal od některých nadnárodních prodejců Applu, by mohly v některých zemích ceny nových Maců citelně klesnout. U některých modelů by pokles cen měl činit v přepočtu až víc než 100 USD.

Hlavním důvodem těchto cenových změn bude vývoj měnových kurzů, protože takové asijské měny jako japonský jen a jihokorejský won v poslední době výrazně posílily vůči americkému dolaru. A v minulosti již Apple své ceny kurzovým změnám přizpůsobil. Vliv by však mohlo mít i to, že Apple, sice pomalu, ale přece jenom, postupně ceny mimo USA přibližuje těm americkým.

Naopak v USA ceny asi zůstanou stejné (už tak jsou proti zbytku světa o dost výhodnější), i když kolují pověsti o dalším zlevnění MacBooků Air, mluví se o snížení cen základního modelu až na 899 USD, avšak jde o značně nevěrohodné informace.

Úprava cen nových Maců v různých oblastech světa je docela pravděpodobná, vzhledem k tomu, že v Mac App Store a App Store pro iOS k obdobným úpravám cen již došlo.

Pro nás ovšem bude nejdůležitější to, jak se bude vyvíjet poměr cen v USD a v EUR, zatím se však zdá, že zůstane víceméně zachován paritní poměr (tedy 1 USD = 1 EUR), což Apple zdůvodňuje tím, že do evropských cen už započítává daň z přidané hodnoty.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: