Výkonnostní testy nového čtyřjádrového iMacu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Výkonnostní testy nového čtyřjádrového iMacu

6. srpna 2010, 00.00 | Macworld otestoval také nový 27palcový iMac s 2,8GHz procesorem Core i5, proti loňskému čtyřjádrovému modelu je nárůst výkonů jen mírný, nová grafická karta však lépe zvládá vysoké zátěže.

Koncem července Apple uvedl modernizované iMacy. Největších změn doznaly nižší modely, dosud vybavené procesory Core 2 Duo, protože přešly na procesory Core i3 s architekturou Nehalem, navíc získaly nové grafické karty (v důsledku změn architektury procesoru už nelze používat integrovanou grafiku).

Brzy poté Macworld podrobil svým výkonnostním testům nejnižší 21,5“ iMac s 3,06GHz procesorem Core i3 a pak prověřil výkony všech ostatních standardních modelů s procesory Core i3.

Podle očekávání proti svým předchůdcům s Core 2 Duo podaly o dost vyšší výkon, zejména v dílčích testech silně závislých na výkonu procesoru. Vedle strojů s Core i3 ovšem Apple nabízí ještě jeden model, 27“ iMac s 2,8GHz čtyřjádrovým procesorem Core i5.

Ani ten pochopitelně nezůstal stranou, tento týden ho Macworld rovněž otestoval a tady se podíváme, co o něm zjistil.

Vlastnosti nejvyššího standardního iMacu

Nejvyšší letošní standardní model iMacu (v USA se prodává za 1 999 USD) je 27“ stroj vybavený procesorem Core i5. To je fyzicky čtyřjádrový procesor, který navíc podporuje technologii Turbo Boost umožňující zvýšit taktovací frekvenci aktivního jádra, pokud zpracovávaný kód není optimalizovaný pro vícevláknové zpracování.

Nejspíš se jedná o procesor Core i5-760, jenž se narozdíl od procesorů Core i3 vyrábí 45nm procesem. Sice nepodporuje Hyper-Threading, má však čtyři fyzická jádra komunikující s 8 MB terciární cache paměti a díky technologii Turbo Boost může pracovat až na 3,33 GHz.

Tento procesor spolupracuje s grafickou kartou ATI Radeon HD 5750 osazenou 1 GB vlastní RAM, dále nabízí 4 GB systémové RAM a 1TB pevný disk. Ostatní vlastnosti zůstaly stejné jako u loňského 27“ iMacu se čtyřjádrovým procesorem, letošní model navíc poskytuje pouze podporu paměťových karet SDXC (jejichž kapacita může převyšovat 32 GB).

Nahrazuje obdobný loňský model s 2,66GHz procesorem Core i5 (pravděpodobně modelem Core i5-750), co měl rovněž 4 GB RAM a 1TB disk, ale používal o generaci starší grafickou kartu ATI Radeon 4850 HD s 512 MB RAM. Vše ostatní je stejné, ale jeden rozdíl se přece jen ještě najde.

Kapacita standardně dodávané RAM se sice od loňska nezměnila, avšak zvýšil se její takt, zatímco loni RAM pracovala na 1 066 MHz, letošní iMacy nasazují 1333MHz RAM DDR3 (procesory Core i5 podporují obě frekvence paměti, minulý rok Apple užil pomalejší RAM kvůli modelům s Core 2 Duo).

Macy použité ve srovnávacích testech

Nový 2,8GHz čtyřjádrový iMac Macworld porovnával s jeho 2,66GHz předchůdcem, dále pak s letošním novým 27“ iMacem vybaveným 3,2GHz procesorem Core i3 (tedy s nižším 27“ modelem) a konečně také se stávajícím čtyřjádrovým Macem Pro (osazeným čtyřjádrovým 2,66GHz Xeonem).

Macy Pro by se sice měly brzy dočkat modernizace, zatím se ovšem nadále nabízejí modely z loňského jara, srovnávalo se proto s nimi.

Výsledky výkonnostních testů

Tak jako vždy Macworld výše uvedené stroje podrobil svým benchmarkovým testům Speedmark 6 měřícím výkon aplikací pod Snow Leopardem. Celková skóre a výsledky dílčích testů najdete v tabulce, celková skóre všech nových iMaců navíc názorně porovnává tento diagram.

Porovnání s předchozím čtyřjádrovým modelem

Jak se dalo čekat, náskok nového 2,8GHz iMacu nebyl proti jeho 2,66GHz předchůdci nijak závratný. Rozdíl celkových skóre nečinil ani 4 procenta (216 proti 209 bodům) a příliš se nevzdálily ani výsledky dílčích testů.

Největší odstupy se projevily v testu kódování iTunes, kde byl letošní stroj o 13 procent rychlejší, dále v testu utility HandBrake, kde získal náskok dokonce 26 procent a v testu Parallels WorldBench, s časem o 21 procent lepším. Nepřekvapivě byl 2,8GHz iMac lepší ve všech dílčích testech než jeho 2,66GHz předchůdce, s výjimkou testu rozbalování ZIP archívu ve Finderu, tam loňský model skončil o sekundu dříve (v tomto testu ovšem záleží hlavně na výkonu disku).

Srovnání s 27” iMacem s Core i3

Čtyřjádrové procesory Core i5 patří k těm výkonnějším, což jasně ukazuje srovnání obou letošních 27“ modelů. Připomeňme, že ten nižší používá 3,2GHz procesor Core i3 (fyzicky dvoujádrový 32nm procesor podporující Hyper-Threading, takže nabízí čtyři virtuální jádra, nemá však Turbo Boost).

Celkové skóre nového čtyřjádrového iMacu bylo o 15 procent vyšší (217 proti 188 bodům) a samozřejmě nejvíc vynikl v úlohách schopných využít více procesorových jader. Projevilo se to především v testu MathematicaMark (kde byl stroj se čtyřjádrovým Core i5 o celých 63 procent lepší), dále v testu Cinebench (o 29 procent) a v testu Compressoru (o 20 procent).

Porovnání s Macem Pro

Čtyřjádrové iMacy se svými výkony mohou směle měřit též s Macy Pro, přinejmenším s těmi současnými, na nové již oznámené modely si budeme muset nejméně týden počkat. Macworld proto použil standardní čtyřjádrový Mac Pro s 2,66GHz Xeonem a 3 GHz RAM.

Nejvyšší letošní iMac měl proti němu celkové skóre lepší o 7 procent, v některých dílčích testech si však Mac Pro vedl lépe, konkrétně v testech Cinebench, MathematicaMark a v testu Aperture, naopak zaostal v testech užívajících programy Compressor, iMovie, iTunes, Parallels Desktop, HandBrake a iPhoto.

To se dá vysvětlit celkem snadno, Xeon v Macu Pro zhruba odpovídá procesoru Core i7, podporujícímu Hyper-Threading, takže poskytuje osm virtuálních jader, proto software, co je dokáže využít, bude na Macu Pro pracovat rychleji.

Výkony grafiky

A teď probereme výkony grafiky jednotlivých zkoumaných strojů. Nový 2,8GHz iMac používá Radeon HD 5750 s 1 GB paměti GDDR5, zatímco jeho 2,66GHz předchůdce nese Radeon HD 4850 s 512 MB RAM GDDR3.

Ovšem v testech Speedmark se to příliš neprojevilo. Ty měří výkon 3D grafiky pomocí hry Call of Duty 4, avšak aby bylo možné srovnání se staršími Macy vybavenými hodně slabou grafikou, testuje se v rozlišení 1 024 x 768.

A v tom se moderní grafické karty příliš neprojeví, nový 2,8GHz čtyřjádrový model dal 88,1 snímku/s, zatímco jeho loňský předchůdce byl s 86,9 snímku/s o pouhá 2 procenta pomalejší. Velké rozdíly se neobjevily ani u iMaců s Core i3, ty zobrazily 81,4, respektive 81,3 snímku/s, bez ohledu na to, zda užívaly starší Radeon HD 4670 nebo moderní Radeon HD 5750.

Velký propad v testu Call of Duty 4 však i v rozlišení 1 024 x 768 zaznamenal Mac Pro, se 49,3 snímku/s byl o celých 79 procent horší než 2,8GHz iMac. To je ovšem důsledek toho, že Macy Pro dosud jako standardní grafickou kartu používají GeForce GT 120, očividně hodně zastaralý hardware (oznámené nové modely mají přejít na podstatně výkonnější Radeony HD 5XXX).

To, že Speedmark 6 nedokáže naplno vytížit moderní grafický hardware, si Macworld přirozeně uvědomoval, proto provedl ještě dodatečné testy ve vyšším rozlišení. (Jejich výsledky v tabulce uvedeny nejsou.)

Na obou čtyřjádrových 27“ iMacích spustil Call od Duty 4 v jejich fyzickém rozlišení 2 560 x 1 440, což samozřejmě již klade značnou zátěž i na nejvýkonnější stroje. Letošní 2,8GHz iMac díky své nové grafice stále zvládal více než 55 snímků/s, zatímco 2,66GHz loňský model se 40,9 snímku/s zaostal o plných 35 procent.

Z toho jasně vyplývá, že nový grafický hardware si povede lépe při vysokých zátěžích, ale v běžných úlohách jeho přednosti příliš nevyniknou.

Závěrečné zhodnocení

Macworld nyní již prověřil výkony všech letošních standardních modelů iMaců včetně 2,8GHz 27“ stroje. Ten právem nese označení „nejrychlejší standardní iMac, jaký se dnes nabízí“. Proti svému loňskému předchůdci s 2,66GHz procesorem ovšem podává výkony jen o trochu lepší, rozdíly odpovídají odstupu taktovací frekvence (trochu asi přispívá též výše taktovaná RAM).

Procesor Core i5 je pro běžné úlohy výkonný víc než dost, největší inovaci letošního čtyřjádrového iMacu tak představuje nová grafická karta, jež si dokáže podstatně lépe poradit s vysokými zátěžemi, v méně náročných úlohách však její převaha skoro neprojeví.

Stále ovšem mluvíme o standardních modelech, jenže letošní iMacy také dost rozšířily paletu volitelných konfigurací. Macworld v diskusích u svých testů slíbil, že prozkoumá i zákaznické konfigurace, až je získá, ale to zřejmě bude chvíli trvat.

Bylo by rozhodně zajímavé tyto dodatečné možnosti prověřit. Namísto procesorů Core i3 lze osadit dvoujádrový 3,6GHz procesor Core i5 (podporující Turbo Boost), což by mělo přinést další urychlení.

Do čtyřjádrového modelu se dá nasadit 2,93GHz procesor Core i7, který podporuje i Hyper-Threading, ten by se zřejmě Macu Pro vyrovnal už ve všech testech (samozřejmě s novými šestijádrovými Xeony se pořád nebude moci měřit).

A pozornost by si zasloužilo též změření vlivu volitelného SSD disku na výkon nových 27“ iMaců, avšak na to si budeme muset počkat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: