Výkonnostní testy nejrychlejšího současného iMacu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Výkonnostní testy nejrychlejšího současného iMacu

25. srpna 2010, 00.00 | Macworld podrobil svým výkonnostním testům 27palcový iMac s 2,93GHz čtyřjádrovým procesorem Core i7 a SSD diskem, výsledky potvrdily, že jde o v současnosti nejvýkonnější iMac.

Modernizované iMacy dorazily na trh koncem července a pochopitelně se velice brzy počaly objevovat jejich výkonnostní testy. Macworld nejprve otestoval nejnižší 21,5“ model s procesorem Core i3 na 3,06 GHz a brzy poté přinesl výsledky pro všechny standardní modely s procesory Core i3. Počátkem srpna pak prozkoumal také výkony standardního 27“ modelu se čtyřjádrovým procesorem Core i5.

Apple ovšem nabízí i řadu volitelných konfigurací iMaců (zejména u 27“ modelů), a tak v polovině srpna provedl benchmarkové testy 27“ iMacu s volitelným dvoujádrovým 3,6GHz procesorem Core i5 (namísto standardního procesoru Core i3) a též zjišťoval, jak výkon stroje ovlivní užití nemechanického SSD disku.

A v pondělí Macworld testy nových iMaců završil, otestoval totiž v současnosti nejvýkonnější dostupnou konfiguraci 27“ iMacu – čtyřjádrový stroj osazený volitelným procesorem Core i7 na 2,93 GHz, vybavený navíc SSD diskem. Zde se podíváme, jaké výsledky přinesly benchmarkové testy tohoto stroje.

Vlastnosti testované konfigurace

Tato zákaznická konfigurace vychází z nejvyššího standardního 27“ modelu, jehož procesor Core i5 na 2,8 GHz (model Core i5-760) nahrazuje volitelným procesorem Core i7 s taktovací frekvencí 2,93 GHz.

Pravděpodobně se jedná o procesor Intel Core i7-940, což je fyzicky čtyřjádrový procesor, který však narozdíl od čtyřjádrového procesoru Core i5 podporuje také technologii Hyper-Threading, takže poskytuje osm virtuálních jader. A samozřejmě podporuje též technologii Turbo Boost, což znamená, že při zpracování kódu neoptimalizovaného pro vícevláknové zpracování může zvýšit taktovací frekvenci aktivního jádra až na 3,2 GHz.

Jinak se tyto dva procesory zase až tolik neliší, oba mají 8 MB terciární cache paměti, podporují stejné instrukce a samozřejmě se neliší ani jejich způsob komunikace se zbytkem systému, hlavní rozdíl tedy spočívá v tom, že Core i7 podporuje Hyper-Threading a má vyšší základní takt (Core i5 však v režimu Turbo Boost dokáže jít až na 3,46 GHz). V důsledku toho má Core i7 vyšší příkon, ovšem hliníkové pouzdro 27“ iMacu bylo navrženo s ohledem na vlastnosti současných stolních procesorů.

Vedle výkonnějšího procesoru dostala daná konfigurace také výkonnější datové úložiště, standardní 1TB pevný disk (7200otáčkový SATA model) nahradil 256GB nemechanický SSD disk. Ostatní vybavení zůstalo stejné jako u standardního modelu, stroj proto nesl 4 GB RAM (dá se rozšířit až na 16 GB). A grafickou kartou přirozeně byl Radeon HD 5750 s 1 GB vlastní RAM.

Za takové vybavení se pochopitelně musí patřičně zaplatit, zatímco standardní čtyřjádrový 27“ iMac v USA stojí 1 999 USD, za procesor Core i7 se připlácí 200 USD, ovšem výměna pevného disku za SSD disk vyjde na plných 600 USD. Celková cena testované konfigurace proto dosáhla 2 799 USD.

Macy použité pro srovnání

Výše popsaný iMac se v testech samozřejmě porovnával s dalšími Macy, aby se zjistilo, jak si vůči nim stojí z hlediska výkonnosti. Byly to především už dříve testované iMacy, konkrétně 27” iMac s volitelným 3,6GHz procesorem Core i5, a to jak s klasickým, tak též s SSD diskem. Dále se srovnával se standardním čtyřjádrovým 27“ iMacem s 2,8GHz Core i5 (tedy se standardním modelem, z něhož je dotyčná zákaznická konfigurace odvozena) a s 27” iMacem osazeným 3,2GHz procesorem Core i3.

Do testů byl ještě zahrnut loňský model čtyřjádrového Macu Pro s 2,66GHz Xeonem (Macworld sice již dostal nové letošní Macy Pro, ale jejich testy teprve chystá, takže se muselo porovnávat s loňským modelem).

Všechny iMacy byly testovány se 4 GB RAM a používaly Mac OS X 10.6.4, Mac Pro měl jen 3 GB RAM a provozoval Mac OS X 10.6.1.

Výsledky výkonnostních testů

Výkony všech těchto Maců se jako vždy zkoumaly sadou benchmarkových testů Speedmark 6, jež se snaží co nejlépe napodobit nejčastěji zpracovávané úlohy pod Snow Leopardem, zjištěná celková skóre a výsledky dílčích testů uvádí příslušná tabulka.

Srovnání se standardním čtyřjádrovým iMacem

iMac s 2,93GHz procesorem Core i7 se podle očekávání ukázal jako dosud nejvýkonnější iMac. V testech Speedmark 6 dosáhl celkového skóre ve výši 254 bodů, nejvyššího, jaké zatím v těchto testech předvedl jakýkoli Mac (o tohle prvenství ho však nejspíš již brzy připraví nové Macy Pro).

Proti standardnímu čtyřjádrovému 27” iMacu s 2,8GHz procesorem Core i5 předvedl zákaznický model s Core i7 o 17 procent vyšší celkový výkon (254 oproti 217 bodům), rozdíly v některých dílčích testech byly ještě větší.

Šlo především testy programů Aperture, iMovie a iPhoto a o test rozbalování ZIP archívu ve Finderu, v nichž se projevil hlavně vliv nasazení SSD disku. Tyto testy totiž hodně zapisují na disk a v tom SSD disk pochopitelně pomohl. A platí to i o testu Photoshopu, kde obě konfigurace s SSD disky daly stejný nejlepší čas, rozdíl oproti ostatním však byl pouze v řádu sekund.

Test utility Handbrake opět dal nevyrovnané výsledky

Podivné výsledky znovu přinesl test extrakce filmového DVD utilitou Handbrake, 2,8GHz čtyřjádrový iMac s Core i5 v něm byl skoro třikrát rychlejší než 2,93GHz stroj s Core i7. Zde se zase projevilo to, že Apple v iMacích používá optické mechaniky SuperDrive od různých výrobců.

Některé modely (včetně toho s Core i7) užívají DVD mechaniku Hitachi-LG, jež při extrakci nejspíš využívá funkci RipLock, zpomalující přehrávání filmových DVD, aby bylo tišší. Ostatní testované iMacy nesly mechaniky Pioneer, které takovéto zpomalování neprovádějí, a tak samozřejmě dávají v daném testu mnohem lepší výsledky.

Problém spočívá v tom, že předem nelze vědět, jaký typ mechaniky SuperDrive byl do daného Macu nasazen. Test utility Handbrake tak svědčí především o výkonnosti DVD mechaniky, avšak pro měření výkonu systému jako celku se příliš nehodí.

Vliv procesoru a disku na výkon

Protože se srovnávacích testů účastnil také další iMac s SSD diskem, 27“ model s 3,6GHz procesorem Core i5, bylo možné porovnat tyto dva stroje navzájem a odvodit, jaký vliv na výkon má procesor Core i7 (sice ani u SSD disku nelze zcela zaručit, že pocházejí od stejného výrobce, ale je to dost pravděpodobné).

Celkové skóre iMacu s Core i7 bylo o 11 procent vyšší (254 proti 228 bodům), největší výkonnostní rozdíly se ovšem projevily v testech Cinebench a MathematicaMark a v testu Compressoru, příslušný software dokázal využít většího počtu jader procesoru Core i7.

Vzhledem k užitým strojům bohužel nebylo možné porovnat výkon samotného procesoru Core i7 proti standardnímu čtyřjádrovému modelu (iMac s Core i7 neměl nainstalovaný také klasický pevný disk, narozdíl od stroje s 3,6GHz Core i5), ze zveřejněných výsledků tak nelze jednoznačně určit, jaká část zvýšení výkonu jde na vrub procesoru Core i7 a jaká na vrub SSD disku, ale výsledky testů Cinebench a MathematicaMark a testu Compressoru jasně ukazují, že v těchto úlohách fyzicky čtyřjádrové procesory zřetelně vedou a díky podpoře Hyper-Threadingu iMac s Core i7 překonal i v těchto úlohách čtyřjádrový Mac Pro (ten byl rychlejší pouze v testu MathematicaMark).

Když se podíváme na výsledky v dílčích testech, většinu prvních míst obsadil právě 27“ iMac s Core i7 a SSD diskem, v několika dalších testech prvenství dosáhl iMac s SSD diskem a 3,6GHz (dvoujádrovým) procesorem Core i5, šlo pochopitelně o úlohy, v nichž měl rozhodující vliv na výkon disk.

Subjektivní přínosy SSD disku

Macworld však k těmto výsledkům dodává, že spouštění systému z SSD disku přináší i další výhody, jež se nedají vyjádřit benchmarkovými testy. Jde o subjektivní dojem z takového stroje, oba iMacy s SSD disky působily jako mnohem svižnější, okna, dokumenty a programy se otevíraly mnohem rychleji než při zavádění z klasického pevného disku. Rychleji působilo i spouštění těchto Maců, avšak vzhledem k jeho rychlosti ho testující nestačili přesně změřit.

Výkony 3D grafiky

Za povšimnutí stojí také výsledky testu hry Call of Duty 4, zřetelně ukazují, že výkon ve 3D grafice závisí hlavně na grafické kartě, nejvyšší snímkové rychlosti daly oba čtyřjádrové iMacy s kartu Radeon HD 5750, jejich výsledky se navzájem lišily jenom o desetiny snímku/s. Příliš však nezaostaly ani ostatní iMacy s grafickými kartami Radeon HD, protože daný test (používá rozlišení 1024 x 768) nedokáže moderní grafický hardware plně vytížit.

Zhodnocení výsledků

Nejsilnější zákaznická konfigurace 27” iMacu s 2,93GHz procesorem Core i7 a SSD diskem předvedla působivé výsledky, podrobnější pohled na výsledky dílčích testů však ukazuje, že hodně záleží na tom, jaké úlohy se budou zpracovávat. Zatímco procesor Core i7 pomůže hlavně v programech schopných plně využít většího počtu jader (jak fyzických, tak virtuálních), v úlohách závislých spíše na výkonu disku pochopitelně více prospěje SSD disk.

V úvahu je ovšem třeba vzít také poměr ceny a výkonu, kde se nepříznivě projevuje stále příliš vysoká cena SSD disků ve srovnání s klasickými disky (pro nové 27“ iMacy se jako vhodnější řešení jeví konfigurace nabízející jak SSD disk, tak klasický disk, ten už cenu příliš nezvýší a dovolí mnohem levnější ukládání velkých objemů dat, zatímco SSD disk může sloužit k rychlému provozování systému a aplikací).

Čtyřjádrové procesory rozhodně poskytují vyšší výkon, avšak přednosti procesoru Core i7 se naplno projeví pouze v úlohách optimalizovaných pro vícevláknové zpracování, naopak výkon programů, které si s více jádry příliš poradit neumí, bude záviset spíše na taktovací frekvenci, takže se v nich dobře uplatní i 3,6GHz dvoujádrový procesor Core i5.

Nové Macy Pro by měly předvést ještě vyšší výkony

Testy též opět potvrdily, že loňské Macy Pro proti letošním nejvyšším iMacům zaostávají téměř ve všech oblastech, proto není divu, že Apple přišel s jejich modernizací. Nové modely Maců Pro bylo možné začít objednávat ve webovém obchodu Applu od pondělí 9. srpna a minulý týden už počali zákazníci dostávat oznámení, že jejich počítače jsou již na cestě.

A tento týden k nim Macy Pro skutečně dorazily (na Webu se počínají objevovat fotografie z jejich rozbalování, podrobnější informace přineseme koncem týdne), Macworld uvádí, že se v jeho laboratořích už nacházejí standardní čtyřjádrový (s 2,8GHz Xeonem) a osmijádrový (se dvěma 2,4GHz čtyřjádrovými Xeony) model a v průběhu tohoto týdne by měl dostat též dvanáctijádrový model (se dvěma šestijádrovými Xeony na 2,66 GHz). Brzy by měly být známé jejich výsledky, už teď ale lze předpokládat, že nové Macy Pro z výkonnostního trůnu rychle sesadí zatím panující iMac.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: