První zprávy o nových Macích Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

První zprávy o nových Macích Pro

27. srpna 2010, 00.00 | Začínají se objevovat fotografie z vybalování těchto strojů, přicházejí také první doplňující informace a předběžné výsledky výkonnostních testů.

Koncem července, spolu s uvedením modernizovaných iMaců a Magic Trackpadu, Apple zároveň oznámil, že v srpnu začne prodávat nové Macy Pro a zveřejnil jejich vlastnosti.

A od pondělí 9. srpna skutečně bylo možné objednávat tyto stroje ve webovém obchodu Applu, ovšem vzhledem k délce dodacích lhůt se teprve tento týden dostaly první kusy ke svým vlastníkům.

Fotografie z vybalování

A tak se přirozeně počaly objevovat zprávy těch, jimž nové Macy Pro již přišly, jde především o fotografie z vybalování, sadu snímků z Japonska předkládá například MacRumors, fotografie ukazují otevřenou skříň Macu Pro, SSD disk Applu (o kapacitě 512 GB), grafickou kartu ATI Radeon 5870 a nové šestijádrové procesory Xeon (ukryté pod masivními hliníkovými chladiči).

Galerii fotografií z vybalování 12jádrového Macu Pro nabízí na svém blogu též firma OWC, v USA velice známý prodejce Maců a dodatečného vybavení pro ně.

Vedle vybalování z krabice galerie ukazuje otevřený stroj se dvěma 2,66GHz šestijádrovými Xeony a dvěma grafickými kartami, vidět je rovněž SSD disk Applu a pro srovnání OWC přidala fotografie svého vlastního SSD disku.

Nové Macy Pro standardně zavádějí 64bitové jádro Snow Leoparda

A začaly se už objevovat také některé doplňující informace k těmto strojům. Například CNET zjistil, že letošní Macy Pro již standardně zavádějí 64bitové jádro (kernel) Snow Leoparda. Dosud se na většině Maců s klientskými variantami Mac OS X 10.6 implicitně zavádělo 32bitové jádro, což se při spuštění dalo změnit klávesami „6“ a „4“.

To se u nových Maců Pro změnilo, ty standardně používají 64bitové jádro a naopak na 32bitové jádro se musí při spuštění (třeba z důvodů zpětné kompatibility s 32bitovými ovladači a zásuvnými moduly) přepínat klávesami „3“ a „2“.

Dvouprocesorové modely pojmou až 64 GB RAM

Hodně dohadů bylo též okolo toho, jakou maximální kapacitu RAM vlastně Macy Pro podporují.

Apple sice v technických specifikacích uvádí, že dvouprocesorové modely pojmou nejvýše 32 GB RAM, jenže OWC zjistila svými vlastními testy, že do osmi paměťových patic dvouprocesorových Maců Pro lze osadit také 8GB DIMM moduly, takže maximální kapacita RAM může dosáhnout až 64 GB.

OWC pochopitelně prodává příslušné moduly a poskytuje záruku na jejich správné fungování.

První předběžné výkonnostní testy

Přirozeně se už též objevily první výkonnostní výsledky těchto strojů, jde však většinou o syntetické testy, které nedávají příliš dobrou představu o výkonu ve skutečných aplikacích.

Brzy by měl výsledky svých benchmarkových testů přinést Macworld (slíbil to v popisu testů letošního 27“ iMacu s procesorem Core i7), které dovolí srovnání s jinými Macy ve skutečných úlohách. Zajímají-li vás přesto předběžné výsledky testů Cinebench a Geekbench, podívejte se sem.

Vysoký výkon Radeonu HD 5870 ve 3D hrách

Letošní Macy přinášejí také nové, podstatně výkonnější grafické karty (již bylo načase, dosud standardně nasazované karty GeForce GT 120 byly opravdu zastaralé a podávaly naprosto neuspokojivé výsledky).

Server Bare Feats nabízí první výsledky testů hry Portal, jichž se zúčastnily nové Macy Pro s kartami Radeon HD 58070, v současnosti nejvýkonnější grafikou, jakou lze k Macu dostat.

Porovnávaly se výkony nového šestijádrového a čtyřjádrového Macu pro s Radeonem HD 5870 s loňskými Macy, osazenými kartami GeForce GTX285 a Radeon HD 4870 a s letošními iMacy. Testovalo se v rozlišení 19 20 x 1 080, jednak bez vyhlazování, jednak se zapnutým 4X vyhlazováním.

Podle očekávání daly Radeony HD 5870 podstatně vyšší výsledky, bez ohledu na užitý procesor dosahovaly v testech bez vyhlazování více než 300 snímků/s a i s vyhlazováním zvládaly přes 200 snímků/s.

Krok s nimi alespoň trochu držela jen GeForce GTX 285, hlavně v testech bez vyhlazování, zatímco jak Radeon HD 4870, tak iMacy již dost zaostávaly (samozřejmě ale stále poskytovaly víc než dobré výsledky z hlediska hratelnosti), z iMaců si pochopitelně nejlépe vedl model s Radeonem HD 5750.

Z těchto testů ovšem mimo jiné plyne, že výkon ve 3D hrách ovlivňuje především grafická karta, příspěvek procesorů není zdaleka tak významný, vcelku zanedbatelný je pro hry vliv mnohajádrových procesorů, protože ty většina z nich využít neumí.

Radeon HD 5870 lze použít také do Maců Pro z roku 2008

Výše zmíněný Radeon HD 5870 se prodává též samostatně jako rozšiřující sada pro stávající Macy Pro (za 449 USD), Apple však uvádí, že karta je kompatibilní pouze s Macy Pro z loňského a z letošního roku.

To pochopitelně vůbec nepotěšilo majitele starších, stále ještě značně výkonných modelů, zdá se však, že přinejmenším vlastníci Maců Pro z roku 2008 budou moci tuhle kartu přece jen použít. Bare Feats ji totiž nainstaloval nejen do letošního šestijádrového Macu Pro, ale také do osmijádrových Maců Pro z let 2009 a 2008.

A výsledky testů v různých hrách ukázaly, že Radeon HD 5870 neměl s oficiálně nepodporovaným strojem žádné potíže, v mnoha hrách dokonce dosáhl vyšších snímkových rychlostí než v Macu Pro z loňského roku a v několika případech předčil i letošní šestijádrový model.

Bare Feats hodlá podobně vyzkoušet grafickou kartu Radeon HD 5770 (podle Applu použitelnou pouze v letošních Macích Pro) a chce nové karty zkusit nasadit též do Macu Pro z roku 2006 (tam už však úspěch není jistý, první ohlasy uživatelů říkají, že někomu to funguje, avšak jiným nikoli).

Zdá se, že podobně jako v minulosti nové grafické karty ve skutečnosti fungují i ve starších, oficiálně nepodporovaných modelech Maců Pro, Apple ovšem na takovéto konfigurace zřejmě nebude poskytovat záruku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: