Přibývá náznaků blížící se modernizace Macu mini - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Přibývá náznaků blížící se modernizace Macu mini

7. června 2010, 00.00 | AppleInsider zjistil, že se zásoby Maců mini u amerických prodejců výrazně ztenčily, což zřejmě značí blížící se modernizaci nejmenšího stolního Macu.

Steve Jobs by měl dnes ve svém zahajovacím projevu na konferenci WWDC 2010 představit různé novinky Applu (tady probíráme podrobněji, co by to mohlo být), zatím se však kupodivu téměř nemluvilo o dalším typu Maců, který by se mohl dočkat modernizace.

Teprve minulý čtvrtek server AppleInsider přinesl informace nasvědčující, že by se mohly brzy objevit nové modely Macu mini.

Skladové zásoby Maců mini u amerických prodejců se značně ztenčily

Jde o to, že v USA (stále ještě nejdůležitějším trhu Maců) se za minulé dva týdny povážlivě ztenčily zásoby Maců mini u prodejců a váznou i dodávky přímo od Applu.

AppleInsider si to ověřil z mnoha zdrojů a zprávy, jež obdržel, svědčí o tom, že se nejedná jen o dočasné výpadky dodávek způsobené snahami o předzásobení pro blížící se nový školní rok, kdy se projevuje zejména vliv velkých objednávek univerzit.

Například jeden kupec pro instituci vyššího vzdělávání objednal větší množství Maců mini před třemi týdny s tím, že budou dodány do 1. června. Zpočátku se to zdálo jako běžná záležitost, ale předminulý týden se náhle dodací lhůta prodloužila až do 14. června. Dotyčný k tomu podotkl, že vždy v minulosti takto značné prodloužení dodací doby znamenalo, že dané modely Maců prošly modernizací.

Jiný zájemce o nadstandardně zkonfigurované Macy mini se od svého dodavatele dozvěděl, že distributor už nemá na skladu vůbec žádné a Apple ani neudal datum, kdy budou jejich zásoby opětovně doplněny.

A ve třetím případě člověk, který pravidelně nakupuje Macy mini ve větších objemech přímo od Applu, dostal od svých kontaktů u firmy radu, aby po několik příštích týdnů objednával jen to, co naprosto nezbytně potřebuje, což se opět těžko dá vyložit jinak než jako náznak, že stávající modely Macu mini končí.

AppleInsider pro USA vytváří průběžně aktualizovaný přehled cen Maců a u prodejců samozřejmě zjišťuje i dostupnost jednotlivých modelů. A minulý týden zhruba polovina prodejců zastoupených v tomhle přehledu začala uvádět, že nemá žádné zásoby Maců mini a doporučuje zákazníkům ověřovat si jejich dostupnost telefonicky. Server pochopitelně některým z nich zavolal a dozvěděl se, že nové objednávky budou vyřízeny nejdříve tento týden.

To vše ukazuje, že Apple zřejmě omezuje výrobu stávajících Maců mini a připravuje uvedení nových, modernizovaných modelů, vždy totiž „čistí“ distribuční kanály, než uvede nové Macy.

Pravděpodobné vlastnosti nových modelů

To přirozeně vyvolává otázku, jaké vlastnosti by tyto nové stroje měly mít. Právě AppleInsider počátkem března napsal, že Apple pracuje na prototypech nových Maců mini, jež jeho zdroje údajně spatřily v cupertinských laboratořích, mimo jiné měly být vybaveny rozhraním HDMI namísto DVI portu.

A jeden ze zmíněných prototypů byl navíc osazen novou čipovou sadou NVIDIA MCP89, nástupcem čipové sady MCP79 používané v současných modelech (zahrnuje integrovanou grafiku GeForce 9400M).

Stávající Macy mini nabízejí jak Mini DisplayPort, tak rozhraní DVI

Stejné zdroje přitom AppleInsider informovaly o tom, že Apple pracuje na systému automatického přepínání integrované a samostatné grafiky pro MacBooky Pro, což se skutečně potvrdilo, když v polovině dubna Apple uvedl modernizované MacBooky Pro, 15“ a 17“ modely opravdu takové automatické přepínání využívají.

Údajně spatřené prototypy nahrazují DVI port HDMI konektorem (výtvarná představa serveru AppleInsider)

Ovšem nejmenší 13“ MacBooky Pro nadále obsahují pouze integrovanou grafiku, avšak modernizovanou, jde o GeForce 320M, tvořící součást zmíněné čipové sady MCP89. A v polovině května se navíc objevil modernizovaný bílý MacBook, který rovněž dostal GeForce 320M.

Nové modely nejspíš nasadí GeForce 320M

Čipová dada MCP89 je určena pro procesory Core 2 Duo (v důsledku licenčních sporů s Intelem NVIDIA zatím nemůže vyrábět čipové sady pro novější procesory Intelu s architekturou Nehalem) a je nanejvýš pravděpodobné, že též nové Macy mini budou využívat kombinaci procesoru Core 2 Duo a čipové sady MCP89 (tedy grafiky GeForce 320M).

Rozhodně by to dávalo smysl, vzhledem k nejobvyklejším užitím těchto strojů by byl výkon procesoru Core 2 plně postačující (navíc lze předpokládat tak jako u notebooků nasazení výše taktovaných čipů) a nová integrovaná grafika podává výrazně lepší výkon než stávající GeForce 9400M (testy nových 13“ MacBooků Pro zjistily téměř dvojnásobné snímkové rychlosti ve 3D hrách) a díky lepšímu výrobnímu procesu má i nižší příkon.

U stolního stroje jako Mac mini na tom sice nezáleží tolik jako u notebooků, ale snížení spotřeby energie by mělo dále omezit též zahřívání a hlučnost, nemluvě o možnosti inzerovat ještě větší „zelenost“ nových modelů (Apple už současné Macy mini prohlašuje za energeticky nejefektivnější stolní počítače).

Když se uváží všechny dosavadní kroky Applu, zdá se skoro jisté, že by se útroby nových Maců mini měly silně podobat současným 13“ MacBookům Pro (Macy mini s procesory Intel používají v podstatě notebookové komponenty), proto by měly podávat i podobné výkony. Ostatně také z logistického a ekonomického hlediska by mělo být pro Apple výhodné nasadit pro ně stejné komponenty jako pro 13“ notebooky.

Rozhraní HDMI by bylo velice užitečné

Mini DisplayPort nových MacBooků Pro již konečně podporuje též výstup zvuku (a totéž platí i pro modernizovaný bílý MacBook), nepochybně bude stejnou možnost poskytovat také modernizovaný Mac mini.

Na něm se však narozdíl od notebooků přece jen nemusí tolik šetřit místem, takže se skutečně jeví jako velice pravděpodobné výše uvedené tvrzení, že nové modely budou osazeny HDMI portem (u notebooků se to řeší adaptérem z Mini DisplayPortu na HDMI).

Rozhodně by to dávalo smysl, Apple jako primární konektor pro připojení externího monitoru prosazuje Mini DisplayPort a nahrazení současného DVI portu rozhraním HDMI by usnadnilo připojování k moderním audiovizuálním zařízením (jako jsou HD televizory).

Cenový rozdíl oproti DVI portu by byl minimální a případné připojení monitoru s DVI vstupem se dá zařídit levným adaptérem. A protože se už vyřešila podpora výstupu zvuku, nic nebrání v plnohodnotném připojování k přístrojům s HDMI vstupem.

Nové Macy mini se dají očekávat každým dnem

Již dnes se dozvíme, zda budou nové Macy mini představeny na WWDC 2010, ale i kdyby nebyly, dá se předpokládat, že je Apple uvede na trh brzy potom, existuje řada logických důvodů, proč by to měl udělat.

A odpovídalo by to i časovému harmonogramu modernizací, Macy mini s GeForce 9400M dorazily na trh už loni v březnu, v říjnu 2009 pak došlo k vylepšení jejich základní výbavy, ale jak pouzdro, tak vnitřní uspořádání zůstaly stejné.

Loni na podzim se nově objevila také serverová konfigurace Macu mini. Lze předpokládat, že se bude nabízet i nadále a právě pro ni by byla nová čipová sada se sníženým příkonem významným přínosem, protože při nasazení většího počtu strojů v serverovnách představuje vytvářené odpadní teplo docela vážný problém.

Nové Macy mini s GeForce 320M a s HDMI rozhraním by se ovšem měly především ještě lépe než stávající modely uplatnit v roli mediálních center a jistě se pro ně najde řada dalších zajímavých využití.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

A komu tim prospejete

Autor: Michal Muž

Založeno: 07.06.2010, 15:21
Odpovědí: 0

Proboha ze tam nedavaji rovnou EGA nebo CGA grafiku. Apple pred 5 a vice lety znamenaltechnologicky vrchol, dnes obsahuje elektroodpad. Smutne.

Odpovědět na příspěvek

RE: A komu tim prospejete

Autor: Krtek Muž

Založeno: 07.06.2010, 18:00

Kdybys mluvil o špičkovym stroji jako Mac pro nebo řekněme nějakym vyššim iMacku tak bych i souhlasil... Ale tohle je nejlevnější (i když né lacinej) Macek. Řekni na co nestačí jakejkoliv intelovej Mini ? Moje muzeum složený převážně z G4ek mně utvrzuje v tom že už jsme nejmíň 5-8 let technolgicky daleko za potřebama bežnýho uživatele. jestli si má někdo třídit a pálit fotky z dovolený na Core Solo nebo i7 tak stejně nepozná moc rozdílů. Obdobně práce v kanclbalících, přehrávání filmů atd. Podle mně je modernizace nutná jenom z důvodu zachování ceny. Jednak by fakt byl Mini už dost konkurenceneschopnej a výběhovej HW prostě zdražuje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: A komu tim prospejete

Autor: Michal Muž

Založeno: 07.06.2010, 19:44

Nechci se poustet do zabomysi valky ale

http://www.alza.cz
/asus-eee-top-et2010ag-ce
rny-s-windows-7-home-prem
ium-d164882.htm

http:/
/www.alza.cz/acer-aspire-
az5610-d163737.htm

htt
p://www.alza.cz/apple-mac
-mini-d142810.htm

Cena za danou vybavu je skutecne spickova. Bylo to jen postesknuti, nic vic. Od doby prechodu na intel je to jen sbirka srotu. Jen ze multimedialni domaci pocitac si predstavuji trosku jinak. Integrovana grafika ktera ma vykon hodny iPhonu... Konkretne kanclbaliky typu Office cosi ktere jsou slepene z Javy ci ceho jsou zrouti vykonujako hrom.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: A komu tim prospejete

Autor: Robert Vojta Muž

Založeno: 07.06.2010, 22:31

Mam cca 2 roky stary Mac Mini v obyvaku pro zenu na beznou praci a je to bida. Otevreno ma nekolik oken Safari, Mail, Skype, iPhoto, iTunes, obcas Office a Mini absolutne nestiha. To nemluvim o situaci kdy zacne EyeTV nahravat ze satelitu nedejboze z analogu. Kdyz to srovnam s iMacem nebo MacBook Pro, je Mac Mini daleko za zenitem pouzitelnosti. Minimalne pro me, takze je cas na vymenu. Pokud nekdo tvrdi, ze to staci, tak to nepouziva kazdy den a v takovem rozsahu. Dokonce jsem uz dospel tak daleko, ze z Mac Pro exportuju fotky v rozliseni 1080p at ma Mini co nejmene prace.

Procesor a grafika plne dostacuje, zadne vypocty se na tom nedelaji. Ale pomaly disk a malo RAM je ten nejvetsi problem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: A komu tim prospejete

Autor: Petr Baláš Muž

Založeno: 08.06.2010, 21:16

Doporučuji dokoupit paměť - pokud možno 4 GB.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: A komu tim prospejete

Autor: Robert Vojta Muž

Založeno: 08.06.2010, 22:09

Ve vsech strojich mam maximum mozne RAM ...

Odpovědět na příspěvek

uplne jasne

Autor: ricci Muž

Založeno: 07.06.2010, 17:37
Odpovědí: 0

Dle meho bude zmena jen v grafice a v Display portu ktery bude umet i zvuk.Budou uz i oficialne podporovat 8GB RAM coz umely po novem fw ale ted to bude oficialni a s nabidkou modulu od Applu.Server bude mit pravdepodobne 8GB RAM a 2.66 HZ procesor.to je vse

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: