Nové náznaky brzké modernizace dalších Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Nové náznaky brzké modernizace dalších Maců

13. června 2011, 00.00 | Apple údajně během června nechá zahájit hromadnou výrobu nových MacBooků Air, na trh se ale možná dostanou již tento týden. A počínají se projevovat známky nedostatku serverových konfigurací Maců mini a Maců Pro, což by mohlo značit jejich blížící se modernizaci.

V letošním roce Apple již modernizoval MacBooky Pro koncem února a nové iMacy dorazily počátkem května. A tak se samozřejmě čeká, kdy přijdou na řadu také další modelové řady Maců, všeobecně se předpokládá, že během několika měsíců dojde k obměně všech nyní prodávaných typů.

Přirozeně se opakovaně vynořují různé náznaky a pověsti o tom, kdy k dalším modernizacím dojde, další takové zprávy dorazily též koncem minulého týdne:

Hromadná výroba nových MacBooků Air má začít již v průběhu června

Obecně se věří, že jako další přijdou na řadu MacBooky Air, koncem května se objevila tvrzení, podle nichž tyto stroje přijdou na trh v červnu nebo červenci. Na přelomu května a června se již skutečně počaly projevovat známky tenčících se skladových zásob těchto ultrapřenosných notebooků a přibývalo zlevněných nabídek, což obvykle signalizuje brzký nástup nových modelů.

A minulý pátek analytik Ming-Chi Kuo z Concord Securities řekl AppleInsideru, že Apple už zadal objednávky na hromadnou výrobu nových MacBooků Air během června, ještě tento měsíc se má vyrobit 380 000 kusů 11,6“ a 13,3“ modelů.

Kuo má celkem dobré kontakty mezi výrobci a v minulosti se jeho odhady budoucích kroků Applu na základě takto získaných informací ukázaly jako docela přesné, takže i když je vždy namístě skepse, na jeho tvrzeních nejspíš něco bude.

Analytik dále upřesnil, že asi 55 procent (209 000 kusů) z této prvotní série mají tvořit 11,6“ modely, které se mezi zákazníky těší větší oblibě díky své nižší ceně. Výrobu současných modelů MacBooků Air hodlá Apple během června utlumit, podle Kua se sníží asi na 80 00 kusů, celkem by se tak mělo za tento měsíc vyrobit 460 000 MacBooků Air všech typů.

Současné MacBooky Air byly na trh uvedeny teprve loni v říjnu a významně přispěly k silným prodejům Maců. Minulé pondělí, když na zahájení konference WWDC 2011 představoval Mac OS X Lion, uvedl viceprezident Applu pro globální marketing produktů Phil Schiller, že růst odbytu Maců překonává růst trhu osobních počítačů jako celek již pět let. A v poslední době na tom má významnou zásluhu právě MacBook Air a notebooky obecně, protože ty již tvoří plné tři čtvrtiny všech prodaných Maců.

Jeden ze zasvěcenců prozradil AppleInsideru už v březnu, že prodeje MacBooků Air činí zhruba polovinu prodejů MacBooků Pro, což vůbec není málo. Za první čtvrtletí od uvedení současných modelů na trh se jich prodalo přes milion, ovšem kolující pověsti o jejich brzké modernizaci, ještě posílené po uvedení letošních MacBooků Pro, nejspíš odbyt poněkud oslabily. Uvedení modernizovaných modelů by ale jistě prodej zase posílilo.

Všeobecně se očekává, že nové MacBooky Air nasadí procesory Sandy Bridge, konkrétně ULV varianty mobilních procesorů Core i7 a Core i5. Vzhledem k tomu, že současné modely používají úsporné varianty dnes již značně zastaralých procesorů Core 2 Duo, lze předpokládat citelný nárůst výkonu, ovšem s výjimkou grafiky.

Stávající MacBooky Air užívají v čipové sadě integrovanou grafiku GeForce 320M, zatímco nové stroje (stejně jako 13“ MacBooky Pro) téměř určitě přejdou na grafiku Intel HD 3000 integrovanou přímo v procesorech Sandy Bridge. Ta sice podává docela slušné výkony, ale proti GeForce 320M trošku ztrácí.

Celkově by však nové MacBooky Air měly být o dost výkonnější, navíc je pravděpodobné, že dokážou mnohem lépe využívat SSD disky, které od loňského října užívají jako své standardní úložiště (Macworld nedávno otestoval alternativní SSD disk pro současné MacBooky Air a v aplikačních testech nezaznamenal žádné znatelné urychlení, přestože disk samotný v syntetických testech rychlejší byl). Dále se spekuluje též o tom, že by i tyto stroje mohly stejně jako ostatní letošní Macy získat rozhraní Thunderbolt.

To se ovšem uvidí teprve poté, co nové modely MacBooků Air přijdou do prodeje, což by mohlo být, můžeme-li uvedeným Kuovým informacím věřit, již docela brzy. Stejně jako ostatní letošní Macy zřejmě dorazí bez velké publicity, jednoho dne se prostě objeví ve webových a kamenných obchodech Applu.

A protože od minulého pondělí víme, že se Mac OS X Lion bude nabízet výlučně přes Mac App Store, není ani mnoho důvodů, proč by měl Apple s uváděním nových Maců čekat na vydání téhle nové verze Mac OS X, nejspíš to budou události na sobě víceméně nezávislé.

Podle nových tvrzení by nové MacBooky Air mohly dorazit již tento týden

Otázkou zůstává, kdy přesně se nové MacBooky Air objeví. Minulý týden se zdálo, že když hromadná výroba počne během června, měly se by tyto stroje začít prodávat koncem června nebo počátkem července, jak to tvrdily dřívější pověsti.

Avšak v sobotu přišly nové zprávy, pode nichž se tyto notebooky dostanou do obchodů Applu už tento týden, a to nejspíš ve středu. Na Twitteru uvedl uživatel „Chronic Wire”, že si je stoprocentně jist pouze středečním termínem uvedení nových MacBooků Air. V minulosti se přitom jeho informace ukázaly jako značně spolehlivé (v těchto dnech ovšem přísun svých oznámení k chystaným krokům Applu zvlášť posílil).

K tomu ještě dodal 9to5mac, že se podle jeho zdrojů chystají úpravy kamenných obchodů Applu během noci z úterý na středu, což by mohlo souviset s uvedením těchto strojů, stejně dobře však může jít o něco jiného, jako nejpravděpodobnější se jeví marketingové akce spojené s přípravou na návrat do škol. (Což v dalším svém příspěvku na Twitteru tvrdí i „Chronic Wire”.)

Objevily se též zprávy, že jsou už známa modelová čísla těchto strojů, jenže pak se ukázalo, že to nejde o MacBooky Air, ale o označení neblokovaných iPhonů (podle všeho americké obchody Applu začnou prodávat neblokované iPhony, což dosud nikdy nedělaly). Kolem očekávaných novinek Applu je tak dost zmatků, ovšem pravdivost všech těchto předpovědí si půjde ověřit již velmi brzy.

Také skladové zásoby serverových konfigurací Maců mini a Maců Pro začínají být omezené

A brzy bychom se možná mohli dočkat též nových modelů Maců mini a snad i Maců Pro. Serveru 9to5mac minulý týden sdělil jeho častý zdroj „Mr. X“, že zásoby serverových konfigurací Macu mini a Macu Pro v obchodech jsou omezené a zatím nebylo uvedeno žádné datum nových dodávek.

Jedním z důvodů takového stavu by pochopitelně mohlo být, že se chystají nové modely těchto strojů, pak by tato omezení dostupnosti dávala smysl. Samozřejmě se čeká, že by šlo o podobnou modernizaci jako u ostatních Maců, tedy nasazení procesorů Sandy Bridge a rozhraní Thunderbolt, ostatně u serverových strojů by tohle dávalo ještě větší smysl než u notebooků.

Zůstává však spousta nejasností. Macy mini a Macy Pro v roli serverů představují v podstatě nouzové řešení. Když loni v listopadu Apple ukončil prodej specializovaných serverů Xserve, začal propagovat jako jejich náhradu právě Macy mini a Macy Pro v nových serverových konfiguracích, avšak zdaleka ne každý byl s touto nabídkou spokojen.

Omezené zásoby všech stávajících serverových modelů Maců by tak mohly znamenat, že se chystá uvedení zcela nového serverového hardwaru pro Mac OS X, ale to je zatím pouhý dohad. Mimochodem, právě 9to5mac v dubnu tvrdil, že Apple zkouší nový prototyp Macu Pro se zmenšenou skříní, který půjde snáze instalovat do stojanu, jenže dosud není ani jisté, že se daný prototyp vůbec dostane na trh.

Navíc vystává otázka, jak tomu bude dál s Macy v roli serverů po vydání nové verze Mac OS X. Nově zřízená stránka Applu popisující OS X Lion Server hned na začátku uvádí, že nyní bude možné snadno změnit skoro každý Mac ve výkonný server vhodný pro všechny.

Lion Server se bude nabízet jako doplněk klientského Lionu za 50 USD v Mac App Store, aplikace Server zařídí snadnou instalaci Lion Serveru a jeho zkonfigurování. To by mohlo znamenat, že Apple přestane nabízet specializované serverové konfigurace a nechá na samotných zákaznících, jak si své Macy vybaví.

A pochopitelně nelze vyloučit ani to, že se blíží modernizace Maců mini a Maců Pro jako takových. K té nepochybně letos nakonec dojde, avšak zatím se ani přibližně neví kdy. V případě Maců mini je ale docela pravděpodobná jíž v brzké době, protože vůči ostatním stolním Maců už výkonnostně hodně zaostávají (stále ještě používají procesory Core 2 Duo).

Složitější to asi bude s Macy Pro. Nedojde-li k zásadní změně jejich architektury, bude muset Apple počkat, dokud nebudou dostupné procesory Xeon z rodiny Sandy Bridge (měla by to být nová série E5), jenže ty se mají objevit teprve koncem letošního roku.

Zatím je tak velice obtížné cokoli v tomto směru odhadovat, více napoví nejspíš až to, zda bude přibývat podobných pověstí, anebo bude-li opět ticho. V případě serverových Maců by se situace mohla vyjasnit po zahájení prodeje Lionu v červenci. Co se týče modernizací dalších Maců, v případě Maců mini je zřejmě možná v podstatě kdykoli, avšak u Maců Pro bude asi potřeba počkat na nové procesory Intelu.

Nadále přetrvávají též dohady o nových modelech Airport Extreme a Time Capsule

Před zahájením konference WWCD 2011 také začaly přicházet signály, že se tenčí skladové zásoby bezdrátových základnových stanic Airport Extreme a Time Capsule, což by mohlo znamenat jejich blížící se modernizaci. Následoval příliv pověstí o tom, co všechno by nové modely těchto periférií mohly dělat, ale zatím se z toho nic nepotvrdilo a na WWDC o nich nezazněla sebemenší zmínka.

Ovšem 9to5mac ve své zprávě o nedostatku serverových Maců zároveň uvádí, že nedostatek zmíněných periférií trvá a vyslovuje domněnku, že by jejich nové modely mohly spolupracovat právě s novými serverovými Macy. To už však jsou skutečně čiré spekulace, nezbývá tak než počkat, co přinesou příští týdny.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: