Nové Macy údajně dostanou USB 3.0 a rychlejší FireWire - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Nové Macy údajně dostanou USB 3.0 a rychlejší FireWire

19. července 2010, 00.00 | Podle nových pověstí chystané modely Maců Pro a iMaců budou vybaveny rozhraním USB 3.0 a rychlejší verzí rozhraní FireWire.

V poslední době začíná přibývat pověstí o chystaných nových Macích, po zprávách o modernizaci MacBooku Air teď přišla také tvrzení týkající se Maců Pro a iMaců, doufejme, že to není projev okurkové sezóny, ale toho, že se v tomhle směru začíná něco dít.

Novou dávku pověstí přinesl francouzský web MacBidouille (asi však dáte přednost jeho anglické verzi Hardmac).

Macy Pro a iMacy mají získat USB 3.0 a FireWire S1600 nebo S3200

Příslušná zpráva uvádí, že podle jednoho z jejich lepších zdrojů se chystá už tak dlouho očekávaná modernizace Maců Pro, dojít k ní však má až koncem léta, tedy v době návratu do škol (v USA tradičně spojeném se zvýšeným nákupem počítačů). Dostane se též na iMacy, ale jejich modernizace přijde na řadu o několik týdnů nebo o celý měsíc později, tedy teprve počátkem podzimu.

Tyto nové stroje by se měly dočkat významných inovací v oblasti přípojných rozhraní, Francouzi tvrdí, že získají jednak rozhraní USB3.0 (někdy ne zcela přesně označované jako SuperSpeed USB), jednak rychlejší verzi FireWire, a to buď verzi S1600, nebo S3200 (číslo udává maximální přenosovou rychlost v Mb/s, oproti současnému FireWire 800 by tak mohlo dojít ke zdvojnásobení nebo dokonce zčtyřnásobení rychlosti ipřičemž zůstanouí zachovány stejné konektory).

USB 3.0 slibuje oproti USB 2.0 až desetinásobnou přenosovou rychlost, tedy 5 Gb/s (teoretická mez, provozní režie skutečnou rychlost nutně o něco sníží). Avšak první testy ukazují, že zatím v praxi toto rozhraní zvládá jenom asi poloviční rychlost, pod Windows by další zrychlení měly přinést nové ovladače, jak tomu bude pod Mac OS X, se zatím pochopitelně neví. Ovšem i pětinásobné zrychlení by bylo vítané.

Nelze očekávat ani technologii LightPeak, ani podporu Blu-ray

Zpráva zmiňuje, že se Apple zajímá též o technologii LightPeak (Apple měl údajně významný podíl na tom, že Intel začal vyvíjet tuhle poněkud futuristickou technologii, připojující periférie optickými vlákny), ale zatím nelze čekat, že by už byla nasazena v praxi (loni se sice mluvilo o tom, že první implementace budou dostupné ještě letos, avšak MacBidouille/Hardmac nyní uvádí, že to bude trvat ještě alespoň rok).

A nakonec ještě dodává, že ani tyto nové stroje nebudou podporovat čtení médií Blu-ray, ale to nepřekvapuje, vzhledem k postoji Steva Jobse vůči téhle technologii.

Rychlejší rozhraní by dále zvýšila přitažlivost Maců

Bylo by nepochybně žádoucí, aby nové Macy nasadily nová rychlejší rozhraní, USB 3.0 se velice brzy stane standardním vybavením lepších PC, takže kdyby ho Macy nenabízely, znamenalo by to značnou nevýhodu. A jestliže se navíc alespoň na Macích Pro (hodilo by se ovšem i pro iMacy) objeví rychlejší FireWire, bude to představovat další novou přednost těchto strojů.

Zrychlení USB by mohlo též pomoci při synchronizaci zařízení s iOS, zvlášť když nyní iPhone umí pracovat s HD videem, takže objemy přenášených dat porostou. To si ale vyžádá nové odpovídající adaptéry pro dokový konektor. (USB 3.0 je sice zpětně kompatibilní s USB 2.0, avšak pro využití jeho nových možností bude nezbytný zcela nový konektor.)

Jako obvykle zůstáváme odkázáni pouze na pověsti, ale zprávy webů MacBidouille/Hardmac se již mnohdy potvrdily (pochopitelně se však vyskytly také opačné případy), naprostou jistotu budeme mít teprve na podzim, to už by se skutečně mělo vyjasnit, co Apple hodlá podniknout s Macy Pro a též s iMacy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: