Nové MacBooky Air by mohly nést 3G modemy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Nové MacBooky Air by mohly nést 3G modemy

16. února 2011, 00.00 | Dotazník rozeslaný Applem vybraným vlastníkům MacBooků Air naznačuje, že budoucí modely těchto ultrapřenosných notebooků by mohly vedle vyššího výkonu přidat také podporu 3G připojení.

Loni v říjnu Apple uvedl nové MacBooky Air, jež mimo jiné pevné disky nahradily SSD disky nového kompaktního formátu. Tyto stroje si získaly značnou oblibu, ale je jasné, že brzy bude potřebná jejich další modernizace.

Nové modely MacBooků Air se očekávají v červnu

Minulý týden se objevily pověsti, že v červnu na trh přijdou nové modely MacBooků Air, které již budou vybaveny procesory Sandy Bridge (pravděpodobně jejich úspornými variantami). Není to nijak překvapivá zpráva, MacBooky Pro s těmito procesory se očekávají už velmi brzy, možná dokonce již 1. března.

Pak by mohl následovat bílý MacBook a poté logicky přicházejí na řadu právě MacBooky Air. (Široce medializovaný problém s čipovými sadami pro procesory Sandy Bridge, který hrozil zpozdit uvedení počítačů jimi vybavených, už byl zřejmě vyřešen, protože v pondělí Intel oznámil zahájení dodávek opravených verzí dotčených čipových sad.)

Apple rozeslal vlastníkům MacBooků Air dotazník

Při návrhu vlastností svých nových produktů, Macy nevyjímaje, se Apple obvykle řídí názorem, že sám ví nejlépe, co zákazníci potřebují. Na přání uživatelů příliš nedbá, avšak v případě nových MacBooků Air zřejmě udělá výjimku. Jak informuje AppleInsider, tento týden Apple rozeslal vybraným vlastníkům MacBooků Air dotazník, který by měl pomoci určit vlastnosti budoucích modelů těchto ultrapřenosných notebooků.

Průzkumy mezi zákazníky Apple sice provádí jen zřídka, ale několik se jich již vyskytlo, AppleInsider uvádí, že poslední taková jemu známá akce proběhla v únoru 2009, tehdy se týkala základních vlastností nové Apple TV. Výsledky tehdejšího průzkumu možná přispěly k podobě současné Apple TV druhé generace.

Hlavní otázky dotazníku

Dotazník pro MacBooky Air (jehož jednotlivé stránky AppleInsider zveřejnil) je docela rozsáhlý, kladené otázky se týkají podpory 3G připojení, využívání I/O hardwaru, synchronizace dat a požadavků na výkon. Probírá ovšem i mnoho jiných témat, jako jsou využívání přípojných portů a externích disků, ukládání a synchronizace souborů na Webu a využívání funkčních kláves klávesnice.

Dotazy na 3G připojení

Řada dotazů se týká datového připojení přes mobilní 3G sítě, což si lze vykládat jako náznak, že Apple zvažuje nasazení integrovaných 3G modemů do svých budoucích notebooků. Někteří výrobci notebooků jimi už nyní vybavují své notebooky a s rostoucím pokrytím 3G sítěmi bude poptávka po nich růst. Bude-li se tento trend prohlubovat, mohl by se k němu Apple též přidat.

V USA se však provozuje více vzájemně nekompatibilních mobilních standardů, což takovéto rozhodnutí ztěžuje. Zato v mnoha jiných zemích, včetně řady evropských, je dnes dostupné už velice slušné pokrytí UMTS sítěmi - Česká republika k nim ale zatím nepatří, i když v poslední době se to začíná trochu zlepšovat.

Současné MacBooky Air stejně jako všechny dnešní Macy standardně nabízejí WiFi připojení, ale hardware podporující 3G sítě zatím nezahrnují. Ovšem náznaky, že Apple chystá Macy s 3G modemy, se objevují už delší dobu.

Například v květnu 2009 zveřejnil Apple inzerát hledající technika pro testování komunikačních technologií, mezi nimiž se zmiňovaly 3G sítě mobilních operátorů, známky podpory tohoto hardwaru se navíc objevily v System Profileru beta verzí Snow Leoparda.

Zatím ovšem nic z toho k nasazení daného hardwaru nevedlo a je samozřejmě možné, že tomu tak bude i teď (výše zmíněné pověsti o červnových MacBoocích Air s procesory Sandy Bridge o 3G modemech vůbec nemluvily).

Další otázky dotazníku

Dotazník klade (vedle dotazů na 3G připojení) následující klíčové otázky: Ptá se, co by tázaného přimělo učinit z MacBooku Air svůj hlavní počítač a dále se táže na synchronizaci dat, na to, jaké služby využívá (MobileMe, DropBox či Windows Live Mesh) a kde ukládá soubory, data a fotografie.

Zřejmě v souvislosti s nedávno spuštěným obchodem Mac App Store se Apple také ptá na to, jak uživatelé do svých MacBooků Air dostávají aplikace, pochopitelně nechybí dotaz na využívání Mac App Store a další otázky se zajímají, zda uživatelé software instalují s pomocí externí DVD mechaniky SuperDrive, anebo přímo z webů jednotlivých programů.

Apple se rovněž dotazuje, jak často se využívají oba USB porty MacBooků Air a jak často uživatelé připojují periférie k Mini DisplayPortu. Přirozeně se ptá také na to, jaká externí zařízení k MacBookům Air připojují a jak často to dělají. Další dotazy souvisely s klávesnicí, dotazník se ptal, jak často se používají některé funkční klávesy pro takové funkce jako jsou regulace hlasitosti a jasu a přehrávání mediálního obsahu.

Tímto průzkumem Apple nepochybně zjišťuje též oblíbenost a četnost využívání jednotlivých funkcí a prvků MacBooků Air, získané údaje by se mohly stát podkladem pro rozhodnutí, jaké prvky půjde odstranit, a jaké by se naopak měly přidat pro uspokojení zákazníků.

Dotazy na iPad

A sotva překvapí, že se Apple ptal i na to, zda oslovení uživatelé vedle MacBooku Air vlastní také iPad, chtěl vědět, jestli si iPad koupili před MacBookem Air, tázal se na důvod, proč vlastní obě zařízení a kterému z nich dávají při konkrétních činnostech přednost.

Podle některých průzkumů trhu již iPad začíná částečně nahrazovat notebooky, Apple proto přirozeně chce vědět, zda něco podobného nenastává též u Maců, přičemž právě MacBooky Air a iPad mají nejvíce společného.

Dlouhodobě může průzkum ovlivnit i MacBooky Pro

Zmíněný dotazník se samozřejmě týká především budoucích modelů MacBooku Air, reakce zákazníků však nejspíš ovlivní také vývoj MacBooků Pro v dlouhodobějším výhledu.

Letošní očekávané nové modely MacBooků Pro jsou sice již nejspíš hotové, na ty průzkum přirozeně žádný vliv mít nebude, ale při loňském představení MacBooků Air Steve Jobs prohlásil, že tyto stroje jsou prvními z nové generace notebooků Applu. Lze proto předpokládat, že mnohé vlastnosti MacBooků Air budou postupně přebírat i další notebooky Applu.

Vliv průzkumu ukážou až příští měsíce

Je samozřejmě otázkou, nakolik se bude Apple řídit odpověďmi zákazníků z uvedeného dotazníku. Ovšem už jeho samotná existence naznačuje, že přinejmenším vyslechne přání uživatelů.

A jsou-li pověsti o červnové modernizaci MacBooků Air pravdivé, některé menší změny vzešlé z průzkumu by se již do těchto strojů mohly promítnout, avšak teprve v létě se vyjasní, co vlastně Apple hodlá se svými notebooky dále dělat. První nápovědou by ovšem měly být už očekávané jarní nové modely MacBooků Pro.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: