Novinky vývoje Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Novinky vývoje Mac OS X

11. května 2009, 00.00 | Snow Leopard doplnil podporu rozpoznávání rukopisné čínštiny, nabídne HFS+ ovladače pro Boot Camp a také bude obsahovat podporu pro integrovaný 3G WWAN hardware. A ostrá verze Mac OS X 10.5.7 pořád ještě nepřišla.

Ve druhé polovině minulého týdne se opět objevilo několik novinek týkajících se Mac OS X, a to především chystané nové verze 10.6 Snow Leopard, na něž se teď podíváme:

14mm10052009f.jpg

Snow Leopard přidal rozpoznávání čínského rukopisu pro Macy podporující multi-touch ovládání

Minulý pátek Apple rozeslal externím vývojářům nové testovací sestavení Mac OS X 10.6 Snow Leopard (sestavení 10A354).

Zatím se o něm mnoho neví, avšak jedna jeho novinka vzbudila značný zájem: Doplňuje totiž podporu rozpoznávání čínského rukopisu (čínština ovšem používá ideografické písmo, takže se vlastně její znaky nepíšou, ale kreslí, přesto bude určitě vhodnější mluvit o rukopisu než o „rukokresbě“) pro Macy nabízející multi-touch ovládání.

Už vloni Apple koupil od třetí strany technologii pro rozpoznávání čínského rukopisu, kterou zahrnul do firmwaru 2.x pro iPhone, teď se zdá, že ji začlení též do nové verze Mac OS X.

Nejzajímavější ovšem je, že tato podpora bude aktivována na strojích s multi-touch ovládáním. Tím se nejspíš myslí nové notebooky Applu, jejichž trackpady umí pracovat s gesty prováděnými více prsty, mohlo by to znamenat, že se jejich možností začne využívat ve větší míře než dosud.

Mac OS X sice již nyní obsahuje technologii pro rozpoznávání anglického rukopisu (ta vychází z kódu použitého už pro Newton), ale ta funguje jen tehdy, když k Macu připojíte tablet. To by se ve Snow Leopardovi mohlo změnit.

Samozřejmě to opět oživilo již dlouho kolující pověsti o tom, že nové Macy budou vybaveny dotykovými obrazovkami podporujícími multi-touch ovládání, avšak to zatím nelze spolehlivě potvrdit a Apple takovou možnost veřejně dosud spíše odmítal.

Už teď však lze s jistotou říci, že Snow Leopard posílí možnosti rozpoznávání rukopisu pomocí periférií citlivých na dotyk. To ovšem není zase tak překvapivé, Microsoft v chystaných Windows 7 také hodně posílil podporu dotykového ovládání a rozpoznávání rukopisu a těžko očekávat, že by na to Apple nereagoval.

Boot Camp Snow Leoparda zahrnuje HFS+ ovladače pro Windows

Již v roce 2006 Apple uvolnil software Boot Camp, umožňující na tehdy nastupujících Macích s procesory Intel spouštět jako alternativní operační systém k Mac OS X též Microsoft Windows. Pro Mac OS X 10.4 Tiger se Boot Camp nabízel samostatně, od Mac OS X 10.5 Leopard tvoří integrální součást systému.

Snow Leopard přirozeně Boot Camp obsahuje také a oproti verzi v Leopardovi přinese některé důležité novinky. Nově se kupříkladu zjistilo, že poskytne HFS+ ovladače pro Windows, jež dovolí, aby na Macu nainstalovaná Windows mohla číst diskové oddíly Mac OS X zformátované souborovým systémem HFS+.

Boot Camp od počátku nabízí ovladače potřebné pro podporu základního hardwaru daného Macu, avšak diskové oddíly Mac OS X (přesněji řečeno ty zformátované souborovým systémem HFS+) Windows samotná rozpoznat neumějí a bez příslušných dodatečných ovladačů je nemohou použít pro čtení a zápis.

A právě to zřejmě řeší nejnovější verze Boot Campu ve Snow Leopardovi, zahrnuje ovladače dovolující čtení dat z HFS+ oddílů i pod Windows (zápis pravděpodobně nikoli, což ovšem může být bezpečnostní opatření, snažící se zabránit, aby případný škodlivý software pod Windows nenapadl též oddíly Mac OS X).

Takováto možnost by ještě více usnadnila přecházení mezi Windows a Mac OS X na Macu, protože by dále zjednodušila výměnu souborů mezi oběma operačními systémy.

Jistě, už nyní se to dalo zařídit pomocí utilit třetích stran (jako je třeba MacDrive), jenže za ty se platí, zatímco se Snow Leopardem příslušné ovladače (proti specializovaným utilitám ovšem zřejmě funkčně omezenější) dostanete v ceně systému.

Snow Leopard bude podporovat integrovaný 3G WWAN hardware

Počátkem minulého týdne značný rozruch vyvolal inzerát Applu, v němž hledal technika pro testování komunikačních technologií, mezi kterými se vyskytla zmínka o „3G Wireless WAN”, tedy o 3G sítích mobilních operátorů.

To vyvolalo dohady, že by Apple mohl budoucí Macy vybavit integrovaným 3G modemem, spekulovalo se zejména o takto vybaveném 13” MacBooku a dokonce i o tom, že by mobilní operátoři mohli začít nabízet takovýhle stroj jako dotovaný těm, kdo se upíšou k využívání jejich datových 3G služeb.

Konkurenční výrobci notebooků s Windows nabízejí modely s integrovanými 3G modemy již delší dobu a dotované notebooky poskytují mnozí mobilní operátoři (včetně těch českých), nebylo by tedy zvlášť překvapivé, kdyby se k tomuto trendu připojil také Apple, jako obvykle se ovšem dá vycházet jenom z nepřímých náznaků, které pronikly do médií.

Podporu pro názor, že Apple některé Macy vybaví integrovaným 3G hardwarem, přinesli též vývojáři testující Mac OS X 10.6 Snow Leopard, sdělili AppleInsideru, že Systém Profiler Snow Leoparda v oddílu „Network“ poskytujícím informace o síti obsahuje novou položku „WWAN“.

System Profiler shromažďuje informace o hardwaru na daném Macu. Samozřejmě už teď se k Macu dají připojit 3G modemy přes USB port a Mac OS X je rozezná, jenže takovéto periférie by se v System Profileru objevily v kategorii USB zařízení.

Místo toho System Profiler Snow Leoparda umisťuje WWAN zařízení na stejnou úroveň jako ostatní technologie dodávané Applem a integrované přímo do Maců, jako jsou třeba Bluetootth a AirPort připojení a také hardwarová rozhraní dostupná jen na určitých Macích, například rozhraní Fibre Channel a SAS, která se vyskytují pouze na příslušně vybavených serverech Xserve a Macích Pro.

Výše zmíněný inzerát mezitím Apple už ze svého webu stáhl, možná právě kvůli jeho mediální odezvě. To by se dalo vykládat i tak, že inzerát prozrazoval příliš mnoho o budoucích plánech Applu, jenže ten tam zároveň ponechal nejméně čtyři další inzeráty na v podstatě stejné místo, takže by se celá tahle věc neměla přeceňovat.

Ovšem to, že Systém Profiler Mac OS X 10.6 teď zahrnuje podporu integrovaného WWAN hardwaru, představuje poměrně konkrétní důkaz, že Apple přinejmenším testuje integrovaný 3G hardware pro Macy. A protože funkčně úplná verze Snow Leoparda by se měla představit již na červnové konferenci WWDC 2009, mohli bychom se tam dozvědět také bližší podrobnosti o podpoře 3G hardwaru v nových Macích. Na druhou stranu, zatím kromě výše zmiňovaných náznaků neexistuje žádný přímý důkaz, že se v letošních Macích integrované 3G modemy skutečně objeví.

Kdyby k tomu přece jenom došlo, bylo by pro nás velice důležité, jaká frekvenční pásma by tyhle modemy podporovaly, v USA se totiž využívají jiné frekvence než v Evropě, ale lze doufat, že podobně jako v případě iPhonu 3G by takto vybavené Macy byly použitelné celosvětově (mělo by to být výhodnější jak z hlediska ekonomiky, tak logistiky výroby).

Stále ještě se čeká na vydání Mac OS X 10.5.7

Zatímco funkčně úplné verze Snow Leoparda se dočkáme nejdříve počátkem června, nová aktualizace Leoparda se čeká doslova každým dnem. Počátkem minulého týdne se dokonce objevila tvrzení, že Apple vydá Mac OS X 10.5.7 už v pátek, jenže ve středu vývojáři obdrželi další testovací sestavení (s označením 9J60) tohoto operačního systému, což naznačovalo, že práce na sedmé aktualizaci Leoparda budou ještě pokračovat.

World of Apple zveřejnil doprovodné poznámky tohoto sestavení, z nichž plyne, že pořád přetrvává problém s veřejnou beta verzí Safari 4, pod Mac OS X 10.5.7 se stále nedá nainstalovat (jde o jediný známý problém).

15mm10052009f.jpg

A v pátek se ostrá verze opravdu neobjevila, místo toho Apple poslal externím vývojářům nové testovací sestavení 9J61, o němž zatím nejsou známy bližší podrobnosti.

Takto rychlé vydávání testovacích verzí nasvědčuje, že se vydání Mac OS X 10.5.7 již opravdu blíží, zřejmě však ještě zůstávají problémy, které uvolnění ostré verze brání. Jako nejpravděpodobnější příčina se jeví právě potíže se Safari 4 beta. Apple zajistil vydání této beta verze značnou publicitu a dubnový průzkum NetApplications ukázal, že s ní k Webu přistupuje už poměrně významné množství uživatelů, bylo by proto zcela nemyslitelné, aby Mac OS X 10.5.7 tenhle program nepodporoval.

Je proto možné, že jakmile Apple tuto věc (a případné další závažné chyby, existují-li ještě nějaké) vyřeší, Mac OS X 10.5.7 uvede, takže skutečně může přijít již v nejbližších dnech.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: