Macy zřejmě Blu-ray mechaniky jen tak nezavedou - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Macy zřejmě Blu-ray mechaniky jen tak nezavedou

2. července 2010, 00.00 | Z odpovědí Steva Jobse na zaslaný dotaz vyplývá, že Macy v nejbližší době Blu-ray mechaniky nenasadí, Jobs vidí budoucnost ve stahování obsahu z Internetu.

Už dlouho se spekuluje, zda nové Macy začnou používat mechaniky Blu-ray. Mluvilo se o tom již loni na podzim v souvislosti s novými iMacy, ale ještě před jejich uvedením pronikly na veřejnost zprávy, že standardně tyto mechaniky nasazeny nebudou (ačkoli se o tom prý uvažovalo), stále ale existovala možnost, že by se mohly nabízet jako volitelné vybavení.

Všechny nové Macy zůstávají u DVD

Když však Apple uvedl v říjnu 2009 širokoúhlé 21,5“ a 27“ iMacy, bylo jasné, že se Blu-ray nekoná, nadále se nabízí pouze DVD vypalovačka SuperDrive. A stejně tomu bylo i se všemi letošními Macy, nové MacBooky Pro též používají SuperDrive (v modernizovaném bílém MacBooku samozřejmě vzhledem k ceně Blu-ray ani nikdo nečekal).

Avšak DVD mechaniku nasadily též nové Macy mini, u nichž by Blu-ray mechanika dávala asi největší smysl, protože se přes rozhraní HDMI dají jednoduše připojit k HD televizorům a nová grafika GeForce 320M by si měla s HD videem vcelku hladce poradit.

Apple a zejména Steve Jobs ovšem rozhodě nepatří mezi příznivce Blu-ray (přestože Apple je členem sdružení Blu-ray Disc Association), už dříve Jobs označil tuto technologii za „pytel potíží“ („bag of hurt“), kdy však měl na mysli především složitou a nepřívětivou licenční politiku Blu-ray.

Steve Jobs namísto Blu-ray vsází na stahování obsahu

A nyní přišlo další potvrzení, že se Apple v nejbližší době nechystá podporovat Blu-ray v Macích. Jobs v poslední době často odpovídá na dotazy uživatelů zaslané elektronickou poštou, jeho odpovědi se pochopitelně brzy rozšíří po Webu, takže pro Apple představují velice efektivní způsob sdělování stanovisek k řadě věcí.

Čtenář serveru MacRumors užívající jméno Siva poslal Jobsovi dotaz ohledně Blu-ray v Macích, stěžoval si právě na to, že nový Mac mini nemá Blu-ray mechaniku.

Na to mu Jobs odpověděl, že Blu-ray stále více připomíná ty špičkové zvukové formáty, které se měly stát nástupcem CD (zřejmě měl na mysli DVD-Audio a SA-CD), domnívá se, že stejně jako je porazí i Blu-ray formáty stahovatelné z Internetu.

K tomu Siva podotkl, že to sice může být pravda v dlouhodobějším výhledu, ale ve střednědobé perspektivě by přínosy Blu-ray byly podstatné, včetně možnosti pořizování velkokapacitních datových záloh a přehrávání vysoce kvalitního videa. A dále namítl, že video vyžaduje mnohem větší přenosovou kapacitu a k rozvoji stahovatelné hudby došlo až po odstranění DRM ochran.

S tím ovšem Jobs nesouhlasil a poslal svou závěrečnou odpověď (na jeho zvyklosti neobvykle obšírnou), z níž plyne, že v Blu-ray v Macích nelze doufat.

Jobs v ní říká, že rozvoj stahovatelných formátů zapříčinila možnost jejich okamžitého získání a jejich pohodlné používání. A s tím, jak stahovatelné filmy rychle přecházejí na bezplatné služby (jako například Hulu) nebo na digitální výpůjčky (jako iTunes Store), ztrácí ukládání zakoupených filmů a televizních pořadů na významu.

Proto se Jobs domnívá, že se Siva mýlí, předpokládá, že uvidíme rychlý přechod k bezplatnému streamingu a k půjčovnám poskytující obsah v dostatečné kvalitě (alespoň 720p), což téměř nahradí vše ostatní.

Blu-ray má své problémy, avšak to internetové služby také

Vzhledem k tomu, jak funguje řízení Applu, lze toto Jobsovo vyjádření považovat za oficiální stanovisko firmy, což znamená, že se v dohledné době nedá očekávat, že by Macy nasadily Blu-ray mechaniky, a to ani volitelně. Stejně tak nejde předpokládat podpora Blu-ray (hlavně Blu-ray filmů) v Mac OS X.

Blu-ray ovšem skutečně není bez problémů, a to ani pro ukládání velkých objemů dat, spolehlivost médií je nejistá a především stále zůstávají příliš drahá. Své slabiny však dnes mají všechny metody zálohování dat, externí disky jsou sice cenově výhodné a pohodlně se používají, ale při jejich poruše dojde ke ztrátě všech dat, flash paměti se zase příliš nehodí pro dlouhodobou archivaci a rovněž stále vycházejí draho. A internetová úložiště také nejsou pro každého, závisí především na vhodném připojení.

Blu-ray tak má význam hlavně pro práci s videem a to jednak jako nosič HD filmů, jednak jako médium pro vlastní HD nahrávky. Právě pro vlastní nahrávky by mohly být Macy s Blu-ray zajímavé, Apple však zjevně má jiné plány.

V pozadí mohou stát snahy o prosazování iTunes Store

Steve Jobs zjevně odmítá fyzická média pro distribuci filmů, jeho motivy ovšem nejsou zdaleka nezištné. V zájmu Applu samozřejmě je, aby si zákazníci kupovali nebo vypůjčovali filmy z iTunes Store a zjevně dává přednost výpůjčkám, i když nejspíš i nadále bude nabízet možnost trvalého zakoupení filmů (tento týden americký iTunes Store doplnil nový oddíl nabízející HD filmy za 10 USD).

Už ale příliš nezdůrazňuje, že iTunes Store používá formát 720p, zatímco Blu-ray 1080p, což je nezanedbatelný rozdíl. Problém bude asi též v objemu přenášených dat, pokud by se stahování HD videa masově rozšířilo, není jisté, jak by na to zareagovali poskytovatelé připojení, kteří začínají naznačovat, že by se měly zavést datové limity (takové snahy existují i v USA, ostatně tamní mobilní operátoři to již udělali).

Už teď existují různá opatření vůči „notorickým stahovačům“, a to i v rámci neomezených připojení, kdyby se stahování HD videa masově rozšířilo, nelze vyloučit, že dojde k dalšímu zpřísnění, a to by Jobsovým vizím udělalo značný škrt přes rozpočet. (Mimochodem, zmiňovaná služba Hulu, přístupná pouze uživatelům z USA, v úterý spustila placenou doplňkovou službu Hulu Plus za 9,99 USD, což může značit odklon od bezplatného streamingu, ačkoli základní služba Hulu zůstává zdarma – financují ji reklamy).

Nejsou Jobsovy vize příliš předčasné?

Když se to vše shrne, Macy v nejbližší budoucnosti Blu-ray prostě mít nebudou a podpora se zřejmě neobjeví ani v Mac OS X. Apple se zjevně bude snažit, aby uživatelé přecházeli od fyzických médií k internetovým službám, zejména k iTunes Store, což se pravděpodobně projeví též v dalším vývoji Maců a Mac OS X, zůstává však otázkou, jestli tentokrát Jobs příliš nepředbíhá dobu, protože potřebná infrastruktura rozhodně není všeobecně dostupná, to ale ukážou až následující měsíce a roky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Steve Jobs namísto Blu-ray vsází na stahování obsahu

Autor: root Muž

Založeno: 02.07.2010, 09:07
Odpovědí: 0

Steve Jobs namísto Blu-ray vsází na stahování obsahu
a myslim ze dela dobre.

Odpovědět na příspěvek

RE: Steve Jobs namísto Blu-ray vsází na stahování obsahu

Autor: armin Muž

Založeno: 06.07.2010, 17:09

Souhlasim, osobne pro me jakykoliv opticky disky predstavuji zlo a komlikaci:). Prejizdim je zidli, skrabu a nenavidim jejich skladovani a hledani. Osobne si dovedu predstavit, ze v budoucnu muzou zkoncit filmoteky, ktere lezi u divaka. Jinak pracovne jako zalohy uz napriklad DVD nepouzivam dlouho. Nahradili je externi disky a datove(domaci medialni servery) at od apple nebo jina podobna reseni.

V neposledni mi opticka media pripadaji smrtelnejsi nez jakykoliv reseni s diskem(i 2x zaloha). O efektivite prace ani nemluvim. A pro sdileni dat pozivam internet, ale tady bude jeste muset zapracovat cas. Opravdu si dovedu predstavit ze vase filmoteka(legalne nakoupena) lezi nekde na serveru a pro prodlouzeny vikend si v budoucnu velmi rychle stahnete chtene filmy stejne jako pocast.. Opravdu takovy model kam v infrastrukture mulimedii smeruje apple..

Takze Jobse chapu.:)

Odpovědět na příspěvek

V. Král - rozvrh vydávání článků v příštích dnech

Autor: Vlastimil Král Muž

Založeno: 05.07.2010, 11:52
Odpovědí: 0

Vážení čtenáři!

Vzhledem ke svátečnímu útlumu v těchto dnech jsem se dohodl s redakcí, že si vyberu pár dní volna navíc. Souhrn zpráv proto nevyjde nejen ve státní svátek 5. července, ale ani ve středu 7. července.

V pátek 9. července mé články vyjdou, následující pondělí 12. července opět ne, ale od středy 15. července se vše vrátí do obvyklého rytmu.

Nemusíte však mít obavy o nedostatek materiálu ke čtení, protože v dotyčných dnech vyjdou jiné články, díky nejnovějším změnám okolo MůjMacu přibudou články od dalších autorů.

Vlastimil Král

Odpovědět na příspěvek

Nesouhlasim

Autor: Martin Muž

Založeno: 06.07.2010, 20:23
Odpovědí: 0

Tady musim nesouhlasit. Jsem ve vztahu k fyzickym nosicum spise neutralni, ale podle me je to klasicky priklas Apple jednani. Zavedeni Blu-ray mechanik (prinejmensim jako volitelneho doplnku) by Apple nic nestalo. At si vybere zakaznik. Jsem Applista, ale tohle me dovede vytocit. Jestli to nekdo chce, dejme mu tu moznost. Navic, zrovna z pohledu CR je to smesne, zadny iTunes store tu neni. Blu-ray prehravam na PS3, takze me osobne to nechybi, ale verim, ze zakazniky by si to naslo.

Odpovědět na příspěvek

Externí disky

Autor: Johny Muž

Založeno: 06.07.2010, 21:46
Odpovědí: 0

>>externí disky jsou sice cenově výhodné a pohodlně se používají, ale při jejich poruše dojde ke ztrátě všech dat

A to vymyslel kdo? Hlavní výhoda externích disků oproti alternativám je právě to, že užívají klasického diskového souborového systému, který se je schopen s chybami vyrovnat (vnahrazení vadných sektorů), případně je možno obnovit alespoň část dat. Platí tedy pravý v článku uvedeného!

Odpovědět na příspěvek

RE: Externí disky

Autor: petr Muž

Založeno: 08.07.2010, 12:12

V pripade jakekoliv mechanicke zavady (vadna elektronika, loziska, motor disku) nelze disk zapnout, natoz z nej precist jakakoliv data. To zvladne pouze specialovana firma (za nemaly funancni obnos).

A zavady kdy je disk (externi nebo interni) nefunkcni tvori naprostou vetsinu zavad pevnych disku.

Skutecnost uvedena v clanku je bohuzel pravdiva.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: