Macy zřejmě Blu-ray mechaniky jen tak nezavedou - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Macy zřejmě Blu-ray mechaniky jen tak nezavedou

2. července 2010, 00.00 | Z odpovědí Steva Jobse na zaslaný dotaz vyplývá, že Macy v nejbližší době Blu-ray mechaniky nenasadí, Jobs vidí budoucnost ve stahování obsahu z Internetu.

Už dlouho se spekuluje, zda nové Macy začnou používat mechaniky Blu-ray. Mluvilo se o tom již loni na podzim v souvislosti s novými iMacy, ale ještě před jejich uvedením pronikly na veřejnost zprávy, že standardně tyto mechaniky nasazeny nebudou (ačkoli se o tom prý uvažovalo), stále ale existovala možnost, že by se mohly nabízet jako volitelné vybavení.

Všechny nové Macy zůstávají u DVD

Když však Apple uvedl v říjnu 2009 širokoúhlé 21,5“ a 27“ iMacy, bylo jasné, že se Blu-ray nekoná, nadále se nabízí pouze DVD vypalovačka SuperDrive. A stejně tomu bylo i se všemi letošními Macy, nové MacBooky Pro též používají SuperDrive (v modernizovaném bílém MacBooku samozřejmě vzhledem k ceně Blu-ray ani nikdo nečekal).

Avšak DVD mechaniku nasadily též nové Macy mini, u nichž by Blu-ray mechanika dávala asi největší smysl, protože se přes rozhraní HDMI dají jednoduše připojit k HD televizorům a nová grafika GeForce 320M by si měla s HD videem vcelku hladce poradit.

Apple a zejména Steve Jobs ovšem rozhodě nepatří mezi příznivce Blu-ray (přestože Apple je členem sdružení Blu-ray Disc Association), už dříve Jobs označil tuto technologii za „pytel potíží“ („bag of hurt“), kdy však měl na mysli především složitou a nepřívětivou licenční politiku Blu-ray.

Steve Jobs namísto Blu-ray vsází na stahování obsahu

A nyní přišlo další potvrzení, že se Apple v nejbližší době nechystá podporovat Blu-ray v Macích. Jobs v poslední době často odpovídá na dotazy uživatelů zaslané elektronickou poštou, jeho odpovědi se pochopitelně brzy rozšíří po Webu, takže pro Apple představují velice efektivní způsob sdělování stanovisek k řadě věcí.

Čtenář serveru MacRumors užívající jméno Siva poslal Jobsovi dotaz ohledně Blu-ray v Macích, stěžoval si právě na to, že nový Mac mini nemá Blu-ray mechaniku.

Na to mu Jobs odpověděl, že Blu-ray stále více připomíná ty špičkové zvukové formáty, které se měly stát nástupcem CD (zřejmě měl na mysli DVD-Audio a SA-CD), domnívá se, že stejně jako je porazí i Blu-ray formáty stahovatelné z Internetu.

K tomu Siva podotkl, že to sice může být pravda v dlouhodobějším výhledu, ale ve střednědobé perspektivě by přínosy Blu-ray byly podstatné, včetně možnosti pořizování velkokapacitních datových záloh a přehrávání vysoce kvalitního videa. A dále namítl, že video vyžaduje mnohem větší přenosovou kapacitu a k rozvoji stahovatelné hudby došlo až po odstranění DRM ochran.

S tím ovšem Jobs nesouhlasil a poslal svou závěrečnou odpověď (na jeho zvyklosti neobvykle obšírnou), z níž plyne, že v Blu-ray v Macích nelze doufat.

Jobs v ní říká, že rozvoj stahovatelných formátů zapříčinila možnost jejich okamžitého získání a jejich pohodlné používání. A s tím, jak stahovatelné filmy rychle přecházejí na bezplatné služby (jako například Hulu) nebo na digitální výpůjčky (jako iTunes Store), ztrácí ukládání zakoupených filmů a televizních pořadů na významu.

Proto se Jobs domnívá, že se Siva mýlí, předpokládá, že uvidíme rychlý přechod k bezplatnému streamingu a k půjčovnám poskytující obsah v dostatečné kvalitě (alespoň 720p), což téměř nahradí vše ostatní.

Blu-ray má své problémy, avšak to internetové služby také

Vzhledem k tomu, jak funguje řízení Applu, lze toto Jobsovo vyjádření považovat za oficiální stanovisko firmy, což znamená, že se v dohledné době nedá očekávat, že by Macy nasadily Blu-ray mechaniky, a to ani volitelně. Stejně tak nejde předpokládat podpora Blu-ray (hlavně Blu-ray filmů) v Mac OS X.

Blu-ray ovšem skutečně není bez problémů, a to ani pro ukládání velkých objemů dat, spolehlivost médií je nejistá a především stále zůstávají příliš drahá. Své slabiny však dnes mají všechny metody zálohování dat, externí disky jsou sice cenově výhodné a pohodlně se používají, ale při jejich poruše dojde ke ztrátě všech dat, flash paměti se zase příliš nehodí pro dlouhodobou archivaci a rovněž stále vycházejí draho. A internetová úložiště také nejsou pro každého, závisí především na vhodném připojení.

Blu-ray tak má význam hlavně pro práci s videem a to jednak jako nosič HD filmů, jednak jako médium pro vlastní HD nahrávky. Právě pro vlastní nahrávky by mohly být Macy s Blu-ray zajímavé, Apple však zjevně má jiné plány.

V pozadí mohou stát snahy o prosazování iTunes Store

Steve Jobs zjevně odmítá fyzická média pro distribuci filmů, jeho motivy ovšem nejsou zdaleka nezištné. V zájmu Applu samozřejmě je, aby si zákazníci kupovali nebo vypůjčovali filmy z iTunes Store a zjevně dává přednost výpůjčkám, i když nejspíš i nadále bude nabízet možnost trvalého zakoupení filmů (tento týden americký iTunes Store doplnil nový oddíl nabízející HD filmy za 10 USD).

Už ale příliš nezdůrazňuje, že iTunes Store používá formát 720p, zatímco Blu-ray 1080p, což je nezanedbatelný rozdíl. Problém bude asi též v objemu přenášených dat, pokud by se stahování HD videa masově rozšířilo, není jisté, jak by na to zareagovali poskytovatelé připojení, kteří začínají naznačovat, že by se měly zavést datové limity (takové snahy existují i v USA, ostatně tamní mobilní operátoři to již udělali).

Už teď existují různá opatření vůči „notorickým stahovačům“, a to i v rámci neomezených připojení, kdyby se stahování HD videa masově rozšířilo, nelze vyloučit, že dojde k dalšímu zpřísnění, a to by Jobsovým vizím udělalo značný škrt přes rozpočet. (Mimochodem, zmiňovaná služba Hulu, přístupná pouze uživatelům z USA, v úterý spustila placenou doplňkovou službu Hulu Plus za 9,99 USD, což může značit odklon od bezplatného streamingu, ačkoli základní služba Hulu zůstává zdarma – financují ji reklamy).

Nejsou Jobsovy vize příliš předčasné?

Když se to vše shrne, Macy v nejbližší budoucnosti Blu-ray prostě mít nebudou a podpora se zřejmě neobjeví ani v Mac OS X. Apple se zjevně bude snažit, aby uživatelé přecházeli od fyzických médií k internetovým službám, zejména k iTunes Store, což se pravděpodobně projeví též v dalším vývoji Maců a Mac OS X, zůstává však otázkou, jestli tentokrát Jobs příliš nepředbíhá dobu, protože potřebná infrastruktura rozhodně není všeobecně dostupná, to ale ukážou až následující měsíce a roky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: