Intel uvedl na trh Xeony 5600 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Intel uvedl na trh Xeony 5600

17. března 2010, 00.00 | Oficiálně se objevily nové 32nm šestijádrové procesory Xeon 5600, jejichž nasazení se předpokládá v modernizovaných Macích Pro a serverech Xserve.

Včera Intel oficiálně uvedl své první šestijádrové procesory pro výkonné pracovní stanice a servery, tedy procesory, jež tradičně označuje jako Xeony.

Nová série Xeonů 5600 používá 32nm výrobní proces a vychází ze stejného jádra „Gulftown“ jako stolní procesor Core i7-980X (jehož podrobnější popis a test v češtině najdete třeba zde a další test tady), Xeony však podporují vlastnosti důležité pro pracovní stanice a servery, například ECC paměti, série 5600 se navíc dá nasadit do dvouprocesorových systémů. (Mimochodem, procesor Core i7-980X se už prodává a Dellu patřící Alienware již oznámila extrémní herní PC Area-51 jím osazené.)

Díky 32nm výrobnímu procesu se výkon nových procesorů oproti jejich předchůdcům opět zvýšil, přestože příkon zůstal na stejné výši. Přehled všech nabízených modelů Xeonů série 5600 se nachází zde, jak vidíte, vrchol nové série tvoří model X5680 taktovaný na 3,33G GHz, který si zachoval příkon 130 wattů.

Největší nárůst výkonu zaznamenají optimalizované vícevláknové aplikace

Nové Xeony samozřejmě nadále používají architekturu Nehalem, dokáží z ní však vytěžit ještě o něco více výkonu než jejich předchůdci, nárůst výkonu ale bude silně záviset na typu provozovaných aplikací. Tyto procesory mají šest fyzických jader a díky technologii Hyper-Threading mohou aplikacím nabídnout 12 virtuálních jader, proto by výkon měl nejvíce vzrůst u optimalizovaných vícevláknových aplikací, Intel mluví až o 60procentním nárůstu (v praxi to bude asi o trochu méně), zatímco pro jednovláknové aplikace to bude jen o 10 procent.

V případě jednovláknových aplikací pomůže hlavně zvýšení taktovací frekvence, nové Xeony pochopitelně podporují technologii Turbo Boost dovolující zvýšit frekvenci, když nejsou aktivní další jádra, model X5680 tak může běžet až na 3,6 GHz.

Nové Xeony 5600 dále doplňují několik instrukcí pro hardwarovou podporu šifrování AES a technologie Trusted Execution by měla zabránit spouštění záškodnického kódu, aniž by přitom tato ochrana snižovala výkon, nové procesory by tak mohly zajistit větší bezpečnost.

Kromě nejvyššího 3,3GHz modelu Intel uvádí v sérii 5600 ještě další šestijádrové modely taktované na 2,66, 2,8 a 2,93 GHz, jež mají příkon 95 wattů, skupinu šestijádrových Xeonů uzavírá nízkonapěťový model L5640 taktovaný na 2,26 GHz s příkonem pouhých 40 wattů, zbývající modely série 5600 jsou už jen čtyřjádrové.

Stroje využívající nové Xeony 5600 by se měly na trhu objevit do 45 dní, přesný termín záleží na výrobci, Intel přímo jmenoval Dell a HP, ale jistě se zapojí i mnozí další.

Zároveň potvrdil, že se brzy objeví také Xeony série 3600 pro pracovní stanice, nejvyšší model této série bude též šestijádrový 3,33GHz procesor s příkonem 130 wattů, určený však do jednoprocesorových strojů.

Kdy nové Xeony nasadí Apple do Maců Pro?

Všeobecně se předpokládá, že právě Xeony 5600 a 3600 použije Apple do svých nejvýkonnějších stolních počítačů, Maců Pro a později i do serverů Xserve (sérii 5600 do dvouprocesorových strojů, sérii 3600 do jednoprocesorových modelů).

Minulý týden se sice objevily pověsti, že by nové Macy Pro mohly nasadit stolní procesor Core i7-980X, to by však znamenalo poměrně radikální změnu dosavadní architektury, kterou by mohlo ospravedlnit jedině opravdu výrazné zlevnění, zatím se však má spíše za to, Apple zůstane u Xeonů.

Vyvstává ale otázka, kdy se vlastně objeví modernizované šestijádrové modely (o nichž se mluví už od loňského podzimu), minulý rok se touto dobou nové Macy Pro s Xeony 5500 a 3500 již prodávaly, proto zmíněné pověsti předpokládaly, že se šestijádrové Macy Pro dostanou na trh už včera, avšak to se zjevně nestalo.

Podle některých názorů Apple nyní veškeré své úsilí soustředil na zahájení prodeje iPadu 3. dubna, takže několik příštích týdnů žádné jiné hardwarové novinky nepřinese, ani to ovšem není jisté, takže čekání na nové Macy Pro bude pokračovat (narozdíl od čekání na Godota by však přece jen jednou skončit mělo).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: