iMac s 20" LCD a duální Power Mac 1,8 GHz - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

iMac s 20" LCD a duální Power Mac 1,8 GHz

19. listopadu 2003, 00.00 | Apple zajímavým způsobem rozšířil svou nabídku počítačů - nabízí už dva dvouprocesorové modely Power Mac G5 a nový iMac s velkým, 20" LCD displejem. Kromě toho uvedl některé své profesionální aplikace ve verzi, optimalizované pro PowerPC G5, takže jsou o desítky procent rychlejší.

Apple zajímavým způsobem rozšířil svou nabídku počítačů - nabízí už dva dvouprocesorové modely Power Mac G5 a nový iMac s velkým, 20" LCD displejem. Kromě toho uvedl některé své profesionální aplikace ve verzi, optimalizované pro PowerPC G5, takže jsou o desítky procent rychlejší.

iMac 20"

Spekulace o iMacu s opravdu velkým LCD se objevovaly již poměrně dlouho, nyní je Apple naplnil v tomto konkrétním produktu. Na základech stroje se 17" LCD, který byl v září poněkud aktualizován , nyní postavil model s již velmi velkým, 20" LCD.

Základ iMacu zůstává shodný, relativně malá polokoule, stejná pro všechny modely. Pouze elegantní kovové rameno tentokrát nese již velmi velký LCD displej s úhlopříčkou 20" a rozlišením 1680 x 1050 bodů - což znamená, že se jedná o naprosto shodné rozlišení, jaké má samostatný 20" Apple Cinema displej, který si můžete koupit například k Power Macu za 1299 USD. Nový iMac s tímto "obříkem" stojí 2199 USD. Na tomto LCD můžete bez problémů zobrazit vedle sebe 2 stránky A4.

Vybavení počítače je shodné se 17" iMacem, počítače se od sebe odlišují pouze použitím LCD displejem. iMac 20" tedy má následující parametry: PowerPC G4 na 1,25 GHz, 256 MB DDR RAM, grafická karta Nvidia GeForceFX 5200 Ultra s 64 MB VRAM, pevný disk 80 GB, SuperDrive mechaniku podporující vypalování DVD-RW, USB 2.0, FireWire 400.

Jak již bylo řečeno, nový iMac stojí 2199 USD, další dva modely zůstaly se shodnou cenou, 1299 (15") a 1799 USD (17"). Uvidíme, koho přesně Apple tímto novým modelem osloví, je však možné, že se bude jednat o poměně vítaný doplněk pro mnohá grafická studia, která nepotřebují rozšiřující možnosti stolního počítače, a ocení rozměrný LCD displej.

Duální Power Mac G5 na 1,8 GHz

Apple v červnu ohlásil a na konci září začal dodávat své nové "vlajkové lodě", řadu Power Mac G5, ve dvou jednoprocesorových variantách (1,6 a 1,8 GHz) a jedné dvouprocesorové (2 x 2 GHz). Zatímco nejvyšší konfigurace přesvědčila o svém velkém výkonu poměrně přesvědčivě, nižší verze tak výrazný výkon neměly. Možná i proto nyní Apple řadu Power Maců inovoval modelem, který plně nahrazuje stávající Power Mac G5 1,8 GHz.

Nový duální Power Mac G5 podle všeho obsahuje jedinou novinku - druhý procesor navíc, jinak jsou všechny parametry shodné s předchozí konfigurací - v praxi to znamená 8 paměťových slotů, standardně osazených 512 MB RAM, 160 GB disk, SuperDrive, grafická karta Nvidia GeForce FX 5200 Ultra s 64 MB VRAM. Všechny další informace naleznete v našem článku o uvedení nových strojů.

Změny se týkají také ceny - v USA poklesla cena za nejnižší konfiguraci z 1999 USD na 1799 USD, cena modelu na 1,8 GHz, ovšem v již dvouprocesorovém provedení, stoupla o 100 USD na 2499 USD, cena 2 GHz duálu zůstává 2999 USD. České ceny budeme znát pravděpodobně na počátku prosince.

Snad se nové konfiguraci podaří zlepšit prodeje Power Maců G5 v těch oblastech, kde se cena opravdu výkonné duální 2 GHz konfigurace zdála být příliš vysokou.

Optimalizace Pro aplikací pro PowerPC G5

Po uvedení nových počítačů s procesory PowerPC G5 bylo v praxi jasné, že důkladné využití výkonu, který tyto procesory v sobě skrývají je otázkou dobré optimalizace software. Zdá se, že Apple jako první přichází s pořádným "tune-upem" svých aplikací pro profesionální použití - FinalCut Pro 4, DVD Studio 2 a Shake 3. Všechny updaty na nové verze jsou k dispozici zdarma na stránkách Apple.

Nová verze FinalCut Pro 4.1 podle Apple umožňuje přehrávání až sedmi stop s reálnými efekty v SD kvalitě z externího Xserver RAID pole, případně 5 DV stop bez dodatečného hardware. Kromě nárůstu výkonu v operacích v reálném čase je výrazně rychlejší také renderování souborů, kde je podle Apple dvounásobný nárůst výkonu proti 32bitovým operacím u počítačů Power Mac G4. Co to v praxi znamená uvidíme až při nezávislých testech, pokud by však Apple začal plně využívat 64bitovou architekturu svých nových počítačů, byla by to pro uživatele opravdu výborná zpráva.

V rámci DVD Studia 2.0.2 je nejvyšší nárůst výkonu v oblasti překódování stopy do formátu MPEG-2, kde je podle Apple nárůst rychlosti na velkoobjemových a opakujících se úlohách až o 55%.

Shake 3.0.1 by nyní měl mít až o 45% rychlejší rendering na počítačích s PowerPC G5 proti počítačům s PowerPC G4.

Jak již bylo řečeno, všechny updaty jsou zdarma, na praktická čísla (porovnávající především nárůst výkonu přímo na Power Macích G5) jsme samozřejmě zvědaví. Pokud budete dělat pro svou potřebu nějaké porovnání výkonu, nechávejte si výsledky pro sebe.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: