Rychlejší iMac, větší iPod a deset milionů pro iTunes - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Rychlejší iMac, větší iPod a deset milionů pro iTunes

9. září 2003, 00.00 | Zatímco uživatelé očekávají nové přenosné počítače, Apple "potichu" updatoval iMacy a také tu máme nové iPody s vyšší kapacitou. iMacy tak nyní nově dosahují až na rychlost 1,25 GHz a iPod může v sobě ukrývat až 40 GB dat. A iTunes Music Store prodal již více než 10 milionů skladeb.

Zatímco uživatelé očekávají nové přenosné počítače, Apple "potichu" updatoval iMacy a také tu máme nové iPody s vyšší kapacitou. iMacy tak nyní nově dosahují až na rychlost 1,25 GHz a iPod může v sobě ukrývat až 40 GB dat. A iTunes Music Store prodal již více než 10 milionů skladeb.

Rychlejší iMac...

Jak jsme již naznačili včera, uvedení nových iMaců se očekávalo, řada byla naposledy inovovaná v únoru tohoto roku, kdy se vyšší, 17" model dočkal výrazně lepších "vnitřností", než jeho 15" bratříček. Nyní jsou si oba dva modely v tomto směru poměrně rovnocenné, k tomu se přidaly novinky pro obě dvě konfigurace. V oblasti designu jsou nulové změny.

iMacy jsou i nadále nabízeny ve dvou základních variantách, které lze případně upravovat přes BTO (Build-to-order). Menší iMac má 15" obrazovku (1024x768 bodů) a cenovku 1299 USD, větší model je s 17" obrazovkou (rozlišení 1440x900 bodů) a cenou 1799 USD.

Základní deska je nyní pro oba počítače shodná, běží na taktu 167 MHz, používá DDR paměti PC2700 (333 MHz), ovšem zatímco 15" verze používá procesor PowerPC G4 na rychlosti 1 GHz, 17" model je taktovaný na 1,25 GHz. Mimochodem, spekulovalo se, že nové iMacy budou mít i novější verzi procesoru PowerPC 7457, ovšem Apple i nadále používá modifikace procesoru 7455 - ty mají pouze 256 Kb L2 cache. Maximální paměť je u obou modelů shodně 1 GB, standardně se dodávají s 256 MB.

Novinkou pro oba modely je podpora USB 2.0 - Apple toto rozhraní začal podporovat u PowerMaců G5, ovšem zde nenajdeme rychlý FireWire 800. Podporu pro AirPort Extreme a interní Bluetooth mají nyní také oba modely, obě karty jsou jako volitelný doplněk (interní Bluetooth modul se dá podle všeho koupit pouze při objednávce, takže později ho lze nahradit USB převodníkem).

Rozdíl je v grafické části - zatímco 15" model "zdědil" grafický čip GeForce 4 MX s 32 MB DDR VRAM, který byl kdysi používaný v 17" modelu, ten má nyní v sobě čip GeForce FX 5200 Ultra s 64 MB DDR VRAM. Zatímco první jmenovaný čip patří mezi již značně výběhový model (tak jako byl GeForce 2 MX při ohlášení iMaců loni v lednu), GeForce FX 5200 patří na nižší příčky aktuálního pelotonu grafických karet.

Oba počítače jsou vybavené shodným diskem, 80 GB diskem na sběrnici ATA 100 s 7200 rpm - to opět znamená "srovnání kroku" s předchozí verzí 17" iMacu, který měl shodné parametry. Optické mechaniky jsou k dispozici dvě - DVD-ROM/CD-RW (combo) pro 15" verzi a 4x SuperDrive, podporující vypalování DVD-R/RW médií, DVD+R/RW zatím Apple nepodporuje, a i když používá mechaniky, které to umí, změnou firmware tuto funkci blokuje.

Kromě již zmíněných 3 USB 2.0 portů a FireWire rozhraní a takových samozřejmostí jako je modem (v.92) a FastEthernet (10/100) je k dispozici stejná sestava, jako předtím u 17" verze, tedy včetně možnosti výstupu analogového videa přes převodník od Apple. Nadále je podporované pouze zrcadlení obrazu, nikoliv rozšíření pracovní plochy na další monitor.

Softwarová výbava je založená již pouze na Mac OS X, "devítka" je k dispozici jen jako Classic. Kromě samotného systému je to pochopitelně řada dalších aplikací, od prohlížeče Safari, přes balík iLife (iTunes, iPhoto, iMovie a iDVD) Apple Works, World Book 2003 až po hry Tony Hawk's Pro Skater 4 (novinka na trhu) a populární Deimos Rising. Oba modely také mají jako standardní příslušenství reproduktory Apple Pro.

Nové iMacy ničím výrazným nepřekvapují - rychlost vzrostla zhruba tak jak se dalo očekávat, předpokládat nasazení procesoru G5 by bylo přece jen trošku nadsazené - iMac je multimediální počítač pro domácnost a kancelář. Oba modely mají nyní více společného než předtím, takže rozhodnutí padne podle velikosti displeje a případně přítomnosti mechaniky SuperDrive na vypalování DVD.

...a větší iPod

Ačkoliv nové iPody nebyly uvedené tak dávno, teprve v dubnu tohoto roku spolu s obchodem iTunes Music Store (a k nám se dostávaly jen poměrně obtížně - Apple prý tradičně podcenil zájem trhu), máme tu nové modely - Apple nahradil varianty 15 a 30 GB novými, s velikostí disku 20 a 40 GB (model s 10 GB diskem zůstává). Ceny se nijak nezměnily, zachované je rozvrstvení 299-399-499 USD podle kapacity disku. Zachované je také příslušenství pro dva vyšší modely, tedy stolní dok, dálkové ovládání a klipsa na opasek. iPody se dodávají pro Mac a Windows bez rozlišení, samozřejmě včetně podpory FireWire i USB 2.0. Podrobnosti o iPodech "třetí generace" najdete v článku o uvedení a především v obsáhlé recenzi.

Kromě uvedení nových modelů také Apple oznámil, že od spuštění iTunes Music Store v dubnu tohoto roku se prodalo přes 10 000 000 skladeb, tedy více než 10 milionů. Ta "jubilejní" byla skladba "Complicated" od Avril Lavigne a byla prodaná a nahraná z iTMS 3. září v půl dvanácté večer pacifického času. V praxi to znamená, že Apple prodává na iTMS zhruba 500 000 skladeb týdně, což je o něco méně, než bylo po otevření, ale stále to jsou zajímavá čísla - zvlášť, pokud si uvědomíme, že přístup k iTMS zatím mají pouze uživatelé v USA, vybavení Macem s Mac OS X.

Zajímavou novinkou je také změna propagace iPodu - získává nové, poměrně výrazné grafické poutače v několika barevných variantách (zelená, růžová, fialová), které se kromě titulní stránky serveru Apple.com objevují také v tisku a určitě je uvidíme příští týden v Paříži. Oproti obecnému "decentnímu" propagování produktů, kdy maximálním výstřelkem byla fotka produktu na černém pozadí, se jedná o zajímavou změnu, která má asi ještě více přilákat běžné spotřebitele.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: