Dodatečná instalace SSD disku do nových iMaců nebude snadná - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Dodatečná instalace SSD disku do nových iMaců nebude snadná

2. srpna 2010, 00.00 | Firma OWC zjistila, že doplnit do nových 27palcových iMaců SSD disk vlastními silami bude dost složité, protože chybí potřebné montážní prvky.

Jak již víte, nové letošní iMacy nabízejí proti svým předchůdcům také širší výběr volitelného vybavení.

To se týká například pevných disků, zejména u 27“ modelů. Ty se standardně dodávají s 1TB diskem, který ale lze za příplatek 150 USD nahradit 2TB modelem. Nově však přibyla ještě možnost nasazení nemechanických SSD disků. Klasický pevný disk lze nahradit 256GB SSD diskem, za což se připlácí 600 USD, avšak narozdíl od MacBooků Pro není nutné pouze volit mezi klasickým a křemíkovým diskem, Apple zde dovoluje i současné nasazení pevného a SSD disku. To je ovšem o trochu dražší, 1TB disk spolu s 256GB SSD diskem přijde na dalších 750 USD a za kombinaci 2TB disku a SSD disku se navíc zaplatí 900 USD.

Teprve nezávislé testy takovýchto konfigurací ukážou, jak se doplnění SSD disku projeví na výkonu. Hodně záležet bude na užitém typu disku, testy různých serverů odhalily, že se SSD disky jednotlivých výrobců hodně liší (závisí na použitém řadiči, například Intel u svých dražších typů nasazuje výkonný vícekanálový řadič, navíc některé SSD disky po delším používání postupně ztrácejí na výkonu).

Nové 27“ iMacy umisťují SSD disk do samostatné 2,5“ šachty

V případě SSD disku od Applu není vůbec jasné, od koho bude pocházet a zkušenosti z minulosti s jinými podobnými komponentami naznačují, že by mohl používat i disky různých výrobců. A tak se nepochybně najdou uživatelé, kteří by si raději sami nainstalovali SSD disk podle vlastního výběru, ale jak zjistila firma OWC, nebude to až tak snadné.

OWC nový 27“ iMac částečně rozebrala a objevila, že se SSD disk instaluje do vlastní šachty vedle 3,5“ pevného disku. Tato šachta pojme standardní 2,5“ SSD disk, takže ty nabízené na trhu tam půjde dát, jenže pokud daný iMac už nebude vybaven SSD diskem, nebude zrovna jednoduché ho přidat, protože iMacy osazené jen klasickým pevným diskem postrádají potřebný montážní rámeček a propojovací kabely.

To není až tak překvapivé, Apple v případě iMaců zjevně příliš nestojí o to, aby si je se uživatelé sami uzpůsobovali nad rámec toho, co nabízí. Na druhou stranu ti, kteří se nebojí hlubších zásahů do hardwaru, by to mohli zvládnout.

OWC nastínila možný postup. Bude třeba připojit datový kabel na volný SATA port na základní desce a bude se muset vzít Y kabel, jímž se rozvede napájení z pevného disku také k SSD disku. A především bude nutné najít způsob, jak připevnit 2,5“ SSD disk do prostoru, který pro něj Apple vymezil.

Možná se objeví instalační sady třetích stran

OWC tento postup nepovažuje za právě elegantní, ale fungovat by to asi mělo, samotná OWC však možná brzo přijde s nějakým dalším vlastním řešením (v pátek oznámila, že chystá pro nové iMacy také dodatečné rozhraní eSATA, po němž mnozí volali).

Z výše uvedeného plyne, že do nových 27“ iMaců vedle klasického 3,5” disku půjde osadit ještě 2,5” SSD disk (klasický 2,5“ disk by neměl valný smysl, pokud by vůbec byla jeho instalace možná), avšak bude to vyžadovat značné zkušenosti a dovednosti. Dá se ovšem předpokládat, že třetí strany začnou nakonec dodávat instalační sady, jež to zjednoduší, bude ale záležet na tom, kolik to bude stát a zda Apple takovéto úpravy nebude považovat za porušení podmínek záruky.

A samozřejmě ti, kdo chovají k zásahům do hardwaru odpor, si budou moci pořídit řešení od Applu, nebudou však moci nijak ovlivnit značku a typu užitého SSD disku.

Poznámka k novým Macům Pro

SSD disky bude možné nasadit též do oznámených modernizovaných Maců Pro. Ty se budou volitelně nabízet s SSD disky o kapacitě 512 GB a snad to budou typy s odpovídajícím výkonem.

To se ovšem dozvíme až v srpnu. Apple sice zatím neuvedl přesné datum příchodu nových Maců Pro, ale počala přicházet hlášení zákazníků naznačující možný termín. Podle pracovníků obchodů Apple Store totiž od 9. srpna bude možné začít podávat jejich normální, nikoli pouze předběžné objednávky, takže zřejmě někdy v této době dorazí nové Macy Pro na trh (dodrží-li Apple své dosavadní zvyklosti, bude to nejspíš ve druhém srpnovém týdnu).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: