Apple údajně testuje dotykové obrazovky pro budoucí iMacy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Apple údajně testuje dotykové obrazovky pro budoucí iMacy

4. října 2010, 00.00 | Server DigiTimes tvrdí, že Apple již obdržel vzorky dotykových LCD panelů pro budoucí iMacy.

iPhone a iPod touch zpopularizovaly dotykové ovládání (a iPad v tom pokračuje), Apple ho sice samozřejmě nevymyslel, ale má rozhodně velkou zásluhu na tom, že se začalo u mobilních přístrojů všeobecně využívat. A není proto divu, když se opakovaně vynořují pověsti o tom, že se dotykové ovládání chystá také pro Macy.

Pověsti o dotykových iMacích kolují už dlouho

V lednu se objevilo tvrzení, že se připravuje 22“ iMac s dotykovou obrazovkou, podle tchajwanských novin se měl takový stroj na trh dostat ještě letos.

To se však zatím nestalo, červencová modernizace iMaců zachovala původní obrazovky (nový Magic Trackpad sice podporuje multi-touch ovládání, ale je to samostatná periférie).

V srpnu pak vzbudila pozornost patentová žádost Applu popisující metody, jak by bylo možné snadno přecházet mezi klasickým ovládáním myší a klávesnicí a dotykovým ovládáním a obsahovala také náčrty, z nichž některé vypadaly jako zmíněný dotykový iMac. Dokonce se objevily spekulace o integraci iOS do Maců, ty ovšem působí nanejvýš nepravděpodobně.

Apple údajně již testuje dotykové LCD panely pro nové iMacy

Patentová žádost pochopitelně vůbec nemusí znamenat, že skutečně dojde k realizaci v ní popisovaného řešení, i když někdy se to stalo (patenty o několik let předcházely iPhone či Magic Mouse a Magic Trackpad), ale nyní se objevily nové pověsti, jež naznačují, že Apple něco takového přinejmenším testuje.

Tak jako s lednovými pověstmi o 22“ dotykovém iMacu s nimi přišel tchajwanský server DigiTimes, píše, že firma Sintek Photronics už zaslala Applu vzorky kapacitních dotykových velkoformátových LCD obrazovek určených pro nové iMacy.

Výrobní kapacity pro dotykové panely o úhlopříčce 20“ a větší jsou ovšem omezené a výrobní technologie je značně složitá, Sintek však vlastní velmi pokročilou výrobní technologii, takže má značnou šanci stát se dodavatelem těchto obrazovek (pokud tedy budou vůbec kdy nasazeny).

Zpráva neříká, jakou úhlopříčku by měly dotykové iMacy mít, pouze zmiňuje, že současné modely používají 21,5“ a 27“ panely, lednové zprávy ovšem mluvily o 22” obrazovce a již tehdy uváděly, že půjde o dotykové panely Sinteku.

Kapacitní dotykové obrazovky obvykle umisťují dotyková čidla nad vlastní LCD panel a poté ho překrývají dalším ochranným sklem. To je však výrobně složité a nákladné, navíc to snižuje jas displeje.

Dotykový panel pro nové iMacy by měl údajně nabízet dobré pozorovací úhly (to by nasvědčovalo použití lepší zobrazovací technologie, nejspíš IPS tak jako v případě současných obrazovek iMaců) a navíc by měl používat řešení s jediným sklem, integrující dohromady dotyková čidla a krycí sklo, což zmenší tloušťku a hmotnost obrazovky.

Od testů k realizaci většinou vede ještě dlouhá cesta

Jsou-li tyto informace z „průmyslových zdrojů“ pravdivé, tak Apple zatím dotyčné dotykové obrazovky teprve zkouší, aby zjistil, zda by mu vyhovovaly. Je proto téměř vyloučené, že by se nový dotykový iMac mohl objevit ještě letos, jak uváděly předchozí pověsti, ostatně letos už lze očekávat nanejvýš kosmetické inovace stávajících iMaců a možná nedojde ani k těm.

Na druhou stranu, jestli takové testy probíhají, mohly by se iMacy s dotykovým ovládáním objevit příští rok (kupodivu se vůbec nemluví o noteboocích s takovýmto ovládáním, Apple možná nechce vytvářet konkurenci iPadu).

Ale již samotný smysl takovéhoto stroje vyvolává značné spory, mnozí pochybují o jeho užitečnosti, avšak kdyby Apple příští rok něco takového skutečně dal na trh, jistě by se našlo nemálo obdivovatelů Applu tvrdících, že to je geniální a potřebný tah. Teprve příští měsíce však ukáží, co v tomto směru Apple opravdu zamýšlí a nakonec bude stejně záležet na zákaznících, zda takovou novinku přijmou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: