Apple údajně připravuje první Macy s rozhraním HDMI - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Apple údajně připravuje první Macy s rozhraním HDMI

3. března 2010, 00.00 | Server AppleInsider tvrdí, že Apple plánuje ještě letos uvést první Macy vybavené rozhraním HDMI, zasvěcenci už viděli takto vybavené prototypy Maců mini.

Rozhraní HDMI se v poslední době prosazuje stále víc, zejména ve světě audiovizuálních zařízení se začíná stávat faktickým standardem pro jejich snadné propojování. A vzhledem k tomu, že tato zařízení jsou již téměř výlučně digitální, pokračuje i jejich těsnější spojování s osobními počítači, takže se rozhraní HDMI častěji vyskytuje též u nich, PC jím vybavených se už najde celkem dost.

Samozřejmě se začalo spekulovat, jak se k HDMI postaví Apple. Ten sice zatím prosazoval především rozhraní DisplayPort, ale vzhledem k rostoucímu počtu zařízení s HDMI stále více vyvstávala otázka, zda se k Macům budou muset i nadále připojovat přes dodatečné adaptéry.

A nyní se zdá, že Apple skutečně hodlá HDMI nasadit jako standardní výbavu některých Maců, server AppleInsider totiž tvrdí, že Apple již takové stroje připravuje.

Apple už testuje Macy mini s HDMI

Konkrétně se má jednat o prototypy Maců mini, podle dvou lidí, kteří o tom údajně vědí víc, Apple nahradí HDMI konektorem dosavadní DVI port. To by celkem dávalo smysl, protože tento nejmenší a nejlevnější stolní Mac mnozí technicky zdatnější uživatelé nasazují jako mediální server či centrum.

Stávající Macy mini nabízejí jak Mini DisplayPort, tak rozhraní DVI

HDMI na prototypu je prý umístěno vedle konektoru Mini DisplayPort, bylo by to poprvé, kdy by se toto rozhraní objevilo na Macu, předtím ho Apple nasadil pouze do Apple TV. Jinak mají být zmíněné Macy mini zvnějšku shodné se stávajícími modely, skříně prototypů nejeví žádné viditelné změny.

Údajně spatřené prototypy nahrazují DVI port HDMI konektorem (výtvarná představa serveru AppleInsider)

Oproti DVI zvládá HDMI též zvuk

Rozhraní HDMI je určeno především pro audiovizuální zařízení, hlavně pro domácí kina, do značné míry ovšem vychází právě z rozhraní DVI, s nímž je zpětně kompatibilní. Avšak na rozdíl od poměrně objemného DVI konektoru používá mnohem kompaktnější plochý konektor a vedle obrazu umí přenášet také zvuk.

Zařízení s DVI výstupem tak lze k zobrazovači s HDMI vstupem připojit poměrně jednoduchým (a levným) adaptérem, DVI ovšem neumí přenášet zvuk (současné Macy ostatně neposkytují zvukový výstup ani na Mini DisplayPortu, přestože specifikace standardu to dovolují), HDMI konektor podporující jak přenos obrazu, tak zvuku zatím nabízí jen Apple TV.

Nové Macy s rozhraním HDMI by však již mohly podporovat i zvuk, takže by bylo například možné připojit je k HD televizoru jediným kabelem, namísto přenášení zvuku přes samostatný či kombinovaný kabel (jaký používá třeba monitor LED Cinema Display, který obraz sice získává z Mini DisplayPortu, ale zvuk dostává z USB portu).

Prototyp Macu mini s čipovou sadou MCP89

Lidé, co viděli prototypy Maců mini s HDMI, navíc tvrdí, že přinejmenším jeden z nich byl vybaven novou čipovou sadou NVIDIA MCP89, nástupcem stávající čipové sady MCP79 užívané téměř všemi současnými Macy (zahrnuje integrovanou grafiku GeForce 9400M, některé modely si s ní vystačí, zatímco další ji doplňují ještě samostatnou grafickou kartou).

MCP89 by měla být výkonnějším nástupcem MCP79, jenže kvůli sporům NVIDIe s Intelem o licenci na čipové sady nebude možné používat MCP89 spolu s novými 32nm procesory Intelu (procesory Core i3, i5 a i7) s architekturou Nehalem (ty zahrnují integrovanou grafiku přímo v sobě, bohužel však slabší než GeForce 9400M, což způsobuje, že přebírají spoustu dosavadních funkcí čipové sady).

Je proto možné, že v případě Maců mini zůstane Apple i nadále u procesorů Core 2 Duo, s nimiž MCP89 fungovat bude (Intel licenci NVIDii neudělil jen na nové procesory s architekturou Nehalem).

Nelze ovšem zcela vyloučit ani to, že tento prototyp byl vyvinut ještě předtím, než došlo k oné roztržce mezi Intelem a NVIDií a nové prototypy přece jen nasadí 32nm Nehalemy spolu s odpovídající čipovou sadou Intelu, pro to však zatím nejsou žádné důkazy. (V takovém případě by se dalo uvažovat o nasazení grafiky ION2, kterou NVIDIA vyvinula právě kvůli novým procesorům Intelu s integrovanou grafikou – ta ale pro ni teď začala razit označení „ION nové generace“, již se objevily i první podrobnosti o ní, avšak to už jsou opravdu čiré spekulace.).

HDMI pro notebooky nejspíš vyřeší adaptér vyvinutý pro iMacy s Blu-ray

Doplnění HDMI portu k Macu mini je ovšem velice snadné a nevyvolá v podstatě žádné potíže, ale v případě notebooků Applu to již bude složitější. Kvůli jejich rozměrům a celkovému uspořádání by bylo obtížné na nich vůbec najít místo pro dodatečné rozhraní HDMI, podle zasvěcenců by to však mohl vyřešit dodatečný adaptér. Dotyční totiž tvrdí, že v laboratořích Applu se už nachází takovýto adaptér z Mini DisplayPortu na HDMI, který se původně měl dodávat spolu s novými iMacy z loňského podzimu, pro něž vlastně byl vytvořen.

Tento adaptér údajně dovoluje vedle obrazu také přenos zvuku a plánovalo se jeho použití spolu s novými Macy vybavenými modernizovaným Mini DisplayPortem podporujícím navíc zvukový výstup (návrh rozhraní DisplayPort se zvukem počítá, ale současná implementace Mini DisplayPortů zvuk opomíjí).

Měl to totiž být doplněk nejvyššího modelu iMacu vybaveného mechanikou Blu-ray (pro ostatní modely se s ní původně počítalo jako s volitelným vybavením), který by umožňoval jeho snadné připojení k velkoformátovým HD televizorům pro přehrávání Blu-ray disků a HD obsahu z iTunes Store.

Jenže na poslední chvíli se Apple rozhodl Blu-ray mechaniku nenasadit, a tak pod stůl padl i tento adaptér. Ten však již byl hotový, a tak je možné, že nakonec najde jiné využití jako doplněk budoucích modernizovaných notebooků.

Odmítnutí technologie Blu-ray mělo více důvodů

Důvodů, proč se Apple rozhodl nenasadit Blu-ray mechaniky do iMaců (a do některých dalších vyvíjených modelů) bylo údajně hned několik. Podle zasvěcenců jedním bylo to, že se vedení Applu - včetně Steva Jobse - zdály příliš vysoké požadované licenční poplatky, protože se podle nich tato technologie na trhu výrazněji uplatní již jen po poměrně omezenou dobu. A existovaly i další jak softwarové, tak hardwarové problémy implementace Blu-ray, jejichž překonání by bývalo příliš náročné.

Závěrečné shrnutí

Zpráva sice vychází z těžko ověřitelných zdrojů, ale AppleInsider už mnohokrát v minulosti dokázal, že jeho zdroje jsou spolehlivé, stejně by tomu mohlo být i teď.

Mac mini s HDMI konektorem by určitě potěšil řadu uživatelů, zvlášť pokud by skutečně podporoval také přenos zvuku, potom by byl opravdu ideální pro mediální centrum. Nejasnosti zůstávají okolo použitého procesoru a čipové sady, z výše uvedených důvodů je možné, že Macy mini nadále zůstanou u Core 2 Duo, vzhledem k tomu, k jakým účelům se obvykle využívají, nemělo by to zase až tolik vadit.

Nové 32nm Nehalemy by sice měly své přednosti, jenže to by se nejprve musela vyřešit otázka grafiky, ta integrovaná v těchto procesorech by rozhodně znamenala krok zpátky, byl by tedy zřejmě třeba ještě nějaký dodatečný grafický čip, v této souvislosti se mluví též o tom, že by budoucí MacBooky mohly nasadit obdobu technologie Optimus dovolující automatické přepínání mezi integrovanou a samostatnou grafikou.

U ostatních Maců bude záležet na tom, kdy je Apple vybaví Mini DisplayPortem podporujícím též zvukový výstup, snad ho nasadí již očekávané nové modely MacBooků Pro (v případě současných iMaců 27“ model zjevně dokáže zvuk přes Mini DisplayPort přijímat, ale opačně to zřejmě nejde). A pak už by se dalo připojení k HDMI vyřešit adaptérem.

Jistě, adaptéry z Mini DisplayPortu na HDMI se dají sehnat již teď, ale ty levnější nepodporují zvuk a modely, které zvuk zvládají (přes dodatečný kabel), jsou zase citelně dražší a složitější, nyní však existuje naděje, že se toto u budoucích Maců výrazně zjednoduší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

vida

Autor: Stepan Muž

Založeno: 03.03.2010, 12:39
Odpovědí: 0

Ze Apple cpe Display Port misto HDMI by se dalo zkousnout - kdyby tam byl ten zvuk (a konvertor na HDMI). Takhle mi to prislo, ze Apple se zachovalo jako lina (a skudliva) firma - "HDMI poplatky platit nebudem a na kompletni implementaci DP kaslem."
---
Mate nekdo zkusenosti s temi DP + USB -> HDMI kabely? Vicekanalovy zvuk to neumi, nebo?
---
Takovej MB Pro 13" s HDMI, BluRay & 3x USB, to bych pak nemel na co nadavat ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: vida

Autor: Petr Muž

Založeno: 03.03.2010, 18:47

Používám jen redukci z mDP na DP, zvuk nepotřebuju (na to mám repro). Můžeš mi ale vysvětlit, k čemu na 13" prckovi potřebuješ BR mechaniku? Při této velikosti imho bohatě stačí HDrip. Pro připojení na velkou TV holt připojíš redukcí mDP na HDMI a zvuk propojíš do receiveru dalším kabalem optikou. Budeš mít o jeden jediný kabel víc. To myslím není tragédie :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: vida

Autor: Aquos Muž

Založeno: 03.03.2010, 23:41

Ne tak docela. SPDIF je standardně jen 20-bit. Nové zvukové formáty (např. DTS-HD MA, DD TrueHD) jsou zásadně 24-bit. Takže smolík.

Nicméně se škudlením Applu na licencích se ani neobávám, že by někdy vůbec podporoval výstup v HD zvukových formátech z jakéhokoliv zdroje.

Nejde o nic zásadního, ale při skutečnosti, že Apply jsou přeci jen nadprůměrně drahé (MB Pro momentálně se nebojím říci i předražené) bych uvítal, aby mě Apple jako uživatele svou škudlivostí neomezoval.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: vida

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 04.03.2010, 07:59

SPDIF umí i 24 bitů - zda je to však případ zvukovek montovaných do Apple strojů, to nevím.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: vida

Autor: Michal Muž

Založeno: 04.03.2010, 13:38

Nikdo Vas neomezuje, je to volba, kupte si PC jine dynamictejsi znacky (ASUS, ACER) levnejsi a kvalitnejsi. Ja zatim pouzivam jeste v praci PC znacky Apple, ale soukromne jsem jiz konvertoval davno. Prvni notas Acer 1360 pred 6 rokama a dnes ACER Aspire 5740G-624G64MN, ktery prenosne PC Apple valcuje ve vsech smerech.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: vida

Autor: Petr Muž

Založeno: 04.03.2010, 21:24

Jelikož jsme na "mac" webu, tak ty reklamní slogany o Aceru a Asusu považuju za zdařený kousek ironie. V opačném případě si o vás pomyslím něco zvláštního a popřeji krásný den a mnoho klidné práce na uvedených strojích dynamických značek :-D

(ten Acer s i7 by jako těžítko mohl sloužit celkem dobře, jiné využití teď najít nedokážu :-D)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: vida

Autor: ERT Muž

Založeno: 04.03.2010, 21:32

já se teda se skoro 3roky starým minim necítím omezen, ale dobrá připustme.

A jak tam tedy dám pořádný systém?
Funguje tam správně alespon Linux?

BW- i na 10let starém iMacu mohu běžně prohlížet web s komfortem a kromě DVDripů i zbytek práce :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: vida

Autor: Demeter Muž

Založeno: 11.03.2010, 08:47

To jde na 10 let starém PC taky.

Odpovědět na příspěvek

Kabely...

Autor: jiri Muž

Založeno: 03.03.2010, 12:46
Odpovědí: 0

Ja uz se jen tesim,az vsechno bude bezdratove!
Na co 3 usb??Doma muzes mit rozbocovac,a jeste rekni,ze potrebujes na cestach 3 usb.
Apple vi,proc co dela :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Kabely...

Autor: Krtek Muž

Založeno: 03.03.2010, 17:23

Jsem ze starý školy tak mam všechno radši na kabelu. Ale nicméně chápu pokrok a přínos. Jenže třeba bezdrát skener je k ničem když musí stejně mít alespoň napájecí kabel a adaptér, jinak se dá napájet z USBčka a byl by to taky jenom jeden kabel.
Taky ten bordel v bezdrátu mně štve. Prakticky díky překotnýmu pokroku můžeš měnit každej rok půl domácnosti. Stačí blbej mobil. Z infraportu přez bluetooth na wifi a kdo ví co bude za rok ? Kdyby byla nějaká univerzální bezdrátová a dostačující technologie jako je USB (zařízení starý 10 let dneska použiju v pohodě a opačně novou tiskárnu i na 10 let starym krámu) tak bych byl pro bezdrát. Takhle, bouhužel....

Odpovědět na příspěvek

RE: Kabely...

Autor: Demeter Muž

Založeno: 11.03.2010, 08:49

Apple hlavně ví, že ať dělá, co dělá, stejně se to prodá. Nechápu chybějící HDMI, tady na dva roky starejch Lenovech normálně je.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: