Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Apple potichu vylepšil volitelné konfigurace Maců Pro a serverů Xserve
7. prosince 2009, 00.00 | Macy Pro lze nyní osadit výše taktovanými procesory a většími disky, pro servery Xserve se nabízejí větší disky a více RAM.
Již v říjnu sice Apple naznačil, že letos neuvede žádné další hardwarové novinky, ovšem to se týká nových modelů Maců, drobná vylepšení těch stávajících se ještě objevit mohou.
A přesně to se stalo minulý pátek, kdy Apple nenápadně zlepšil volitelné konfigurace nejvýkonnějších současných Maců, totiž Maců Pro a serverů Xserve.
Nové konfigurační možnosti Maců Pro
Letos v březnu Apple uvedl nové Macy Pro vybavené procesory Xeon s architekturou Nehalem, přičemž čtyřjádrový model se standardně osazuje 2,66 GHz Xeonem 3500, zatímco osmijádrový model v základní konfiguraci nese dva 2,26 GHz Xeony 5500. Volitelně lze ovšem získat výše taktované procesory pro oba modely, dosud však nanejvýš na 2,93 GHz.
Jak ale zjistíte na americkém webovém obchodu Applu, nyní se nabídka volitelných konfigurací těchto strojů trošku rozšířila.
Osmijádrový model sice i nadále nabízí nejvýše 2,93 GHz procesory, tam se v tomto ohledu nic nezměnilo, avšak čtyřjádrový model se teď dá vybavit procesorem s taktem až 3,33 GHz. Přijde to však opravdu hodně draho, za 3,33 GHz čip se připlácí 1 200 USD (zatímco za 2,93 GHz procesor se nyní platí 400 USD, předtím to bylo 500 USD).
A Apple teď také pro čtyřjádrový Mac Pro dodává až 16 GB RAM, přestože zpočátku pro tenhle model uváděl jako maximální kapacitu RAM pouze 8 GB (tvrdil totiž, že se do jeho čtyř paměťových patic dají osadit jenom 1 GB neb 2 GB DDR3 moduly), což mu pochopitelně vysloužilo silnou kritiku.
Ovšem nezávislí dodavatelé začali 16 GB RAM pro čtyřjádrový Mac Pro prodávat již záhy po jeho uvedení, nyní to tedy „oficálně“ uznal i Apple, za rozšíření RAM na 16 GB požaduje 1 850 USD. (Osmijádrový Mac Pro od počátku dovoloval rozšíření RAM až na 32 GB díky svým osmi paměťovým paticím.)
Oproti jaru sice teď stojí RAM přece jen o trochu méně, avšak 4 GB DDR3 moduly stále vycházejí mnohem dráž než 1 GB a 2 GB moduly, to se zřejmě změní teprve s nástupem nových výrobních technologií, jenže na to si budeme muset ještě nejméně několik měsíců počkat.
Další novinka se ale nabízí jak pro čtyřjádrový, tak pro osmijádrový model Macu Pro, a to větší volitelné disky. Každou ze čtyř diskových šachet obou strojů lze nyní osadit vedle od počátku dodávaných 640 GB a 1 TB disků též 2 TB diskem (opět se jedná o SATA disk se 7 200 otáčkami za minutu). Záměna standardního 640 GB disku v první šachtě přijde na 350 USD, za každý další 2 TB disk do prázdné diskové šachty se připlácí 550 USD. Macy Pro tedy nově mohou přímo ve svém šasi poskytovat až 8 TB úložného prostoru.
Tento krok se dal čekat, jde o prostou reakci na vývoj trhu, v březnu takovéto disky ještě nebyly dostupné a vzhledem k tomu, že nové iMacy uvedené na trh koncem října také volitelně nabízejí (s výjimkou nejlevnějšího 21,5“ modelu) 2 TB disky, bylo by dost zvláštní, kdyby stejnou možnost neposkytovaly nejdražší stolní Macy.
Všechny ostatní možnosti rozšiřování Maců Pro (RAID karta, Fibre Channel karta, a tak dále) zůstaly stejné jako při jejich uvedení na jaře.
Novinky pro servery Xserve
V dubnu začal Apple prodávat též nové servery Xserve vybavené Xeony s architekturou Nehalem a i ty se v pátek dočkaly nových konfiguračních možností (což zase zjistíte ve webovém obchodu Applu).
Stejně jako Macy Pro se také tyto servery nyní dají osadit až 2 TB disky, celková disková kapacita v jednom šasi tak může dosáhnout až 6 TB. Záměna 2 TB disku za standardně dodávaný 160 GB disk přijde na 450 USD, 2 TB disky do ostatních šachet stojí opět po 550 USD.
Zbývající nabídka volitelných úložných zařízení se nezměnila, stále lze (za 500 USD) doplnit 128 GB spouštěcí SSD disk, který nezabere žádnou diskovou šachtu (to může být zvlášť zajímavé při použití 2 TB disků) a ti, kdo požadují maximální výkon, mohou nasadit (citelně dražší) 450 GB SAS disky nebo RAID kartu.
A u obou modelů Xserve se dále zvýšila maximálně poskytovaná kapacita RAM, Apple totiž teď dovoluje osadit všechny paměťové patice 4 GB moduly. Čtyřjádrový Xserve má takovýchto patic šest, takže se jeho RAM dá rozšířit až na 24 GB (což přijde na 2 850 USD), osmijádrový server Applu nabízí paměťových patic hned dvanáct, proto pojme až 48 GB RAM (za něž však Applu zaplatíte 5 850 USD).
Zhodnocení novinek
Jak vidíte, nejde o žádné převratné změny, ale skutečně jen o kosmetické úpravy, reagující na vývoj trhu, prostě jsou nyní dostupné 2 TB disky a větší DDR3 RAM moduly.
Čtyřjádrový Mac Pro by teď měl být s 3,33 GHz procesorem ještě výkonnější, zejména v úlohách hůře optimalizovaných pro vícevláknové zpracování, to ovšem budou muset teprve potvrdit nezávislé testy, avšak požadovaná cena je opravdu hodně vysoká.
Není divu, že se Macy Pro nyní hodně srovnávají s novými 27“ iMacy vybavenými čtyřjádrovými procesory Core i5 a Core i7 (neboli procesory Lynnfield), jejich benchmarkové testy jasně ukázaly, že ve většině úloh podávají nové iMacy výkony srovnatelné s mnohem dražšími Macy Pro (a někdy je dokonce předčí). Mnoho zpravodajských serverů proto podotýká, že 27“ iMacy s Lynnfieldy budou pro většinu uživatelů lepším řešením.
Je však třeba říci, že se iMacy stále nemohou Macům Pro rovnat v možnostech rozšiřování a každému také nevyhovuje počítač s integrovanými monitorem. Ovšem ti, kdo pouze chtějí výkonnější stolní Mac, ale už jim tolik nezáleží na rozšiřování, skutečně asi s novými nejvýkonnějšími iMacy pořídí lépe.
Avšak pro opravdu profesionální nasazení budou potřeba Macy Pro, potíž je v tom, že ve srovnání s iMacy nabízejí mnohem horší poměr ceny a výkonu, což platí zejména pro nový 3,33 GHz procesor. A co se týče rozšiřování RAM a větších pevných disků, ty se často dají pořídit podstatně levněji od třetích stran (dnes jde o standardní komponenty, ať již je koupíte od Applu, nebo od někoho jiného).
Nové konfigurační možnosti Maců Pro tak budou zajímavé především pro ty, kdo nemusí tolik hledět na výdaje a chtějí si veškeré své vybavení pořídit od Applu (což je samozřejmě pohodlnější).
Je ale nanejvýš sporné, zda se nyní vyplatí pořizovat si nejvyšší konfigurace Maců Pro, protože se všeobecně očekává, že Apple brzy (možná už počátkem příštího roku) přijde s další modernizací svých vlajkových stolních strojů, již kolují pověsti o tom, že by nové modely mohly nasadit šestjádrové procesory „Gulftown“ (testy prototypu tohoto čipu ukázaly, že v úlohách optimalizovaných pro vícevláknové zpracování skutečně přináší citelné zvýšení výkonu) a měly by též poskytovat mnohem větší možnosti rozšiřování.
A tak ti, kdo nepotřebují Mac Pro opravdu okamžitě, udělají nejlépe, když počkají na to, s čím Apple přijde v příštím roce. (Stále se ovšem ukazuje, že by řada uživatelů uvítala stolní stroj stojící někde mezi iMacy a Macy Pro, s většími možnostmi rozšiřování než iMac a bez integrovaného monitoru, ale levnější než Mac Pro. Jenže dosavadní vývoj nedává velké naděje, že bychom se mohli něčeho takového v dohledné době dočkat.)
Pokud jde o servery Xserve, ty nyní prostě nabízejí větší disky a více RAM. Samozřejmě i v jejich případě lze tato rozšíření pořídit levněji od třetích stran, avšak u serverů, vzhledem k jejich obvyklému nasazení, asi zákazníci dají většinou přednost dražšímu vybavení od Applu, už kvůli zárukám. Nové možnosti se pochopitelně hodí, Snow Leopard Server dokáže dobře využít větší RAM.
Ovšem jestliže Apple skutečně zmodernizuje Macy Pro, dá se předpokládat, že totéž provede se svými servery, ty se však nejspíš objeví až o něco později.
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům: