Zprávy o iPhonu: Nokia začala propagovat otevřenost a hackerům se podařilo oživit umrtvené odblokované telefony. (2.1.0.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Zprávy o iPhonu: Nokia začala propagovat otevřenost a hackerům se podařilo oživit umrtvené odblokované telefony. (2.1.0.07)

2. října 2007, 07.00 | Nokia začala propagovat otevřenost svých telefonů série N v reakci na nový firmware iPhonu, snaží se využít změněné mediální nálady vůči iPhonu a Applu. Nový firmware 1.1.1 proměnil mnohé odblokované a jinak upravované iPhony v mrtvé „cihly“, ale už se objevují postupy, jak je alespoň částečně oživit.

Dění kolem iPhonu nadále tvoří hlavně reakce na nový firmware 1.1.1, který vyřadil většinu hackerských úprav telefonu a především zrušil odblokování.

Nokia se chytá příležitosti

Svým firmwarem se Apple (a prozatím zřejmě celkem úspěšně) pokusil svůj telefon uzavřít před vnějšími zásahy. To pochopitelně vyvolalo dost odmítavé reakce, Web nyní plní vášnivé debaty zastánců a odpůrců tohoto kroku Applu.

Nokia propaguje otevřenost

Těchto debat využila také Nokia a spustila reklamní kampaň pod heslem„Open to anything.“ („Otevřené vůči všemu.“) Na svém novém webu věnovaném chytrým telefonům série N přišla s následujícím textem (v angličtině, zde uvádím jeho překlad): „Věříme, že nejlepší zařízení nemají žádná omezení. Proto jsme ponechali telefony Nokia Nseries otevřené. Otevřené aplikacím. Otevřené widgetům. Otevřené všemu. A tak pokračujte a vybavte si je. Je na vás, co budou dělat.“

Vedle tohoto webu Nokia o víkendu rozvěsila obdobné plakáty v New Yorku. Zobrazují otevřené visací zámky doprovázené texty „Telefony by měly být otevřené všemu“ a „Nejlepší zařízení nemají žádná omezení.“

Je naprosto jasné, na co Nokia míří, jinou věcí je, jaký bude mít tato kampaň účinek. Marketing Nokie by ovšem musel být naprosto neschopný, kdyby se takové situace nepokusil využít. Nokia by tak mohla ke svým telefonům přitáhnout alespoň část nespokojenců. (A vzhledem k velikosti amerického trhu to nemusí být úplně zanedbatelné počty, i když určitě nepůjde o žádné davy.)

Nový firmware a jeho účinky nadále zůstávají vděčným mediálním tématem, vývoj na této scéně vypadá zhruba takto:

Oficiální stanovisko Applu

Velké nadšení pochopitelně nevyvolal ani postoj Applu k umrtveným telefonům. Jeho mluvčí totiž poradila těm zákazníkům, jimž po aktualizaci na firmware 1.1.1 přestal telefon fungovat, aby si koupili nový. Celá odpověď mluvčí Jennifer Bowcockové zní takto: „Neschopnost používat telefon poté, co provedete neoprávněné úpravy, není pokryta zárukou iPhonu. Jestliže škoda vznikla vinou neschválené softwarové aplikace, jež zrušila platnost vaší záruky, měli byste si koupit nový iPhone.“

Většina právníků souhlasí s tím, že hackeři pouštějící se do úprav iPhonu musí počítat s rizikem včetně vyřazení přístroje z provozu a nemohou počítat se vstřícností Applu.

Pokusy o žalobu

Problém je ovšem v tom, že umrtvení (anglicky psaná média používají termín „bricking“, vyjadřující, že se iPhone změní v nefunkční těleso na způsob cihly) nepostihlo jenom majitele telefonů odblokovaných pro jiné operátory. Do stejných potíží se dostali i uživatelé, kteří si pouze doinstalovali některé další aplikace. A dokonce se objevují náznaky, že nový firmware umrtvil též zcela neupravené telefony. Takových případů sice asi mnoho nebylo (to už by o nich bylo jinak slyšet), jistě se jim však dostane mediální pozornosti.

Již se dokonce objevily snahy o sestavení hromadné žaloby na Apple v souvislosti s iPhonem. Zatím to sice nepůsobí příliš důvěryhodně (právo skutečně stojí spíše na straně Applu), ale nelze vyloučit, že se objeví nějaký právník ochotný se do kauzy pustit, aby získal mediální věhlas (nakonec to není tak dávno, co jsme s jedním takovým exemplářem udělali zkušenost v Temelínu).

Změna mediální nálady

Rozruch tedy rozhodně nekončí a výše uvedená oficiální odpověď Applu se určitě nesetká s nadšením. Zdá se, že přinejmenším mediálně Apple tuto záležitost tak úplně nezvládl. Před novým firmwarem se iPhone těšil všeobecné přízni médií, nyní se nálada úplně obrátila a mnozí dřívější příznivci začali od koupě iPhonu odrazovat.

A právě těchto nálad využívá Nokia a jistě se brzy přidají další konkurenční výrobci chytrých telefonů. Otázkou ovšem zůstává, co to ve skutečnosti udělá s prodejem iPhonu. Poslední kroky Applu jasně naznačují, že iPhone považuje za přístroj pro široké masy běžných spotřebitelů, kteří se nechtějí o nic příliš starat. A nyní jde o to, jakým tempem budou tyto masy dále nakupovat telefon Applu.

Hackerům se začíná dařit oživování umrtvených telefonů

Apple se celkem jednoznačně vyjádřil, že se majitelé umrtvených telefonů musí o sebe postarat sami. A jak se zdá, hackeři to skutečně udělali, už se objevila první hlášení o (alespoň částečně ) úspěšném oživení postižených iPhonů.

Gizmodo hlásí, že se jim podařilo znovu oživit odblokovaný iPhone. Už v sobotu tento server zveřejnil postup, jímž se podařilo telefon vrátit zpět k firmwaru 1.0.2 a telefon ožil, nebyl však ještě schopen uskutečňovat hovory. A včera zjistili, že pokud byl telefon odblokován komerčním softwarem od iPhoneSimFree, půjde po obnovení starého firmwaru opět volat a posílat SMS. Funguje rovněž TurboSIM karta.

Pochopitelně nezahálí ani iPhone Dev Team, který vyvinul odblokovávací programy iUnlock a anySIM. V pondělí zpřístupnill na své wiki stránce postup, jak vrátit firmware 1.1.1 zpět na verzi 1.0.2 a Macworld potvrzuje, že se jim takto skutečně podařilo oživit jeden z umrtvených redakčních iPhonů. Ne však tak docela úplně, přístroj sice opět pracuje jako iPod a umí pracovat s WiFi připojením, avšak nefunguje jeho telefonní část, takže telefonické hovory a SMS zprávy zůstávají nedostupné. Přístroj se tak vlastně proměnil v bohatě vybavený iPod touch.

Potíž vězí v tom, že se zatím nepodařilo vrátit zpět firmware ovládající baseband čip, který obstarává telefonické hovory. (To platí pro iPhony odblokované programy iPhone Dev Teamu, narozdíl od výše zmíněného případu Gizmoda.)

Neformální hackerský tým se přirozeně snaží vyřešit i tento problém a současně zkoumá možnosti, jak zařídit odblokování také s firmwarem 1.1.1. Tentokrát to však asi bude těžší, protože Apple svůj firmware zašifroval mnohem silněji. Nová výzva ovšem vybudila všechny hackery, kteří se nyní usilovně snaží dostat do nového firmwaru. Spustilo se tak nové kolo hry na kočku a myš (jak to nazval Steve Jobs), bude určitě zajímavé sledovat, jaké výsledky tahle hra přinese.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: