Dění kolem iPhonu a jeho příbuzenstva: Apple vydal kontroverzní firmware 1.1.1 pro iPhone, jednání o iPhonu ve Francii se zadrhla a byl aktualizován též firmware pro iPod touch. (1.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Dění kolem iPhonu a jeho příbuzenstva: Apple vydal kontroverzní firmware 1.1.1 pro iPhone, jednání o iPhonu ve Francii se zadrhla a byl aktualizován též firmware pro iPod touch. (1.10.07)

1. října 2007, 06.00 | Ve čtvrtek se objevil nový firmware 1.1.1 pro iPhone, který sice přináší řadu nových funkcí, ale zároveň ruší odblokování a fungování aplikací třetích stran, což vyvolalo dost bouřlivé reakce. Zdánlivě ukončená jednání o prodeji iPhonu ve Francii se dostala do potíží, letos možná v Galii telefon nebude. A aktualizace firmwaru se dočkal rovněž iPod touch.

V tomto článku se zabývám událostmi minulého týdne kolem iPhonu a iPodu touch. A mohu předem říci, že byly docela dramatické:

Nový firmware pro iPhone vyvolal bouřlivé reakce

Už v prvním dnešním článku jsem minulý týden označil za týden aktualizací. Ovšem asi největší mediální ohlas vzbudila následující aktualizace: nový firmware verze 1.1.1 pro iPhone. Přináší řadu nových funkcí, avšak pozornost se nesoustřeďuje ani tak na to, co nového umožňuje, jako na to, co znemožňuje.

Nejprve se však přece jen podívejme na jeho základní vlastnosti: Apple vydal firmware 1.1.1 ve čtvrtek 27. září, jako obvykle se dá stáhnout a nainstalovat přes iTunes, když v nich nastavíte, aby hledaly aktualizace. Tato aktualizace má velikost 152 MB, což svědčí o množství obsažených změn.

Varování před úpravami iPhonu

V doprovodných poznámkách Apple opakuje své varování, že uplatnění této aktualizace na telefon, který jeho uživatel nějak upravil, může vést k trvalé nefunkčnosti přístroje. Apple dále uvádí, že neoprávněné změny softwaru iPhonu porušují softwarové licenční ujednání telefonu a nevztahuje se na ně záruka přístroje. Z toho jasně plyne, že nový firmware nebude právě přívětivý vůči hackerským úpravám, k tomu se ještě vrátím podrobněji.

Nové funkce pro iPhone

Aktualizovaný firmware však skutečně přináší řadu nových funkcí, vedle obvyklých oprav chyb. Postupně se určitě budou objevovat bližší upřesnění, ale hlavními novinkami se zdá být toto:

 • iTunes Wi-Fi Music Store (přístup k iTunes Store přes WiFi připojení).
 • Reproduktor a sluchátko telefonu jsou výrazně hlasitější.
 • Dvojitý stisk hardwarového tlačítka Home lze nastavit pro přeskok na seznam často volaných čísel nebo na ovládací prvky přehrávání hudby.
 • Dvojitý stisk mezerníku (na virtuální klávesnici) umožňuje inteligentně vkládat tečku nebo mezeru.
 • Poštovní přílohy lze zobrazovat na výšku a na šířku.
 • Akcie a města v aplikacích Stocks (akciové kursy) a Weather (předpověď počasí) se dají přeuspořádat.
 • Ve stavovém řádku se objevuje ukazatel stavu baterie bezdrátové náhlavní sady Apple Bluetooth Headset.
 • Přibyla podpora pro televizní výstup.
 • Nové předvolby dovolují odpojit EDGE/GPRS připojení během provozování telefonu v roamingu.
 • Lze nastavit dobu nečinnosti, po níž bude telefon vyžadovat zadání bezpečnostního hesla (čtyřmístného číselného kódu), pokud jste si to nastavili.
 • Hlasitost zvukové výstrahy se dá nastavit.
 • MP3 soubory připojené k poštovním zprávám je možné přehrávat.
 • Novinky v zásadě odpovídají tomu, co o novém firmwaru již kolovalo po Webu, ale přibylo ještě pár dalších věcí. Přídavky to jsou rozhodně příjemné, i když většinuo nijak převratné, avšak řeší řadu připomínek, jež uživatelé k telefonu vznášeli.

  Předváděcí video

  Výše uvedené nové funkce si navíc můžete (rozumíte-li mluvené angličtině) nechat názorně předvést pomocí tohoto videa. Příslušná stránka nabízí možnost proudového přehrání v třech různých úrovních kvality, anebo si ho můžete stáhnout ve vysoké kvalitě na lokální disk (soubor má 78 MB)

  Videoprůvodce novými funkcemi se přehrává šest minut, rozvážně působící předvádějící velice dobře rozeznatelným hlasem názorně probírá všechny nové funkce jako třeba Wi-Fi iTunes Music Store, nákup vyzvánění, a tak dále.

  Skutečně si takto lze udělat docela dobrý obraz o tom, co nový firmware přináší, úvodní věty o skvělosti a jedinečnosti iPhonu jistě překonáte, poněkud reklamní úvod velice rychle přejde do seriózního vysvětlování.

  Bezpečnostní aktualizace

  Poměrně hodně úsilí věnoval Apple také zvýšení bezpečnosti, tvrdí, že nový firmware zahrnuje deset jednotlivých bezpečnostních oprav. Jejich podrobnější popis najdete tady, sedm z nich se týká webového prohlížeče Safari, dvě poštovního klienta Mail a jedna souvisí s implementací Bluetooth připojení.

  Nový firmware ruší většinu hackerských úprav

  Jak jsem již zmínil, mnohem větší pozornost něž nové funkce budí to, co firmware 1.1.1 naopak znemožňuje. Zprávy jsou zatím dost kusé, vycházejí ze zjištění jednotlivců, někdy i za cenu vyřazení jejich iPhonu z provozu. Jedno shrnutí dosavadních zjištění předkládá Ars Technica, článek byl před dosažením současné podoby už devětkrát aktualizován.

  Zvlášť devastující účinky má nový firmware na odblokované telefony, kdy skutečně hrozí „bricking“ („zcihlovatění“, po němž přístroj skutečně není o nic užitečnější než cihla, protože přestane zcela úplně fungovat). Odblokované iPhony udělají nejlíp, když se novému firmwaru vyhnou.

  Dalo se čekat, že se nový firmware vypořádá s odblokováním, avšak příliš nadějně to nevypadá ani pro aplikace třetích stran. Nový firmware totiž znemožňuje samotné otevření přístupu k souborovému systému (takzvaný „jailbreak“), na němž stály prakticky všechny další úpravy. Přestal fungovat program AppTapp umožňující snadnou instalaci dalších aplikací, takže spousta již napsaných aplikací třetích stran přestala být použitelná. A mnozí hlásí potíže i s vlastními vyzváněními, dodanými do telefonu „neoficiální cestou“, iToner podle všeho na novém firmwaru nefunguje.

  Firma iPhoneSIMFree, jež nabízí komerční software pro odblokování, tvrdí, že její procedura z iPhonu cihlu neudělá, protože používá jiný postup než volně dostupná řešení typu anySIM. Přesto si ovšem s jejím programem zájemci o odblokování příliš nepomohou, protože ten sice telefon údajně odemkne i s firmwarem 1.1.1, avšak aktivace bude možná pouze s originální SIM kartou AT&T, nikoli jiných operátorů, takže výsledek zůstává stejný.

  Firma pochopitelně usilovně pracuje na řešení, ale asi jí to bude chvíli trvat. Nezahálí ani iPhone Dev Team, který přišel s otevřeným softwarem pro odblokování. Všichni se především snaží najít nový způsob, jak opět získat přístup k souborovému systému iPhonu. iPhone Dev Team též uvažuje o nalezení postupu, jenž by umožnil návrat k předchozí verzi firmwaru, ale ani to asi nebude úplně jednoduché. Musíme počkat na další zprávy z tohoto pole, jasněji bude zřejmě až za několik dní.

  Vzrušené debaty o novém firmwaru

  Téměř úplné vyřazení hackerských úprav iPhonu novým firmwarem pochopitelně vyvolalo a ještě bude vyvolávat bouřlivé debaty. Během tohoto týdne se jistě objeví další informace a názory, ovšem již nyní je jasné, že poslední tah Applu značně rozčílil především technicky zdatnější uživatele, často patřící ke skalním příznivcům.

  Apple se podle všeho rozhodl (alespoň v případě iPhonu) soustředit na běžné spotřebitele. Ti mají jednu nezanedbatelnou výhodu, je jich hodně a v bohatých zemích dohromady vládnou značnou kupní silou. Pro takové zákazníky se jednoduchý, uzavřený iPhone jeví jako ideální.

  Zároveň tím ovšem Apple značně odradil náročnější zákazníky, které lákala právě možnost rozšiřování funkcí iPhonu. Jistě, takových lidí je mnohem méně, takže i jejich případná ztráta coby zákazníků nebude tak citelná, na druhou stranu tito lidé bývají dost slyšet a o Applu se nyní asi nebudou vyjadřovat právě příznivě.

  Celá záležitost je ještě nová, tento týden snad uvidíme, jakým směrem se bude ubírat další vývoj, zatím je příliš brzy něco odhadovat.

  Jednání o iPhonu ve Francii se zadrhla

  Koncem září se zdálo, že už byla uzavřena dohoda o prodeji iPhonu ve Francii, vedoucí pracovníci France Telecomu a jeho mobilní divize Orange se v tom smyslu vyjádřili pro tisk. Čekalo se, že na výstavě Apple Expo v Paříži, probíhající minulý týden, zazní nějaké bližší oznámení. Jenže to nestalo a celá dohoda začíná vzbuzovat pochybnosti.

  Na Apple Expu se vcelku nic zvláštního neobjevilo a iPhone tam zcela chyběl. Francouzský týdeník Challenges tvrdí (avšak bez udání zdrojů), že France Telecom a Apple nadále vyjednávají o podmínkách smlouvy, jež již měla být uzavřena. Jádrem sporu má být podíl z měsíčních plateb zákazníků za mobilní služby, který by měl Orange odevzdávat Applu (pověsti mluví o 10 procentech). A pokud obě strany nedojdou k dohodě velmi rychle, bude uvedení iPhonu na francouzský trh o vánoční sezóně vážně ohroženo.

  Tohle samozřejmě vyvolává mnoho dalších otázek, na které však bude těžké najít odpovědi, ostatně sama citovaná zpráva není nijak ověřená. Pochopitelně už kolují různé spekulace. Jedna z oblíbených tvrdí, že předčasný únik informací o smlouvě natolik rozhněval Steva Jobse, že z dohody odstoupil, jiní naopak odkazují na francouzské zákony, které prakticky znemožňují vázat prodej iPhonu na smlouvu s jedním operátorem.

  Takovýchto nápadů se jistě dá vymyslet spousta, ale nemá to valný smysl. Určitě si můžeme být jisti jenom tím, že jednání ve Francii neprobíhají zrovna hladce a není vůbec jisté, zda se uzavřou ještě letos. Cesta iPhonu do Evropy tak zřejmě bude ještě klikatější, než se předpokládalo, jasněji bude asi až počátkem listopadu, kdy by měl začít prodej iPhonu v Británii a v Německu.

  Aktualizace firmwaru pro iPod touch

  Nový firmware nedostal pouze iPhone, ale také jeho „příbuzný“, iPod touch. Též v tomto případě jde o verzi 1.1.1, jež se instaluje přes iTunes, přenáší se skoro 150 MB dat. Oficiálně nový firmware obsahuje jen opravy chyb, avšak nový firmware zřejmě rovněž řeší problém se zobrazováním videa. V polovině září se objevily zprávy, podle nichž některé iPody touch mají vadné obrazovky, které špatně zobrazují tmavé obrazy, zvlášť ve videu.

  Macworld měl na testování tři tyto přístroje, na nichž provedl pokusnou aktualizaci firmwaru. Před aktualizací se kvalita jejich zobrazování výrazně lišila, jeden dával přijatelný obraz, druhý pouze průměrný a třetí velice špatný, kdy v se četných případech tmavé oblasti obrazu zdály mít převrácené barvy.

  Po aktualizaci firmwaru měly všechny tři testované iPody touch zhruba stejnou kvalitu zobrazení. Kus s dobrou obrazovkou se příliš nezměnil, zato zbývající dva postižené přístroje vykázaly citelné zlepšení.

  Dále se sice objevují názory, že obrazovka iPhonu vypadá lépe, jenže bez důkladného otestování to těžko někdo rozsoudí. Ovšem samotná skutečnost, že kvalitu zobrazování lze zvýšit firmwarem, je dost zajímavá. Všeobecně se soudí, že iPhone a iPod touch používají stejnou obrazovku, rozdíl tedy zřejmě bude spočívat v jejich implementaci. Snad se k tomu časem objeví nějaké bližší informace.

  Nový firmware pro iPod touch přirozeně není totožný s firmwarem pro iPhone, ostatně se liší i jejich přesné označení, pro iPod jde o verzi 1.1.1 (3A110), zatímco pro iPhone o 1.1.1 (3A109a). iPod touch od začátku obsahuje některé prvky (třeba iTunes Wi-Fi Music Store), jež iPhone dostal teprve nyní, proti telefonu mu ovšem řada aplikací chybí. Aktualizace tak zklamala očekávání některých uživatelů, kteří doufali v rozšíření možností (hodně se mluví o dopisování záznamů do kalendáře přímo na iPodu).

  A pokusy o hackerské proniknutí do tohoto přístroje zatím nebyly úspěšné, což napovídalo, jaké překážky lze očekávat od obdobné aktualizace pro iPhone. Přirozeně nadále probíhají takovéto snahy, je pravděpodobné, že pokud se podaří prolomit jeden přístroj, pak to půjde i se druhým.

  V souvislosti s iPodem touch se také objevila nová verze iTunes 7.4.3 pro Windows, která řeší problémy s jeho počátečním nastavením pod některými neanglickými verzemi Windows. Stáhnout se dá odtud (má velikost 49 MB) a funguje pod Windows XP SP2 a Vista. Pro Mac se podobná verze zatím neobjevila (možná není třeba).

  Tématické zařazení:

   » Rubriky  » Informace  

   » Rubriky  » Agregator  

   » Rubriky  » Periferie  

   

   

   

   

  Přihlášení k mému účtu

  Uživatelské jméno:

  Heslo: