Zprávy k iPhonu: prodej v Británii těsně pod cílem, jednání v Thajsku a firmware 1.1.3 oživuje zatuhlé iPhony. (22.1.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Zprávy k iPhonu: prodej v Británii těsně pod cílem, jednání v Thajsku a firmware 1.1.3 oživuje zatuhlé iPhony. (22.1.08)

22. ledna 2008, 07.00 | V Británii se údajně prodalo 190 000 iPhonů, tedy méně než byl stanovený cíl 200 000 kusů. Apple začal jednat o prodeji iPhonu v Thajsku. A firmware 1.1.3 zřejmě dokáže oživit odblokované telefony, které zamrzly po aktualizaci na firmware 1.1.1.

Objevilo se též pár zpráv souvisejících s iPhonem, ty najdete tady:

Počet prodaných iPhonů v Británii se pohybuje těsně pod stanoveným cílem

Dnes večer Apple ohlásí své finanční výsledky za minulé čtvrtletí. Mezi nimi by měly být také údaje o prodaných iPhonech, není ovšem jisté, zda Apple přesně sdělí výši prodejů v jednotlivých zemích. V případě Velké Británie už delší dobu dostáváme dost rozporné informace, spíše se však zdá, že prodej tam není tak silný, jak by si Apple přál. Tomu napovídá i poslední zpráva. Deník Financial Times cituje „lidi znalé situace“, podle nichž britský operátor O2 prodal za prvních osm týdnů prodeje 190 000 iPhonů.

Při zahájení prodeje vloni 9. listopadu přitom O2 UK odhadoval, že do konce 2007 prodá 200 000 telefonů Applu, podle analytiků to byl konzervativní odhad.

Teď to však vypadá, že se nenaplnil ani ten. O2 ovšem tvrdí, že to nejsou jeho čísla a nadále prohlašuje, že se telefon prodává velmi rychle, jenže si lze těžko představit, že by říkal něco jiného. Prodejce mobilních telefonů Carphone Warehouse, který se rovněž účastní prodeje iPhonu na britských ostrovech, odmítl tyto údaje komentovat (objevilo se tvrzení, že mu to Apple přímo zakázal).

Zdá se, že poměrně vysoká pořizovací cena (269 GBP) a nutnost uzavření smlouvy s operátorem na 18 měsíců (s minimálním paušálem 35 GBP měsíčně) zákazníky odrazují. Vzhledem k tomu, jak silná konkurence panuje v Británii na mobilním trhu, nejde o žádné překvapení. Britové si zvykli na telefony zdarma nebo alespoň silně dotované, s čímž obchodní podmínky iPhonu mohou jen těžko soupeřit.

Už na Macworld Expu Steve Jobs uvedl, že se prodaly již 4 miliony iPhonů. Naprostá většina z tohoto počtu však nejspíš připadá na USA, evropské prodeje zatím k celkovým objemům asi příliš nepřispívají. Uvidíme, zda se dnes večer od Applu na toto téma dozvíme více.

Apple začal jednat o iPhonu v Thajsku

Zatím se iPhone prodává ve čtyřech zemích světa (USA, Británii, Německu a Francii), letos se čeká, že se vydá do mnoha dalších zemí, zejména do Asie. Jednání zřejmě začala v Japonsku, naopak v Číně ztroskotala.

Nejnověji své úsilí v Asii Apple nasměroval do Thajska. Agentura Reuters cituje tvrzení zástupce firmy AIS (Advanced Info Service), že jeho firma už diskutuje s Applem o podrobnostech ujednání, včetně sdílení výnosů. Mimochodem, poprvé někdo oficiálně přiznal, že Apple žádá podíl z poplatků, jež operátoři vybírají od svých zákazníků. Jistě, je to v podstatě veřejné tajemství, analytici o sdílení výkonů mluví již dávno, ale žádný oficiální představitel to ještě nepřiznal tak otevřeně.

AIS ovládá zhruba polovinu trhu mobilních telefonů v Thajsku, s 24,5 milionu zákazníků. Zatím není jasné, kdy AIS hodlá s iPhonem přijít na trh, spíše to asi bude později v letošním roce. A narozdíl od některých jiných asijských zemí bude AIS vyhovovat už současný iPhone, AIS se totiž teprve chystá začít testovat 3G technologie, takže stávající model s EDGE a WiFi bude dnešní síti AIS plně vyhovovat.

V této souvislosti vyvstává otázka, zda bude Apple i nadále takto vyjednávat zvlášť s každou z potenciálních cílových zemí pro iPhone. Takových zemí jsou desítky, při zachování stávajícího modelu tak Apple čeká opravdu hodně dalšího jednání, avšak pokud nezmění mechanismus distribuce svého telefonu, asi mu nic jiného nezbude.

Mimochodem, minulý týden se objevily první informace o iPhonu na českém trhu. Přišel s tím Mobil.cz, podle informací, jež sehnal kdesi v zákulisí, by český T-Mobile rád začal prodávat iPhone u nás již v létě. Vzhledem k tomu, že T-Mobile už telefon prodává v Německu, dává to celkem smysl, soudě podle jednání v jiných zemích však bude ještě třeba překonat řadu překážek. (A zůstává zde otázka ceny pro náš trh, pokud by se nastavila příliš vysoko – jak za telefon, tak za měsíční paušál - asi by tady iPhone mnoho zákazníků nenašel.)

Jeden nečekaný účinek firmwaru 1.1.3

Na Macworld Expu Steve Jobs mimo mnoha dalšího představil firmware 1.1.3 pro iPhone. Ten přináší řadu nových funkcí a napravuje některé z nejvýraznějších nedostatků telefonu (kupříkladu konečně dovoluje odeslat SMS zprávu více lidem současně).

Nový firmware však má ještě jeden nečekaný účinek, připomíná Ars Technica. Nepochybně si pamatujete na značně kontroverzní firmware 1.1.1. Ten totiž některé odblokované a jinak hackersky upravené iPhony změnil v mrtvé hromádky plastu a elektroniky (v angličtině se pro to vžil výraz „bricking“, doslova „zcihlovatění“). Pár lidí si takto telefon vyřadilo z provozu (záruka se na takové případy pochopitelně nevztahuje).

Možné řešení právě nyní přišlo z nepříliš pravděpodobného zdroje, zdá se,že nový firmware 1.1.3 dokáže oživit i takto umrtvené přístroje. Gizmodo názorně předvádí, jak iPhone odblokovaný s AnySIM a umrtvený následnou aktualizací ožil po nasazení firmwaru 1.1.3. Telefon sice bylo třeba podruhé aktivovat v síti AT&T, ale až na drobné chybičky funguje.

Zdá se, že firmware 1.1.3 se Apple rozhodl zpracovat skutečně dalekosáhle, když se do jeho záběru dostaly i takovéto záležitosti. Umrtvení telefonů firmwarem 1.1.1 jistě nebylo záměrné, ale když se nyní chystalo skutečně rozsáhlé přepracování firmwaru, došla řada také na ně. Sotva však lze spoléhat na to, že podobný přístup bude Apple uplatňovat standardně pro všechny aktualizace firmwaru.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: