Novinky ze světa Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůNovinky

Novinky ze světa Apple

27. září 2013, 07.30 | Apple je bez debat jednou z nejvýznamnějších technologických společností na světě. I proto neuplyne jediný týden bez toho, aby se ve světě Apple a jeho produktů nestalo něco nového a zajímavého. Stručný přehled novinek a vybraných událostí pro vás ve speciálním článku přinášíme každý pátek brzy ráno, ať si máte k ranní kávě co přečíst.

Apple během prvního víkendu prodal 9 milionů telefonů iPhone

Veleúspěšný obchodní start nového zařízení a překonání vlastního dosavadního prodejního rekordu, tak vypadal začátek prodeje nové generace telefonů iPhone. Během minulého víkendu se Applu podařilo prodat více než 9 milionů kusů telefonů iPhone 5C a iPhone 5S, čímž výrazně překonal i ta nejodvážnější očekávání analytiků. Ti odhadovali, že Apple na trhu udá v rozmezí 6 a 8 milionů kusů nové generace iPhone.

 

 

Vzhledem k tomu, že Apple nezveřejňuje informace o tom, jakým způsobem se na prodejích jednotlivé modely podílely, můžeme jen spekulovat, jestli je mezi zákazníky oblíbenější model 5C nebo 5S. Logická úvaha ovšem mluví v neprospěch levnějšího iPhone 5C – ten je pouze o 100 dolarů, cca 2 000 Kč, levnější, než plnohodnotný iPhone 5C, je vyroben z méně ušlechtilých materiálů, neobsahuje čtečku otisků prstů Touch ID a především je z hlediska hardware prakticky identický s předchozím generací iPhone 5. To ve srovnání s iPhone 5S nepředstavuje příliš atraktivní kombinaci.

 

Start nové generace telefonu iPhone ovšem stále poznamenávají problémy v dodávkách modelu 5S zákazníkům. Při uvedení do prodeje minulý pátek byly kamenné obchody Apple a jeho partnerů předzásobeny řádově pouze stovkami kusů iPhone 5S a situace se příliš nezlepšila ani v průběhu tohoto týdne. S trochou nadsázky lze říct, že jakmile se iPhone 5S v nějaké prodejně objevil, zájemci jej během pár hodin opět rozebrali. Prostřednictvím Apple Online Store si sice telefon bylo možné zakoupit okamžitě po zahájení prodejů, Apple ale avizoval dodací lhůty v rozmezí 7 až 10 pracovních dnů.

 

 

Připomeňme si, že důvodem špatné dostupností iPhone 5S je údajně problém při výrobě čtečky otisků prstů Touch ID. Obecně se předpokládá, že dodávky by se měly stabilizovat v průběhu října.

 

Desktopy iMac dostaly nový hardware

V průběhu úterka Apple v tichosti aktualizoval dostupné hardwarové konfigurace svého nejprodávanějšího desktopového modelu iMac. Nové iMacy jsou tak jako při každé podobné aktualizaci ještě rychlejší, silnější a úspornější. Změny se ale tentokrát pouze pod povrchem a nový iMac od loňského modelu na první pohled nijak nerozeznáte.

 

Nejzásadnějším rozdílem oproti předchozí generaci je bezesporu dostupnost nové generace procesorů Intel Haswell, Ty jsou vyrobeny moderní 22nm technologií a oproti předchozí generaci čipů jsou nejen podstatně výkonnější, ale zároveň také o zhruba 20 % úspornější.

 

 

Další podstatná změna v nové generaci Apple iMac se skrývá v oblasti grafických karet. Základní model je k dispozici s integrovaným grafickým čipem Intel Iris Pro, ostatní modely pak s plnohodnotnými grafickými kartami NVIDIA 750M, 750M a 775M. Poslední zmíněná nejvýkonnější karta se může pochlubit až dvěma GB paměti GDDR5 a oproti předchozí generaci má nabízet až o 40 % vyšší výkon.

 

Obměna hardware se dale dotkla jak bezdrátové síťové karty, která nově podporuje standard 802.11ac, tak hybridních pevných disků Fusion Drive. Ty kombinují velkou kapacitu klasických pevných disků s rychlostí flashových úložišť, přičemž aktuální generace by měla být až o 50 % rychlejší, než ta předchozí. Disky Fusion Drive jsou momentálně dostupné v kapacitě 1 a 3 TB. Mimo Fusion.

 

Aktualizované iMacy jsou už od úterního podvečera dostupné také v české mutaci Apple Online Store na adrese www.apple.cz.

 

Na obzoru je údajně nový 12“ iPad

Jednou z možných novinek, které se od Apple v následujících letech dočkáme, možná bude i třetí verze tabletu iPad. Po původním 9.7“ modelu a vloni představeném 7.9“ iPad mini by řadu údajně měl doplnit model s větší velikostí displeje. V této souvislosti se spekuluje především o velikosti 12“, Apple ale údajně zvažuje také možnost 13“ modelu.

 

 

Apple tak pokračuje ve vloni nastaveném trendu, kdy namísto udržování maximálně jednoduchého produktového portfolia a zásadní inovace těchto několika málo produktů sází především na drobné kroky kupředu a expanzi do příbuzných segmentů. Společnost to předvedla uvedením iPadu mini a definitivně potvrdila představením dvou modelů telefonu iPhone v rámci jeho současné generace. V tomto kontextu by tak iPad s větší úhlopříčkou displeje dával smysl, stejně jako větší iPhone.

 

Společnost Apple by novou generaci tabletů iPad a iPad mini měla představit už za necelé tři týdny, tedy zhruba v polovině října. Je ale velmi nepravděpodobné, že bychom se už tak brzy dočkali 12“ nebo 13“ iPadu. Pokud vůbec, je možné, že na trh přijde nejdříve na podzim příštího roku.

 

Co ale od nové generace tabletů iPad očekávat lze je především sjednocení obou produktů z hlediska designu. Větší 9.7“ iPad by měl dostat nový case, který bude vycházet z iPad mini. Spekuluje se také o uvedení čtečky otisků prstů Touch ID, což ale není příliš pravděpodobné. Informace o jakýchkoliv dalších zásadnějších inovacích na poli tabletů ale zatím chybí.

 

Servisní služba AppleCare+ má být mezinárodní

Nedávná změna obchodních podmínek služby AppleCare+ naznačuje, že by Apple mohl uvolnit regionální záruční omezení svých zařízení. Ta jsou v současnosti poměrně přísná a například na v USA zakoupené zařízení tak v EU nelze uplatnit nárok na záruční opravu, byť jsou v EU i USA zařízení zcela identická.

 

Podle nových informací dá Apple zákazníkům, kteří si spolu s novým zařízením zakoupili i servisní plán AppleCare+, možnost uplatnit záruku ve všech zemích, kde bude služba AppleCare+ dostupná. V tuto chvíli se ovšem nejedná o platnou politiku a informaci je potřeba brát jako spekulaci.

 

 

Podíl iOS 7 rychle roste

Apple může jásat! V mnoha ohledech kontroverzní iOS 7 si rychle získává podíl na trhu a jeho adopce mezi majiteli mobilních zařízení Apple je rychlejší, než v případě jakékoliv předchozí verze iOS. V momentě sepsání tohoto článku dosahuje podíl iOS 7 necelých 59 % a velmi pomalu roste.

 

 

Oproti tomu podíl iOS 6.1.3 a 6.1.4 se tak necelý týden po uvedení iOS 7 snížil na zhruba 27% a lze předpokládat, že se dále bude snižovat jen velmi pomalu. Důvodem je především nespokojenost části uživatelů se změnami, které iOS 7 přináší, což řeší odmítnutím nabídnuté aktualizace. Zpětný downgrade z iOS 7 na iOS 6.1.4 je totiž prakticky nemožný.

 

 

Zapomněli jsme na něco? Chtěli byste o dění kolem společnosti Apple vědět víc? Napište nám do diskuze.

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: