Apple aktualizoval počítače iMac - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Apple aktualizoval počítače iMac

25. září 2013, 07.30 | Nová generace procesorů Haswell, výkonnější grafické karty NVIDIA 7xx, podpora bezdrátového standardu 802.11ac a rychlejší PCIe hybridní pevné disky. To jsou hlavní taháky aktualizované verze desktopu Apple iMac. Nové verze jsou navíc už nyní k dispozici v Apple Online Store na webu Apple.cz. Více informací v článku.

V průběhu úterka Apple v tichosti aktualizoval dostupné hardwarové konfigurace svého nejprodávanějšího desktopového modelu iMac. Nové iMacy jsou tak jako při každé podobné aktualizaci ještě rychlejší, silnější a úspornější. Změny se ale tentokrát pouze pod povrchem a nový iMac od loňského modelu na první pohled nijak nerozeznáte.

 

 

Nejzásadnějším rozdílem oproti předchozí generaci je bezesporu dostupnost nové generace procesorů Intel Haswell. Ty v zařízeních Apple debutovaly v červnu letošního roku, kdy je společnost představila v nové verzi přenosného počítače MacBook Air. Jak jsme vás už v minulosti informovali, procesory Intel Haswell jsou vyrobeny moderní 22nm technologií a oproti předchozí generaci čipů jsou nejen podstatně výkonnější, ale zároveň také o zhruba 20 % úspornější.

 

Základním procesorem v nové generaci počítačů iMac je nově čtyřjádrový procesor Intel i5 s výkonem 2.7 GHz. Naopak nejvýkonnější variantu představuje taktéž čtyřjádrový procesor Intel I5 s výkonem 3.4 GHz, který lze díky technologii Turbo Boost krátkodobě navýšit až na 3.8 GHz.

 

Z MacBook Air si iMac vzal další novinku a to novou bezdrátovou síťovou kartu podporující standard 802.11ac. Ta i v zástavbě slibuje podstatně vyšší přenosové rychlosti, než dnes rozšířenější standard 802.11n.

 

Další podstatná změna v nové generaci Apple iMac se skrývá v oblasti grafických karet. Základní model je k dispozici s integrovaným grafickým čipem Intel Iris Pro, ostatní modely pak s plnohodnotnými grafickými kartami NVIDIA 750M, 750M a 775M. Poslední zmíněná nejvýkonnější karta se může pochlubit až dvěma GB paměti GDDR5 a oproti předchozí generaci má nabízet až o 40 % vyšší výkon.

 

Poslední novinkou je pak dostupnost rychlejších hybridních pevných disků Fusion Drive. Hybridní pevné disky kombinují velkou kapacitu klasických pevných disků s rychlostí flashových úložišť, přičemž aktuální generace by měla být až o 50 % rychlejší, než ta předchozí. Disky Fusion Drive jsou momentálně dostupné v kapacitě 1 a 3 TB. Mimo Fusion Drive je iMac i nadále možné získat s klasickým pevným diskem o kapacitě až 3 TB nebo až 1 TB flashovým úložištěm.

 

 

iMac je standardně dodáván se dvěma 4 GB paměťovými moduly DDR3, pracujícími na frekvenci 1 600 MHz. Tato konfigurace je dále rozšiřitelná na 16, respektive 32 GB.

 

Cena aktualizovaných iMaců zůstala v podstatě stejné a tedy relativně vysoká. Základní 21.5“ model s 2.7 GHz procesorem Intel i5, 8 GB RAM, 1 TB pevným diskem a grafickou kartou Intel Iris Pro lze s DPH a dopravou pořídit za necelých 35 000 Kč. Naopak nejvýkonnější 27“ varianta s 3.4 GHz procesorem, 1 TB pevným diskem, 8 GB RAM a grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 775M začíná na 54 000 Kč. Další rozšíření paměti nebo nákup jiného než pevného disku pak cenu navyšují o další tisíce korun.

 

Jinými slovy iMac není ani v té nejzákladnější verzi levným počítačem. Je tomu tak především kvůli cenové diskriminaci evropských zákazníků, kterou Apple už léta praktikuje a která je viditelná u všech zařízení, iPody počínaje a počítači Mac Pro konče.

 

 

Líbí se vám nový iMac? Případně zvážili byste vůbec nákup tohoto počítače nebo byste raději pořídili třeba 15“ MacBook Pro? Podělte se s námi o svůj názor v diskuzi.

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: