Zprávy o iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPhonu

9. července 2010, 00.00 | Apple se vyjádřil k útlumu příjmu signálu iPhonu 4, slíbil nápravu softwarovou aktualizací. Objevily se fotografie bílého iPhonu 4. A aplikace MobileMe iDisk a iMovie se dočkaly nových aktualizací.

Samozřejmě stále přichází řada zpráv souvisejících s iPhonem, zejména s iPhonem 4, do dalšího dějství dospěla též otázka příjmu signálu na tomto telefonu:

Apple se oficiálně vyjádřil k příjmu signálu iPhonu 4

Útlum příjmu signálu na iPhonu 4 při určitém způsobu držení telefonu minulý týden vyvolal značně bouřlivé debaty, jež příliš neuklidnila ani analýza serveru AnandTech, který tuhle záležitost prozkoumal skutečně objektivně a střízlivě.

K celé věci se ale nakonec přece jenom vyjádřil také Apple, minulý pátek 2. července vydal tiskovou zprávu „Dopis od Applu týkající se iPhonu 4“.

Začíná obvyklou chválou iPhonu 4 a zdůrazňováním, že nový telefon má lepší příjem signálu než jeho předchůdci (což měření AnandTechu skutečně prokázala) a samozřejmě zdůrazňuje, že sevření telefonu v ruce vyvolává útlum signálu i u jiných přístrojů. Poté ovšem dopis přiznává, že některým uživatelům při určitém držení telefonu ukazatel signálu zobrazí dramatický propad a tvrdí, že se Applu podařilo objevit příčinu, jež je „jak prostá, tak překvapivá“.

Apple totiž při zkoumání problému „s úžasem“ zjistil, že vzorec používaný pro výpočet, kolik dílků síly signálu zobrazit, je zcela špatný. V mnoha případech chybně zobrazuje o dva dílky víc, než by odpovídalo skutečné síle signálu, takže někdy ukáže 4 místo 2 dílků. Uživatelé pozorující prudké oslabení signálu při sevření iPhonu 4 se zřejmě nacházeli v oblasti se slabým signálem, ale ukazatel chybně udával, že stále mají silný signál a útlum vyvolaný sevřením telefonu tak vypadal prudší, než ve skutečnosti byl.

Potíže má napravit softwarová aktualizace

Apple se proto rozhodl použít pro výpočet síly signálu vzorec doporučený operátorem AT&T, který by měl poskytovat přesnější údaje o jeho skutečné síle. Ten bude užit v softwarové aktualizaci, jež má být hotová během několika týdnů, navíc zvětší velikost počátečních tří dílků stupnice, aby byly lépe vidět.

Dopis končí tím, že Apple ve svých laboratořích vše znovu otestoval a dospěl k závěru, že bezdrátový výkon iPhonu 4 je lepší než všech předchozích modelů a softwarová aktualizace jenom poskytne přesnější údaje.

Přesto se Apple omlouvá těm, u nichž to mohlo vyvolat obavy a kromě toho připomíná, že ti zákazníci, kteří nebudou úplně spokojení, mohou iPhone 4 vrátit do 30 dní po koupi a dostanou zpět plnou cenu.

Tisková zpráva to neuvádí, ale Apple navíc zrušil manipulační poplatek za vrácení iPhonu, jenž činil 10 procent z (dotované) ceny, tedy 19,90 a 29,90 USD. Minulý pátek pracovnice technické podpory AppleCare potvrdila Computerworldu zrušení zmíněného poplatku. Není ovšem pravděpodobně, že by došlo k hromadnému vracení iPhonů 4, toto opatření spíše pomůže v případných soudních sporech, kde bude Apple moci poukázat na to, jak vyšel zákazníkům vstříc.

Vliv konstrukce antény na útlum signálu Apple stále nepřiznává

Vyjádření Applu v podstatě netvrdí nic jiného, než co již zjistil AnandTech. Ukazatel síly signálu zobrazuje naprosto nespolehlivé údaje, takže se jím nelze řídit. Za stejných podmínek má iPhone 4 skutečně lepší příjem než jeho předchůdci, Apple však už nepřiznává, že k útlumu příjmu při držení telefonu skutečně dochází a vzhledem k užití externí antény je útlum opravdu výraznější než u jiných přístrojů, i když většinou komunikace zůstane zachována.

Problém s útlumem je ale pochopitelně hardwarový a nejsnáze se vyřeší vhodným ochranným pouzdrem (zde největší emoce vyvolává pouzdro Bumper za 29 USD, asijské továrny ovšem jistě brzy nabídnou spoustu levnějších alternativ).

„Kauza antény iPhonu 4“ asi nyní začne postupně utichat, přestože stále přicházejí další návrhy na hromadné žaloby proti Applu, to však vypovídá spíše o americkém právním systému, než o čemkoli jiném.

Nicméně tato záležitost nadále vyvolává některé otázky. Apple samozřejmě nepřizná, že konstrukce antény iPhonu 4 přece jenom určitý vliv na útlum signálu má, ačkoli zdaleka ne tak velký, jak se zdálo z chybného ukazatele síly signálu.

Právě tato chyba ale budí největší rozpaky, Apple zjevně od prvního iPhonu používá chybný výpočet a teprve nyní se rozhodl ukazatel upravit tak, aby zobrazoval realističtější údaje. Lze si pouze domýšlet, proč Apple používal „přehnaně optimistický“ ukazatel síly signálu, avšak to by byly čiré spekulace.

Nepochybně však hodně záleží také na kvalitě pokrytí mobilním signálem, tam kde je signál skutečně silný, nebude mít případný útlum v podstatě žádný vliv, proto se nejvíc stížnosti objevilo v USA, kde kvalita pokrytí sítě AT&T není právě optimální (a navíc se tam iPhonů 4 prodalo již velké množství).

Další potíže se sítí AT&T

Mimochodem, minulý víkend mnozí američtí uživatelé začali hlásit, že jejich iPhony 4 zaznamenávaly hluboký propad rychlosti odesílání dat z telefonu do sítě (tedy uploadu).

V řadě velkých amerických měst tato rychlost spadla na pouhých 100 kb/s, přestože iPhone 4 díky podpoře protokolu HSUPA běžně zvládal až 1 500 kb/s. V tomhle případě se ovšem jednalo o softwarovou chybu 3G sítě AT&T a protože v USA byl též prodloužený víkend kvůli státnímu svátku, operátor zareagoval se zpožděním. (Ve středu AT&T uvedl, že příčinou potíží byla softwarová závada na vybavení od Alcatelu-Lucentu.)

Tenhle případ názorně ukazuje, čemu všemu musí uživatelé sítě AT&T čelit, s tím jim žádný telefon nepomůže, není pak těžké pochopit, proč mnozí v USA iPhone odmítají právě kvůli jeho svázání s AT&T (my si ovšem také příliš vyskakovat nemůžeme, 3G pokrytí v naší zemi rovněž nebudí nadšení, ačkoli se začíná rýsovat jisté zlepšení).

První fotografie bílého iPhonu 4

Když se začal prodávat iPhone 4, byl dostupný pouze v černém provedení, o bílé variantě Apple uvedl, že se ukázala výrobně náročnější, takže se bílé modely začnou dodávat nejdříve ve druhé polovině července. Ta nastane docela brzy, a tak není zase tak překvapivé, že se na Webu již objevily první fotografie bílého iPhonu 4.

Web M.I.C. gadget zveřejnil sérii fotografií z vybalování bílého iPhonu 4, jež získal od zdroje z Japonska, ten se k telefonu dostal blíže nevysvětleným způsobem.

Bílý iPhone 4 samozřejmě vypadá v podstatě stejně jako ten černý, jenom čelní a zadní panel mají namísto černé bílou barvu. Až budou dostupná obě provedení telefonu, bude záležet pouze na vkusu zákazníků, čemu dají přednost.

Apple aktualizoval aplikace MobileMe iDisk a iMovie

Apple přirozeně postupně aktualizuje také ty aplikace App Store, jež sám vytvořil, pro svůj nový mobilní software a hardware. Minulý týden tak například uvolnil novou verzi aplikace MobileMe Gallery, doplněnou o podporu iPhonu 4.

A toto úterý podobně vydal novou verzi aplikace MobileMe iDisk, umožňující z přístrojů s iOS pracovat s internetovým úložištěm služby MobileMe. (První verze téhle aplikace se objevila loni v červenci.)

MobileMe iDisk 1.2 podporuje iPad a iOS 4

Nová verze 1.2 je univerzální aplikací, která při spuštění na iPadu použije odpovídající uživatelské rozhraní, jež nabízí při zobrazení na šířku dvousloupcové zobrazení iDisku uživatele, zatímco při zobrazení na výšku užije vyskakovací menu.

Mimochodem se jedná o teprve třetí univerzální aplikaci Applu, těmi zbývajícími jsou aplikace iBooks (jejíž verze 1.1 přišla krátce po uvolnění iOS 4) a Find My iPhone (ta doprovázela nejnovější aktualizaci služby MobileMe koncem června).

Pod iOS 4 MobileMe iDisk 1.2 pochopitelně podporuje multitasking, takže lze prohlížet, sdílet, mazat a otevírat soubory iDisku v jiných kompatibilních aplikacích (třeba v iBooks), zatím však nejde z iPadu nebo iPhonu nahrávat do iDisku dokumenty či fotografie.

A samozřejmě se dá bez problémů rychle přepínat mezi touto aplikací a jinými programy, přičemž aktuální dokument zůstane nadále otevřený a zvukové soubory uložené v iDisku teď jde přehrávat v pozadí, zatímco běží jiné programy. Na iPhonu 4 navíc aplikace umí využít nový displej Retina s mnohem vyšším rozlišením.

Při sdílení souborů se nyní dá odeslat zpráva elektronické pošty ze všech nakonfigurovaných poštovních účtů a URL adresu sdíleného souboru je možné kopírovat a vkládat. Mimoto nová verze 1.2 dále zvyšuje stabilitu aplikace, kterou je možné stáhnout si z App Store zdarma, bude fungovat na iPhonu, iPodu touch nebo iPadu s iOS 3.1.3 či vyšším.

iMovie 1.0.1 přináší drobné opravy

V úterý se též objevila nová průběžná aktualizace střihové aplikace iMovie, jež dovoluje přímo na iPhonu 4 sestříhat pořízené filmy. Jde o jednu z prvních aplikací vyžadujících iPhone 4, avšak nedávno se zjistilo, že se poměrně prostými, ovšem neoficiálními úpravami dá zprovoznit i na iPhonu 3GS.

Nově uvolněná verze 1.0.1 samozřejmě nadále oficiálně funguje pouze na iPhonu 4, přináší jenom drobné opravy, konkrétně zvyšuje spolehlivost při exportu filmů zahrnujících fotografie, řeší problém s přehráváním hudby v projektu a zvyšuje celkový výkon a spolehlivost programu.

iMovie se nabízí jen v těch zemích, kde se už prodává iPhone 4. Lze ji pořídit za 4,99 USD, následné aktualizace ovšem stávající zákazníci dostanou zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: