Zprávy o novém softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o novém softwaru pro Macy

24. ledna 2011, 00.00 | Externí vývojáři obdrželi první testovací sestavení Mac OS X 10.6.7. Utilita FontDoctor 8 for Macintosh přináší vyšší výkon a aktualizované uživatelské rozhraní. A iCADMac se chce stát levnější alternativou AutoCADu pod Mac OS X.

Softwarové aktualizace Applu pro minulý týden jsme popsali již v pátek, ale koncem týdne se objevilo ještě několik dalších softwarových novinek spojených s Macy:

Apple uvolnil první beta verzi Mac OS X 10.6.7

Obchod Mac App Store byl spuštěn 6. ledna a současně Apple uvolnil také Mac OS X 10.6.6 zahrnující potřebnou softwarovou podporu. Tato nová verze Snow Leoparda vedle aplikace App Store přinesla už jen některé drobné opravy (a též menší změny Boot Campu), proto se dalo předpokládat, že pokračují práce na další následné aktualizaci Mac OS X 10.6 Snow Leopard, jež obstará nové opravy a úpravy.

A to se opravdu děje, minulý čtvrtek externí vývojáři dostali první testovací sestavení Mac OS X 10.6.7, sestavení 10J842. Není to žádný drobeček, rozdílová aktualizace zabírá 338,6 MB, kombinovaný aktualizátor pak celých 992,9 MB, což naznačuje značný rozsah změn.

Zatím se však ví jenom velmi málo o tom, co nová verze přináší, dostupné zprávy mluví pouze o tom, že se vývojáři mají při testování přednostně zaměřit na AirPort, služby Bonjour, sdílení souborů Windows (SMB) a na grafické ovladače operačního systému.

Pokud jde o posledně jmenovanou oblast, už dlouho se doufá, že Apple provede optimalizaci těchto ovladačů, aby hry pro Mac OS X, jichž v poslední době, hlavně díky Valve Software a její službě Steam, postupně přibývá, podávaly pod Mac OS X srovnatelný výkon jako pod Windows (dosud na tom byla Windows na stejném hardwaru výkonnostně citelně lépe).

To se ovšem ukáže až v ostré verzi Mac OS X 10.6.7 a na tu si ještě nějaký čas počkáme. Apple sice údajně pro dané sestavení neuvádí žádné známé problémy, což by mohlo znamenat, že je již hodně odladěné, ale to jasněji ukážou až následující beta verze, teprve z jejich vlastností a z frekvence jejich vydávání půjde odhadnout, kdy by se nová verze Snow Leoparda mohla dostat ke koncovým uživatelům.

FontDoctor 8 nabízí zrychlení a lepší uživatelské rozhraní

Severokarolínská firma FontGear dodává řadu utilit pro práci s písmy, například převodník typů písem FontXChange, o jehož verzi 3.0 jsme informovali loni v prosinci.

V její nabídce se nachází také utilita FontDoctor schopná provádět diagnostiku a opravy písem a ta se nyní dočkala nové verze 8 (viz oznámení ve firemním blogu).

Tato utilita dokáže vyhledat těžko odhalitelné vady písem a snaží se je napravit, navíc může usnadnit správu písem. Prohledává složky písem (na lokálních svazcích nebo v síti), aby našla a opravila takové vady jako jsou chybějící postcriptová písma, chybějící bitové mapy, porušená nebo poškozená písma, konflikty identifikátorů písem, přílišné velikosti písem, smíšené typy písem a podobně.

Program navíc dokáže zlepšit práci s písmy tím, že vytvoří knihovnu spravovatelných souborů a složek písem, uspořádaných podle názvu písmolijny, podle jména rodiny písem a dalších kritérií.

Nová verze 8 vylepšila uživatelské rozhraní, zrychlila diagnostiku a opravy písem, přičemž výsledky opravování hlásí v nových přehledech, zlepšilo se čištění vyrovnávací paměti písem a přibyl nový srovnávací nástroj umožňující porovnávat vedle sebe jedinečné vlastnosti podobných písem.

Utilita bude fungovat na většině Maců, protože potřebuje jen Mac OS X 10.4 nebo vyšší a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC. Zkušební verze se dá stáhnout tady (má velikost 12,8 MB), v plnou verzi se změní zakoupením licence. Ta pro jednoho uživatele přijde na 69,99 USD, upgrade z verzí 7.x lze pořídit za 19,9 USD. Navíc je možné zakoupit hromadnou licenci pro celé pracoviště, za 350 USD.

iCADMac se hodlá stát alternativou AutoCADu pro Mac

Pro Mac OS X se dnes již nabízí dostatek aplikací prakticky ve všech kategoriích, avšak výběr CAD programů pro Mac byl donedávna značně omezený, z profesionálních řešení vynikal především ArchiCAD, určený ovšem hlavně pro architekty.

To se změnilo loni v září, když Autodesk uvedl na trh AutoCAD pro Mac. Ten mnozí považují téměř za synonymum pro CAD, není to však právě nejlevnější aplikace.

Zdá se, že AutoCAD pro Mac OS X podnítil i další výrobce softwaru, aby vstoupili na pole CAD aplikací pro Mac, protože italská firma progeCAD, jež na CAD softwaru pracuje už od roku 1985, ohlásila svůj CAD program iCADMac, který představuje právě jako alternativu AutoCADu pod Mac OS X.

iCADMac poskytuje 2D a 3D CAD funkce a přímo podporuje souborový formát DWG Autodesku, od verze 2.5 až do nejnovějších současných verzí 2010/2011. Zároveň zvládá import a export PDF, umí převádět importované PDF dokumenty do DWG s podporou vrstev a naopak zpracovávané výkresy lze exportovat do PDF.

Pro 3D modelování program využívá jádro ACIS (tak jako AutoCAD) a podporuje knihovny ACIS Solid Modeling. Nabízí základní vykreslovací funkce se správou světel a stínování, do budoucnosti navíc progeCAD slibuje pokročilý vykreslovací modul, který se bude dodávat jako volitelný doplněk.

Dále program umí spravovat a upravovat rastrové obrázky a poskytuje polygonální viewporty a vícenásobné pohledy na výkres běžící v hlavním okně. Nabízí známé uživatelské rozhraní podobné tomu z AutoCADu (současně ale uzpůsobené pro Mac OS X), jež navíc zahrnuje lištu pro intuitivní vizuální editaci vlastností objektů. Menu lze pochopitelně uzpůsobovat a je možné používat makra a celé rozšiřující aplikace napsané v Lispu nebo v C++.

iCADMac poskytuje rozsáhlé knihovny bloků, podporuje polyčáry a přechody barev, umí pracovat s tabulkami a může odkazovat na externí výkresy. Podrobnější popis vlastností programu najdete na této stránce, tahle galerie obsahuje ukázky snímků obrazovek. O zaslání 30denní zkušební verze je možné výrobce požádat vyplněním tohoto formuláře.

iCADMac vyžaduje procesor Intel a Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší, mimoto potřebuje ještě alespoň 1 GB RAM (doporučují se 2 GB), přinejmenším 2 GB prostoru na disku (doporučují se 3 GB) a obrazovku o rozlišení 1024 x 768 v pravých barvách.

Program se nabízí s různými licencemi, jak pro jednotlivé Macy, tak pro nasazení v síti, případně s USB klíčem, dovolujícím snadný přenos licence ze stroje na stroj. Jedna licence (zahrnující bezplatné aktualizace po dobu jednoho roku) stojí 1 260 USD nebo 1 069 EUR, progeCAD tak očividně hodlá nabízet svou CAD aplikaci jako levnější alternativu AutoCADu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: