Softwarové novinky pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Softwarové novinky pro Macy

21. ledna 2011, 00.00 | Apple vydal aktualizaci firmwaru MacBooků Air, nové verze programů iDVD a iMovie a nové ovladače tiskáren Brother pro Snow Leoparda. Synchronizační utilita SyncPod for Mac se objevila v nové verzi 2.0. A Steve Jobs v podstatě přislíbil zachování Mac OS X Serveru.

Kolem Maců se toho nyní sice tolik neděje, ale nějaké softwarové drobnosti se přece jenom našly:

Nové softwarové aktualizace Applu

V úterý Apple oznámil rekordní finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí, což ovšem neznamená, že by v Cupertinu jenom oslavovali. O tom svědčí i to, že ve středu vyšly dvě nové softwarové aktualizace pro Macy, konkrétně aktualizace firmwaru nových MacBooků Air a nová verze 7.1.1 programu iDVD. A ve čtvrtek k nim pak ještě přibyly aktualizace programu iMovie na verzi 9.0.2 a nová verze 2.5 ovladačů tiskáren Brother pro Snow Leoparda:

Aktualizace MacBook Air Software Update 2.0

Loni v říjnu Apple uvedl na trh nové 11,6“ a 13“ MacBooky Air a ve stejný den vydal první aktualizaci jejich firmwaru, jež řešila některé drobné potíže.

Zjevně však nevyřešila všechny, protože tuto středu Apple uvolnil další aktualizaci MacBook Air (Late 2010) Software Update 2.0. Ta se týká docela závažného problému, některé z těchto strojů se totiž nedaly přepnout do režimu spánku. Docela nepříjemné, když jednou z předností nových MacBooků Air je, že dokážou ve spánku vydržet až 30 dní. Pokud však notebook uspat nepůjde, potom uživatel z téhle vlastnosti mnoho mít nebude.

Nová aktualizace firmwaru by měla zmíněnou potíž napravit. Jde o pouhých 342 KB, které lze získat buď přes Software Update (na strojích, jichž se oprava týká), anebo se dají stáhnout odtud, instalace vyžaduje Mac OS X 10.6.5 či vyšší.

iDVD 7.1.1

Na říjnové akci k Macům Apple loni uvedl také novou verzi ’11 svého mediálního balíku iLife. Změn se dočkaly stěžejní aplikace iPhoto, iMovie a GarageBand, balík ovšem zahrnuje též aplikaci iDVD (verzi 7) pro tvorbu DVD, jež se však v podstatě nezměnila již od iLife ’08. (Apple se k ní příliš nezná, v Mac App Store se samostatně nabízejí pouze ony tři hlavní aplikace iLife, ale krabicová verze iLife ’11 zahrnuje ještě dva programy, totiž iDVD a iWeb.)

Web Applu se o těchto aplikacích zmiňuje pouze okrajově, avšak ve středu se objevila aktualizace iDVD na verzi 7.1.1, která má zvyšovat celkovou stabilitu programu a zlepšuje kompatibilitu, když se do iDVD posílají obrazové prezentace z iPhota '11, aktualizace se doporučuje všem uživatelům iDVD 7.

Aktualizace na iDVD 7.1.1 se nabízí jednak prostřednictvím mechanismu Software Update, jednak se dá stáhnout z webu Applu (má velikost 34,53 MB), vyžaduje Mac OS X 10.6.6 a přítomnost iDVD 7 na daném Macu.

iMovie 9.0.2

Jednou z výše zmíněných inovovaných tří hlavních aplikací balíku iLife ’11 je střihový program iMovie ’11. Jeho první následná aktualizace na verzi 9.0.1 vyšla počátkem ledna a včera se objevila další verze 9.0.2.

Apple v jejím stručném popisu uvádí, že zvyšuje celkovou stabilitu aplikace a opravuje chybu, jež mohla způsobit, že přehrávání zvuku nebude synchronizované.

Aktualizaci by si měli nainstalovat všichni uživatelé iMovie ’11, buď přes Software Update, nebo ručním stažením odtud (zabírá 27,52 MB). Vyžaduje Mac OS X 10.6.3 či vyšší.

Ovladače Brother 2.5 Printer Drivers for Mac OS X v10.6

Včera Apple uvolnil také novou verzi ovladačů tiskáren Brother pro Snow Leoparda. Jde o verzi 2.5 (předchozí verze 2.4 vyšla loni v září spolu s ovladači tiskáren dalších šesti značek).

Nový balík ovladačů Brother 2.5 Printer Drivers for Mac OS X v10.6 nainstaluje nejnovější softwarové ovladače podporovaných tiskáren a skenerů Brother, jejichž seznam najdete tady (lze z něj vyčíst, zda daný model je běžná tiskárna, multifunkční tiskárna nebo samostatný skener).

Ovladače se nabízejí přes Software Update, pak se ovšem stáhnou jen ovladače pro tiskárny Brother již připojené k danému Macu, anebo si lze celý balík těchto ovladačů (o velikosti 123,84 MB) stáhnout ručně tady. Vyžadují Mac OS X 10.6.0 a vyšší, takže budou fungovat se všemi verzemi Snow Leoparda.

SyncPod for Mac 2.0 přináší nové uživatelské rozhraní a další novinky

Základní synchronizaci přístrojů s iOS (a ostatních iPodů) samozřejmě obstarávají iTunes, přesto se ovšem nabízí software, který poskytuje různé dodatečné funkce, avšak obvykle za příplatek. Uživatel si sám musí rozhodnout, zda se spokojí s tím, co mu nabízí Apple, anebo jestli se mu vyplatí investovat do rozšířených možností.

Jednu takovou utilitu dodává firma iSkySoft, její software SyncPod for Mac se nyní dočkal nové verze 2.0 (seznam jejích novinek najdete zde).

SyncPod usnadňuje přenos hudebních skladeb, filmů, fotografií, zvukových knih, PDF souborů a knih ve formátu ePUB a různých dalších mediálních souborů z iPodů, iPhonů a iPadů do Macu a do iTunes. Dále dovoluje kopírovat mediální data z Macu do přístrojů s iOS, a to i když nejsou synchronizována s knihovnou iTunes (s výjimkou iPhonu).

Pro snadné a přehledné procházení, kopírování a synchronizaci souborů mezi Macem a přenosnými zařízeními Applu slouží nové dvoupanelové uživatelské rozhraní, program navíc nově umožňuje zachovávat metadata jako přehrávací seznamy (playlisty), hodnocení a podobně a navíc dovoluje převádět mediální soubory do formátů podporovaných iOS.

Mezi přenosnými zařízeními a iTunes lze soubory kopírovat zcela volně, utilita soubory přenáší, i když zařízení není připojeno k iTunes. Kopírování dat ze zařízení do Macu (či knihovny iTunes) v takovém případě není nijak omezeno, ale pro soubory s DRM ochranou (zakoupené v iTunes Store) bude nutná autorizace iTunes.

Přenosy opačným směrem (z Macu do zařízení) budou (s výjimkou iPhonu) možné pro všechny nechráněné soubory, aniž by se vymazal původní obsah zařízení. Soubory s DRM ochranou ale bude třeba nejprve zazálohovat do iTunes.

Verze 2.0 navíc doplňuje možnost převádění DVD filmů do formátů kompatibilních s iTunes, stejně umí převádět většinu běžných audiovizuálních formátů do podoby stravitelné pro iOS. Soubory se mezi Macem a přístroji s iOS dají přenášet přetahováním a upouštěním (přitom lze nechat skrýt již duplikované soubory) a utilita umí v jednom kroku zazálohovat celý přístroj s iOS nebo jiný podporovaný iPod.

SyncPod 2.0 může sloužit jako univerzální správce mediálního obsahu sdíleného mezi Macem a přenosnými zařízení, k Macu jde připojit více zařízení současně a soubory sdílet mezi nimi. Před přenosem mediálních souborů lze navíc nechat zobrazovat náhledy jejich obsahu. Mimoto se SyncPod integruje s bezplatnou utilitou Free Video Downloader for Mac iSkySoftu, umožňující stahovat vida z YouTube a importovat je do iPodů, iPhonů a iPadů.

Základní postupy práce s utilitou popisuje tahle stránka, seznam podporovaných přenosných zařízení a mediálních formátů najdete tady a iSkySoft poskytuje také videoukázku jejího používání.

SyncPod for Mac 2.0 vyžaduje iTunes 10.1, funguje pouze na Macích s procesory Intel provozujících Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6 a vyšší. Lze si stáhnout zkušební verzi (o velikosti 22,4 MB), jež se v plnou verzi změní zakoupením licence, ta stojí 39 USD pro jednoho uživatele.

Steve Jobs zřejmě přislíbil zachování Mac OS X Serveru

V pondělí server Hardmac uvedl, že Apple po ukončení prodeje serverů Xserve zvažuje též ukončení některého svého serverového softwaru a naznačil, že zcela jistý není ani další osud Mac OS X Serveru.

To pochopitelně ve webových diskusích vyvolalo bouřlivé ohlasy, zejména mezi uživateli serverových řešení Applu. Ti se nyní přirozeně pídí po všemožných náznacích, co vlastně cupertinští v tomto směru zamýšlejí, jistou naději jim dává jedna dřívější odpověď Steva Jobse na dotaz k budoucnosti Mac OS X Serveru.

Čtenář serveru MacRumors již počátkem prosince zaslal Jobsovi dotaz, zda po ukončení Xserve bude následovat také Mac OS X Server. Jobs na to (ze svého iPhonu) odpověděl svým obvyklým lakonickým způsobem: „Ne“.

Pochopitelně se objevila spousta vykladačů téhle pythické odpovědi. Jasně z ní však plyne jen to, že v bezprostřední budoucnosti zrušení serverové varianty Mac OS X nehrozí, ovšem i Hardmac ve své zprávě podotkl, že připravovaný Mac OS X Lion ještě serverovou variantu mít bude a varoval, že poté by mohl Mac OS X opravdu skončit.

S jistotu tak lže říci pouze to, že ještě letos tu Mac OS X Server bude, avšak jeho další budoucnost stále zůstává nejistá. A to zejména teď, kdy Jobs zjevně opět trpí zdravotními problémy. Další směřování Mac OS X by se mohlo alespoň trochu vyjasnit poté, co Apple uvede na trh Mac OS X Lion, to však bude až někdy v létě, do té doby zřejmě budeme odkázáni na spekulace a dohady.

Tato situace zároveň vysvětluje, proč podniky řešení Applu přijímají tak zdráhavě. Jistě, Macy nebo iPhony již do podniků pronikají ve zvýšené míře, jenže to jsou klientská zařízení, jejichž vývoj se navíc dá do značné míry předvídat. Avšak páteřní podniková řešení jako servery a s nimi spojený software potřebují jasný výhled na několik let dopředu, což ovšem je naprosto v rozporu se zásadou Applu neprozrazovat své budoucí plány.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: