Další dění okolo iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další dění okolo iOS

14. ledna 2011, 00.00 | CDMA iPhony by se mohly prodávat i v některých asijských zemích. Nový iPad má na americký trh přijít až počátkem dubna. A mediální přehrávač VLC byl odstraněn z App Store kvůli licenčním sporům.

Tento týden je docela bohatý na novinky ze světa iOS. Beta verzi iOS 4.3 věnujeme samostatný článek, zde se podíváme na některé další zprávy hodné zmínky:

CDMA iPhone by se mohl prodávat v Číně, Japonsku a Koreji

V úterý představená CDMA verze iPhonu 4 je sice určená pro amerického operátora Verizon, ale je docela pravděpodobné, že se dostane také k některým významným asijským mobilním operátorům.

Tvrdí to tchajwanský server DigiTimes, který se to dozvěděl od tamních dodavatelů komponent. Verizon má dostávat telefony vyrobené Foxconnem, pro další operátory v Číně, Japonsku a Koreji by je měl vyrábět nově nasmlouvaný dodavatel Pegatron. Zpráva však neříká, kdy by se nové telefony měly do těchto zemí dostat (ale nejspíš to bude ještě v tomto čtvrtletí).

Ve zmíněných zemích působí poměrně významní operátoři využívající CDMA sítě, například v Číně je to druhý největší operátor China Telecom, v Japonsku pak tamní mobilní dvojka KDDI. Podobně to vypadá v Jižní Koreji a v úvahu by připadala rovněž Indie (avšak o ní se DigiTimes nezmiňuje).

Počty prodaných CDMA iPhonů by mohly být docela významné, původní odhady mluvily o tom, že se jich v prvním čtvrtletí odbude nejméně 5 nebo 6 milionů, nově se však zvýšily až na 7 milionů. Spolu s odhadovanými počty GSM modelů by tak celkové dodávky iPhonu mohly dosáhnout až 22 milionů kusů.

Výrobní náklady CDMA varianty iPhonu jsou o trochu vyšší (asi o 10 USD), ale vzhledem k maržím Applu se to na jeho finančních výsledcích těžko projeví, důležitější bude získání dalších trhů pro iPhone, jež byly dosud nedostupné.

Nový iPad se má v USA začít prodávat 2. nebo 9. dubna

Podle některých nedávných tvrzení měl Apple nový iPad představit již za necelý měsíc, ale nejnovější zprávy naopak mluví o jeho pozdějším příchodu na trh a o omezené dostupnosti.

Informaci přinesl německý server MacNotes.de (nabízí též anglickou verzi článku), od údajně spolehlivého zdroje se dozvěděl, že prodej iPadu druhé generace má začít v USA první či druhou dubnovou sobotu, tedy buď 2., nebo 9. dubna.

Prodej nového iPadu se prý bude odvíjet podle stejného scénáře jako loni, první tři měsíce bude nový model dostupný pouze v USA, teprve v červenci se počne prodávat také v dalších zemích. Oproti loňskému roku budou navíc omezeny i prodejní kanály, v USA bude přístroj prvních šest měsíců dostupný jenom v obchodech Applu, další prodejci budou muset počkat až do října.

Je to dost zvláštní tvrzení, protože celý minulý rok se Apple snažil posílit výrobní kapacity pro stávající iPad a přidával nové odbytové kanály. Zpráva se samozřejmě může mýlit, ale jestli ne, znamenalo by to, že s výrobou nového iPadu budou, z ne zcela jasných příčin, značné potíže.

Zpráva se též zmiňuje o vlastnostech iPadu druhé generace, v podstatě se shoduje s dosavadními pověstmi. Přístroj má dostat displej „Retina“ (MacNotes.de upřesňuje, že to nebude displej se stejnou hustotou pixelů jako u displejů Retina iPhonu 4 a iPodu touch čtvrté generace, takový displej by totiž byl neúměrně drahý, měl by však mít vyšší rozlišení než současný model) a dále ponese USB port a dva fotoaparáty.,/p>

MacNotes.de dodává, že podle zpráv dodavatelů komponent Foxconn sice rozšiřuje své výrobní kapacity, avšak přesto údajně nedokáže zajistit potřebné objemy nového iPadu, jehož hromadná výroba má začít v únoru.

Zejména výrobci displejů nestíhají uspokojit poptávku nejenom Applu, ale také dalších výrobců tabletů (kterých by se letos měla objevit spousta, soudě podle toho, co se vystavovalo na CES 2011). Omezené výrobní kapacity byly též důvodem, proč Apple hned na počátku zamítl nasazení AMOLED displeje.

Podobných zpráv o uvedení nového iPadu bude nyní nejspíš přibývat, jestliže se tyto informace potvrdí, počkají si zákazníci na nový model déle, než se dosud čekalo a budou-li dodávky skutečně tak omezené, mohlo by to pomoci konkurenčním tabletům, avšak to se vyjasní teprve za tři měsíce.

Přehrávač VLC byl stažen z App Store kvůli konfliktu s licencí GNU GPL

Loni v září se do App Store dostal známý mediální přehrávač VLC, schopný přehrávat většinu běžných formátů videa a zvuku. Zprvu fungoval jen na iPadu, ale v říjnu se stal univerzální aplikací, jež pracuje i na novějších iPhonech a iPodech touch.

Avšak minulý pátek tato aplikace z App Store zase zmizela, ne však tak docela z vůle Applu. Šlo totiž o důsledek sporu o licenci tohoto softwaru. VLC je otevřený software šířený pod licencí GNU GPL, která v určitých oblastech koliduje s licenčním ujednáním App Store pro iOS, hlavní problém představuje DRM ochrana aplikací App Store. Ta se s licencí GPL v podstatě vylučuje, takže to skončilo odstraněním příslušné aplikace z App Store.

Iniciátorem tohoto kroku byl Rémi Denis-Courmon, jeden z vedoucích vývojářů projektu VLC. Na možný problém s licencí upozornil Apple již loni v listopadu, ale teprve teď došlo ke stažení sporného softwaru. Denis-Courmon to uvítal, vysloužil si ovšem nenávist mnoha uživatelů VLC pro iOS.

Také firma Applidium, jež zařídila přenos VLC pod iOS, byla tímto vývojem nemile překvapena, od Applu dostala zprávu, že spory okolo její aplikace nebylo možné vyřešit přátelskou cestou, a tak byla z App Store odstraněna. S dalšími otázkami se mají obrátit přímo na Denise-Courmona.

Applidium ovšem tvrdí, že patřičné svolení od vývojářů VLC měli a někteří jim s přenosem dokonce pomáhali. Proto věří, že jejich aplikace s GPL kompatibilní je a budou se snažit, aby byl VLC pro iOS opět dostupný.

Denis-Courmon zastává jiný názor, tvrdí, že DRM ochrana App Store, která se vztahuje i na zdarma nabízené aplikace, licenci GPL porušuje, jeho vyjádření najdete na blogu Planet VideoLAN. Někteří však poukazují na to, že Denis-Courmon nyní pracuje pro Nokii, jež vede s Applem řadu patentových sporů a její chytré telefony čelí silnému tlaku iPhonu.

Není to ale první takový případ, loni v květnu byla ze stejných důvodů z App Store odstraněna hra GNU Go. Bez ohledu na možné postranní motivy aktérů sporu tak zde vyvstává vážný problém: Nastolil totiž otázku, zda App Store vůbec může nabízet software podléhající licenci GPL, to je ovšem spíše záležitost pro právníky.

Zatím je výsledkem to, že se VLC pro iOS nenabízí a není jasné, zda ještě někdy bude. Ovšem je též třeba přiznat, že podle reakcí uživatelů tento obecně oblíbený a chválený přehrávač ve verzi pro iOS nebyl příliš povedený a i když ho Applidium postupně vylepšovalo, trpěl řadou vážných nedostatků.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: