Zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPadu

7. února 2011, 00.00 | App Store pro iPad získal dodatečné vyhledávací filtry a vylepšil reinstalaci aplikací. Nový iPad by prý mohl být představen ještě tento měsíc. Objevily se další pověsti o vlastnostech iPadu druhé generace. A po Webu kolují fotografie údajné obrazovky nového iPadu.

V dnešním přehledu zpráv o iPhonu jsme zmínili, že podle některých dohadů by již brzy mohl Apple veřejnosti předvést nový model iPadu, minulý týden se ovšem našly i jiné zprávy spojené s tímto přístrojem a na ně se tady podíváme blíže:

App Store pro iPad nabízí nové vyhledávací filtry

App Store od počátku poskytuje určité nástroje pro vyhledávání aplikací a vždy se snažil usnadnit jejich správu, ale samozřejmě se ledacos dá ještě vylepšit. Apple minulý týden v tomto směru podnikl určité kroky, zatím však z nich těží pouze uživatelé iPadů.

Jak si všiml server MacStories, při prohledávání App Store z iPadu se v dialogovém okně hledání objeví pod jeho horní lištou pět nových filtrů umožňujících nastavit taková vyhledávací kritéria jako kategorii aplikace, datum jejího uvedení, hodnocení, cenu a zařízení. Hodnota daného filtru se nastaví ve vyskakovacím menu a nabízí se též tlačítko pro zrušení všech nastavených filtrů.

To samozřejmě podstatně zúží výsledky hledání a mělo by to pomoci rychleji najít požadovanou aplikaci. Hodilo by se to pro celý App Store, ale jak jsme již uvedli, zatím to funguje jenom pro iPad a jeho aplikace (ovšem i těch už je přes 60 000).

MacStories si minulý týden povšiml ještě další novinky v App Store pro iOS. U aplikací se zobrazuje tlačítko s cenou, jehož stištěním se zakoupí a nainstalují. Pokud již je na daném zařízení určitá aplikace nainstalovaná, objeví se u ní v App Store neaktivní tlačítko „Installed“ (již nainstalovaná).

Avšak pro aplikace, které si uživatel už zakoupil, ale na zařízení se v daném okamžiku nenacházejí, dosud App Store pořád zobrazoval tlačítko s cenou, přestože Apple dovoluje v takovém případě nové stažení zdarma.

Ale to se teď změnilo, u takovéto aplikace se objeví aktivní tlačítko „Install“ (instalovat) ukazující, že aplikaci lze opět nainstalovat bez placení. Je to sice drobnost, avšak rozhodně užitečná, pomůže udržet si přehled o aplikacích, zejména těm, kdo si jich pořídili větší počet.

Obchod Mac App Store s aplikacemi Mac OS X jde ovšem v tomhle ještě dál, protože v kartě „Purchases“ (nákupy) umí zobrazit historii veškerých dosavadních nákupů, ale i tahle změna přijde vhod. Zase to však funguje pouze pro iPad, nemělo by ovšem být nijak těžké tuto vlastnost rozšířit na všechna zařízení s iOS.

Samozřejmě by se jim hodily také výše popsané filtry, avšak na iPhonu a iPodu touch by mohl být problém s nalezením místa na obrazovce (asi proto je Apple zavedl nejdříve na iPadu), ale i to jistě půjde nějak vyřešit.

Uvedené změny proběhly na serverové straně, přímo v obchodu App Store, což je v podstatě web zabalený do aplikace, takže pro jejich používání nejsou třeba žádné aktualizace iOS.

Představí Apple nový iPad ještě tento měsíc?

Už nějakou dobu kolují dohady, že by Apple mohl nový iPad předvést veřejnosti na mediální akci o dost dříve, než začne jeho fyzický prodej. V sobotu přibyla další taková zpráva, japonský blog Macotakara tvrdí, že se Apple chystá uspořádat koncem února malou akci pro média, na níž představí nový model iPadu. Žádné další podrobnosti blog neuvádí, ale dodává, že vlastní prodej začne v březnu, možná však jen v některých zemích.

Takovéto informace se pochopitelně těžko dají ověřit, avšak uvedené termíny vypadají docela realisticky. Jsou-li pravdivé, znamenalo by to, že Apple v podstatě zopakuje loňský scénář, kdy nejprve představil iPad veřejnosti koncem ledna, ale teprve počátkem dubna spustil prodej WiFi modelů v USA (3G modely přišly na trh až později a prodej v dalších zemích se opozdil kvůli problémům s uspokojováním vysoké poptávky).

Nový iPad je tak zřejmě už v podstatě hotový a v Asi se již možná připravuje jeho hromadná výroba (při představení zpravodajství The Daily měl být na akci spatřen jeho prototyp) a podle téhle zprávy na Twitteru už Apple minulý týden v Los Angeles natočil reklamní šot pro tento přístroj, předvádějící videohovory FaceTime.

Další pověsti o vlastnostech nového iPadu

Vzhledem k výše uvedenému těžko překvapí, že se stále objevují nové pověsti o tom, jaké vlastnosti by měl nový iPad mít. Tyto informace je samozřejmě třeba hodnotit velice kriticky a skepticky, ale zmínku si zasluhují, naposledy jsme psali o tom, že nový iPod pravděpodobně nebude mít zásuvku SD karet, což někteří odvozovali z uniklých fotografií ochranných pouzder. Teď se již ale zaměřme na ony nové pověsti:

Tchajwanský analytik předpovídá antireflexní obrazovku

Analytik tchajwanské firmy Concord Securities už koncem ledna vydal zprávu, v níž uvádí, že nový iPad bude mít kvalitnější displej, ale se stejným rozlišením, dostane výkonnější SoC čip a dva fotoaparáty a budou existovat samostatné GSM/UMTS a CDMA verze.

Okolo rozlišení nového iPadu se vedly velké polemiky, tchajwanská zpráva se přiklonila k názoru, že rozlišení zůstane na 1 024 x 768 pixelech současného iPadu. Nová obrazovka však má být o 30 až 35 procent tenčí a bude mít antireflexní povrchovou úpravu, jež zajistí lepší čitelnost v přímém slunečním svitu. (Podobnou úpravu lesklých obrazovek by ovšem uvítali i mnozí uživatelé dalších produktů Applu, zejména Maců.)

Analytik odmítá zprávy o nasazení displeje typu Retina, protože IPS panely o tak vysokém rozlišení se zatím prostě nedají vyrábět s přijatelnými náklady.

Nový iPad má používat výkonnější SoC čip s dvoujádrovým procesorem ARM Cortex-A9 na 1,2 GHz (vícejádrové řešení zajistí lepší rovnováhu mezi výkonem a spotřebou energie) a dvoujádrovou grafikou PowerVR SGX543. Zvětší se též kapacita RAM, a to na 512 MB - stejnou jako u iPhonu 4, avšak bude taktovaná na 1 066 MHz, zatímco RAM iPhonu 4 pracuje na frekvenci 800 MHz.

Dále zpráva uvádí, že budou existovat tři samostatné verze lišící se komunikačními možnostmi. Vedle čistě WiFi modelu se budou nabízet ještě 3G modely, a to dva, pro GSM/UMTS a pro CDMA sítě. GSM iPad by měl používat komunikační (baseband) čip Infineonu, zatímco CDMA verze čip Qualcommu.

Zásuvku SD karet zpráva zmiňuje pouze jako nepotvrzenou možnost (jež se stejně asi nenaplní), ale je si jistá nasazením dvou fotoaparátů. Čelního s VGA rozlišením a zadního s rozlišením 1 megapixel, mělo by se tak jednat o podobný fotografický hardware jako u iPodu touch čtvrté generace. Videohovory FaceTime bude obstarávat čelní fotoaparát, zatímco ten zadní poslouží k pořizování videozáznamů a pro aplikace rozšířené reality.

A protože jde o zprávu analytika, nemohou chybět odhady počtů vyrobených kusů, jen v prvním čtvrtletí by jich měl Foxconn dodat 4,5 až 5 milionů, přičemž fyzický prodej má začít koncem prvního čtvrtletí 2011, nebo počátkem čtvrtletí druhého, podle informací od dodavatelů komponent.

Tvrzení analytiků se musí vždy brát s velkými výhradami, ovšem tenhle pochází z Tchaj-wanu a tamní firmy obstarávají výrobu přístrojů Applu (vlastní montáž však dnes probíhá v kontinentální Číně), takže nejde vyloučit, že mohl opravdu získat nějaké přesnější informace (avšak podobné pověsti kolují po Webu již delší dobu).

iLounge předpovídá podporu RFID/NFC hardwaru a pouzdro z uhlíkových vláken

Také iLounge minulý pátek přinesl zprávu o údajných vlastnostech nového iPadu, získal je od zdroje, který se v minulosti ukázal jako přesný, proto se rozhodl o tyto informace podělit, zároveň ovšem upozorňuje, že je nelze považovat za definitivní. Jde o celkem tři dílčí informace:

Zaprvé Apple podle zdroje iLounge aktivně vyvíjí nové příslušenství, jež bude fungovat s NFC čipy, které mají být zabudovány v nových iPadech a iPhonech. (Takovéto čipy Apple zkouší už delší dobu a podobnou zprávu vydala v lednu agentura Bloomberg.)

Nové příslušenství by dokázalo oznámit (s pomocí RFID identifikátorů) svou přítomnost a své potenciální funkce patřičně vybavenému iPhonu či iPadu, aniž by bylo potřeba navazovat Bluetooth nebo podobné spojení.

A tak například i prosté ochranné pouzdro s RFID čipem by mohlo zařídit, aby se iPad nebo iPhone s NFC hardwarem po zasunutí do takového pouzdra automaticky uspal. Samozřejmě by se to dalo využívat též pro podstatně složitější periférie s mnohem bohatšími funkcemi.

Zatímco první informace nebyla nijak překvapivá, ta druhá budí pochybnosti. Nový iPad by totiž prý mohl změnit materiál svého pouzdra, namísto dosavadního hliníku by mělo jít o něco na způsob uhlíkových vláken.

Apple sice už v roce 2009 podal patent na takováto pouzdra a některé údajné prototypy nového iPadu se skutečně zdály být vyrobeny z odlišného materiálu, pořád to však nemusí znamenat, že nový iPad skutečně opustí hliník.

03mm03052009f.jpg

Uhlíková vlákna by sice asi dále snížila hmotnost přístroje, avšak proti hliníku je jejich výroba dost složitá a nákladná. Je dost pravděpodobné, že se taková pouzdra zkoušela, ale zatím nevíme, pro co se nakonec Apple rozhodl.A za třetí zdroj iLounge prohlašuje, že 7“ iPad stále žije. Ovšem při oznámení finančních výsledků Applu loni v říjnu Steve Jobs sedmipalcové tablety tvrdě zkritizoval, takže oficiálně jsou taková zařízení u cupertinských v nemilosti.

Jenže dotyčný zdroj tvrdí, že klíčový dodavatel komponent pro iPad a iPhone byl Applem požádán, aby vyvinul součástku pro sedmipalcový iPad. Daná komponenta je ale zřejmě určena pro teprve vyvíjenou verzi přístroje, která se vůbec nemusí dostat na trh, takže pro letošní rok se s ní počítat nedá. Kdyby to však byla pravda, potom si Apple nejspíš ponechává v záloze uvedení menšího formátu iPadu, jestliže by se to ukázalo jako výhodné.

Po Webu kolují fotografie údajné obrazovky nového iPadu

Fotografie údajných komponent chystaných nových přístrojů Applu (většinou pocházející z Asie) se objevují na Webu dost často a nový iPad samozřejmě není výjimkou. Minulý týden takto dorazily z Číny snímky součástky, jež by měla být LCD panelem iPadu druhé generace. Fotografie zveřejnil server 9to5mac ve spolupráci s obchodem iFixYouri obstarávajícím opravy iPhonů a dalších podobných mobilních zařízení.

Podle fotografií by nová obrazovka měla být tenčí a lehčí (což odpovídá výše zmíněným tvrzením tchajwanského analytika), nový displej je proti tomu stávajícímu asi o milimetr tenčí a má užší obvodový rámeček. Jednomu ze čtenářů se podařilo rozluštit modelové číslo této obrazovky, „LP097X02-SLN1“, což odpovídá displeji LG Phillips s úhlopříčkou 9,7“, užívajícímu technologii H-IPS, o rozlišení 1 024×768.

Uvedené parametry vypadají docela věrohodně, je-li to skutečně displej nového iPadu, jeho rozlišení se nezmění, ale obrazovka bude tenčí (což jistě potěšilo designéry Applu ) a možná bude nabízet i kvalitnější zobrazení. To však bude možné potvrdit (nebo vyvrátit) teprve poté, co se nový model iPadu dostane do rukou prvních zákazníků.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: