Zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPadu

29. listopadu 2010, 00.00 | iPad se začne prodávat v řadě dalších zemí, pravděpodobně včetně té naší. Přibývá pověstí o vlastnostech nového modelu, který by se mohl objevit už v prvním čtvrtletí 2011. Nový iPad možná bude podporovat jak UMTS, tak CDMA sítě. A patentová žádost Applu naznačuje, že pro iPad ve vzdálenější budoucnosti zvažuje pouzdro z uhlíkových vláken.

Největší novinkou pro iPad v poslední době samozřejmě bylo vydání iOS 4.2, který možnosti přístroje značně rozšířil (někteří dokonce tvrdí, že z něj udělal zcela nové zařízení).

Další brzkou inovací (ovšem pouze pro některé země, především pro USA), by mohlo být spuštění speciální zpravodajské služby, není však jisté, zda k tomu opravdu dojde ještě letos (blíže to probíráme v přehledu zpráv o iOS). V minulých týdnech se však nahromadila řada dalších zpráv, jež souvisejí s iPadem a ty se zde pokusíme shrnout:

iPad se začne prodávat v mnoha dalších zemích

Zřejmě právě v souvislosti s uvedením iOS 4.2, který přidal lokalizace do mnoha nových jazyků (včetně češtiny a slovenštiny) se iPad brzy začne oficiálně prodávat v řadě dalších zemí světa. (Ve většině z nich se sice dá sehnat již nyní, ale teď to bude skutečně oficiální prodej posvěcený z Cupertina.)

iPad se zanedlouho očekává ve Skandinávii

Už v polovině listopadu přišly zprávy, že se iPad bude prodávat ve většině skandinávských zemí, jeho brzké uvedení se očekává v Dánsku, Finsku, Norsku a Švédsku.

Na webech Applu pro tyto země se totiž již objevily stránky iPadu shodné s těmi pro USA (ale přirozeně v příslušných národních jazycích) a tamní mobilní operátoři už inzerují 3G služby pro iPad, Wall Street Journal napsal (přístup k článku vyžaduje předplatné), že datové 3G připojení pro iPad budou v daných zemích nabízet operátoři Telenor ASA, TeliaSonera AB, Tre a Tele2 AB, samotný přístroj však prodávat nebudou.

Do Jižní Koreje iPad dorazí 30. listopadu

Jižní Korea představuje prestižní trh vzhledem k silné domácí konkurenci, Apple si tam ovšem nevede vůbec špatně, zářijové spuštění prodeje iPhonu 4 vzbudilo značný zájem jihokorejských zákazníků.

A minulé pondělí tamní operátor KT, který již prodává iPhone, oznámil, že prodej iPadu zahájí v úterý 30. listopadu (tedy zítra), podle deníku Korea Times.

Narozdíl od dosavadních zvyklostí bude KT nabízet 3G iPady také jako dotované, například 16GB 3G iPad bude prodávat za 390 000 wonů (asi 6 300 Kč), zároveň se ovšem zákazník bude muset na dva roky upsat k datové službě poskytující 2 GB dat měsíčně. Přirozeně se ale budou prodávat i nedotované modely, WiFi verze budou jen za plnou cenu (16GB WiFi iPad přijde na 635 000 wonů, tedy zhruba 10 300 Kč).

Mimochodem, dotovaný prodej iPadu lze čekat též v dalších zemích, minulý týden ho ohlásili britští operátoři 3 UK a T-Mobile UK, avšak ještě před nimi totéž oznámil Orange UK a dotovaný prodej plánuje také francouzský Orange. Ve Francii by dotovaná cena iPadu měla činit 279 EUR, Orange UK počítá s cenami začínajícími na 199 GBP (svou cenovou nabídku již zveřejnil zde).

Sleva ale samozřejmě nebude zadarmo, pochopitelně bude nutné si od daného operátora objednat datovou službu na určitou dobu. (V případě Orange UK bude povinný úvazek trvat 24 měsíců.) Přesnější podrobnosti zatím nejsou známy, ale předpokládá se, že tyto nabídky vstoupí v platnost v příštích týdnech, aby se využilo zesílené předvánoční poptávky.

Vraťme se však do Koreje, podobně jako v případě iPhonu 4 už KT začal přijímat předběžné objednávky iPadu, jen za prvních pět dní zájem projevilo 60 000 zákazníků, operátor proto odhaduje, že do konce letošního roku prodá 200 000 kusů.

To nejsou zanedbatelné počty, pro Apple je však vstup na jihokorejský trh především prestižní záležitostí, protože iPad tam bude čelit silné konkurenci dalších tabletů.

Samsung tam svůj 7“ Galaxy Tab prodává už dva týdny a podle svých odhadů očekává prodej 150 000 kusů, ještě než na tamní trh přijde iPad. Zlepšení odbytu tabletu Samsungu lze navíc očekávat poté, co ho v prosinci operátor LG Telecom začne nabízet jako dotovaný.

Na druhou stranu, další jihokorejský operátor SK Telecom, který nyní patří k hlavním prodejcům tabletu Samsungu, údajně vyjednává o prodeji iPadu v příštím roce (mohlo by jít o nový model podporující komunikační technologii EVDO, splní-li se dohady, jež probíráme níže).

Příští rok však na jihokorejský trh dorazí ještě více tabletů, LG Electronics kupříkladu chystá svůj Optimus Pad, který by již měl používat Android 3.0 uzpůsobený pro tablety. Ale i když v této zemi bude mít iPad opravdu hodně silné soupeře, pravděpodobně tam zaznamená docela slušný odbyt.

Tento týden se iPad zřejmě začne prodávat také u nás

Oficiální prodej iPadu by však tento týden měl začít též u nás (viz například zprávu Hospodářských novin). Cena 16GB WiFi modelu údajně bude 12 340 Kč, bude tedy o trochu nižší než částky, za něž ho už teď nabízejí některé české obchody (to ovšem jde o přeprodeje z jiných zemí).

Přesné datum zahájení prodeje ještě není známo a Apple se dosud oficiálně nevyjádřil, ale dává to smysl, zřejmě se čekalo na vydání iOS 4.2, který zahrnuje českou lokalizaci.

Apple posiluje výrobu iPadu

Jak spuštění prodeje v dalších zemích, tak příchod iOS 4.2 by měly přispět k posílení odbytu iPadu, v USA a jiných zemích navíc začínají zesílené předvánoční nákupy. (A svůj vliv nejspíš budou mít i výše zmíněné dotované nabídky.)

Není proto divu, že se výrobní partneři Applu snaží posílit své kapacity, tchajwanský server DigiTimes minulý týden uvedl, že Foxconn, který obstarává výrobu iPadu, spustí nové výrobní linky v čínském Čeng-tu. Nové linky budou schopné vyrobit dalších 300 000 kusů iPadů měsíčně, ale Foxconn plánuje zvýšit počet linek až na 50, což dovolí vyrobit 40 milionů kusů tabletu Applu za rok.

V současnosti se většina iPadů vyrábí v čínském Šen-čenu (2,5 milionu kusů měsíčně), firma však v poslední době začala výrobu přesouvat do měst ležících více ve vnitrozemí Číny, aby dělníci pracující v jejích továrnách nebyli tak vzdálení od svých rodin (roli mohou pochopitelně hrát i jiné faktory).

Foxconn tak očividně předpokládá, že poptávka po iPadu bude nadále silná. Podle některých odhadů by se mohlo do konce letošního roku prodat dalších 7 milionů kusů (zatímco v předchozím čtvrtletí to bylo 4,19 milionu), za celý rok 2010 by se tak odbylo 15 milionů iPadů.

A příští rok by poptávku měl dále posílit nový model iPadu, o němž už také koluje víc než dost pověstí, na něž se teď podíváme blíže:

Nový model iPadu se očekává v prvním čtvrtletí 2011

To, že příští rok Apple uvede nový model iPadu, se považuje za v podstatě jisté (Apple vícekrát řekl, že u zařízení s iOS hodlá udržovat roční cyklus modelových obměn).

Již v polovině listopadu se objevily zprávy (jako obvykle je přinesl DigiTimes), že dodavatelem desek plošných spojů pro iPad druhé generace budou firmy Ibiden, Tripod Technology a TTM Technologies, které už obdržely certifikaci od Applu a vzorky desek nového iPadu začnou dodávat ještě v prosinci.

Podle „zdrojů z průmyslu“ v únoru 2011 přibudou ještě čtyři další výrobci desek, v té době by měla začít nabíhat hromadná výroba nových iPadů. Jmenované firmy pocházejí z Japonska, Apple je zřejmě vybral, protože dosahují velmi vysokých výtěžností výroby i u desek s velkým počtem vrstev spojů (tchajwanské firmy ovšem v poslední době rovněž zlepšují své výtěžnosti).

DigiTimes uvádí, že se nový iPad začne prodávat někdy v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku, což by znamenalo, že přijde o chvíli dříve než letos, kdy se iPad počal v USA prodávat 3. dubna.

Pokud ovšem prodej začne až někdy v březnu 2011, tak to zase tak velká odchylka od ročního intervalu nebude, ostatně veřejnosti byl přístroj poprvé představen již na akci konané koncem ledna, avšak potíže s dodávkami 9,7“ IPS displejů odsunuly vlastní prodej až na jaro (a do dalších zemí mimo USA se iPad dostal ještě později, než Apple původně sliboval).

Server 9to5mac se v této souvislosti doslechl už počátkem listopadu, že známý britský fotograf David Sims koncem října přicestoval do New Yorku pořídit reklamní fotografie pro nový iPad. Veškeré informace samozřejmě podléhají nejpřísnějšímu utajení, ale dá se to považovat za další náznak, že nový model přijde spíše dříve než později.

Přibývá pověstí o vlastnostech nového iPadu

Pokud jde o vlastnosti nového iPadu, zatím se o nich lze pouze dohadovat, avšak mnohé pověsti kolují již dlouho. Mluví se třeba o doplnění čelní a zadní kamery (podobně jako na iPhonu 4 či iPodu touch čtvrté generace) a o podpoře videohovorů FaceTime. (Od října se podpora pro FaceTime nabízí také pro Macy, takže iPad nyní zůstává jediným zařízením Applu, jež tuto technologii nepodporuje).

Vyloučit nelze ani nasazení výkonnějšího procesoru (mohl by to být dvoujádrový Cortex-A9, jisté to sice pochopitelně není, ale konkurence se ho chystá použít) a skoro určitě lze čekat zvětšení kapacity RAM (SoC čip dnešního iPadu nese jen 256 MB, zatímco iPhone 4 používá 512 MB, dá se proto předpokládat navýšení kapacity RAM přinejmenším na tuto hodnotu).

Údajných pět nových vlastností

A minulý pátek se objevily další podrobnější informace o tom, co by měl nový model iPadu přinést. Náš starý známý DigiTimes cituje čínsky psaný tchajwanský deník Economy Daily News (EDN), podle jehož zdrojů mezi výrobci přidá Apple k iPadu druhé generace celkem pět nových prvků: videofon (tedy podporu videohovorů), lepší mobilitu, USB port, novou zobrazovací technologii a tříosý gyroskop.

Podpora videohovorů (nepochybně prostřednictvím technologie FaceTime) se všeobecně očekává, stejně jako doplnění gyroskopu (který se teď nabízí v iPhonu 4 a lze ho využít zejména pro hry, což zmiňuje též EDN, ale užily by ho i jiné aplikace).

USB port by mnozí také uvítali, protože by usnadnil připojování široce dostupných USB periférií (současný iPad musí použít USB adaptér připojený k dokovému konektoru, což není příliš pohodlné a především se tak obsadí dokový konektor).

Nasazení USB portu, o němž se pochopitelně spekulovalo již dříve, však může mít jiný důvod, už loni v létě se Evropská komise dohodla s 10 velkými výrobci mobilních telefonů (včetně Applu), že začnou své telefony vybavovat standardizovanými nabíječkami připojovanými přes rozhraní micro-USB.

Celosvětově sice k přechodu na tyto nabíječky dojde až od roku 2012, ale Evropská unie je chce zavést dřív. Nový iPad by tak mohl předznamenávat zavedení USB rozhraní i na další přístroje s iOS. Bez ohledu na důvod však bude důležité především to, že půjde snáze připojovat všeobecně dostupné periférie (samozřejmě jenom jestli se tahle informace potvrdí).

Pokud jde o lepší zobrazovací technologii, EDN slibuje nasazení technologie „Retina Display“, jež zlepší ostrost a barvy zobrazení. Deník sice neuvádí žádné podrobnosti, ale analogií s iPhonem 4 lze předpokládat, že opět půjde o IPS displej, avšak s větší hustotou pixelů, pravděpodobně okolo 300 pixelů na palec (displej iPhonu 4 má 312 ppi), což by obraz přiblížilo tištěnému výstupu.

Znamenalo by to zřejmě další zvýšení rozlišení (otázkou zůstává, jak by se zařídila zpětná kompatibilita aplikací), hodně záležet ovšem bude na tom, jakou velikost úhlopříčky displeje nový model zvolí.

Dohady okolo úhlopříčky displeje

A právě toho se týká pátá nová vlastnost, ona zvýšená mobilita. EDN si ji vykládá tak, že nový iPad bude mít 7” displej (zatímco současný model užívá 9,7“ obrazovku), již v srpnu totiž právě tento deník tvrdil, že 7“ IPS obrazovku pro nový iPad bude dodávat Innolux.

Jenže je tu drobný „problém“ v tom, že při říjnovém oznámení finančních výsledků Applu za předchozí čtvrtletí Steve Jobs 7“ tablety (s nimiž přichází konkurence, tento formát používá například Samsung Galaxy Tab) zkritizoval jako naprosto nevhodné, takže by bylo dost zvláštní, kdyby po pár měsících Apple uvedl iPad tohoto formátu (ačkoli Jobs by asi dokázal takovou změnu názoru předestřít tak, že by ho jeho následovníci za ni opět velebili).

Samozřejmě se ale jedná jen o pověsti, firmy, jež už dříve EDN uvedl jako dodavatele komponent nového iPadu, věc odmítly komentovat (nijak překvapivé, protože v případě prozrazení podrobností by o zakázku pro Apple určitě přišly).

Přesto budou takovéto zprávy jistě přibývat a jakmile začne v Číně hromadná výroba nového modelu iPadu, bude velice těžké zabránit dalším informačním únikům, proto možná již počátkem příštího roku bude řada věcí jasnějších.

Budoucí 3G iPad by mohl podporovat jak UMTS, tak CDMA sítě

Současné 3G iPady používají integrovaný komunikační modul podporující GSM a UTMS sítě, někteří se však domnívají, že budoucí modely by mohly podporovat více síťových standardů.

V polovině listopadu tento názor vyslovil analytik Brian Blair z firmy Wedge Partners. Tvrdí, že podle jeho průzkumu mezi dodavateli komponent se zdá, že nový model chystaný na příští rok bude „celosvětový iPad“ používající komunikační čip Qualcomm, schopný pracovat jak v GSM/UMTS sítích, tak také v sítích CDMA, pro 3G služby dokáže využívat technologie HSPA a EVDO. (Zatímco v Evropě se používají výlučně GSM/UMTS sítě, v USA najdete jak GSM operátory, třeba AT&T, tak provozovatele CDMA sítí, k nimž patří hlavně operátor Verizon).

Blair ve své zprávě píše, že Apple omezí výrobu současného 3G iPadu během příštích dvou měsíců, protože začne připravovat nový model používající zmíněný kombinovaný čip. Dále ještě tvrdí, že nový model iPadu bude mít přinejmenším čelní kameru (pro videohovory), jeho pouzdro prý bude tenčí a bude vyrobeno z jednoho kusu kovu, což si vyžádá odpovídající výrobní proces (zřejmě po způsobu „unibody“ pouzder současných MacBooků Pro.)

Tvrzení analytiků se sice musí brát s velkými výhradami, ale pokud Blair svou zprávu skutečně odvodil z výsledků průzkumu mezi dodavateli komponent, celkem by to dávalo smysl, pro Apple by samozřejmě bylo vhodné mít jeden 3G modul pro všechny typy sítí (v současnosti v USA již Verizon prodává iPad, ale musí ho dodávat spolu se svými mobilním přístupovým bodem MiFi, aby fungoval v jeho CDMA síti).

V případě iPhonu 4 se sice příští rok čeká uvedení samostatné CDMA verze, jenže zatímco telefon se v USA prodává většinou blokovaný, iPad se nabízí neblokovaný a bez povinného úvazku (i když, jak jsme zmínili výše, se i tohle v některých zemích brzy změní), uvedení univerzálního 3G modelu by tak rozhodně dávalo smysl.

Opět se však jedná jen o pověsti a dohady, jako vždy v takovýchto situacích platí, že dokud Apple nedodá na trh konkrétní produkt, zůstáváme na poli spekulací.

Pozdější iPady by mohly používat pouzdra z uhlíkových vláken

Nový iPad, který se očekává příští rok, bude zřejmě nadále používat pouzdro z hliníku, ovšem později by Apple mohl přejít na jiný materiál pouzdra, jak naznačuje nedávno zveřejněná patentová žádost Applu nazvaná „Reinforced Device Housing“ (zesílená pouzdra zařízení), podaná 18. května 2009.

AppleInsider zjistil, že žádost popisuje použití vnějších pouzder elektronických zařízení z polymerů zpevněných uhlíkovými vlákny (v angličtině se pro jejich označení používá zkratka CFRP). Žádost sice probírá obecné užití tohoto materiálu, ale doprovodné ilustrace zobrazují „unibody“ pouzdro velice podobné svým tvarem pouzdru iPadu.

Apple ve zdůvodnění svého patentového návrhu uvádí, že plastová pouzdra často praskají (jak se sám přesvědčil u bílých MacBooků s polykarbonátovým pouzdrem) a pouzdra s hliníkovou zadní částí sice bývají odolná, ale mohou být těžší a dražší. Ovšem ani tradiční materiály s uhlíkovými vlákny nemusí být ideální, mohou rovněž praskat pod zátěží vyvíjenou po směru kladu vláken.

Jako řešení proto Apple navrhuje vrstvená uhlíková vlákna umístěná do nosné konstrukce (rámu) z téhož materiálu. Užití rámů či vrstev vláken zajistí, že vlákna povedou různými směry, což posílí celkovou mechanickou odolnost. Patentová žádost podrobně rozebírá též výrobu onoho nosného rámu pro pouzdra elektronických zařízení (vlisováním rámu do plástve z uhlíkových vláken).

Apple stále hledá nové materiály pro své produkty, dobře je to vidět třeba na iPhonu. Ten původně používal kovový zadní kryt, pak se u iPhonů 3G a 3GS přešlo na plast a iPhone 4 nasadil krycí sklo.

iPad zatím užívá hliník, což zajišťuje jeho vysokou mechanickou odolnost, ale též to zvyšuje jeho hmotnost (občas kritizovanou jako příliš vysokou například ve srovnání se specializovanými elektronickými čtečkami). Nasazení uhlíkových vláken by mohlo být jednou z možností, jak hmotnost iPadu snížit.

Přechod na nový materiál pouzdra by ovšem nebyl vůbec jednoduchý, především by bylo třeba si osvojit zcela jinou výrobní technologii a nejasná zůstává i otázka jeho následné recyklace (na kterou Apple nyní klade takový důraz).

Podání patentové žádosti mimoto vůbec nemusí znamenat, že Apple hodlá danou záležitost skutečně realizovat a i kdyby ano, může se tak stát až za několik let. Když se tohle vše zváží, je zřejmé, že zatím iPad nejspíš zůstane u hliníku, na uhlíková vlákna by mohl přejít ve vzdálenější budoucnosti, až hliník vyčerpá své možnosti a vyřeší se všechny případné překážky zavedení nového materiálu pouzdra.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Blabol

Autor: Insider Muž

Založeno: 29.11.2010, 07:28
Odpovědí: 0

"Deník sice neuvádí žádné podrobnosti, ale analogií s iPhonem 4 lze předpokládat, že opět půjde o IPS displej, avšak s větší hustotou pixelů, pravděpodobně okolo 300 pixelů na palec (displej iPhonu 4 má 312 ppi), což by obraz přiblížilo tištěnému výstupu."

Nezlobte se, ale to je opravdu blabol a divim se, ze zrovna vy ho budete uvadet take. Na iPADU2 nebude zadna retina. To by znamenalo rozlisen 2300x1600, coz je cca 5x vice obrazovych bodu. Opravdu si myslite, ze dnes existuje technologie umoznuji vytvorit cca 10" displej s timto rozlisenim za normalni cenu? A to ani memluvim o cca 4-5x vetsi spotrebe takoveho displeje ci nezbytnem vykonu GPU.

Proste, Retina v iPADU je naprosty blabol a zrovna vy, z grafiky.cz, byste si meli uvedomit souvislosti!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: