Zprávy o iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iOS

6. září 2010, 00.00 | iOS 4.1 skutečně pracuje na iPhonu 3G rychleji. Web Applu předkládá popis novinek iOS 4.2 pro iPad. A China Unicom nabízí otevření firmwaru iPhonu a iPadu přímo ve svých obchodech.

Většina novinek týkajících se iOS sice byla zveřejněna minulou středu, ale od té doby se samozřejmě našlo pár dalších věcí:

Test prokazuje urychlení iPhonu 3G s iOS 4.1

Tento týden Apple uvolní ostrou verzi iOS 4.1, kterou Steve Jobs představil minulou středu, pro všechny uživatele iPhonů a iPodů touch (pravděpodobně to bude tuto středu). Na to se mimo jiné těší uživatelé iPhonu 3G, protože s iOS 4.0 měli značné potíže, mnohým se telefon zpomalil tak, že se stal v podstatě nepoužitelným (po Webu kolují parodie na toto téma), řada uživatelů se raději vrátila (neoficiálními prostředky) k předchozí verzi firmwaru.

Ale s iOS 4.1 by se to mělo zlepšit, což potvrzuje test, který provedl LifeHacker. Jak ukazuje toto video, porovnávající iPhone 3G s iOS 4.0 a s iOS 4.1 při stejných úkonech, verze 4.1 opravdu pracuje svižněji, byla rychlejší jak při práci s elektronickou poštou, tak s mapami (tam se zvlášť velkým náskokem), s fotografiemi a při brouzdání v Safari.

Časy se sice neměřily, ale celkový dojem je dost jasný, především se zrychlila odezva uživatelského rozhraní. Samozřejmě, proti iPhonu 3GS, o iPhonu ani nemluvě, bude iPhone 3G vždy mnohem pomalejší (a některé vlastnosti iOS 4, zejména multitasking, prostě podporovat nebude), takže bude na zvážení uživatele, zda zůstat u iOS 3.1.x nebo přejít na vyšší verzi, avšak ti, kdo budou chtít využívat alespoň některých novinek iOS 4 na iPhonu 3G, na tom s verzí 4.1 skutečně budou lépe.

Apple zprovoznil stránku popisující novinky iOS 4.2 pro iPad

Minulou středu poněkud neočekávaně Steve Jobs také letmo představil chystaný iOS 4.2, který v listopadu přinese iOS 4 i na iPad a umožní tak znovu sjednotit kódovou základnu všech přístrojů s iOS (iPad se začal prodávat s iOS 3.2, zatímco iOS 4.x je dosud dostupný pouze pro iPhone a iPod touch).

A koncem minulého týdne Apple zprovoznil na svém webu novou stránku, jež podrobněji popisuje, jaké novinky iOS 4.2 přinese pro iPad.

Mezi ně samozřejmě patří multitasking (aplikace však musí být napsány pro iOS 4, aby ho plně využily) a možnost uspořádávání aplikací v domovské obrazovce do složek.

Další novinku tvoří podpora tisku, přímo z aplikací iPadu půjde tisknout na bezdrátové tiskárny poštovní zprávy, fotografie či webové stránky (a jistě i další dokumenty).

Přibude též funkce AirPlay, jež umožní bezdrátové proudové vysílání (streaming) videa, hudby a fotografií z iPadu do nové Apple TV a streaming hudby do reproduktorů a jiných zařízení podporujících AirPlay, včetně bezdrátového přístupového bodu AirPort Express.

Samozřejmě bude iPad s iOS 4.2 schopný využívat síť Game Center (iPhone a iPod touch k ní získají přístup již s iOS 4.1), dále potom stránka zmiňuje už jen novinky obsažené v iOS 4 od počátku, tedy vylepšeného poštovního klienta Mail, rozšířené možnosti vyhledávání, lepší podporu podnikových funkcí a funkcí pro zlepšení přístupnosti a klávesnice a slovníky pro další dodatečné jazyky.

S iOS 4.2 se samozřejmě možnosti iPadu významně rozšíří, zatímco pro iPhone a iPod touch přinese již jen menší zlepšení (pro ně bude asi nejdůležitější novinkou podpora funkce AirPlay).

China Unicom nabízí otevírání firmwaru iPhonu a iPadu přímo ve svých obchodech

V (kontinentální) Číně prodává iPhone oficiálně operátor China Unicom, od loňského listopadu tam nabízí iPhone 3GS (avšak teprve nedávno byl povolen prodej modelu s aktivovaným WiFi připojením) a od 16. září bude prodávat iPhone 4 a možná ještě během září se na tento trh dostane také iPad.

To není nic nečekaného a je jasné, že Apple má zájem proniknout na čínský trh, bude se však muset vyrovnat s jeho specifiky. Objevily se totiž zprávy, že China Unicom svým zákazníkům začal nabízet opravdu hodně netradiční službu – otevření firmwaru (takzvaný jailbreaking.) přímo ve svých obchodech. Oznámil to čínský web WeiPhone.com (Google dokáže z čínštiny vyrobit dost srozumitelný anglický text) a doplňující informace k tomu přináší M.I.C. gadget.

V řadě obchodů China Unicomu se objevily reklamní plakáty inzerující iPhone 4 a iPad a v rámci podpůrných služeb nabízejí ořez SIM karty (na formát Micro-SIM používaný iPhonem 4 a iPadem), jailbreak a instalaci více než 10 žhavých aplikací.

Ořez karty není nic zvláštního, to provádějí i někteří naši operátoři, ovšem otevření firmwaru a instalaci neoficiálních aplikací zatím žádný operátor takto veřejně rozhodně nenabízel. Není však jasné, jakých modelů iPhonu by se to týkalo, protože příslušné hackerské nástroje fungují nejvýše pro iOS 4.0.1, pro iOS 4.0.2 už nikoli a iPhone Dev Team koncem srpna prohlásil, že své nástroje začne přizpůsobovat až pro iOS 4.1, takže se to možná vztahuje jen na starší modely iPhonu (i když nelze zcela vyloučit ani nějaké řešení z „vlastních zdrojů“).

M.I.C. gadget se navíc dozvěděl od člověka, který na toto upozornil, také ceny nedotovaného 32GB iPhonu 4 a iPadu u China Unicomu (sdělil mu je personál jedné prodejny). Budou značně vysoké, iPhone 4 bude stát 6 980 jüanů (19 700 Kč) a iPad 5 680 jüanů (16 000 Kč), což je mnohem víc, než za kolik se stejné přístroje prodávají v Hongkongu, takže šedý trh zřejmě dále pokvete.

Cenová politika China Unicomu nás zase až tolik zajímat nemusí (i když ceny našich operátorů jsou docela podobné), bude však zajímavé sledovat, zda a jak Apple zareaguje na nabídku „oficiálního jailbreakingu”. Zatím to nijak nekomentoval, uvidíme, jestli podnikne nějaká protiopatření, anebo to bude raději přehlížet ve snaze uchytit se na čínském trhu s jeho obrovským potenciálem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: