Zpráva ze včerejší tiskové konference Applu (8.8.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zpráva ze včerejší tiskové konference Applu (8.8.07)

8. srpna 2007, 06.00 | Podle očekávání Steve Jobs na včerejší tiskové konferenci představil nové iMacy a také inovované programové balíky iLife '08 a iWork '08.

Včera se konala tisková konference Applu v jeho ústředí v Cupertinu, od níž se čekalo uvedení novinek, především v oblasti Maců. Už předem mohu říci, že se většina očekávání naplnila, potvrdila se i většina pověstí kolujících po Webu už od konce července (a některé ještě mnohem déle).

Použité informační zdroje

Informace o tamním dění přinesla většina zpravodajských serverů, pro tento článek jsem vybral následující tři zdroje: Asi nejobsáhlejší reportáž nabízí Engadget, text navíc doprovázejí četné fotografie.

Stručnější přepis dění předkládá MacObserver a tradičně ve zhuštěné podobě přináší souhrn všech důležitých informací Macworld. Zde se pokusím poskytnout souhrnný výtah z těchto údajů.

Nové iMacy

Konference začala v 10:00 tamního času, ovšem kvůli časovému posunu u nás už bylo 19:00. Na scénu vstoupil Steve Jobs a šel rovnou k věci. Sdělil, že tématem bude Mac, který zažil neuvěřitelných 12 měsíců. Během minulého roku jeho prodej rostl třikrát rychleji než celá jeho kategorie. A podle Jobsova názoru má Apple velmi čistou produktovou řadu, dnes (míněno včera) se pozornost soustředí na iMac.

Připomněl, že iMac je stolní počítač typu vše v jednom, Apple byl průkopníkem tohoto designu. Jobs prohlásil, že tohle je svět typu vše v jednom, o čemž svědčí telefony, iPody a notebooky. A neodpustil si rýpnutí do Dellu, promítl jeho stolní počítač s přetékajícími dráty a kabely. Podle Jobse tohle lidé nechtějí, proto byl iMac tak úspěšný. A nyní ho chtějí udělat ještě lepším, k čemuž poslouží dva nové prvky, které Apple již použil v řadě produktů: hliník a sklo. Hliník je extrémně odolný a lehký a profesionálové ho mají rádi – dělá se z něj MacBook Pro a Mac Pro. Sklo je velice elegantní, vysoce odolné vůči poškrábání a žádoucí též z hlediska recyklace.

Nové materiály tvoří základ nového designu iMaců, jejichž fotografie Jobs promítl. Nový iMac je tenčí než předtím (podle fotografií se zdá, že to vlastně je monitor s podstavcem) a nabízí se ve dvou formátech, 20“ a 24“. Povrchová úprava kombinuje stříbrnou a černou barvu (černá je zadní strana a displej obklopuje černý rámeček). Nové stroje poskytují bohatou paletu vstupů a výstupů: zvukový vstup a výstup, tři porty USB 2.0, FireWire 400 a FireWire 800, gigabitový Ethernet a videovýstup. Zůstává zachována 8X DVD vypalovačka SuperDrive se štěrbinovým zakládáním, stejně jako zabudovaná kamera iSight a mikrofon.

Oba displeje mají lesklou povrchovou úpravu, podle Jobse jim zákazníci řekli, že se jim to líbí, a dodal, že lesklé displeje jsou lepší pro zobrazování fotografií a filmů.

Jako doplněk nového štíhlého hliníkového designu dostává systém novou klávesnici – u ní Jobs zavtipkoval, že jste ji možná už viděli na Webu. Opravdu, je to ten design, který koloval po Webu a vzbudil takové debaty. Klávesnice je jen 8 milimetrů vysoká, nese všechny klávesy, včetně těch vyhrazených pro zhasínání a rozsvěcování obrazovky, Exposé, ovládání mediálních funkcí, regulaci hlasitosti a vysouvání optické mechaniky. Navíc nabízí další dva porty USB 2.0. Máme tedy nový iMac s novou klávesnicí a myší. A klávesnice se bude volitelně dodávat i v bezdrátové verzi, obsahující všechny výše zmíněné vyhrazené klávesy. K dispozici je též bezdrátová myš Mighty Mouse. Jak myš, tak klávesnice se v bezdrátové verzi připojují přes Bluetooth 2.0.

Co se týče vnitřního uspořádání, nové iMacy nabízejí procesory Intel Core 2 Duo s taktovací frekvencí až 2,4 GHz (v konfiguraci na objednávku až 2,8 GHz). Podporují až 4 GB RAM a přinášejí grafiku ATI Radeon HD 2400 XT nebo Radeon HD 2600 Pro. Kapacita pevných disků může dosahovat až jednoho terabytu a všechny stroje podporují bezdrátový síťový standard 802.11n.

Nové iMacy se budou nabízet ve třech základních konfiguracích: Model za 1 199 USD s 20” displejem, procesorem na 2 GHz a 250GB diskem. Druhý 20” model za 1 499 USD má procesor taktovaný na 2,4 GHz a pevný disk o kapacitě 320 GB. Nejvyšší model s 24” displejem stojí 1 799 USD, obsahuje stejný procesor a disk jako vybavenější 20” iMac. Z tabulky zobrazené Jobsem vyplývá, že všechny tři stroje budou mít standardně 1 GB RAM a mechaniku SuperDrive. Obrazovka s úhlopříčkou 20” má rozlišení 1680 x 1050 pixelů, 24” displej přichází s rozlišením 1920 x 1200. Podrobnější technické specifikace nových iMaců se již objevily na americkém webu Applu. Mimochodem, paměť lze rozšířit po odšroubování jediného šroubku.

Jobs neopomněl připomenout, že proti předchozím iMacům 24” model zlevňuje o 200 USD, vybavenější 20” stroj si zachovává stejnou cenu a 20” iMac za 1 199 USD nahrazuje dřívější 17” iMac.

Všechny tyto modely začaly být dostupné (v USA) od včerejška. (Webový obchod Applu před konferencí prošel tradiční odstávkou.) Nakonec Jobs ještě promítl reklamu, v níž se nový iMac pomalu otáčí a přešel k dalšímu tématu – k softwaru.

iLife '08

Steve Jobs začal připomínkou, že Apple jako první pochopil, že se počítač vyvine v centrum digitálního života. Počali to s iMovie, iPhoto, iDVD a dalšími aplikacemi, které dnes mají a nikdy nepřestali v jejich rozvoji. S každou novou verzí balíku iLife Apple zvýšil svůj náskok před světem PC (tvrdí Jobs) a to pokračuje. A představil balík iLife '08. Podle Jobsových slov úplně nový, představující největší skok od vzniku tohoto balíku. Zahrnuje iPhoto, iMovie, iWeb, iDVD a GarageBand a jednu z aplikací nahrazuje něčím, co ho přivede na úplně novou úroveň.

iPhoto '08

iPhoto bylo dramaticky vylepšeno a převedeno „na úplně novou úroveň“. Hlavní novinku v něm tvoří „Events“ (události), nový způsob pohybu po tisících digitálních fotografií pořízených během let. Až dosud se k tomu používala alba a dnes máme tuny alb, poznamenal Jobs.

Tyto skupiny fotografií se soustřeďují kolem událostí, jako jsou narozeninové oslavy, rodinné srazy, víkendové sportování a podobně. „Events“ vezmou tyto skupiny fotografií a automaticky z nich vytvoří události. Jedna událost v průměru zahrnuje 50 fotografií, takže místo prohlížení 5000 snímků se můžete podívat na 100 událostí, velké knihovny fotografií se tak opět stanou spravovatelnými.

Další novou schopnost iPhota představuje skrývání fotografií. Dovoluje uživatelům skrýt fotografie, na něž se po určitou dobu nechtějí dívat, a pak je zase vrátit. Rovněž byla přidána sjednocená vyhledávací funkce, dovolující vyhledávat podle data, klíčových slov a hodnocení.

Přibyly též nové editační nástroje, včetně možnosti kopírovat a vkládat úpravy provedené na jedné fotografii na jiné snímky tam, kde to dává smysl. Byla vylepšena alba a kalendáře, nabízí se tisk s pomocí motivů a další věci.

Jobs také předváděl novou funkci „přelétání“ (skimming), dovolující rychle zobrazit různé fotografie v události prostým přejetím myší nad ikonou události. S událostmi se dá různě manipulovat, třeba jde sloučit více položek do jedné události.

Nové iPhoto rozšiřuje možnosti spolupráce se službou .Mac. iPhoto '08 dovoluje uživatelům publikovat na této službě webové galerie (.Mac Web Galleries), iPhoto '08 obsahuje tlačítko, jehož stiskem zajistíte jejich vytvoření a sdílení. Fotografie si uživatelé mohou v galerii prohlížet v mřížce, jako prezentaci, v podobě mozaiky anebo na karuselu. Tohle lze dělat v libovolném prohlížeči. Uživatelé si mohou stahovat snímky v kvalitě vhodné pro tisk a do vaší webové galerie mohou přispívat i jiní lidé pomocí speciální adresy elektronické pošty. Webová galerie se navíc synchronizuje s knihovnou iPhota na Macu.

Přimíchal se sem také iPhone, ten nyní nově získal příkaz „Send to Web Gallery“, takže lze vzít fotografii na něm, vybrat webovou galerii a odeslat do ní daný snímek elektronickou poštou. Fotografie v galeriích se dají prohlížet podobně jako v iPhotu, můžete zobrazovat informace o jednotlivých snímcích a využívat přelétání. Podle Jobse je to opravdová aplikace Webu 2.0 (tak už i Steve tomuhle termínu propadl), v libovolném webovém prohlížeči na jakékoli platformě se nabízí obdoba iPhota.0

Úplně nové iMovie

iLife '08 nadále zahrnuje aplikaci iMovie, ale ve skutečnosti jde o zcela nový program. Jobs převyprávěl historku, jak tomu došlo. Jeden z inženýrů Applu odjel na dovolenou na Kajmanské ostrovy, kde natočil řadu HD nahrávek při potápění. A chtěl z nich udělat video pro své přátele za půl hodiny, jenže jak zjistil, to se nedalo udělat ani v iMovie HD, ani v profesionálním programu Final Cut Pro. A tak si napsal aplikaci, jež to zvládla. U Applu jí byli tak nadšení, že ji zařadili do nového balíku iLife. Sice se pořád jmenuje iMovie, ale používá novou ikonu, aby bylo jasné, že se jedná o nový program.

Nové iMovie podporuje formát AVCHD, nově se rozvíjející formát pro HD video. Aplikace užívá jedinou knihovnu, jež sleduje veškeré video, co jste natočili.

Podobně jako iPhoto také iMovie využívá koncepci „přelétání“ – myší se dá rychle probírat videem, aniž by bylo nutné klipy skutečně přehrávat. To dovoluje superrychlou tvorbu filmů, Jobs přirovnal výběr videošotů pro iMovie k výběru textu v textovém procesoru.

Nové iMovie rovněž umožňuje rychlejší uhlazování videa, pomocí hudby, zvukových efektů, fotografií, titulkovacích efektů a přechodů, většina manipulací se provádí prostým přetahováním.

Menu Share (sdílení) dovoluje export filmu na iPod, do iPhonu, Apple TV a do galerie .Mac Web Gallery. Pro kódování lze nastavit několik různých rozlišení, například nejvyšší rozlišení překonává kvalitu DVD, takovéto filmy jde publikovat kupříkladu ve webové galerii. A naopak pro přehrávání na iPhonu se nabízí nižší rozlišení pro mobilní zařízení A nachází se tu i sdílení pro YouTube.

Vylepšený iWeb

Vylepšení doznal též program iWeb. Ten nyní poskytuje „živé“ webové widgety. Lze kupříkladu přetáhnout Google Maps, vložit svou adresu a přidat tak ke svému webu Google Maps. Tohle funguje s každým útržkem HTML kódu, stejně jako s videošoty YouTube – zkopírujete je a vložíte a do stránky se začlení příslušný kódový segment.

Nový iWeb také zabudovává reklamní technologii AdSense Googlu – přímo z aplikace se lze u Googlu zaregistrovat pro provozování těchto reklam (nebo se k reklamní službě přihlásit, pokud již jste zaregistrovaní). A poté už stačí jen přetáhnout do svého webu textové reklamy Googlu, z nichž vám poplynou příjmy.

Další novinku tvoří stránka mediálního rejstříku (Media Index). Lze do ní přetahat například všechny fotografie a pro pohyb po nich bude pak stačit navštívit tuto stránku.

iWeb '08 nově podporuje osobní domény, což patří k jeho nejdůležitějším novinkám. Dříve se totiž soustřeďoval hlavně na spolupráci se službou .Mac, což výrazně ztěžovalo publikování na web s vlastní doménou.

Nový iWeb navíc podporuje „přepínání motivů“, takže lze změnit motiv webu i poté, co už byl vtvořen. Program byl doplněn o některé nové motivy.

iDVD

Jobs poznamenal, že „existují někteří lidé, kteří stále chtějí vytvářet DVD”. Za tím účelem poskytuje iDVD '08 vyšší výkon, kódování profesionální třídy a 10 nových animovaných motivů.

GarageBand

Rovněž GarageBand obsahuje novinky. Funkce Magic GarageBand nabízí několik žánrových kategorií, jako třeba rock, country, reggae apod. Vyberete žánr a nastaví se hudební nástroje odpovídající danému žánru. Poté lze nástroje průběžně dále měnit a přitom si můžete poslechnout, jak daný hudební projekt s takovými nástroji zní. Až budete s uspořádáním nástrojů spokojeni, můžete příslušný projekt uložit.To by mělo podle Jobse GarageBand zpřístupnit i nehudebníkům.

Služba .Mac

Jobs už výše zmínil službu .Mac, ta se též dočkala inovace. Byla rozšířena o podporu nových funkcí balíku iLife, například o ony webové galerie programů iPhoto a iMovie. Od včerejška navíc byl všem předplatitelům zvětšen úložný prostor z původního, dnes již spíše nedostačujícího 1 GB, na plných 10 GB. A mez přenosu dat se zvýšila na 100 GB za měsíc. Cena však zůstává stejná, 99,95 USD za roční předplatné.

To by byl balík iLife '08, který se začal prodávat včera za 79 USD (s novými Macy ho dostanete v ceně).

iWork '08

A zbývá iWork '08. Jobs oznámil, že se ho prodalo už 1,8 milionu kopií. Nová verze přináší řadu vylepšení v prezentačním programu Keynote a v textovém procesoru Pages.

Keynote '08

Jobs se popsal jako „nenasytný uživatel Keynote“ a řekl, že se mu líbí nová verze, jež přidává nové textové efekty, nové přechody a novou funkci nazvanou „Instant Alpha“. Ta dovoluje odstranit z obrázků pozadí, aniž byste museli použít maskovací funkce obrazových editorů.

Funkce Smart Builds umožňuje vytvářet kvalitní animace. Do prezentace přetaháte fotografie (či jiný mediální obsah) a Keynote automaticky vygeneruje doprovodné animace pro práci s nimi.

Lze vytvářet vlastní animace interpolací mezi snímky A a B, podle Jobse to zvládne i normální smrtelník .Přibyly nové vizuálně bohaté motivy, k nimž se také dají přidat animace.

Pages '08

Textový procesor Pages byl rozšířen, nyní nabízí dva pracovní režimy: jeden pro zpracování textu a druhý pro rozvržení stránky. Přibyla kontextová formátovací lišta (pro text, fotografie a tabulky) a v dokumentu lze revidovat provedené změny pomocí sledování změn, kompatibilního s dokumenty Wordu. Apple k programu navíc přidal 140 šablon.

Numbers

Poté Jobs řekl: „Když myslíte na kancelářský balík, myslíte na třetí aplikaci. To je náš tabulkový procesor a říkáme mu Numbers. A je to tabulkový procesor pro nás ostatní.“

Pode Jobse jde o tabulkový procesor (spreadsheet) vytvořený ve stylu Keynote a Pages. Vychválil prvky jako „inteligentní tabulky“, jež umožňují třídit a filtrovat poklepáním na hlavičky a „flexibilní pracovní plochu“, jež dovoluje užít na plochu více listů propojených vzorci, ne však formátováním. Tabulkový procesor nabízí řadu dalších funkcí, k nimž patří tvorba grafů, správa obrázků, textové popisky, možnost přidávání fotografií a diagramů atd. Program samozřejmě umí importovat a exportovat „skoro všechny“ dokumenty Excelu. (Zdá se, že nejde importovat makra Excelu.)

Rovněž balík iWork '08 se začal prodávat od včerejška, za cenu 79 USD. (S novými Macy dostanete 30denní zkušební verzi.)

Oba programové balíky, stejně jako služba .Mac, pracují s Mac OS X Tiger a Jobs slíbil, že budou stejně dobře pracovat s Leopardem, až bude uveden na trh.

Závěrečná diskuse

Tím představování novinek skončilo a přišel čas na dotazy z publika, tvořeného analytiky a zpravodaji (vzhledem k poměrně malému sálu to zase tolik lidí nebylo). Na pódium pozval Jobs Tima Cooka, provozního ředitele Applu a Phila Schillera, viceprezidenta produktového marketingu, kteří mu pomáhali s odpověďmi.

Jako první padla otázka, proč se Apple neúčastní programu „Intel Inside“, kdy výrobci počítačů lepí na své stroje známé nálepky. Jobs odpověděl, že mají raději vlastní nálepky. Upřesnil, že Apple s radostí s Intelem spolupracuje a je hrdý na to, že v Macích dodává produkty Intelu. Ale to, že Apple používá procesory Intelu, ví každý, a tak považuje za zbytečné uživatelům říkat, co se nachází uvnitř.

Jobs byl dotázán na budoucnost iMaců, když se nyní jak běžní uživatelé, tak profesionálové obracejí k notebookům. Jobs odpověděl, že stolní systémy nadále zůstávají důležitou součástí podnikání Applu, a dodal, že vidí pro iMacy velice silnou budoucnost. A podotkl, že zatím nikoho neviděl vyrábět 24” notebook.

Na otázku, co bude s Macem mini, odpověděl Tim Cook, že Apple tento model právě aktualizoval.

Přišel též dotaz na vztah Applu a Googlu. Jobs odvětil, že obě firmy těsně spolupracují. Google dělá některé skvělé síťové aplikace, do nichž se Apple zapojuje. Také Googlu se líbí produkty Applu, mimo jiné nakupuje hodně iPhonů.

Padly i dotazy na to, jak si vedou Apple TV a iPhone. K Apple TV Jobs uvedl, že pro ni vbrzku chystají novinky, ale na této akci k ní nic nepoví. Co se týče iPhonu, Apple je s dosavadními výsledky spokojen a doufá, že ostatní to vidí také tak.

Objevila se též otázka na iMac v podnicích. Tim Cook odpověděl, že velkou část růstu prodejů Maců tvoří právě podniková použití, a Jobs k tomu poznamenal, že podniky začínají být více zaměřeny na komunikace, k čemuž iMac a ostatní Macy nabízejí vhodné nástroje.

Další dotaz směřoval na to, proč Apple nepodporuje webové publikování HD filmů (Jobs mluvil jen o rozlišení vyšším než DVD). Na to Jobs odvětil, že HD publikování podporují, avšak současné HD kamery nemají snímače s plným HD rozlišením, proto Apple používá právě toto nižší rozlišení.

Jeden z účastníků se zeptal, zda se nakonec „multitouch“ funkce z iPhonu dostanou do Maca. Jobs odpověděl, že to na Macu nedává velký smysl, a dodal, že by to v současnosti považoval za výzkumný projekt.

A nakonec přišla otázka, zda je cílem Applu předehnat PC v tržním podílu. Jobs odpověděl, že cílem Applu je vyrábět nejlepší osobní počítače na světě a vyrábět produkty, na jejichž prodej budou hrdí a budou je moci doporučovat rodinným příslušníkům a přátelům. A chtějí to dělat za nejnižší možnou cenu.

Avšak v oboru existují věci, které by s hrdostí nedodávali. A to prostě nemohou udělat. Nemohou dodávat veteš. Existují prahy, jež Apple nemůže překročit kvůli tomu, čím je. A Jobs si myslí, že existuje velmi významný segment trhu, který to chce také. Produkty Applu podle něj nejsou předražené. Když vezmete ceny produktů konkurentů a doplníte je o vlastnosti, jež je dělají užitečnými, dostanete stejnou nebo vyšší cenu oproti Applu. Jobs doslova řekl, „Nenabízíme očesané, mizerné produkty“.

Shrnutí

Tentokrát se většina pověstí naplnila, zvlášť, co se týče nových iMaců. Podle fotografií nový design vypadá skutečně elegantně a dobře působí i zveřejněné specifikace, nijak nezaostávající za výkonnými PC s Windows. Ukončení 17” modelu možná budou mnozí želet, ale podle různých náznaků náklady na 17” LCD panely dnes nejsou o mnoho nižší než na 20” LCD obrazovku, takže toto rozhodnutí bylo zřejmě motivováno hlavně ekonomicky (nemluvě o tom, že udržování dalšího formátu komplikuje a prodražuje logistiku).

Větší odpor asi vzbudí použití displejů s lesklou povrchovou úpravou, ovšem ta se vzhledem k mediálnímu zaměření iMaců dala čekat. Zajímavé je též to, že ani jeden z nových iMaců nepoužívá integrovanou grafiku, takže například pro hry by tyto stroje mohly být docela dobře použitelné. Vůbec se celkově zdá, že Apple iMacy posouvá do trochu vyšší kategorie, s čímž zřejmě souvisí i zvýšení minimální pořizovací ceny. Úlohu nejlevnějšího stolního Maca tak bude nadále hrát (nyní modernizovaný) Mac mini.

Bude samozřejmě třeba počkat na nezávislé testy, aby bylo možné objektivně říci, co všechno nové stroje přinášejí, zcela jistě však lze čekat nárůst výkonu. Ze specifikací jasně plyne, že využívají čipovou sadu Santa Rosa a testy nových MacBooků Pro se stejnou čipovou sadou zvýšení výkonu skutečně prokázaly.

Steve Jobs ovšem mnohem více času na konferenci věnoval novým verzím balíků iLife a iWork. I zde bude třeba počkat si na testy, ale mnohé programy vypadají zajímavě, zvlášť nové iMovie. A inovovaný balík iWork '08 má zřejmě nakročeno k tomu, aby se stal významným soupeřem jiných kancelářských balíků pod Mac OS X.

Bez nezávislých testů je sice těžké dělat nějaká hodnocení, přesto se podle prvních dojmů zdá, že by nové iMacy ve spojení s novým softwarem mohly přinejmenším na americkém trhu zaznamenat úspěch.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: