Začínají být dostupné potřebné adaptéry a kabely pro Mini DisplayPort - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Začínají být dostupné potřebné adaptéry a kabely pro Mini DisplayPort

27. července 2009, 00.00 | Když Apple poprvé použil zobrazovací rozhraní Mini DisplayPort ve svých noteboocích, bylo obtížné najít pro něj vyhovující periférie. Apple sice nadále nabízí pouze nejzákladnější adaptéry, ale v USA se už dá sehnat většina potřebných adaptérů a převodních kabelů od třetích výrobců.

Loni v říjnu Apple představil nové „unibody“ MacBooky a MacBooky Pro, které mimo jiné zavedly také zcela nové zobrazovací rozhraní, Mini DisplayPort. Tento krok Applu byl přijat se značnými rozpaky, protože výrazně omezoval možnosti připojení externích monitorů (zpočátku existovala vlastně pouze jediná).

Rozhraní DisplayPort se sice začíná stále více prosazovat, jenže Apple navíc užil jeho zmenšenou variantu, jež pořád zůstává dost vzácná, přestože byla později zahrnuta do specifikace standardu (podrobněji problémy okolo Mini DisplayPortu rozebírá tento článek). Nyní se však situace, alespoň v USA, již začíná zlepšovat, informuje Ars Technica.

Apple nabízí jen nejzákladnější adaptéry pro Mini DisplayPort

Apple nepochybně u Mini DisplayPortu zůstane, používají ho všechny jeho notebooky a též iMacy (na druhou stranu nové Macy Pro a inovované Macy mini z letošního března nabízejí současně také konektor mini-DVI).

K novým notebookům se nejprve dal připojit jenom 24“ LED Cinema Display Applu, rovněž vybavený tímto rozhraním, brzy se však objevily adaptéry z Mini DisplayPortu na VGA a DVI, takže bylo možné připojit i jiné typy monitorů. Avšak adaptéry od Applu jsou dost drahé (v USA stojí okolo 30 USD, u nás 1 000 Kč, podstatně dráž vychází adaptér pro zdvojené – Dual-Link – DVI připojení) a pořád nedodává vlastní adaptér pro rozhraní HDMI.

Pomoc přichází od jiných výrobců

V USA však situaci zachraňují třetí výrobci, Monoprice.com, Circuit Assembly a Kanex dnes už poskytují poměrně široký výběr adaptérů a převodních kabelů pro Mini DisplayPort. Monoprice.com začal prodávat adaptér pro HDMI již v dubnu, ale teď se nabídka skutečně značně rozšířila. Adaptéry třetích stran jsou navíc levnější, stojí většinou mezi 10 a 20 USD.

A Monoprice.com a Circuit Assembly konečně nabízejí také převodní kabely z Mini DisplayPortu na DisplayPort plné velikosti, takže teď už půjde připojit nové Macy k monitorům jiných výrobců s DisplayPortem, protože ty prakticky výlučně užívají „velkou verzi“ (některé kabely již mají dotyční prodejci na skladě, ostatní by měly dorazit brzy).

Kanex navíc oznámil novou verzi adaptéru z Mini DisplayPortu na HDMI, jež by měla používat USB port k přenosu zvuku. DisplayPort sice ve své specifikaci zahrnuje i přenos zvuku, avšak Apple ho na současných Macích neimplementuje, zvuk místo toho přenáší přes USB, nový adaptér Kanexu by tedy měl odstranit nutnost užití samostatného kabelu pro zvuk, což jistě přijde vhod při připojování audiovizuální výbavy. Tenhle nový adaptér by se měl objevit na (americkém) trhu ještě během léta.

Již zmíněný LED Cinema Display má rovněž jeden problém, jeho kabel je poměrně krátký, určený k připojení MacBooku Pro či iMacu postaveného v jeho blízkosti. Jenomže třeba nový Mac Pro bude stát spíše pod stolem nebo někde dál a v takovém případě vyvstává potřeba prodlužovacího Mini DisplayPort kabelu. Naštěstí Monoprice.com a Circuit Assembly myslí i na tohle, v jejich nabídce se nachází též několik vhodných prodlužovaček.

Většina potíží s Mini DisplayPortem se brzy vyřeší

A tak konečně lze nové Macy s Mini DisplayPortem poměrně snadno připojit k většině zobrazovacích periférií na trhu. DVI a zřejmě i VGA porty na monitorech určitě zůstanou ještě dlouho, u velkoformátových televizorů se pak téměř univerzálně rozšířilo rozhraní HDMI, díky adaptérům a převodním kabelům třetích stran s nimi všemi budou nové Macy hladce spolupracovat.

Jedinou výjimkou zůstávají zvlášť velké monitory jako 30”Apple Cinema Display, tam se dá použít pouze adaptér Applu z Mini DisplayPort na podvojné DVI, který je značně drahý (99 USD, 3 300 Kč u nás) a navíc řadě uživatelů působil potíže (což však měla vyřešit softwarová aktualizace Applu). Je ovšem možné, že Apple časem uvede novou verzi 30” monitoru, jež nejspíš nasadí Mini DisplayPort a obdobné monitory jiných výrobců by mohly nabídnout DisplayPort plné velikosti.

V USA tedy již brzy bude většina potíží s Mini DisplayPortem vyřešena a potřebné vybavení se snad v dohledné době dostane také k nám (i když nejspíš s obvyklou cenovou „přirážkou“), nemluvě o tom, že dnes existuje řada možností, jak si zboží obstarat z USA (sice to často bývá dost obtížné, ale vždyť přece údajně žijeme v globalizovaném světě).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: