Softwarové novinky: Apple začal dodávat iLife '09, aktualizace pro iLife '08, NVIDIA Graphics Update 2009 a Fontcase 1.0. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Softwarové novinky: Apple začal dodávat iLife '09, aktualizace pro iLife '08, NVIDIA Graphics Update 2009 a Fontcase 1.0.

28. ledna 2009, 00.00 | Včera Apple uvedl na trh aktualizovaný mediální balík iLife '09. Současně vydal aktualizace pro iDVD a pro iLife Media Browser z předchozího balíku iLife '08. Softwarová aktualizace NVIDIA Graphics Update 2009 snad vyřeší problémy s adaptérem pro Mini DisplayPort. A utilita Fontcase 1.0 nabízí správu písem a jejich sdílení ve stylu iTunes.

Počátek týdne opět přinesl několik novinek v oblasti softwaru pro Mac OS X:

Apple začal včera dodávat balík iLife '09

Hlavní novinky Applu na letošním Macworld Expu tvořily aktualizované programové balíky iLife '09 a iWork '09. Tehdy Apple slíbil, že se na (americký) trh dostanou koncem ledna. Leden končí tento týden a Apple skutečně svůj slib splnil – od včerejška začal dodávat mediální balík iLife '09 (Apple k tomu dokonce vydal oficiální tiskovou zprávu).

03mm28012009f.jpg

iLife '09 v plné verzi se bude přibalovat ke všem novým Macům, ke strojům již se nacházejícím ve skladech obchodů prodejci doplní příslušné DVD, z něhož si ho budou moci zákazníci nainstalovat, nově dodané stroje už budou mít verzi '09 předinstalovanou.

Ti, kdo si koupili nový Mac 6. ledna 2009 nebo později, mají nárok na zvýhodněný upgrade v rámci programu iLife Up-To-Date, novou verzi balíku iLife si mohou pořídit za manipulační poplatek 9,95 USD.

Majitelé starších Maců si mohou iLife '09 koupit jako upgrade (Macy se s předinstalovaným balíkem iLife dodávají již několik let) ve všech obchodech Applu a u autorizovaných prodejců, jednouživatelská licence přijde na 79 USD, rodinné balení (5 licencí) na 99 USD.

iLife '09 rovněž tvoří součást sady Mac Box Set za 169 USD, spolu s kancelářským balíkem iWork '09 a s Mac OS X 10.5 Leopard.

iLife '09 vyžaduje Mac OS X 10.5.6 či vyšší, procesor PowerPC G4 na 867 MHz nebo výkonnější, 512 MB RAM (doporučuje se 1 GB), QuickTime 7.5.5 nebo vyšší, DVD mechaniku pro instalaci a 4 GB prostoru na disku.

Apple vydal iDVD 7.0.3 a iLife Media Browser

V pondělí Apple také uvolnil softwarové aktualizace související s předchozí verzí balíku iLife. Ta první se týká programu iDVD '08 pro tvorbu a vypalování DVD, nová verze 7.0.3 by měla zvyšovat celkovou stabilitu a opravovat řadu dalších chyb (jež Apple jako obvykle blíže nepopisuje).

iDVD 7.0.3 se nabízí přes Software Update, anebo se dá stáhnout z webu Applu (příslušný DMG soubor zabírá 27,42 MB). Program vyžaduje Mac OS X 10.4.11 nebo Mac OS X 10.5.6.

Druhá aktualizace inovuje prohlížeč mediálních dat iLife Media Browser, také ta posiluje celkovou stabilitu a opravuje menší chyby. Apple ji doporučuje uživatelům programů Aperture, iLife '08, iWork '08 a systému Mac OS X 10.5.6 Leopard či vyššího (s nižší verzí Mac OS X fungovat nebude).

04mm28012009f.jpg

Opět se dá získat přes Software Update, nebo ručním stažením odsud (jde o 2,66 MB).

Aktualizace NVIDIA Graphics Update 2009 řeší problémy s adaptérem pro Mini DisplayPort

V pondělí Apple též zveřejnil softwarovou aktualizaci pro Macy s grafickými čipy nVidie, nazvanou NVIDIA Graphics Update 2009.

Měla by řešit problémy s adaptérem Mini DisplayPort to Dual-Link DVI Adapter, umožňujícím připojit nové notebooky s grafickým konektorem Mini DisplayPort (otázkami zavedení DisplayPortu se podrobněji zabývá tento článek) k podvojnému DVI rozhraní (používanému především 30” monitory s rozlišením 2560 x 1600, na něž jednoduché DVI spojení již nestačí).

Uživatelé tohoto adaptéru si na diskusních forech už nějakou dobu stěžují, že s ním mají potíže, hlásí různé problémy od porušené grafiky až po dočasné zhasínání obrazovky.

05mm28012009f.jpg

Kolem této věci panuje hodně nejasností, z počátku se tvrdilo, že je adaptér určen pouze pro 30” Apple Cinema Display, avšak to později zástupci technické podpory popřeli (samotný Apple v popisu adaptéru uvádí, že by měl fungovat s každým 30” monitorem vybaveným odpovídajícím DVI portem) a potíže se vyskytly jak u monitorů Applu, tak u zobrazovačů jiných značek.

Mluvilo se o různých řešeních (například o odstranění PLIST souborů a resetování PRAM), žádné však nebylo univerzální. Nová softwarová aktualizace Applu by snad mohla s těmito potížemi skoncovat.

Apple sám však uvádí pouze to, že tahle aktualizace zlepšuje pohyb kurzoru při používání zmíněného adaptéru na nových strojích vybavených Mini DisplayPortem, o ostatních chybách nemluví, takže musíme počkat na odezvu uživatelů.

Aktualizace by navíc měla vylepšovat přehrávání HD videa na nových „unibody“ MacBoocích s grafickou kartou GeForce 9600M a také na starších Macích vybavených grafickým čipem nVidia GeForce 7300GT – což byly Mac Pro první generace a 24” iMac z konce roku 2006.

Aktualizace se nachází tady (má velikost 3,21 MB) a vyžaduje Mac OS X 10.5.6.

Utilita FontCase 1.0 nabízí sdílení písem ve stylu iTunes

Utilit pro správu písem pod Mac OS X existuje poměrně hodně, ale přesto se objevují další. S novým příspěvkem do této kategorie aplikací přišla firma Bohemian Coding, jež vydala první verzi své utility Fontcase. (Ve skutečnosti jde o jednoho softwarového vývojáře z Holandska, název firmy nemá nic společného s naší zemí, dotyčný vývojář ho zvolil podle významu poněkud politicky nekorektně označujícího jisté indoevropské etnikum.)

Fontcase nabízí správu písem (umí je uspořádávat, aktivovat a deaktivovat), zobrazování náhledů, tisk ukázek a vzájemné porovnávání písem.

06mm28012009f.jpg

Aplikace ukládá nashromážděná písma do jednoho centrálního místa na Macu, odkud je lze nahrávat na jiné Macy pomocí sdílecího mechanismu ve stylu iTunes, prostřednictvím služby Bonjour.

Program klade důraz především na metadata, ta se dají využít k přiřazování značek, žánrů, autorů a písmolijen k jednotlivým písmům. Z metadat se generují inteligentní sbírky písem a jde vytvářet asociace přetahováním položek, například písem na značky nebo jmen autorů na písmolijny.

07mm28012009f.jpg

łPro zobrazované náhledy písem můžete používat vlastní texty a k porovnávání písem se nabízí několik typů zobrazení, lze srovnávat jednotlivé glyfy a zobrazovat písma tak, jak by vypadala v titulcích nebo v základním textu. Utilita rovněž umí importovat data ze správce písem FontExplorer X.

08mm28012009f.jpg

Na jejím webu se nachází volně přístupná HTML příručka (v angličtině), z níž si jde udělat přesnější obraz o jejích schopnostech.

Fontcase je shareware, odtud se dá stáhnout zkušební verze (10 MB velký ZIP soubor), plnou verzi z ní uděláte zakoupením licence za 42 EUR (po následující dva týdny se však Fontcase nabízí se slevou, za 35 EUR). Fontcase 1.0 vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší, pracuje tedy pouze pod Leopardem.

09mm28012009f.jpg

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: